Attlas 12V SMPS Akü Şarz Makinası Yanmış Parça Nedir? Yardım

Başlatan Murat KARACAOĞLU, 06 Haziran 2014, 23:39:36

Murat KARACAOĞLU

Cihaz ATTLAS marka ECO CM 100 modeli.Tamir için geldi fakat yanan parçalardan birinin üzerinde numarası yok. Sanırım güç regüle entegresi üzerinde numarası olmadığından değiştiremiyorum.Belki belli bişeydir diye tahmin ediyorum. Entegre numarasını yada muğadilini söyleyebilirseniz çok sevinirim.
     Cihazın çıkış gerilimi 13.7 V çıkış amperi 4.2 A resimleri de ekliyorum yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Resimde numarası olmayan entegre işaretli olandır.

serkan_48

Cihazda bulunan 2 adet 3 bacaklı parça var.

Bunlardan biri mosfet diğeri ise doğrultucu diyottur. Şu an aklımda değil ama yarın dilerseniz resimlerle hem mosfetin hemde diyotun değerlerini verebilirim. Diyot ise yerine 16 amperlik hızlı diyot kullanabilirsiniz. Ben genelde öyle yapıyorum. Mosfet ise güce uygun bir mosfet olabilir.

Dediğim gibi arkadaşlardan cevap gelmez ise yarın size değerleri verebilirim.

kolay gelsin iyi çalışmalar.

Murat KARACAOĞLU

Devre takibi kolay olsun diye bir düzeltme, resmin yönünü değiştirerek kartların görüntüsünü aynı yöne getirdim. Gözümden Kaçmış kusura bakmayın. Buyrun:

smps

malzemenin yanında d7 yazıyo bence hızlı diyottur 20v 10a civarı birşey olabilir

smps

memleket

benzer smps nin 8A olanını bugün tamir ettim. gösterdiği parça bozulmuştu. 740 taktım çalıştı. tabi kart üzerinde başka arızalı parça yok ise...

Murat KARACAOĞLU

Mosfet'in numarası belli C3679. Görsel olarak mosfette yanma, patlama gibi arıza gözükmüyo.Yinede değiştirmem gerekli mi?
Kart üzerinde çıkış voltajının bağlanıca yerde paralel bağlı köprü diyot yanmış başka bi arıza gözükmüyor

smps

Alıntı yapılan: memleket - 07 Haziran 2014, 00:08:54benzer smps nin 8A olanını bugün tamir ettim. gösterdiği parça bozulmuştu. 740 taktım çalıştı. tabi kart üzerinde başka arızalı parça yok ise...

.

o zaman dicek bişey yok ;D malzemnin yanında DO7 yazdığı için oyle soylemiştim çıkışta mosfet olması ilginç gelmedide değil yanlış bilgilendirme yaptıysam kusuruma bakmayın   cahillik işte ;D

Murat KARACAOĞLU

[memleket] bugün tamir ettim dedin Ok!. Arkadaşlar amatör birisi olarak kafam karıştı. Sonuç olarak irf740 mı alıyorum?

memleket

evet ben bugün irf740 taktım çalıştı. dediğim gibi kart üzerinde başka arızalı parça yoktu. sadece üstündeki parçayı değiştim. hatta üstündeki parça plastik kılıflıydı ben soğutucu arasına izalatör koydum...

Murat KARACAOĞLU

Emeğiniz için çok sağolun yarın parçayı temin edip tamiri yapıcam. Herkese hayırlı geceler.

smps

serkan_48

Dostum patlak parça diyot.. 20 volt 10 amperlik veya yakın değerlerde diyot takmalısın.

Devreyi takip edersen dikkatli bakarsan çıkıştaki + ve - terminallerden + olanı takip et LC2 filtre bobininden sonra yanan parçanın iki bacağına geliyor. Yani bu parça trafonun çıkışındaki hızlı diyottur. Yüksek frekanslı düşük voltajı doğrultmak için kullanılan diyottur. Mosfet üstteki düzelttiğiniz resimde solda kalan büyük 3 bacaklı soğutucuya bağlı olandır. Kontrol için ölçü aletinizle kısa devremi kontrol edin.

Diyotun yerine mosfet takayım demeyin. Ben yazılanlardan bunu anladım.

smps

Alıntı yapılan: serkan_48 - 07 Haziran 2014, 01:03:09Dostum patlak parça diyot.. 20 volt 10 amperlik veya yakın değerlerde diyot takmalısın.

Devreyi takip edersen dikkatli bakarsan çıkıştaki + ve - terminallerden + olanı takip et LC2 filtre bobininden sonra yanan parçanın iki bacağına geliyor. Yani bu parça trafonun çıkışındaki hızlı diyottur. Yüksek frekanslı düşük voltajı doğrultmak için kullanılan diyottur. Mosfet üstteki düzelttiğiniz resimde solda kalan büyük 3 bacaklı soğutucuya bağlı olandır. Kontrol için ölçü aletinizle kısa devremi kontrol edin.

Diyotun yerine mosfet takayım demeyin. Ben yazılanlardan bunu anladım.
oyumu diyottan yana kullanıyorum :)
şaka bir yana bencede diyot ama  D8 diyotuda yanmış bence bu malzemelerin yanmasına sebep olan başka birşey  olabilirmi bakmak lazım

memleket

Arkadaşın acelesi yok ise p.tesi günü kartın yanan parçanın ve taktığım parçanın resimlerini buraya eklerim....

Murat KARACAOĞLU

[smps],[serkan_48] söylediğiniz gibi hızlı diyot kullanıcam. Sonucu yarın paylaşırım

serkan_48

Mosfetmi diyotmu derken o yanık parçayı unutmuşuz benimde dikkatimi çekti ama konuşamadık. Giriş çıkış terminalinin orada da yanık bir parça var. bende elimdeki smps lerin içine bakıp bir resimleyeyim.

elimde şu an 4 tane smps var ama hiçbiri senin devreye benzemiyor. Bendekiler daha güçlü 24 volt 5 amper 12 volt 9 amper gibi değerlerde devre büyük olunca üzerindeki parçalarda farklı dizayn farklı. ama sorduğum parça diyot o kesinde diğer kararan küçük diyot ne okuyamadım. Elinde benzer ürün olan varsa bakarsa iyi olur.. Bende arabada varmı son bi bakayım belki vardır ordan görürüz.

Adnancoskun

Kesinlikle mosfet falan değil gençler, Trafonun çıkışına konmuş muhtemelen de ortak katod hızlı diyot...
bilgisayar power supplaylarında bolca var.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Murat KARACAOĞLU

"Hızlı diyot" deniyordu şimdi "ortak katot hızlı diyot" dediniz aralarında bi fark farmı. Parçayı satın alırken hangisini almalıyım

Adnancoskun

aralarında fark yok, ortak katod hızlı diyot 2 tane diyotdan oluşur.
Bu ne için kullanılır.?
eğer tek diyot kullanırsanız örneğin 5 amper akım sağlayabilir eğer ortak katod kullanırsanız 2 tane diyodu paralel bağlamış olursunuz ve çekebileceğiniz akım 2 katına yani 10 ampere çıkmış olur.

Murat KARACAOĞLU

Alıntı yapılan: serkan_48 - 07 Haziran 2014, 10:23:46Mosfetmi diyotmu derken o yanık parçayı unutmuşuz benimde dikkatimi çekti ama konuşamadık. Giriş çıkış terminalinin orada da yanık bir parça var. bende elimdeki smps lerin içine bakıp bir resimleyeyim.

elimde şu an 4 tane smps var ama hiçbiri senin devreye benzemiyor. Bendekiler daha güçlü 24 volt 5 amper 12 volt 9 amper gibi değerlerde devre büyük olunca üzerindeki parçalarda farklı dizayn farklı. ama sorduğum parça diyot o kesinde diğer kararan küçük diyot ne okuyamadım. Elinde benzer ürün olan varsa bakarsa iyi olur.. Bende arabada varmı son bi bakayım belki vardır ordan görürüz.
Giriş çıkış terminalinin yanında ki yanık parçanın olduğu yerde D08 yazıyo burdan yola çıkarak köprü diyot olamaz mı
[mergedate]1402130735[/mergedate]
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Haziran 2014, 11:44:39aralarında fark yok, ortak katod hızlı diyot 2 tane diyotdan oluşur.
Bu ne için kullanılır.?
eğer tek diyot kullanırsanız örneğin 5 amper akım sağlayabilir eğer ortak katod kullanırsanız 2 tane diyodu paralel bağlamış olursunuz ve çekebileceğiniz akım 2 katına yani 10 ampere çıkmış olur.
ok!

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Murat KARACAOĞLU - 07 Haziran 2014, 11:45:35Giriş çıkış terminalinin yanında ki yanık parçanın olduğu yerde D08 yazıyo burdan yola çıkarak köprü diyot olamaz mı

3 bacaklı köprü diyot olmaz kardeşim...  bu ortak katod hızlı diyot...

yukarıya iç resmini de çizdim....

aklıma birşey takıldı... bu diyot kolay bozulmaz? İnşallah devre üzerinde ölçmediniz?
yani sağlamlık kontrolünü diyodu yerinden sökerek yapmalısınız, aksi halde yanlış ölçmüş olursunuz........

Murat KARACAOĞLU

Adnancoskun

Murat KARACAOĞLU

Adnancoskun

yönünü ters takmamak kaydı ile 4001 veya 4007  olur, özellikle belirtiyorum katod ucu (çizgili uç) + ya  ,  anod ucu - ye gelecek

Murat KARACAOĞLU

Adnancoskun

herhangi bir elektronik parçanın bozuk olduğuna karar vermek için mutlaka söküp dışarıda ölçüm yapın... yoksa devre üzerinde ölçmek sizi yanıltır...

smps

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Haziran 2014, 11:49:313 bacaklı köprü diyot olmaz kardeşim...  bu ortak katod hızlı diyot...

yukarıya iç resmini de çizdim....

aklıma birşey takıldı... bu diyot kolay bozulmaz? İnşallah devre üzerinde ölçmediniz?
yani sağlamlık kontrolünü diyodu yerinden sökerek yapmalısınız, aksi halde yanlış ölçmüş olursunuz........

hocam malzemenin ortası resmen delinmiş yanmış :) ordan bozulmuş olduğu kanaatıne vardık

serkan_48

Evet diyot kolay bozulmaz. Çıkışın kısa devre olduğunu düşünüyorum bu cihazın yada aşırı akım çekildiğini düşünüyorum.

Bu cihazı akü şarjı için kullanmak ne kadar sağlıklı bilmiyorum. Bu smps akım kontrollü bir kaynak değil. Yanı çıkış akımını ölçerek kendini ayarlamıyor. Siz bu cihazı aküye bağladığınızda akünün iç direnci düşük olduğundan güç kaynağı fazla akım vermek isteyecek. bence uygunsuz bir durum. Bu cihaz kısmen çıkış voltajını kontrol ediyor. Çıkış terminalinin yanındaki trimpot ile çıkış voltajı alınıp smps entegresine girilerek geri besleme alıyor. Dar bir alanda voltaj ayarı yapıyor.

kolay gelsin.

Murat KARACAOĞLU

İyi akşamlar devredeki arızalı parçaları değiştirdim hızlı diyot olarak MBR1560CT satın aldım. Mosfet kontrolünü de yaptım arkadaşın gösterdiği şemaya bakarak (devreden sökülü halde) ölçü aletinin katot probunu mosfetin orta bacağına bağladığımda devreyi tamamlıyo ters şekilde bağladığımda da devreyi tamamlıyo mosfet sağlammı anlamadım. Sonra fark ettim devre kartı üzerinde ki sigorta da yanıkmış değiştirdim ama cihazın fişini prize taktığımda devrediki sigortayı tekrar patlattı.

serkan_48

mosfetiin bacaklarını ölçtüğünde devre tamamlıyor demek kısa devre ise o mosfette arızalı. Ölçü aletinizin ohm kademesinde yönünü değiştirerek deneyin iki yöndede ohm kısa devre ölçüyorsanız arızalıdır zaten

Büyük ihtimalde mosfetiniz ve diyotunuz arızalı.. genelde ikisi arızalanıyor.

Murat KARACAOĞLU

Parçacıda mosfet yoktu alamadım sipariş ile getirticem. Birkaç gün sonraya kalıcak iş, o zaman sonucu paylaşırım yine

seron

tanım ve tesbitleriniz doğru.
ancak devrenin lehim yüzeyine baktım da böyle mi kötü olur arkadaş? resmen çoğu hep soğuk lehim. ya da bana mı öyle geliyor?
murat bey siz o devredeki tüm lehimleri bir tazeleyin en son...

Murat KARACAOĞLU

Devrenin lehim yüzeyini fotoğraf makinasıyla değilde tarayıcıyla çektim ondandır.

serkan_48

Dostum arabada bu dizayna uyan bir power smps buldum. Ektede resimlerini görebilirsin.

Aradığın malzeme diyot değeri ise FMU22S  soldaki mosfetin değeri ise C3679 dur. Değerler illa bu parçalar olacak değil. Aynı değerleri verebilen farklı mosfet ve diyot işini görür. En altta da yanan küçük diyotun resmini görebilirsin. Bu diyot çıkışa paralel bağlı. Geriden gelebilecek voltaj koruması olarak takılmış. 1N4007 takabilirsin bunun yerine. Sanırım aydınlatıcı olmuştur.

Aşağıda resimleri görebilirsin. Kolay gelsin.

Adnancoskun

serkan_48

Evet aynısı dostum zaten arkadaş foruma koyduğunda bende şimşekler çakmıştıda nerde olduğunu bulamadım. :D markalar farklı olsada genelde şemalar ya aynısı yada çok benzeri oluyor..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın