Ses Kabini Yapmak İstiyorum

Başlatan 06numan06, 03 Haziran 2014, 15:59:50

06numan06

Cümleten Herkese Selamın Aleyküm, Amfi Yapacağız Arkadaşım İle Hoparlörler Dışarıda Kalmaması İçin Kabin Yapalım Dedik Önerdiğiniz Malzeme Varmı MDF Den Yapın Denildi.Amfi 2X100 Watt Stereo Olucak Hoparlörler Max 150Wat Yazıyor Biz 2 Hoparlörede Ayrı Ayrı Kabin Yapmak İstiyoruz Kabin Dediysek Kutu Yani Büyük Bişi Değil :) Acaba Bu Kutuya Hava Kanalı Açmamız Gerekiyormu?

Önemli: Birde Sesi Son Ses Açtığımızda Kutunun Oynamaması İçin İçine Demir Gibi Bir Ağırlık Koyalımmı?

Adnancoskun

Hoparlör konunun rahat hareket etmesi için hava portu açılması iyidir...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ibrahim1661

Hoparlorlerin çapları nedir 150watt iyi bir değer. büyük hoparlorler heralde?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 06numan06 - 03 Haziran 2014, 15:59:50
Cümleten Herkese Selamın Aleyküm, Amfi Yapacağız Arkadaşım İle Hoparlörler Dışarıda Kalmaması İçin Kabin Yapalım Dedik Önerdiğiniz Malzeme Varmı MDF Den Yapın Denildi.Amfi 2X100 Watt Stereo Olucak Hoparlörler Max 150Wat Yazıyor Biz 2 Hoparlörede Ayrı Ayrı Kabin Yapmak İstiyoruz Kabin Dediysek Kutu Yani Büyük Bişi Değil :) Acaba Bu Kutuya Hava Kanalı Açmamız Gerekiyormu?

Önemli: Birde Sesi Son Ses Açtığımızda Kutunun Oynamaması İçin İçine Demir Gibi Bir Ağırlık Koyalımmı?
İyi bir kabin yapımının bazı teknikleri vardır.
Öncelikle kullanılan bass hoparlörün FREE-AIR rezonans frekansı bilinmelidir. Bu değer ölçüsünde hesaplanacak bazı hesaplamalar (VAS) olsa da bu kadar derin hesaplamalara dalmayıp, belli tekniklere göre gidilirse iyi netice alınabilir.
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 03 Haziran 2014, 16:06:16Hoparlör konunun rahat hareket etmesi için hava portu açılması iyidir...
Ben bu düşünceye katılmıyorum. En ideal boyutlarda ideal rezonans frekansının elde edilmesi için kapalı tip (INFINITIVE BAFFLE) kabinleri öneririm. Ama bass reflex (hava portlu) yapılacaksa kabin ölçüsünün belli bir oranda büyütülmesi zorunluluğu doğacaktır.
İyi kalite sistemlerde MDF kullanımı asla önerilmemektedir. MDF nin, özellikle kötü kalite MDF'lerin, değişik bölgelerde ve frekasnlarda titreşme özelliği olduğundan dolayı, rezonans frekansını çok yukarlara çektiği bilinmektedir. Böyle bir MDF ile yapılmış bir kabinin titreşimlerini abzorve edebilmek başlı başına bir mesele olup oldukça pahalıya mal olabilmektedir.
Bu sebeple benim önerebileceğim kabin malzemesi iyi kalite SUNTA olmalıdır.
Kabin izolasyonu iyi yapıldığı takdirde hem iyi kalite ses elde edilecek, hem de kabinin titreşimleri engelleneceği için demir gibi bir malzemeyle destek yapılması gerekmeyecektir.

