Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: neodyum magnet motoruyla jeneratör (7188 Kez okunmuş)

Ynt: neodyum magnet motoruyla jeneratör

Yanıt #15
evet  ama mağnet  motoru uluslar  arası teknoloji fuarlarına katılarak dünyaya tanıtmış ve çalıştığını kanıtlamıştı,dünyadan çok bilim adamı gitti ve şahit oldular  olarak biliyorum.

Yanıt #16
konuyu çözerken son bir cümle aktarayım da site tarihinin tozlu raflarına, pardon arşiv sektörlerine öyle gömülsün.

neodyum magnet motoruyla jeneratör yapmak mantıklı değildir. çünkü dönergeç mantığıyla yapılan motorların hızları yüksek olsa da torkları yani kuvvetleri azdır. nasıl bir mekanizma uydurulursa uydurulsun, 5KW 230V 50Hz koşulunu sağlamak için muazzam büyüklükte bir motor gerekir ki bu da ekonomik değildir.

evet, kendi kendine dönen magnet motorlar var ancak, bu motorlarla ancak vantilatör yapılabilinir. neden elektrik üretilmez? çünkü işe yarar miktarda elektrik üretmek için gerekli olan kuvvete sahip değildir. mekanik olarak kendisine bağlanmış bir alternatör, kendisine yük bindiğinde kasılarak dönmesi zorlaşacak, kendisini döndüren magnet motora daha fazla yük bindirecektir. magnet motorun kuvveti ise yetersizdir. hız, yanıltıcı bir faktördür. yük bindiği anda duracaktır. o yükü kaldıracak kadar büyük yapıldığında ise frekans vb sorunu ortaya çıkacak, alternatörün kutbu arttırılacak, yine başa dönülecektir.

işte bu nedenle olmaz.

konu çözülmüştür... sanırım.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #18
Yalan

Yanıt #19
yorumlara bayıldım. adamın biri şöyle bir yorum yapmış:
" üle oğlum magnet motor daha devire girmeden arka planda bir vınlama sesi başlıyor yoksa çaktırmadan arkada birşey mi çalışıyor ola ki?" ...
;)

yav niye öyle diyonuz bedava enerji diye birşey vardır? ( ;) )

Yanıt #20
evet arka plandan  hava  üfleyerek,bir  diski  dönderenler,yada  elektrik  transferi  sistemi  ile gizliden  bobin ile  leed in  yandığını göstermek  gibi,sahte  yüzlerce  yabancı  video   yayını  var ,bunlara  dikkat  etmek   zaman  harcamamak  gerek.

Yanıt #21
Bu konuyla ilgili olarak kafamda olan hep bir soru vardı; birden fazla magnet ile kurulmuş ve bu magnetlere tıpkı video daki gibi bir gruplama yapılmış olmalı! Ancak magnetlerin diziliminde izlenecek yerleşim planı ve açılar nasıl olmalı ki örneğin aynı anda sadece bir grup magnet itme gücü oluşturmalı , diğer bir grupsa çekme gücü oluştmalı ve bu sırada diğer magnetler sistemin güç kapasitesini düşürmemeli? Şahsen bir kaç denemem oldu ancak videolarda ki gibi olmadı maalesef. Her seferinde sistem maksimum güç seviyesine çıkamadan diğer bir veya birkaç magnetin etkisiyle hep frenlendi. Bunu aşmaksa şimdiye kadar  mümkün olmadı. Gerçi ben daha küçük çapta bir düzenenkle denemiştim ama bu ne kadar etkilidir kafam bir türlü basmadı maalesef.

Yanıt #22
@orienbaris

Bu tür sistemlerin bir sönüm noktası var. Lineer veya yükselen bir güç dengesinin olduğunu düşünmüyorum.

Yanıt #23

Bu konuyla ilgili olarak kafamda olan hep bir soru vardı; birden fazla magnet ile kurulmuş ve bu magnetlere tıpkı video daki gibi bir gruplama yapılmış olmalı! Ancak magnetlerin diziliminde izlenecek yerleşim planı ve açılar nasıl olmalı ki örneğin aynı anda sadece bir grup magnet itme gücü oluşturmalı , diğer bir grupsa çekme gücü oluştmalı ve bu sırada diğer magnetler sistemin güç kapasitesini düşürmemeli? Şahsen bir kaç denemem oldu ancak videolarda ki gibi olmadı maalesef. Her seferinde sistem maksimum güç seviyesine çıkamadan diğer bir veya birkaç magnetin etkisiyle hep frenlendi. Bunu aşmaksa şimdiye kadar  mümkün olmadı. Gerçi ben daha küçük çapta bir düzenenkle denemiştim ama bu ne kadar etkilidir kafam bir türlü basmadı maalesef.
sayın orien,
aynı  kutuplar  birbirlerini  iterken,firenlenme olmasının  sebebi,kullandığımız  neodyumların  yan  tarafındaki manyetik  salınımlardır.
bu  salınımlar ilk  hareket  verildiğinde hızdan  etkilenerek,geniş  alana yayılıyor ve diğer  mağnet kutuplarını  etkiliyor ve frenliyor.
bunun çaresi  mağnetleri alimunyum metallerin  içine   net  hesaplı  dizerek deneyebilirsiniz.
biz  bu  salınımların  rontgenini çekerek  gördük,Alimunyum  kalıp kullanmak  tek  çaredir.sanayide alimunyum parçanızı  istediğiniz gibi  deldirirsiniz.
kolay gelsin.

Yanıt #24
Manyetik alanın rontgenini mi çektiniz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #25
hocam,zamanında,ağır metal içeren su içerisinde,2x4 çapında silindirik bir parçanın çekmiştik,mıknatısın salınım alanlarını görmek için  deneysel çalışma yapılmıştı,tabii bu radyoloji  cihazları  gibi  değil,kızıl ötesi  benzeri

Yanıt #26
Anladım teşekkür ettim.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #27
selam bir ara hidrojen işine bende sarmıştım denemeler de yaptım ama verimli degil enerjiyi emiyor ve başlı başınada bir tasarruf saglamışta degil. kapagen diye bir konu var onu araştırırken yukarıda yayınlanmış olan videoya rastladım banada inandırıcı gelmedi başta ama size tavsiyem ikinci videoyuda izleyip incelemenizdir.

http://www.youtube.com/watch?v=lCMuDBajFjU#
[mergedate]1423149065[/mergedate]
buraya iki adet daha video yüklüyorum yine ilk videoya inanmayanlara cevap olarak ikinci vidoyu çekmiş.

http://www.youtube.com/watch?v=XDnMODCdhB0#

http://www.youtube.com/watch?v=J20gLQJPTjw#

manyetik motor biraz deneme yanılma yöntemi olabilr, ama  bu sistem okadarda ürkütücü degil daha farklı versiyonlarıda var,
bunun ile alakalı bir başlıga raslamadıgım için buraya yazıyorum eger var ise kusura bakmayın. bilen var ise link verir ise çok memnun olurum.
motorların bir birini beslemesi tasarımı nın bir ismi varmı acaba ona göre google de araştırmaya devam edecektim.

Yanıt #28
bu konuyu açarken, benim gibi heveslenip de ne yapacağını bilmeyen arkadaşlara yol göstersin diye birazcık "mahsusçuktan" açmıştım. maksat, gerçekten maliyet hesaplamaları yapmak için birileri atlayacak mı, konu bilgili kişilerce ciddiye alınacak mı, bunu görecektim. eğer gerçekten bilgili usta üyeler ilgi gösterip de ayrıntılı hesaplar verip beni teşvik ederlerse "ülen arkadaş meğer ben yanlış biliyormuşum" diyecektim. çünkü yaptığım uzuuuuuun araştırmalar neticesinde bu tip motorlardan sadece kısa bir süre için hareket eldesi sağlanabileceğini öğrenmiştim.

ama görüyorum ki konu gerçekten ciddiye alındı.

tamam arkadaş. görüş ve bilgilerinize sonuna kadar saygı duyuyorum. uğraşıp bize de bilgi verin ama öyle beleşten olmaz:

gerek maget motora alternatör ya da DC dinamo bağlayarak, gerekse iki tane motoru birbirine bağlayıp kendi kendine uzun süre çalıştırarak ve bunu videoya çekip bize dürüstçe göstererek ispat edin.

şayet başarısız olursanız, kimseyi yermeyeceğiz. başarılı olursanız da bu konuyu gerçekten ciddiye alıp bizler de destekleyeceğiz.

olur?

Yanıt #29
ENERJİ ve ELEKTRİK üretim teknikleri.
Gerek elektrik olsun gerekse herhangi bir enerji olsun tek bir kural içerisinde işlenilmektedir.
ENERJİ YOKTAN VAR EDİLEMEZ VEYA YOK EDİLEMEZ.
Elektrik enerjisi üretim teknikleri.
1 Kimyasal enerji ile.
Piller aküler ve benzer aygıtlardır. Maliyeti en pahalı enerji üretim şeklidir. Depolanabilir olması nedeniyle çok kullanılmaktadır.
2 Güneş enerjisini toplama tekniği.
Güneş dünya şartlarında SONSUZ ENERJİ kaynağı olarak bilinir. Çünkü güneş yoksa HAYAT ta yok demektir. Güneşteki dünyaya gelen radyasyon ve ışınımı muhtelif enerjilere çevirebilmekteyiz. En kolay olarak ISI enerjisine çevrilebilmektedir. m2 başına elde edilen enerji Türkiye ortalamasında 1300-1400W/h civarındadır.
Ancak günümüz tekniğinde güneş enerjisi elektrik üretiminde henüz yeterli verimde değildir.
Güneşten alınan elektrik enerjisi m2 başına %10-17 civarındadır. Isı enerjisinde ise bu değer %95 civarında gösterilmektedir.
Bu sebeple günümüzde güneş enerji panelleri için ödenen bedel henüz kendisini amorti etmeye başlamıştır.
3 Potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşümünde elektrik enerjisi elde edilmesi.
Günümüzde tüm elektrik ihtiyacı bu yöntemle sağlanmaktadır.
Bir baraj içerisinde biriktirilmiş sudaki potansiyel enerjinin kullanımı, rüzgar ile çalışan rüzgar tribünleri gibi elektrik üreten ekipmanlar kinetik enerji ile çalışmaktadır.
Kinetik enerjinin elde edilmesini nasıl ki motorlar sağlıyorsa, bir motorun döndürülmesi ile de elektrik enerjisi sağlanmaktadır.
BURADA BİLİNMESİ GEREKEN BİR UNSUR VARDIR.
VERİM UNSURU
Bir motora elektrik verdiğimizde verdiğimiz elektriğin hepsini hareket enerjisine çeviremiyoruz. Gerek ısı faktörü gerekse sürtünme faktörleri bir motorun verimine etki eden unsurlardır. Yine de bir motorun verimini % 90-95 civarı düşünebiliriz.
Keza bir elektrik üreten motor da (Artık jeneratör adını alır) belli verimle çalışmaktadır. En iyi ihtimalle %90 civarı verimli de olsalar;
Aynı güçte iki adet motoru birbirini döndürebilecek şekilde uyarlasak bile gerek sürtünme gerekse ısı faktörlerinden dolayı bir süre sonra mutlaka duracaklardır.
Her iki aygıtın verimlerinin %100 olduğu bile kabul edilse birisinde üretilen elektrik enerjisi diğerini ancak döndürmeye yetebilecektir.
Böyle bir durumda bu aygıtın voltaj uçlarına bağlı bir yük kendi gücü doğrultusunda sönümlemeyi (hareketi durdurmayı) sağlayacaktır.
BU SEBEPLE
Doğada BELEŞ ELEKTRİK diye birşey olmaz. Elektrik üretiminin belli kuralları vardır. Bu kurallar zaten günümüz bilim adamlarınca kabul görmüş ve hala derinlemesine araştırılan kurallardır.