Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: neodyum magnet motoruyla jeneratör (7188 Kez okunmuş)

neodyum magnet motoruyla jeneratör

arkdaşlar, birkaç yıldır internet üzerinden magnet motor ile elektrik üretimine dair konuları araşırıyorum. ancak maalesef ele avuca gelir sonuçlar pek ortaya çıkmamış.

elbette yapmayacağım. ancak sanki yapacakmışız gibi bir maliyet analizi yapmak istiyorum. hesaplaması iyi arkadaşlarla bu konuyu tartışabilir miyiz?

neodyum motora mekanik olarak bağlanmış bir alternatörü çalıştırıyoruz.
5kW 230V enerji üretiyoruz.

motorda kullanılacak mıknatıs adet ve ebatları;
motorun 50-60Hz üretmek için kaç devir/dakika dönmesi gerektiği;
ne kadar masraf yapılacağı;
ne kadar süre dayanacağı ve masrafını karşılayıp karşılamayacağı problemlerimiz.

neodyum mıknatısların belli bir ömrü olabileceğini göz önünde bulundurarak hesap yapalım.

yardımlarınıza şimdiden teşekkürler...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: neodyum magnet motoruyla jeneratör

Yanıt #1
Endüstriel jenaratörlerde daimi mıknatıs kullanılmaz.
Çok az mıknatıslanmış bir elektro mıknatıs kullanılır.
Sargı üzerinden akım geçince kutuplardaki mıknatıslanma artarak max. seviyeye gelir. Böylece jeneratör döndüğü sürece elektrik üretir.

Frekans hesabı kutup sayısına göre belirlenmektedir.
Teoride 50Hz için iki kutuplu sistemlerin devri 3000 civarıdır. 4 kutuplu olursa 1500 e düşecektir.

Yanıt #2
Yalnızca  dönen bir sistem ile beraber elektrik üretmek bizlerde sabit kalmış hep,dönmekten ziyade başka türlü sallanan yada aynı hareketi sürekli  tekrarlayan sistemlerlede deneyler yapılsa daha erken sonuç alınır kanaatindeyim.örneğin neodyum mıknatıslarla sürekli sallanan bir sarkaç bile bizi çok ileriye götürebilir.rotorlu mağnet motor  çalışmalarında çoğu arkadaşımız,dünyadaki kuzey güney mağnet alanlarını göz önune almadığından deneyleri sonuç vermiyor,yaptıkları cihazı bozup tekrar başka şekillere denemelere giriyorlar.bu konuda herkezin fikri alınmalı diye düşünüyorum.

Yanıt #3
sabit manyetik alana sahip bir motor olabileceğini düşünmüyorum. Bu tür uğraşılar boş.. Şahsi fikrim.. herkesin fikrine saygım var.

Yanıt #4
magnet motor derken enerjisiz dönen motorlarmı eğer öyleyse zaman kaybı bence ama hidrojen motoru yapabiliriz :)

Yanıt #5

Yalnızca  dönen bir sistem ile beraber elektrik üretmek bizlerde sabit kalmış hep,dönmekten ziyade başka türlü sallanan yada aynı hareketi sürekli  tekrarlayan sistemlerlede deneyler yapılsa daha erken sonuç alınır kanaatindeyim.örneğin neodyum mıknatıslarla sürekli sallanan bir sarkaç bile bizi çok ileriye götürebilir.rotorlu mağnet motor  çalışmalarında çoğu arkadaşımız,dünyadaki kuzey güney mağnet alanlarını göz önune almadığından deneyleri sonuç vermiyor,yaptıkları cihazı bozup tekrar başka şekillere denemelere giriyorlar.bu konuda herkezin fikri alınmalı diye düşünüyorum.

Sarkaç türü sistemlerde ÖLÜ bölge vardır. Yani sarkacın geri dönüşü esnasında anlık durma sözkonusudur.
ROTOR sistemini de bir çeşit sarkaç olarak düşünürsek, sarkaç hareketi kesintisiz olmaktadır ;)

Yanıt #6
arkadaşlar eski sarkaçlı saatlerdekine benzer birsistem tasarlamıştım ama şahsen dönme hareketi daha iyi olur kanaatindeyim.
evet internetteki neodyum mıknatıslarla yapılmış kendiliğinden dönen motorları kastediyorum. yakıtsız çalışıyor dense de burada yakıt neodyum mıknatısın kendisidir ve belli bir ömrü vardır. peki ne kadar ekonomiktir bunu merak ettim.
@t.t, geçen yıllarda sitemiz üzerindeki ghidrojen motor projelerine baktım ve hiç ekonomik olmadığına kanaat ettim. hatta bir üyemizin(hatırlayacaksınız) eski model skodasına uyguladığı sistemin videosu hala evdeki bilgisayarımdadır. sorun şu ki iki şişe saf su, bir litre benzin kadar pahalı olabiliyor(litresine ve satıldığı yere göre). bir de bunu elde etmek için kullanılan basit de olsa teknolojiyikurmak, kaç jül enerji harcadığımız, araçtaki yakıt hücrelerini çalıştırmak için yapılan onca masraf ve harcanan amperlerce güç... cık olmaz. hiç ekonomik değil. ama şayet yüksek devirde dönen bir magnet motor ürettiğii elektrik ile kendisini bedavaya getiriyor ise, amortismanını karşılıyor ise o zaman tamam olur işte.

Yanıt #7

arkadaşlar eski sarkaçlı saatlerdekine benzer birsistem tasarlamıştım ama şahsen dönme hareketi daha iyi olur kanaatindeyim.
evet internetteki neodyum mıknatıslarla yapılmış kendiliğinden dönen motorları kastediyorum. yakıtsız çalışıyor dense de burada yakıt neodyum mıknatısın kendisidir ve belli bir ömrü vardır. peki ne kadar ekonomiktir bunu merak ettim.
@t.t, geçen yıllarda sitemiz üzerindeki ghidrojen motor projelerine baktım ve hiç ekonomik olmadığına kanaat ettim. hatta bir üyemizin(hatırlayacaksınız) eski model skodasına uyguladığı sistemin videosu hala evdeki bilgisayarımdadır. sorun şu ki iki şişe saf su, bir litre benzin kadar pahalı olabiliyor(litresine ve satıldığı yere göre). bir de bunu elde etmek için kullanılan basit de olsa teknolojiyikurmak, kaç jül enerji harcadığımız, araçtaki yakıt hücrelerini çalıştırmak için yapılan onca masraf ve harcanan amperlerce güç... cık olmaz. hiç ekonomik değil. ama şayet yüksek devirde dönen bir magnet motor ürettiğii elektrik ile kendisini bedavaya getiriyor ise, amortismanını karşılıyor ise o zaman tamam olur işte.

hidrojen motorlarıyla uğraşanların çoğu saf suyu elektroliz etmek gaza veya soğutup sıvılaştırma derdinde kanaatimce yüksek bütçeli bir ar-ge sonucu depodaki suyu direk patlatacak olan motorlar geliştirilebilir böyle sistemde anaihtiyaç motorun yalıtkan ve çok yüksek ısılara ve patlamalara dayanıklı olacak bir maddedir bujinin benzini patlattığı gibi motorun içinde anında elektroliz yapılıp anlık ve kontrollü şekilde 2H O olarak patlatılabilir bunun için suyun saf olması bile gerekmez yağlama sistemi gibi her patmanın ardından mekanizmayı temizleyecek bir kimyasal kireç söküçü vb kullanılabilir belkide yapılmıştır ama önce benzinli - dizel motor satışlarının ve petrolün satılması gerek

Yanıt #8
yalıtkan ve çok yüksek ısılara dayanıklı malzemenin maliyeti
+
motorun içinde ani elektroliz yapacak özel sistemin  maliyeti
+
her patlamanın ardından mekanizmayı temizleyecek kimyasal ve mekanizmasının maliyeti
...
=?TL şayet ekonomik ise olur neden olmasın...

Yanıt #9
abd şuanda deniz suyuyla çalışan şavaş gemisi motorlarını yapmış ve açıklamış sistemin petrol yakmakla maliyeti hemen hemen aynı karı ise gemilerin yakıt kaybı yapmadan yolalmaları ve çevreye zararsız oluşu ama ben bu sistemin çok daha ekonomik olacağı inancındayım böyle karmaşık ve üstünde birçok mühendis dallarının çalışması gerekiyor neyazıkki benim bildiğim elektrik elektronik yetmiyor ama süperkondansatör pillerde ilgimi çekiyor anında şarjolan piller hafif ve verimli olmaları buda yapılma aşamasında ecnebiler çalışırken biz başörtüsü türban diyorduk :)

Yanıt #10
bak aklıma getirdiğin iyi oldu süper kondansatör lazım bana burda yok. neyse... hatta evde bu konu üzerinde çalışmaya çalışıyorum. tuzlu su+kondansatör karışımı pil...

şimdi magnet jeneratör maliyet-güç hesaplaması yapmak istemiyor mu kimse?

Yanıt #11
Magnet motorun çalıştığını kim söylüyor? Şu ana kadar ben uyguladım yaptım çalıştı diyeni görmedim.

Yanıt #12
orası öyle. zaten biraz da bunu söylüyorum. basit bir prototip yapan varsa onunla da konuşuruz.
youtubede çalıştırdığını idda eden bir türk amcamız var:
https://www.youtube.com/watch?v=uKCEceWs-Gc
bir de "icadı" yazmışlar sanki o icadetti... kaldı ki asıl bulduğu şey bu değil idi. yaptığı aslı şey 20 saniyelik akü gücüyle daimi çalışan motordu. almanlar onu elinden aldılar, bunu verdiler oynasın diye... asıl makinesinin adı BSMH.

Yanıt #13
Ben muammer beyin mağnet  motoru  icat  ettiğine inanıyorum.diğer bsmh isimli buluşuda  zaten  mümkün,çocuklarının baş  harflerini vermişti.kısaca bu emekli memur  bu  işi başardı,ama kıymeti  bilinmedi.bu  site  içinde  kesin  inanıyorum  bu  motor üzerine  çok iyi yerlere gelmiş  arkadaşlar  vardır.tartışmalara katılıp,ara  ara sinyaller verirlerse faydalı olurlar.

Yanıt #14
hangi motoru BSMH yi mi, magnet motoru mu?
şayet magnet motor ise yıllar önce perendev motoru olarak bulunmuştu. muammer bey BSMH ve o videodaki motoru göstermeden önce yıllarca youtube de vs gezdi durdu o motor tipleri. hala var.
videoda ise sanki o bulmuş gibi başka bir motor(perendev motoru)gösteriliyor. asıl bulduğu(nu idda ettiği şey) o değil; o kayıp.

işte ben de diyorum ki böyle birşey var ise elektrik üretebilir mi? nasıl? ne kadar? kaç paraya?