Adnancoskun

Bence yadım isteyen arkadaş şu hoparlörün resmini, markasını ve ölçülerini buraya koysa , hoparlörün özelliklerinin  ne olduğunu bilsek , :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Haziran 2014, 17:16:33sunta mı?!!!
Aslında iyi bir kabin için en iyi malzeme MERMER'dir. Yapımı oldukça meşakkatlidir. En iyi rezonans alınır.
Daha sonra önerilen, preslenmiş KAVAK ağacıdır. malzeme temin edilebilirse oldukça kolay yapılır ve oldukça tatminkar netice elde edilir.
Özel yapılmış ve titreşim engelleyici bileşimler farklı katagoride incelenmektedir.
Bunlardan sonra en uygun malzeme SUNTA'dır.

seron

şimdi anlamadım.
sunta, boşluklu gözenekli gevşek. ses bu gözeneklere girerek kayba uğramaz mı? de ki haklısın.
mermer ne ola ki? suntanın tam tersi sım sıkı bildiğin taş. en iyi sonucu almayı anlarım. ama diyorsun ki en iyi mermer>kavak>sunta.
sunta?
gerçekten anlamadığımdan soruyorum. akıl yürütünce böyle çıkıyor ortaya.
kavak ağacı +++

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Haziran 2014, 17:34:38şimdi anlamadım.
sunta, boşluklu gözenekli gevşek. ses bu gözeneklere girerek kayba uğramaz mı? de ki haklısın.
mermer ne ola ki? suntanın tam tersi sım sıkı bildiğin taş. en iyi sonucu almayı anlarım. ama diyorsun ki en iyi mermer>kavak>sunta.
sunta?
gerçekten anlamadığımdan soruyorum. akıl yürütünce böyle çıkıyor ortaya.
kavak ağacı +++
Anlatayım da gızma ;D
Kabin hesapları kabin cidarının gözenekli ya da sıkı olması gibi esaslara göre yapılmaz.
Zaten gözenekli dediğin sunta bile gözeneklerinden hava geçirmez ;D
BİR KABİN YAPIMINDAKİ EN ETKİN ÖZELLİK: Hoparlörün titreşmesi ile kabin cidarlarının da ters fazda titreşerek, havaya yayılan titreşimleri belli faz'larda YOK ETMESİ esasına dayanmaktadır.
NEDEN KABİN YAPIYORUZ?
Hoparlörün titreşimleri ön ve arka faz ilişkisi olarak incelenmektedir. Ön taraftan titreştirilen havanın fazı ile arka taraftan titreştirilen havanın fazları 180'dir.
Kaba bir anlatımla;
Hoparlör ön tarafa doğru havayı iterken arka taraftaki havayı çekecektir. Ön taraftaki havayı çekerken ise arka taraftaki havayı itecektir.
İşte bu çekilen ve itilen havaların titreşim FAZ'ları birbirlerini etkilerse o oranda birbirlerini YOK EDECEKTİR:
İşte bu yüzden (Kabinin arka tarafındaki titreşimlerin yok edilmesi için) kabin yapmaktayız.
Eğer kabin cidarları aşırı miktarda titreşiyorsa bunlar da bir çeşit ses (titreşim) olduğu için hoparlör ön tarafına yayılan titreşimleri belli frekanslarda ve belli seviyelerde yok edecektir.
Bu teknikler doğrultusunda şimdiye kadar incelenmiştir ki, titreşimleri en iyi ABZORVE eden yani az titreşen veya ses frekansının dışında titreşen, böylece duyulan seslere az etki eden malzeme olarak belirtilmiş olup;
En ideal malzeme MERMER olarak belirtilmiştir.
Endüstriel kullanımlarda yıllar önce sıklıkla gözlemlediğimiz sıkıştırılmış KAVAK
En yaygın ve ucuz olarak temin edilen malzeme olan sunta ise 3. olarak gösterilmektedir.
MDF ise tamamen ucuz ve kötü üretimlerde kullanılmakta olup birçok bölgede rezonansa geldiğinden (titreştiğinden) dolayı önerilmemektedir.
Bunların dışında özel olarak imal edilen ve bazı kimyasallar emdirilerek titreşimlerin minumuma indirildiği kabinler de görmekteyiz ki bu kabinler bir servet değerindedir.

seron

be de bunu öğrenmek istiyordum. bilgiyi böyle alırlar işte adamdan ;D ;D ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Haziran 2014, 18:58:38be de bunu öğrenmek istiyordum. bilgiyi böyle alırlar işte adamdan ;D ;D ;D
ADAM değil ADAM. Kaba çocuk.
BEY, BEYEFENDİ demelisin. Kısaca YAMYAM ;D
İşte ben adamı (YAMYAM'ı) böyle yerim 8) ;D

06numan06

abi ben senin yanına geldiğimde bi ölçü yapalım arkadaş ile kestirip yaptırırız hoparlörler büyük değil max150wat yazıyor 4ohm ama küçük

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 06numan06 - 03 Haziran 2014, 19:40:11abi ben senin yanına geldiğimde bi ölçü yapalım arkadaş ile kestirip yaptırırız hoparlörler büyük değil max150wat yazıyor 4ohm ama küçük
Oolum ;D
Hoparlörün gücü önem arzetmez.
Hoparlörün boş iken havada titreşim özellikleri ölçülür ve ona göre kabin yapılır.
Bu ölçümün temeli FREE-AIR rezonans frekansıdır. Yani boşta iken hangi frekansta rezonansa geliyorsa o frekans hesabına göre yapılmalıdır.
Temel olarak ele alındığında ise;
Hoparlörün KON çapı,
Hoparlör KON'unun ne kadar derinlikte çalıştığı (itme ve çekme hacmi)
Esas hesaplamalarda etkendir.
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 03 Haziran 2014, 17:20:08Bence yadım isteyen arkadaş şu hoparlörün resmini, markasını ve ölçülerini buraya koysa , hoparlörün özelliklerinin  ne olduğunu bilsek , :)
En azından Adnancoskun arkadaşımızın dediği gibi bir resim lazımdır.

ibrahim1661

Bir fotoğrafı esirgeme bizlerden lütfen . YAMYAM abiyi  kızdırma :)

Flatron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Haziran 2014, 20:07:10Hoparlörün gücü önem arzetmez.

Yazmayım diyorumda sayın Mr.YAMYAM Hesaplamalarda watt değeri geçmiyor olabilir ama  3 mt uzaklıktan 90 db ses isteniyorsa (SPL Değeri) o sesi kaç watlık  hoparlörle elde edeceksiniz ?

stk4221

biraz bu konuyla zamanında  muhattab oldum  kabinler basit olarak suntlam veya mdflam dan yapılır (18mm). ölçüler subwooferin kabin bassıncına göre yani LT ye göre yapılır örn: 300w rms 38 cm çift bobin MTX trunder  marka subwooferın  litresi 90 dır  basslar kabinlerine göre seçilmeyince çamur gibi bir dagınık ses elde edilir. ah ah  bagaj kilidi patlayan honda burda olsada anlatsa çektiyi çileyi   :-D  :-D

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Flatron - 03 Haziran 2014, 22:51:59Yazmayım diyorumda sayın Mr.YAMYAM Hesaplamalarda watt değeri geçmiyor olabilir ama  3 mt uzaklıktan 90 db ses isteniyorsa (SPL Değeri) o sesi kaç watlık  hoparlörle elde edeceksiniz ?
Hoparlör sensivitisi (duyarlılığı) denilen bir şey vardır.
90 dbA SPL at 1W duyarlılığında bir hoparlör 1Watt gücünde çalışıyorsa 1 metrede 90 dbA ses şiddeti verecektir. ;D
Demekki istenilen ses şiddetimiz 3 metrede 90 dbA ise ve duyarlılığı 90 dbA olan bir hoparlör kullanıyorsak;
Her bir metrede 3 dbA düşüş için güç formülünü hesaplarsak;
1 metrede 1Watt
2 metrede 2Watt
3 metrede 4Watt ses çıkış gücümüz ve dolayısı ile bu ses çıkış gücüne tahammül edebilecek bir hoparlör yeterli olacaktır.
Daha düşük duyarlılıklı bir hoparlör kullanırsak. Örneğin 84db SPL hassasiyetinde bir hoparlör.
1W 1 metre 84 dbA olduğuna göre 3 metrede 6 dbA lık düşme sözkonusudur.
1W 3 metre 78 dbA elde edilir.
2W 3 metre 81 dbA elde edilir.
4W 3 metre 84dbA elde edilir.
8W 3 metre 87dbA elde edilir.
16W 3 metre 90 dbA elde edilir.
Demekki 3 metrede 90 dbA ses şiddeti için 16W lık ampli ve buna tahammül edebilecek hoparlör gereklidir. Birkaç yüz watt değil. 8)
Ben de yazmayım diyorum ama böyle yüzlerce watt lık sistemleri öngören arkadaşlar olunca dayanamıyorum. ;D
Daha önceki bazı topiklerde belirtmiştim. Öyle yüzlerce wattlık ampli mampli hoparlör moparlör gibi deyimlere kulak asılmasın.
İdeal güç dengesi için takribi 5m ye 5 metrelik bir salonda 30Wattlık ampli gücü ve iyi duyarlılıklı hoparlör, gayetlene yeterlidir. ;D

Flatron

Sayın Mr.YAMYAM

Bu  bilgilerinizle neden bir tane kabin tasarlamıyorsunuz?Ancak sizden istirhamım mümkünse bu  excelde yada matlab da yaptırmanızı rica ediyorum

Hem bizimde ilmimiz artar
Eğer değerler lazım diyorsanız ben size bir tane hoparlör spectleri gönderirirm buradan hemen
Ancak istirhamım lütfen bu  hesaplamalar bir kaynaktan ekran görüntüleri ile olsun
sağlamasını kabin yazılımı programındanda teyit ederiz
Ne dersiniz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Flatron - 03 Haziran 2014, 23:41:52Sayın Mr.YAMYAM

Bu  bilgilerinizle neden bir tane kabin tasarlamıyorsunuz?Ancak sizden istirhamım mümkünse bu  excelde yada matlab da yaptırmanızı rica ediyorum

Eğer değerler lazım diyorsanız ben size bir tane hoparlör spectleri gönderirirm buradan hemen
Ancak istirhamım lütfen bu  hesaplamalar bir kaynaktan ekran görüntüleri ile olsun
Ne dersiniz?
Yoh gurban yapmayayım. :D
Benim bilgi seviyem sizinkisi kadar engin değildir. Yıllar önce bir kabin tasarlamıştım da göbeğim çatlamıştı.

Hala evin köşelerinde tımbır tımbır çalıyolar ;D

Haa unutmadan;
Arkadaşımız Yunus için de bir tane çizmiştim.
Yapımında ölçüsel hatalar yaptığı halde Antalyaya gidince bana göstermişti.
Abi dedi HÖRÜL HÖRÜL çalıyo:
Foruma uğrarsa belki sana yardımcı olabilir ;)

Flatron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Haziran 2014, 23:49:56Foruma uğrarsa belki sana yardımcı olabilir ;)

Allah razı olsun
Madem öyle Müsadenizle size bir fıkra anlatayım
Eskden bir dergahta yaşlı bir derviş varmış.Bu yaşlı derviş derslerine çok çalışmasına rağmen dini konular bir türlü anlayamazmış.
Birgün Allaha "Yarabbi bana bu ilmi kolaylaştır diye çok dua etmiş".O gece rüyasında Hz Ali (KV) i görmüş
Rüyada kendine demişki "şimdi dediğimi de" demiş ve "Bismillahirrahmanirrahim " demiş yaşlı derviş de aynısını demiş
Sabah olmuş bu yaşlı derviş derse girmiş .Hoca bir fıkıh sorusu sormuş bu başlamış " İmamı azam bu konuda şöyle demiştir,İmamı şafi böyle demiştir
adam şakıyor.Bülbül olmuş adeta.Başka bir soru soruyor aynen onuda cevaplıyor.neyse uzatmayalım bu böyle 7-8 kere olunca hocası bu yaşlı dervişin kulağına eğilmiş ve
-Sana besmeleyi öğreten bize fatihayı öğretti demiş

Bu elektronikde de ilim 4 basamaktır.
1.Seviye ilim Nakamichiye  hayranlıktır
2.Seviye ilim MCU lara hayranlıktır
3.Seviye ilim Bob Peace e hayranlıktır
4.Seviye ise Bob Peace de yaratana hayranlıktır.
Madem demin dini bir konudan örnek verdim Kurandan bir ayet lede bitireyim

"Rahmanın kulları yeryüzünde başı önde yürürler"

Mr_YAMYAM

Ben külliyen KÜFFÂR olduğum için zaten heç bişi anlamadım ;D

ApoAtes

Alıntı yapılan: Flatron - 04 Haziran 2014, 00:27:19Allah razı olsun
Madem öyle Müsadenizle size bir fıkra anlatayım
Eskden bir dergahta yaşlı bir derviş varmış.Bu yaşlı derviş derslerine çok çalışmasına rağmen dini konular bir türlü anlayamazmış.
Birgün Allaha "Yarabbi bana bu ilmi kolaylaştır diye çok dua etmiş".O gece rüyasında Hz Ali (KV) i görmüş
Rüyada kendine demişki "şimdi dediğimi de" demiş ve "Bismillahirrahmanirrahim " demiş yaşlı derviş de aynısını demiş
Sabah olmuş bu yaşlı derviş derse girmiş .Hoca bir fıkıh sorusu sormuş bu başlamış " İmamı azam bu konuda şöyle demiştir,İmamı şafi böyle demiştir
adam şakıyor.Bülbül olmuş adeta.Başka bir soru soruyor aynen onuda cevaplıyor.neyse uzatmayalım bu böyle 7-8 kere olunca hocası bu yaşlı dervişin kulağına eğilmiş ve
-Sana besmeleyi öğreten bize fatihayı öğretti demiş

Bu elektronikde de ilim 4 basamaktır.
1.Seviye ilim Nakamichiye  hayranlıktır
2.Seviye ilim MCU lara hayranlıktır
3.Seviye ilim Bob Peace e hayranlıktır
4.Seviye ise Bob Peace de yaratana hayranlıktır.
Madem demin dini bir konudan örnek verdim Kurandan bir ayet lede bitireyim

"Rahmanın kulları yeryüzünde başı önde yürürler"

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Haziran 2014, 00:58:11Ben külliyen KÜFFÂR olduğum için zaten heç bişi anlamadım ;D
Estağfurullah @Mr_YAMYAM
Yazdıklarınızı okuyorum ve takip ediyorum ustalarım fakat ayıp olmuyor mu sizce biraz ? ElektronikProjeler\'e kayıt olduğumdan bugüne herkesin birbirine saygısı&sevgisi var. Bugüne kadar gördüğüm ve en çok bilgi toplayabildiğim forumda budur da... Birbirinize(mize) bu şekilde davranmanız saçma değil mi? Sanki biraz "sen çok biliyorsun" hesabına dönmüş bazı konuşmalar. Ama bunların gerek olmadığını düşünüyorum ustalar. Bizle paylaştığınız gibi düzgünce birbirinizle de paylaşın da bilgilerinizi ortak bir noktaya ulaşırsınız yada asıl noktaya he? "Haddime değil kusura bakmayın ama içimde kalacağına yazayım dedim."
Cümleten hayırlı geceler dilerim. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 04 Haziran 2014, 02:12:19Yazdıklarınızı okuyorum ve takip ediyorum ustalarım fakat ayıp olmuyor mu sizce biraz ? ElektronikProjeler'e kayıt olduğumdan bugüne herkesin birbirine saygısı&sevgisi var. Bugüne kadar gördüğüm ve en çok bilgi toplayabildiğim forumda budur da... Birbirinize(mize) bu şekilde davranmanız saçma değil mi? Sanki biraz "sen çok biliyorsun" hesabına dönmüş bazı konuşmalar.
Yaklaşık 5-6 senedir Türkiye forumlarında bulunmaktayım.
Şimdiye kadar katılmış olduğum forumlarda Mr_YAMYAM olarak, daima, çoluk çocuk demeden, bilgili bilgisiz demeden, bilgi sahibi olduğum konularda bir kardeşimize yardımcı olabilmek en büyük amacım olmuştur.
Hatta bu esnada bir forum sitesinden ÖDÜL kazandığımı da söylerler (Dedikoducular :D )
Okinkurt nikli arkadaşımızın 3G internet sorunu için bile birtakım zahmetleri ve masrafları göze alıp köy yerinde ÇANAK ÇÖMLEK projesi yaparak test etmiş ve arkadaşımıza ilgili teknik detayları anlatmıştım.
Keza yamyamlar bilirler ki Mr_YAMYAM bir teknik mesele olduğunda elinden geldiğince yardımcı olmaktadır.
Bu yüzden mi severler beni yoksa YAMYAM olduğum için mi bilmiyorum ama bazı kişlerce sevilmediğim gerçeği de görülmektedir.

Ama bazı siteler ve bazı kullanıcılar vardır ki, kendilerine yer edebilmek için birilerini TAŞ yağmuruna tutmaktan geri kalmazlar.
Önce anlatılanlara karşı çıkar, yalanlamaya çalışır, daha sonra başka forumlarda bu anlatılanları kendi bilgileriymiş gibi anlatıp kariyer edinmeye çalışırlar. Bu işi ücret karşılığı yapanları bile gördüm.
Bu gibi kişileri tanımaya çalışmak için çaba göstermeye gerek yoktur. Birkaç topik sonucunda kendilerini ve amaçlarını tamamen ortaya koyabilmektedirler.

Alıntı yapılan: Flatron - 23 Nisan 2014, 18:39:28Merhaba
Eski regulatörlerin datasheetlerinden bu tür kaynaklara ulaşamazsınız.
Bu tür konular 2-3 yıl önce çok büyük oranda halledildi.Üstelik ripple değerleri büyük bir aralıkta güvenli olarak çalışıyor.
Yalnız bu konular yarı "Know -How " Konularına girdiği için hakkında bir açıklama yapmam
Kolay gelsin
Burada ne denmek istenmiş bilemiyorum ;D İngilizce bilgim olmadığı için tercüme edemiyorum. Ama kabaca bakılınca Know-How kelimesi nasıl biliyor yaaf gibi bir anlam çıkıyor.
Yani bu konuyu ben biliyorum ama söylemem.
Bu arkadaşımız kaç yaşlarında bilemem ama ben bahsi geçen konuda 20 sene kadar önce zaten yeterince tecrübe edinmiştim. Şimdi ise arkadaşımız açıklama yapamam diyor ;D

Keza bu konu başından beri incelenirse, bir hoparlör kabini yapımı konusunda dilim döndüğünce fazla tekniğe kaçmadan arkadaşımıza yardımcı olmaya çalışmakta idim. Benim gibi yardımcı olmaya çalışan arkadaşları da büyük bir keyifle takip ettiğimi de belirteyim.

Alıntı yapılan: Flatron - 03 Haziran 2014, 23:41:52Sayın Mr.YAMYAM

Ne dersiniz?
Sonra gelmiş demiş ki;
Bana bunun hesaplarını verirmisin. Hemide EXEL'de veya MATLAB'ta yapmam iyi olacakmış ;D
Yani bu programları kullanmadan sadece 4 işlem ile, bilemedim basit bir hesap makinası kullanılarak, karekök veya logaritması alınarak, hoparlör kabini ölçüleri hesaplanamıyor mu acaba ;D

Şu bölüme dikkat çekeyim.
Alıntı yapılan: Flatron - 03 Haziran 2014, 22:51:59Yazmayım diyorumda sayın Mr.YAMYAM Hesaplamalarda watt değeri geçmiyor olabilir ama  3 mt uzaklıktan 90 db ses isteniyorsa (SPL Değeri) o sesi kaç watlık  hoparlörle elde edeceksiniz ?
Belli ki bu arkadaşımızın da hoparlör gücü ve hassasiyeti konusunda, bağlı olarakta ses tekniğinde bazı değerleri bilmediği düşünülmüş ama iyi niyet ile sorulan bu soruya ilmi cevap verilmiştir.

ÇOK MU AYIP ETTİM ACABA APOATEŞ ARKADAŞIM :)

Flatron

Mr YAMYAM
Sana o STK lı anfinin resimlerini bol bol paylaştığın ,arada birde "Efendim grounding ve earthing farklı kavramlardır." gibi sofistike kelimeler dolu  mesajlar dilerim.

Mr_YAMYAM

Bu kişiye imla kurallarını öğretecek birileri yok mu ;D
Ne dediğini anlamıyorum bir türlü.

seron

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Haziran 2014, 03:19:59ÇOK MU AYIP ETTİM ACABA APOATEŞ ARKADAŞIM :)
Şöyle söyleyeyim o zaman ayıp ediyorsunuz diye forumda tartışma çıkması kötü oluyor bence bu yüzden söyledim YAMYAM abi. Senden ve paylaşımlarından oldukça bilgi aldım bugüne kadar. Bazen belki tam aradığım sorunu başkası da arıyor ve konusunu açıyor senin orada verdiğin cevapdan ben yine faydalanmışımdır buna da eminim yani. Benim konuşmamı saygısızlık olarak görme usta. YAMYAM'ın izinden devam ederim ben sadece tartışmak saçma geliyor bana yoksa böyle birşey yazmazdım :)

seron

bazı durumlarda tartışmalar ve abuk subuk sorular işe yarıyor. çünkü gerek forumdakiler gerekse ziyaretçilerimizi biraz düşünmeye teşvik etmek öğrenmenin kalıcı olması açısından faydalıdır. özellikle "neden olmuyormuş, aslında şöyle yapsak olmaz mı?" gibi yanlış soruları bu yüzden bilinçli olarak soruyorum:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5076.0
flatronla yamyamın tartışması üzücü tabi çünkü ortada tartışmaya değer birşey yok. tartışma bilgi sınamadan ve sunmadan  ziyade "hadi ordan sen yanlış biliyorsun" oluca biraz ayıp oluyor. ben sözkonusu tartışmayı daha önce takip ettim. konuyu çat pat biliyorum ve aslında ufak bir yanlış anlaşılma ve gereksiz ayrıntı yüzünden tartışılıp çocuk gibi küsülüyor.

neyse yakın zamanda barışma dileklerimizle...

ibrahim1661

ApoAtes gibi bende YAMYAM abi den çok faydalandım. Mesela bi aralar ses sistemlerinde parazit olmasın diye yazılar yazmıştı o zaman anlamamıştım onları ama sonra başıma geldi , YAMYAM abinin yazıyı hatırladım hallettim hemen. Sadece bir örnek bu daha nicesi vardır.Tabi burası bir forum yani tartışma olur illaki ama laf dalaşı doğru olur mu bilmem? Sonuç olarak YAMYAM abi izindeyiz :)

seron

ibrahim1661

Kesinlikle. ben zaten başka amaçla demedim. YAMYAM abinin "bilgi yiyici" felsefesinden dolayı dedim :)

Mr_YAMYAM

Bir konuda bilgi amaçlı tartışma olursa daima zevkli ve eğitici olacaktır.
Baştan sona incelendiğinde ben elimden geldiğince bilgi verme çabasındayımdır.
Ama bilgi verme amacının dışına çıkıldığında tartışma sadece karşılıklı karalama ve aşağılama şekline geleceği için, tartışmayı yapan kişiler dışındaki hiçbir üyeyi ilgilendirmeyecek hatta tartışma olan topiğe bile bakmayacaklardır.
Ama ilmi bir tartışma açıldıkça daima yeni fikirler yeni düşüncelerle gelişir. Sonuçta mantıklı olarak bir sonuç ortaya çıkacaktır.
Bu sonuç tartışmanın temel niteliğini de açıklıyorsa, konuyu okuyanlar da bilgilenecektir.
Bu sebeple belirtmeliyim ki, esas konuları saptırarak, konu ile ilgili bir fikir yürüten bir kişiye VURUN KÜFFAR'a der gibi yapılan saldırılardan nefret etmişimdir.
Anlatılan bir konu içeriğinde yanlış, hatalı ve hatta tamamen yalan yazılan tezler olabilir, önemli olan doğru bilgiyi DOĞRU şekilde dile getirmek olmalıdır.
Ben herhangi bir arkadaşıma asla bu şekilde hitap ederek..;
Alıntı YapYazmayım diyorumda sayın Mr.YAMYAM
Arkasından da bazı hikayeler anlatarak konuyu saptırmadım.
Sana kimse zorla yazdırmıyor arkadaşım. Eğer doğrusunu sen biliyorsan anlat ben de yanlış bildiğim şeyleri düzelteyim. İşte böyle durumlarda BANA DOĞRUYU ÖĞRETENİN elini öperim.

06numan06

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 06numan06 - 04 Haziran 2014, 23:04:37abi noldu konuyu açmayaydım keşke tartışmaya döndü :)
Sen en iyisi yarın bize gel tartışma bitsin ;D

Flatron

Alıntı yapılan: 06numan06 - 04 Haziran 2014, 23:04:37abi noldu konuyu açmayaydım keşke tartışmaya döndü :)

Numan
Satın  Aldığın hoparlöre kabin yapmak için yaklaşık olarak 7-8 tane kadar değerin verilmesi(bilinmesi) gerekir.Bu yüzden satın aldığın yada alacağın hoparlörün bu değerlerini bilmelisinki buna uygun kabin yapılabilsin .Ayrıca bu değerlerden birkaç tanesinin birbirine oranlarından Ne tür bir kabinde kullanılırsa uygun olduğunun bilgiside vardır.

Eğer tamamen kapalı ve tek hoparlörlü kabin yapmak istiyorsan sana yardımcı  olabilirim.Özelden yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.
Yok her kolona wofer medium ve tweeter da olsun dersen bunları da hesaplayan programlar var download linklerini verebilirim.
özetle detayları mesaj atarsan izah ederim

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Haziran 2014, 15:09:13biraz gülümseyelim mi?
Nerden buldun gurban bu resmi.
Yoksa sen mi hazırladın ;D
Fevkalade beğendim.

seron

Flatron

Size After Effect bile fayda etmez
Ama benden dolayı "İlmi" sohbetlerinizden eksik olmayın.

seron

yamyam abi geçmişte bobiler.org'a çok uğrardım ve envai çeşit montem hala durur. "kimyacının klavyesi" adlı montem yüklediğim yarım saat içinde feyslerde 100lerce paylaşımdan fazla yanıt aldı. bir çok kişi bilmez benim yaptığımı. hatta hödüğün biri ismimi silerek kendi adını yazmış, çalmaya çalışmış. işin komik tarafı aratınca ben bulamıyorum yorumları :D
bakarsanız bulunur oradaki nikim sero_swordson idi.

Mr_YAMYAM

Ben feys meyste yokum ki. :D
Bir ara giriyordum bi rus gızı böcüklü mesaj göndermiş bende komple kendimi silmiştim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın