neodyum magnet motoruyla jeneratör

Başlatan seron, 04 Haziran 2014, 23:40:35

seron

arkdaşlar, birkaç yıldır internet üzerinden magnet motor ile elektrik üretimine dair konuları araşırıyorum. ancak maalesef ele avuca gelir sonuçlar pek ortaya çıkmamış.

elbette yapmayacağım. ancak sanki yapacakmışız gibi bir maliyet analizi yapmak istiyorum. hesaplaması iyi arkadaşlarla bu konuyu tartışabilir miyiz?

neodyum motora mekanik olarak bağlanmış bir alternatörü çalıştırıyoruz.
5kW 230V enerji üretiyoruz.

motorda kullanılacak mıknatıs adet ve ebatları;
motorun 50-60Hz üretmek için kaç devir/dakika dönmesi gerektiği;
ne kadar masraf yapılacağı;
ne kadar süre dayanacağı ve masrafını karşılayıp karşılamayacağı problemlerimiz.

neodyum mıknatısların belli bir ömrü olabileceğini göz önünde bulundurarak hesap yapalım.

yardımlarınıza şimdiden teşekkürler...

Mr_YAMYAM

Endüstriel jenaratörlerde daimi mıknatıs kullanılmaz.
Çok az mıknatıslanmış bir elektro mıknatıs kullanılır.
Sargı üzerinden akım geçince kutuplardaki mıknatıslanma artarak max. seviyeye gelir. Böylece jeneratör döndüğü sürece elektrik üretir.

Frekans hesabı kutup sayısına göre belirlenmektedir.
Teoride 50Hz için iki kutuplu sistemlerin devri 3000 civarıdır. 4 kutuplu olursa 1500 e düşecektir.

mehmet254

Yalnızca  dönen bir sistem ile beraber elektrik üretmek bizlerde sabit kalmış hep,dönmekten ziyade başka türlü sallanan yada aynı hareketi sürekli  tekrarlayan sistemlerlede deneyler yapılsa daha erken sonuç alınır kanaatindeyim.örneğin neodyum mıknatıslarla sürekli sallanan bir sarkaç bile bizi çok ileriye götürebilir.rotorlu mağnet motor  çalışmalarında çoğu arkadaşımız,dünyadaki kuzey güney mağnet alanlarını göz önune almadığından deneyleri sonuç vermiyor,yaptıkları cihazı bozup tekrar başka şekillere denemelere giriyorlar.bu konuda herkezin fikri alınmalı diye düşünüyorum.

serkan_48

sabit manyetik alana sahip bir motor olabileceğini düşünmüyorum. Bu tür uğraşılar boş.. Şahsi fikrim.. herkesin fikrine saygım var.

t.t

magnet motor derken enerjisiz dönen motorlarmı eğer öyleyse zaman kaybı bence ama hidrojen motoru yapabiliriz :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mehmet254 - 05 Haziran 2014, 00:24:14Yalnızca  dönen bir sistem ile beraber elektrik üretmek bizlerde sabit kalmış hep,dönmekten ziyade başka türlü sallanan yada aynı hareketi sürekli  tekrarlayan sistemlerlede deneyler yapılsa daha erken sonuç alınır kanaatindeyim.örneğin neodyum mıknatıslarla sürekli sallanan bir sarkaç bile bizi çok ileriye götürebilir.rotorlu mağnet motor  çalışmalarında çoğu arkadaşımız,dünyadaki kuzey güney mağnet alanlarını göz önune almadığından deneyleri sonuç vermiyor,yaptıkları cihazı bozup tekrar başka şekillere denemelere giriyorlar.bu konuda herkezin fikri alınmalı diye düşünüyorum.
Sarkaç türü sistemlerde ÖLÜ bölge vardır. Yani sarkacın geri dönüşü esnasında anlık durma sözkonusudur.
ROTOR sistemini de bir çeşit sarkaç olarak düşünürsek, sarkaç hareketi kesintisiz olmaktadır ;)

seron

arkadaşlar eski sarkaçlı saatlerdekine benzer birsistem tasarlamıştım ama şahsen dönme hareketi daha iyi olur kanaatindeyim.
evet internetteki neodyum mıknatıslarla yapılmış kendiliğinden dönen motorları kastediyorum. yakıtsız çalışıyor dense de burada yakıt neodyum mıknatısın kendisidir ve belli bir ömrü vardır. peki ne kadar ekonomiktir bunu merak ettim.
@t.t, geçen yıllarda sitemiz üzerindeki ghidrojen motor projelerine baktım ve hiç ekonomik olmadığına kanaat ettim. hatta bir üyemizin(hatırlayacaksınız) eski model skodasına uyguladığı sistemin videosu hala evdeki bilgisayarımdadır. sorun şu ki iki şişe saf su, bir litre benzin kadar pahalı olabiliyor(litresine ve satıldığı yere göre). bir de bunu elde etmek için kullanılan basit de olsa teknolojiyikurmak, kaç jül enerji harcadığımız, araçtaki yakıt hücrelerini çalıştırmak için yapılan onca masraf ve harcanan amperlerce güç... cık olmaz. hiç ekonomik değil. ama şayet yüksek devirde dönen bir magnet motor ürettiğii elektrik ile kendisini bedavaya getiriyor ise, amortismanını karşılıyor ise o zaman tamam olur işte.

t.t

Alıntı yapılan: seron - 05 Haziran 2014, 15:05:20arkadaşlar eski sarkaçlı saatlerdekine benzer birsistem tasarlamıştım ama şahsen dönme hareketi daha iyi olur kanaatindeyim.
evet internetteki neodyum mıknatıslarla yapılmış kendiliğinden dönen motorları kastediyorum. yakıtsız çalışıyor dense de burada yakıt neodyum mıknatısın kendisidir ve belli bir ömrü vardır. peki ne kadar ekonomiktir bunu merak ettim.
@t.t, geçen yıllarda sitemiz üzerindeki ghidrojen motor projelerine baktım ve hiç ekonomik olmadığına kanaat ettim. hatta bir üyemizin(hatırlayacaksınız) eski model skodasına uyguladığı sistemin videosu hala evdeki bilgisayarımdadır. sorun şu ki iki şişe saf su, bir litre benzin kadar pahalı olabiliyor(litresine ve satıldığı yere göre). bir de bunu elde etmek için kullanılan basit de olsa teknolojiyikurmak, kaç jül enerji harcadığımız, araçtaki yakıt hücrelerini çalıştırmak için yapılan onca masraf ve harcanan amperlerce güç... cık olmaz. hiç ekonomik değil. ama şayet yüksek devirde dönen bir magnet motor ürettiğii elektrik ile kendisini bedavaya getiriyor ise, amortismanını karşılıyor ise o zaman tamam olur işte.
hidrojen motorlarıyla uğraşanların çoğu saf suyu elektroliz etmek gaza veya soğutup sıvılaştırma derdinde kanaatimce yüksek bütçeli bir ar-ge sonucu depodaki suyu direk patlatacak olan motorlar geliştirilebilir böyle sistemde anaihtiyaç motorun yalıtkan ve çok yüksek ısılara ve patlamalara dayanıklı olacak bir maddedir bujinin benzini patlattığı gibi motorun içinde anında elektroliz yapılıp anlık ve kontrollü şekilde 2H O olarak patlatılabilir bunun için suyun saf olması bile gerekmez yağlama sistemi gibi her patmanın ardından mekanizmayı temizleyecek bir kimyasal kireç söküçü vb kullanılabilir belkide yapılmıştır ama önce benzinli - dizel motor satışlarının ve petrolün satılması gerek

seron

yalıtkan ve çok yüksek ısılara dayanıklı malzemenin maliyeti
+
motorun içinde ani elektroliz yapacak özel sistemin  maliyeti
+
her patlamanın ardından mekanizmayı temizleyecek kimyasal ve mekanizmasının maliyeti
...
=?TL şayet ekonomik ise olur neden olmasın...

t.t

abd şuanda deniz suyuyla çalışan şavaş gemisi motorlarını yapmış ve açıklamış sistemin petrol yakmakla maliyeti hemen hemen aynı karı ise gemilerin yakıt kaybı yapmadan yolalmaları ve çevreye zararsız oluşu ama ben bu sistemin çok daha ekonomik olacağı inancındayım böyle karmaşık ve üstünde birçok mühendis dallarının çalışması gerekiyor neyazıkki benim bildiğim elektrik elektronik yetmiyor ama süperkondansatör pillerde ilgimi çekiyor anında şarjolan piller hafif ve verimli olmaları buda yapılma aşamasında ecnebiler çalışırken biz başörtüsü türban diyorduk :)

seron

bak aklıma getirdiğin iyi oldu süper kondansatör lazım bana burda yok. neyse... hatta evde bu konu üzerinde çalışmaya çalışıyorum. tuzlu su+kondansatör karışımı pil...

şimdi magnet jeneratör maliyet-güç hesaplaması yapmak istemiyor mu kimse?

serkan_48

Magnet motorun çalıştığını kim söylüyor? Şu ana kadar ben uyguladım yaptım çalıştı diyeni görmedim.

seron

orası öyle. zaten biraz da bunu söylüyorum. basit bir prototip yapan varsa onunla da konuşuruz.
youtubede çalıştırdığını idda eden bir türk amcamız var:
https://www.youtube.com/watch?v=uKCEceWs-Gc
bir de "icadı" yazmışlar sanki o icadetti... kaldı ki asıl bulduğu şey bu değil idi. yaptığı aslı şey 20 saniyelik akü gücüyle daimi çalışan motordu. almanlar onu elinden aldılar, bunu verdiler oynasın diye... asıl makinesinin adı BSMH.

mehmet254

Ben muammer beyin mağnet  motoru  icat  ettiğine inanıyorum.diğer bsmh isimli buluşuda  zaten  mümkün,çocuklarının baş  harflerini vermişti.kısaca bu emekli memur  bu  işi başardı,ama kıymeti  bilinmedi.bu  site  içinde  kesin  inanıyorum  bu  motor üzerine  çok iyi yerlere gelmiş  arkadaşlar  vardır.tartışmalara katılıp,ara  ara sinyaller verirlerse faydalı olurlar.

seron

hangi motoru BSMH yi mi, magnet motoru mu?
şayet magnet motor ise yıllar önce perendev motoru olarak bulunmuştu. muammer bey BSMH ve o videodaki motoru göstermeden önce yıllarca youtube de vs gezdi durdu o motor tipleri. hala var.
videoda ise sanki o bulmuş gibi başka bir motor(perendev motoru)gösteriliyor. asıl bulduğu(nu idda ettiği şey) o değil; o kayıp.

işte ben de diyorum ki böyle birşey var ise elektrik üretebilir mi? nasıl? ne kadar? kaç paraya?

mehmet254

evet  ama mağnet  motoru uluslar  arası teknoloji fuarlarına katılarak dünyaya tanıtmış ve çalıştığını kanıtlamıştı,dünyadan çok bilim adamı gitti ve şahit oldular  olarak biliyorum.

seron

konuyu çözerken son bir cümle aktarayım da site tarihinin tozlu raflarına, pardon arşiv sektörlerine öyle gömülsün.

neodyum magnet motoruyla jeneratör yapmak mantıklı değildir. çünkü dönergeç mantığıyla yapılan motorların hızları yüksek olsa da torkları yani kuvvetleri azdır. nasıl bir mekanizma uydurulursa uydurulsun, 5KW 230V 50Hz koşulunu sağlamak için muazzam büyüklükte bir motor gerekir ki bu da ekonomik değildir.

evet, kendi kendine dönen magnet motorlar var ancak, bu motorlarla ancak vantilatör yapılabilinir. neden elektrik üretilmez? çünkü işe yarar miktarda elektrik üretmek için gerekli olan kuvvete sahip değildir. mekanik olarak kendisine bağlanmış bir alternatör, kendisine yük bindiğinde kasılarak dönmesi zorlaşacak, kendisini döndüren magnet motora daha fazla yük bindirecektir. magnet motorun kuvveti ise yetersizdir. hız, yanıltıcı bir faktördür. yük bindiği anda duracaktır. o yükü kaldıracak kadar büyük yapıldığında ise frekans vb sorunu ortaya çıkacak, alternatörün kutbu arttırılacak, yine başa dönülecektir.

işte bu nedenle olmaz.

konu çözülmüştür... sanırım.

seron

yorumlara bayıldım. adamın biri şöyle bir yorum yapmış:
" üle oğlum magnet motor daha devire girmeden arka planda bir vınlama sesi başlıyor yoksa çaktırmadan arkada birşey mi çalışıyor ola ki?" ...
 ;)

yav niye öyle diyonuz bedava enerji diye birşey vardır? ( ;) )

mehmet254

evet arka plandan  hava  üfleyerek,bir  diski  dönderenler,yada  elektrik  transferi  sistemi  ile gizliden  bobin ile  leed in  yandığını göstermek  gibi,sahte  yüzlerce  yabancı  video   yayını  var ,bunlara  dikkat  etmek   zaman  harcamamak  gerek.

orienbaris

Bu konuyla ilgili olarak kafamda olan hep bir soru vardı; birden fazla magnet ile kurulmuş ve bu magnetlere tıpkı video daki gibi bir gruplama yapılmış olmalı! Ancak magnetlerin diziliminde izlenecek yerleşim planı ve açılar nasıl olmalı ki örneğin aynı anda sadece bir grup magnet itme gücü oluşturmalı , diğer bir grupsa çekme gücü oluştmalı ve bu sırada diğer magnetler sistemin güç kapasitesini düşürmemeli? Şahsen bir kaç denemem oldu ancak videolarda ki gibi olmadı maalesef. Her seferinde sistem maksimum güç seviyesine çıkamadan diğer bir veya birkaç magnetin etkisiyle hep frenlendi. Bunu aşmaksa şimdiye kadar  mümkün olmadı. Gerçi ben daha küçük çapta bir düzenenkle denemiştim ama bu ne kadar etkilidir kafam bir türlü basmadı maalesef.

serkan_48

@orienbaris

Bu tür sistemlerin bir sönüm noktası var. Lineer veya yükselen bir güç dengesinin olduğunu düşünmüyorum.

mehmet254

Alıntı yapılan: orienbaris - 01 Şubat 2015, 10:50:19Bu konuyla ilgili olarak kafamda olan hep bir soru vardı; birden fazla magnet ile kurulmuş ve bu magnetlere tıpkı video daki gibi bir gruplama yapılmış olmalı! Ancak magnetlerin diziliminde izlenecek yerleşim planı ve açılar nasıl olmalı ki örneğin aynı anda sadece bir grup magnet itme gücü oluşturmalı , diğer bir grupsa çekme gücü oluştmalı ve bu sırada diğer magnetler sistemin güç kapasitesini düşürmemeli? Şahsen bir kaç denemem oldu ancak videolarda ki gibi olmadı maalesef. Her seferinde sistem maksimum güç seviyesine çıkamadan diğer bir veya birkaç magnetin etkisiyle hep frenlendi. Bunu aşmaksa şimdiye kadar  mümkün olmadı. Gerçi ben daha küçük çapta bir düzenenkle denemiştim ama bu ne kadar etkilidir kafam bir türlü basmadı maalesef.
sayın orien,
aynı  kutuplar  birbirlerini  iterken,firenlenme olmasının  sebebi,kullandığımız  neodyumların  yan  tarafındaki manyetik  salınımlardır.
bu  salınımlar ilk  hareket  verildiğinde hızdan  etkilenerek,geniş  alana yayılıyor ve diğer  mağnet kutuplarını  etkiliyor ve frenliyor.
bunun çaresi  mağnetleri alimunyum metallerin  içine   net  hesaplı  dizerek deneyebilirsiniz.
biz  bu  salınımların  rontgenini çekerek  gördük,Alimunyum  kalıp kullanmak  tek  çaredir.sanayide alimunyum parçanızı  istediğiniz gibi  deldirirsiniz.
kolay gelsin.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mehmet254

hocam,zamanında,ağır metal içeren su içerisinde,2x4 çapında silindirik bir parçanın çekmiştik,mıknatısın salınım alanlarını görmek için  deneysel çalışma yapılmıştı,tabii bu radyoloji  cihazları  gibi  değil,kızıl ötesi  benzeri

Adnancoskun

mustafacihan

selam bir ara hidrojen işine bende sarmıştım denemeler de yaptım ama verimli degil enerjiyi emiyor ve başlı başınada bir tasarruf saglamışta degil. kapagen diye bir konu var onu araştırırken yukarıda yayınlanmış olan videoya rastladım banada inandırıcı gelmedi başta ama size tavsiyem ikinci videoyuda izleyip incelemenizdir.

http://www.youtube.com/watch?v=lCMuDBajFjU#
[mergedate]1423149065[/mergedate]
buraya iki adet daha video yüklüyorum yine ilk videoya inanmayanlara cevap olarak ikinci vidoyu çekmiş.

http://www.youtube.com/watch?v=XDnMODCdhB0#

http://www.youtube.com/watch?v=J20gLQJPTjw#

manyetik motor biraz deneme yanılma yöntemi olabilr, ama  bu sistem okadarda ürkütücü degil daha farklı versiyonlarıda var,
bunun ile alakalı bir başlıga raslamadıgım için buraya yazıyorum eger var ise kusura bakmayın. bilen var ise link verir ise çok memnun olurum.
motorların bir birini beslemesi tasarımı nın bir ismi varmı acaba ona göre google de araştırmaya devam edecektim.

seron

bu konuyu açarken, benim gibi heveslenip de ne yapacağını bilmeyen arkadaşlara yol göstersin diye birazcık "mahsusçuktan" açmıştım. maksat, gerçekten maliyet hesaplamaları yapmak için birileri atlayacak mı, konu bilgili kişilerce ciddiye alınacak mı, bunu görecektim. eğer gerçekten bilgili usta üyeler ilgi gösterip de ayrıntılı hesaplar verip beni teşvik ederlerse "ülen arkadaş meğer ben yanlış biliyormuşum" diyecektim. çünkü yaptığım uzuuuuuun araştırmalar neticesinde bu tip motorlardan sadece kısa bir süre için hareket eldesi sağlanabileceğini öğrenmiştim.

ama görüyorum ki konu gerçekten ciddiye alındı.

tamam arkadaş. görüş ve bilgilerinize sonuna kadar saygı duyuyorum. uğraşıp bize de bilgi verin ama öyle beleşten olmaz:

gerek maget motora alternatör ya da DC dinamo bağlayarak, gerekse iki tane motoru birbirine bağlayıp kendi kendine uzun süre çalıştırarak ve bunu videoya çekip bize dürüstçe göstererek ispat edin.

şayet başarısız olursanız, kimseyi yermeyeceğiz. başarılı olursanız da bu konuyu gerçekten ciddiye alıp bizler de destekleyeceğiz.

olur?

Mr_YAMYAM

ENERJİ ve ELEKTRİK üretim teknikleri.
Gerek elektrik olsun gerekse herhangi bir enerji olsun tek bir kural içerisinde işlenilmektedir.
ENERJİ YOKTAN VAR EDİLEMEZ VEYA YOK EDİLEMEZ.
Elektrik enerjisi üretim teknikleri.
1 Kimyasal enerji ile.
Piller aküler ve benzer aygıtlardır. Maliyeti en pahalı enerji üretim şeklidir. Depolanabilir olması nedeniyle çok kullanılmaktadır.
2 Güneş enerjisini toplama tekniği.
Güneş dünya şartlarında SONSUZ ENERJİ kaynağı olarak bilinir. Çünkü güneş yoksa HAYAT ta yok demektir. Güneşteki dünyaya gelen radyasyon ve ışınımı muhtelif enerjilere çevirebilmekteyiz. En kolay olarak ISI enerjisine çevrilebilmektedir. m2 başına elde edilen enerji Türkiye ortalamasında 1300-1400W/h civarındadır.
Ancak günümüz tekniğinde güneş enerjisi elektrik üretiminde henüz yeterli verimde değildir.
Güneşten alınan elektrik enerjisi m2 başına %10-17 civarındadır. Isı enerjisinde ise bu değer %95 civarında gösterilmektedir.
Bu sebeple günümüzde güneş enerji panelleri için ödenen bedel henüz kendisini amorti etmeye başlamıştır.
3 Potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşümünde elektrik enerjisi elde edilmesi.
Günümüzde tüm elektrik ihtiyacı bu yöntemle sağlanmaktadır.
Bir baraj içerisinde biriktirilmiş sudaki potansiyel enerjinin kullanımı, rüzgar ile çalışan rüzgar tribünleri gibi elektrik üreten ekipmanlar kinetik enerji ile çalışmaktadır.
Kinetik enerjinin elde edilmesini nasıl ki motorlar sağlıyorsa, bir motorun döndürülmesi ile de elektrik enerjisi sağlanmaktadır.
BURADA BİLİNMESİ GEREKEN BİR UNSUR VARDIR.
VERİM UNSURU
Bir motora elektrik verdiğimizde verdiğimiz elektriğin hepsini hareket enerjisine çeviremiyoruz. Gerek ısı faktörü gerekse sürtünme faktörleri bir motorun verimine etki eden unsurlardır. Yine de bir motorun verimini % 90-95 civarı düşünebiliriz.
Keza bir elektrik üreten motor da (Artık jeneratör adını alır) belli verimle çalışmaktadır. En iyi ihtimalle %90 civarı verimli de olsalar;
Aynı güçte iki adet motoru birbirini döndürebilecek şekilde uyarlasak bile gerek sürtünme gerekse ısı faktörlerinden dolayı bir süre sonra mutlaka duracaklardır.
Her iki aygıtın verimlerinin %100 olduğu bile kabul edilse birisinde üretilen elektrik enerjisi diğerini ancak döndürmeye yetebilecektir.
Böyle bir durumda bu aygıtın voltaj uçlarına bağlı bir yük kendi gücü doğrultusunda sönümlemeyi (hareketi durdurmayı) sağlayacaktır.
BU SEBEPLE
Doğada BELEŞ ELEKTRİK diye birşey olmaz. Elektrik üretiminin belli kuralları vardır. Bu kurallar zaten günümüz bilim adamlarınca kabul görmüş ve hala derinlemesine araştırılan kurallardır.

ozgurece

Arkadaşlar sizce bu sahte mi ? Hile yapılmışmı ? Sanıyorum adam özel ekip oluşturmuş. İnandırıcı olsun .. ;)Bu adam ortadan Kayboldu..
http://www.youtube.com/watch?v=mHW6b1aFPfU#ws
https://www.youtube.com/watch?v=uKCEceWs-Gc

seron

özgürece bu cihaz sahte değil ve de çalışıyor.
ama kızdığım şey şu: bu motoru bu adam bulmadı. bu motor yıllar evvel bulundu. bu motor ve benzerleri yine yıllardır internette dolaşıyor zaten.
bu adam da aynısını yapmış, ya da yaptırmış, millet de etrafına toplanmış "aaaaa ne güzel dönüyo" diye salak bir yaklaşımla ilgi gösteriyor.

bu adam neyi buldu? adı BSMH makinesi olan, 15 saniye boyunca bir aküden strart alıp uzun süre kendi kendine çalışan ve bir lambayı yakan bir alet idi. ama her nedense o alet ortada yok.

bir sitede okuduğum kadarıyla(doğruluğu kesin değil) bir ecnebi bilim adamı bu adama yalvar yakar cihazı test etmek için müsade alıyor ve muammer yıldız da sadece 5 dakika denemesi için izin veriyor. BSMH, ilk 5dakika sorunsuz çalışıyor ama 5dakikanın sonunda kayda değer şekilde güç kaybediyor ve yavaşlamaya meyil gösteriyor. o andan itibaren zaten muammer hoca "hadi yeter bukadar hadi hadi" deyip testi sonlandırıyor ve adamı kışkışlıyor.

yani anlayacağın cihazın gerçek anlamda verimli olup olmadığı, nerede olduğu, hala muamma...

videolardaki motor da kimiyerde perendevm motoru kimi yerde permanent motor kimi yerde de başka/benzer adlarla anılıyor. önemli olan şu: ne muammer yıldız ne de diğerleri, bu motora bir alternatör bağlayarak hilesiz hurdasız "arkadaş bakın şıkadar volt şu kadar amper elde ediyoruz" demiyor. ucuna pervane bağlamış, onunla oynuyor.

mustafacihan

sayın seron yorumlarınız için teşekkürler. bu paylaştıgım linkteki sistemin isminide söylermisiniz. rica etsem.
https://www.youtube.com/watch?v=J20gLQJPTjw

Adnancoskun

Burdaki sistemin adı... Sahtekarlık,,, :) diğer bir deyişle, Fake....

seron

buradaki sistemin adı yoktur. iki adet çamaşır makinesi su tahliye motorunun birbirine bağlanmış halidir.
nasıl çalışıyor?
bilmiyorum ancak; gizlenmiş bir batarya, ya da yakınlarda çalışan bir tesla bobini veya türevi bir magnetik alan kaynağı  vasıtası ile çalıştırılabilir.

orienbaris

Bu videonun ilkinde yani voltmetre ölçümü yapılan videoda ki 3'e 2 oranının verilmiş olması mantıklıydı. Eğer yanlış bir sonuç çıkarmamışsam  yani. Ama ikinci video da 1'e 1 bir oran var. Yani biraz mantık dışı geldi. Çünkü her iki motorda eş değer gözüküyor. Hal buysa üretim ve tüketim faktörü ancak sistemi idare edecek düzeyde olmalı (en azından bir süre için). Fakat ampulle test edildiğinde gördüğüm ve gelen sese istinaden söylüyorum sistemde bir yavaşlama olmuyormuş gibi görünüyor. Bu da biraz mantıksız geldi. Asıl içimdeki kuşkuyu körükleyense test için kullanılan lambanın dışının boyanmış olması. Yani içerisinde küçük bir led ve minimal voltajlarla anahtarlanabilen bir elektronik devre mevcut olup çok küçük akımlarla lambanın ışık vermesi sağlanıyor olabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın