Şönt direnç hesabı

Başlatan serkan_48, 06 Haziran 2014, 19:12:02

serkan_48

Arkadaşlar merhabalar.

Şimdi elimde 7107 ile yapılmış iki adet voltmetre var. Bunu yapıyor olduğum ayarlı dc güç kaynağına bağlayacağım. Birini voltmetre olarak bağlayacağım ama Sorun şu ampermetre olarak kullanacağım kısımda şönt direnci nasıl hesaplayabilirim yapamadım.

0 - 30 volt çalışacak bir güç kaynağında 7107 ile 10 amperi nasıl ölçebilirim. Mesela ;

Devrede 4 adet 7 segment display var. Örneğin 8,55 A gibi ondalık değerden sonra 2 karekter daha okumak istiyorum. Maksimum ölçülebilecek değer 9.99 amper. Bu konumda ,

devreyi 200 mv mertebesinde kullanmak daha mantıklı sanırım ve şönt direnci olarak kaç ohm kaç watt direnç kullanmak gerekir nasıl hesaplayabilirim? DVM girişine gerilim bölücü direnç kullanmalımıyım ? Yardımcı olurmusunuz?

Mr_YAMYAM

Gayet kolay.
Elinde bir voltmetren var. Bu voltmetre ne kadar düşük voltaj ölçümü yapabiliyorsa o kadar düşük değerli ŞÖNT kullanırsın.
Şönt kullanım esası;
Şönt üzerinde çekilen akıma göre bir gerilim düşümü olacaktır. Düşen bu gerilim bizim ölçü aletimizin skalasını ve ölçümünü gösterecektir.
Mesela Örneğin ;D
200mV ölçen bir aletimiz var ise,
Bu direnç üzerinde 200mV düşebilmesi için kaç ohmluk bir direnç kullanılmalıdır.
Bu da geçen akıma göre hesaplanacağı için;
1 ohm kullandığını varsayalım;
1A akım geçerse 1V gerilim düşümü olacaktır.
200mA geçerse 200mV gerilim düşümü olacaktır.
Demekki senin 200mV gerilim düşümü sağlayabilmen için eğer 1 ohm kullanırsan 200mA akım geçmesi gereklidir.
Bu formüle göre 10 A için hesaplarsak.
U=I.R
200mV=10A.?
O da eşittir 0.02 ohm edecektir.
Yani 0.02 ohmluk bir şönt kullanırsan full skala 200mV almış olursun.
NOT:
Ölçü aletinin iç direnci ölçüme etki edecektir.

serkan_48

Teşekkür ederim. 0.2 v X 10 A = 2 watt güç demek direnç üzerinde harcanacak olan güç bu doğrumudur. ben 5 watt bir direnç kullansam yeterli sanırım.

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 06 Haziran 2014, 19:12:02... 8,55 A gibi ondalık değerden sonra 2 karekter daha okumak istiyorum...

yani vürgülden sonra 4 rakam daha mı okumak istiyorsun? 7107 ile yapılabiliyor mu?

serkan_48

ondalık değer yani virgülden sonra 2 karakter demek istedim...  Örnek olarak 8.55 değeri gibi demek istedim.

seron

tamam anladım şurayı inceliyorum da, kusura bakmayın bildiğimden değil, sanki virgülden sonra 1 tane okuyor. oysa iki tane de okutulabilir herhalde.
http://www.intersil.com/content/dam/Intersil/documents/icl7/icl7106-07.pdf

serkan_48

Şu power supply yi toparlayayım . hafta içi şönt direncini alırım denemeleri yaparım zaten burdanda paylaşacağım yapacağım projeyi..  Çok ahım şahım bişey değil ama elde olan malzemeleri değerlendirerek ancak bu kadar oluyor.. bakalım kimler beğenecek ..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 06 Haziran 2014, 19:56:13Teşekkür ederim. 0.2 v X 10 A = 2 watt güç demek direnç üzerinde harcanacak olan güç bu doğrumudur. ben 5 watt bir direnç kullansam yeterli sanırım.
Ben yine de çok yüksek güçlü dirençler kullanmanı öneririm.
Örnek 1000Watt :D

serkan_48

Seron bu değer direnç üzerinde bu voltaj düşseydi doğru ama direnç üzerinde çok düşük bir voltaj düşüşü olacak.

Ama power supply min gücünü hesapladıysan doğru.. daha denemedim ama bu gücü almayı düşünüyorum. görcez..

evet wattın yüksek olması daha iyi ısı ile direnç değişimlerinden ölçüm yaparken daha az etkilenir. saç kurutma makinası teli kullanayım dedim watt lı diye ama onun bile kısa bir boyu direnci yüksek çıkıyor. Elimde bir adet bozuk dijital multimetre var. olmadı onun 10 amp. kademesinde kullanılan şöntünü söküp kullanacağım. sanırım en sağlıklısı o ama bilgi kötü değildir. Öğrenmiş oldum .. :D :D

memleket

Bildiğimiz kağıt ataçıda şönt direnç olarak deneyebilirsin...

serkan_48

Alıntı yapılan: memleket - 06 Haziran 2014, 22:30:03Bildiğimiz kağıt ataçıda şönt direnç olarak deneyebilirsin...

Bunu duymuştum ama ısı ile direnci değişirmi acaba yaptığım ölçümlerde beni yanıltmasın ?

memleket

Burda gene ben yazmıştım daha önceki konuların birinde, benden duymuşsundur :D ama hassasiyeti ne olur görüp denemek lazım...
[mergedate]1402083337[/mergedate]
Burda vatandaş yapmış.

http://www.bitlik.org/index.php?topic=27421.0

serkan_48

Ya bayaa bi düşündümde.. biz güzel bir hesap yaptık şunu unuttuk acaba yanlışmı düşünüyorum.

7107 ile 200 mV voltmetre yapacağım ve bu voltmetreye şönt direnci takarak akım ölçeceğim. herşey normal. Ancak yukarıda yaptığımız hesaba göre ben 0.02 ohm direnç taktığımda ve bu direncin üzerinden 10 amper geçirdiğimde ancak ölçü aletim ful skalaya erişecek. Buda demektirki benim ekranımda ful skala 200 yazacak. Ama ben 10 amper ölçmüş olacağım bu doğrumudur. ben ekranda 010.0 görebilmem için full skalayı 100 mv için hesap etmeliyim ve bu değer için şönt direncim 0.01 ohm olmalı. Yani full skala değilde half skala kullanmam gerekiyor sanırım :D :D

Yanlışmı düşünüyorum.

Bir ikinci sorunda şu ben 2 adet voltmetre yapıyorum ve birini dc voltaj ölçmek için diğerinide devreden geçen akımı ölçmek için kullanacağım. ikisinin beslemesinide bir trafo ve regüle devresinden alacağım. Paralel bağlantı yapıp besleyeceğim. Bu konumda bazı arkadaşlar olmayacağını söyledi. Bense olacağını iddia ettim. Tek sıkıntı iki devreninde eksi uçları ortak olacağı için ampermetreyi artı voltaj hattında kullanamam. çünkü ampermetrenin ölçüm uçlarından biri 7107 entegresinin canlı ölçüm ucuna diğeri ise 7107 yi besleyen eksi uca bağlı. Bu konumda ben amper ölçümü eksi uçtan yapmam gerekiyor. Doğrumudur. Eğer artı uçtan ölçmeye kalksa idim voltmetrenin eksi ucu ile kısa devre yapacak ve sorun çıkartacaktı çinkü voltmetrenin eksi ucu benim güç kaynağımın eksi ucu ile irtibatlı olduğundan dolayı böyle düşünüyordum. Doğrumudur eğer yanlış ise neden ?

Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Saygılarımla ...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 10 Haziran 2014, 00:44:16Ya bayaa bi düşündümde.. biz güzel bir hesap yaptık şunu unuttuk acaba yanlışmı düşünüyorum.

7107 ile 200 mV voltmetre yapacağım ve bu voltmetreye şönt direnci takarak akım ölçeceğim. herşey normal. Ancak yukarıda yaptığımız hesaba göre ben 0.02 ohm direnç taktığımda ve bu direncin üzerinden 10 amper geçirdiğimde ancak ölçü aletim ful skalaya erişecek. Buda demektirki benim ekranımda ful skala 200 yazacak. Ama ben 10 amper ölçmüş olacağım bu doğrumudur. ben ekranda 010.0 görebilmem için full skalayı 100 mv için hesap etmeliyim ve bu değer için şönt direncim 0.01 ohm olmalı. Yani full skala değilde half skala kullanmam gerekiyor sanırım :D :D

Yanlışmı düşünüyorum.

Bir ikinci sorunda şu ben 2 adet voltmetre yapıyorum ve birini dc voltaj ölçmek için diğerinide devreden geçen akımı ölçmek için kullanacağım. ikisinin beslemesinide bir trafo ve regüle devresinden alacağım. Paralel bağlantı yapıp besleyeceğim. Bu konumda bazı arkadaşlar olmayacağını söyledi. Bense olacağını iddia ettim. Tek sıkıntı iki devreninde eksi uçları ortak olacağı için ampermetreyi artı voltaj hattında kullanamam. çünkü ampermetrenin ölçüm uçlarından biri 7107 entegresinin canlı ölçüm ucuna diğeri ise 7107 yi besleyen eksi uca bağlı. Bu konumda ben amper ölçümü eksi uçtan yapmam gerekiyor. Doğrumudur. Eğer artı uçtan ölçmeye kalksa idim voltmetrenin eksi ucu ile kısa devre yapacak ve sorun çıkartacaktı çinkü voltmetrenin eksi ucu benim güç kaynağımın eksi ucu ile irtibatlı olduğundan dolayı böyle düşünüyordum. Doğrumudur eğer yanlış ise neden ?

Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Saygılarımla ...
Besleme voltajları bir kenara.
Zaten beslemeler ayrı olmalıdır.
Ancak sistem GROUND (yani sıfır) noktası tespit edilmelidir.
GROUND kelimesinin Türkçe karşılığı TOPRAKLAMA olduğu için bazı arkadaşlar karıştırabilir.
GROUND toprak hattına bağlanabilir. İngilizce EARTH anlamını alacaktır.
GROUND sistem SHIELD olabilir. SHIELD ekran demektir ama bilinen monitörler veya TV demek değildir. Bu bir FARADAY KAFESİ anlamındadır. Metal ENCLOSURE de denilir.
Bizim burada bahsetmiş olduğumuz temel unsur, gerilimin hangi polaritesini müşterek kullanacağımızdır. Müşterek kullanılan polarite eksi de olabilir artı da. Bu müşterek uçlar topraklanabilir de topraklanmayabilir de.
ANCAK ŞU BİLİNMELİDİR.
Sistem ortak noktası (örnek eksi uç) aslında asla sıfır değildir. toprağa göre artı da olabilmekte, eksi de olabilmektedir. Ama biz devrenin (entegrenin) karakteristiğinden dolayı eksi ucu ortak kullanacağımız varsayarak diyoruz ki eksi uçlar GROUND'dur. Yani topraklamaya veya sistem şasesine bağlanacaktır.
Demekki eksi ucumuzu SIFIR potansiyel olarak kabul edeceğiz.
Bu durumda teknik olarak araştıracağız.
7107 entegresi sıfır polariteye göre (GROUND) (SHIELD) artı polariteyi mi ölçüyor yoksa eksi polariteyi mi?
Artı polariteyi ölçtüğünü varsayarak diyoruz ki;
Bu entegrenin bilmem kaç no'lu ucuna şu kadar + polaritede gerilim verirsek, entegre bize displayde şöyle bir değer gösterecektir.
İşte bu gösterilen değeri mıncıklayarak, skala doğrultusunda istediğimiz şekilde konfigure edebiliriz.
SONUÇTA;
7107 entegresi bir voltmetredir.
İbreli bir skala aslında bir voltmetredir.
Hatta LM3915 entegresi de bir voltmetredir.
Biz bu tür voltmetreleri istediğimiz gibi konfigure edip doğru ölçüm için skalayı ölçeklendirerek;
Volt, Amper, Watt, Ohm, Faz, hatta frekans bile ölçebilmekteyiz.

serkan_48

iki 7107 için neden tek kaynak kullanamıyorum ?

Bunu anlayamadım. istenilen voltaj ve güç değerlerini sağlamak yeterli değilmi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 10 Haziran 2014, 22:00:24iki 7107 için neden tek kaynak kullanamıyorum ?

Bunu anlayamadım. istenilen voltaj ve güç değerlerini sağlamak yeterli değilmi?
Aslında tek kaynak ta olur.
Ama kaynaklardan birisinde oluşabilecek aksaklık diğerini de etkileyebileceği için bağımsız kullanmak tercih sebebidir. Örnek 5V ile çalıştırılıyorsa 2 adet 7805 entegresi.
Tek 7805 kullanıp ta iki ölçü aletini de çalıştırabilirsin sorun olmaz.

seron

serkancım bak aklıma bir alternatif geldi:
şimdi şönt direnç olarak kullanacağın 5 ila 10wattlık taş dirençlerin toleransı yüksek olduğundan hassas sonuçlar elde etmek güç olabilir. dolayısıyla basit bir devre ilavesiye ince ayar çekebilirsin.
yamyamın da dediği gibi ya da nasıl istiyor isen uçların çakışmaması için önlem alarak beslemesini de yapıyorsun veeee...
oluyor. inşallah...
[mergedate]1402432061[/mergedate]
5V besleme yazan yerdeki dikdörtgen senin voltmetre oluyor yazmayı unuttum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın