220v ac ile power led devreyi irdeleyelim

Başlatan t.t, 03 Haziran 2014, 01:47:24

t.t

internette yabancı bir sitede bulduğum devre 1 ila 25 led arası 1watt power led sürebiliyor yalnız devrede akım sınırlama nasıl 350ma sabit akım verebiliyormu devrede israf olan enerji nedir isisde çizdiğimizde hiçbir hareket olmuyor ayrıca ledi verimli kullanmak için AC girişte bulunan kapasite üzerinden 300-350mA akım atlıyabiliyormu sizce yapmak mantıklımı?

seron

merhaba,
devreyi yapmanın mantıklı olup olmayacağını bilmiyorum ama resimdekinin türevi olan trafosuz adaptörlerle çok uğraştım ve akım desteklerinin beklenenin çok altında, gerilimlerinin yüksek olduğunu gördüm. görmüş olduğun devrede istenen akımın sağlanmasından çok, ledler yüksek gerilimle çalıştırılmaktadır.

ledler yanar mı yanar. ancak gerek devrenin ömrü gerekse ledler fazla uzun ömürlü olmayabilir. ayrıca pikler ve bazı voltaj düzensizliklerine karşı ledler korumasızdır.
akım sınırlaması yok sayılır hatta yoktur. bununla ilgili bazı devre örnekleriyle hesaplamalar internette bolca vardır.

trafosuz adaptörlerle yaptığım ışıldak ve şarj devrelerinden gördüğüm kadarıyla bu mantık ekonomiktir: elektrik faturasında bir değişiklik yok, devre ısınmıyor.
...

[mergedate]1401798297[/mergedate]
ekleyeyim: power ledler pahalıdır. sırf denemek için riske girme derim. bir ara power ledler kullanarak tasarruflu lamba yapmak istedim. sonra powerledlerle dekorasyon işi yapan bir elektrikçi ağabeyimiz dediki: " öyle yapacağına 15 liraya git bir tasarruflu ampul al" mantıklı geldi ;D

memleket

Bu tür devrelerde çıkıştan alacağın max. akım 100mA civarındadır..

t.t

seron

normal.
power led kullandıysan nominal gerilimleri 3V genelde ve 3.2V'ye kadar güvenli.
kaç ledli?

t.t

2 leddede aynı 20 dede aynı akım ve gerilim giriteki kondansatörün kapasiteyi 6uf yaparsak 350 ma alamazmıyız

t.t

daha önceden bi kuruyemişçi arkadaşa yaptım seri kondansatörsüz köprü diyot çıkışına bi kondansatör bi lm317 akımı 330 ma ayarladım 88 tane seri power ledi sürdüm dükkanı parlıyor 2 senedir sıkıntı yok yalnız daha az led yakmak istersek olmuyor bazı yerlede 15-20 tane lazım oluyor sürücü devrede 10$-15$ masraf bu şekilde bi yolunu bulursak maliyet olarak rahat edeceğiz :)
https://320volt.com/mosfetli-elektronik-transformator-hesaplayici-programi/ şöyle bi program var sitede bununla akım ve gerilimi ayarlayıp iş yapamazmıyız ? müsait bir zamanda bununda sonuçlarını yazarım

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

t.t

birşey değil hocam devre sıkıntısız lm317 ye bir sogutucu lazım okadar

seron

yuh! 220yi direk lm317 ye vermiş!
yuh dediğim için özür...
oluyor mu şimdi böyle? hem de sorunsuz? gücü kaç watt?

onu boşver kaç led kullanırsam kullanayım uçlarındaki gerilim aynı demişsin. diyotların bazen zener diyodu gibi kullanıldığını zener etkisi gösterdiğini hatırlatayım hatırlatayım. o ledler 3V. ölçü aletinin 0,X voltluk hatası nedeniyle 2,8 görünüyordur. ölçtüğün gerilim normal. ama hatırlatayım gerilim değişimleri ve piklere karşı savunmasız bir devre. yıllardır kullanılıyor olması beni şaşırttı doğrusu. demek ki bu güne kadar söylenen teoriler şehir efsanesi... eğer gücü de düşük ise yapmaya değer doğrusu ne alacam pahalı pahalı çin yapımı led adaptörlerini?!
[mergedate]1401888317[/mergedate]
88 adet led x  3V = 264 Volt.
dükkanın piriz voltajı 220-240 olsa, köprü diyot çıkışındaki kondansatör sayesinde voltaj biraz zıplıyordur desek, yani ledler uygun adette seri bağlanarak voltaj kısmaya gerek kalınmamış demektir.

burdan daaaa,
uygun miktarda akü ya da pil birbirine seri bağlanarak 220V ile arada basit bir reosta ya da 40-60W ampul serisi ile şarj edilebilir demektir ki daha önce benzer bir devre önerdiğimde bana bayağı gülünmüştü... :-[

Adnancoskun

Sana kimse gülmemiştir, :)
sadece 220 volt ile doğrudan şarj yapmak için aşağı yukarı 22 tane 12 volt aküyü seri bağlamak lazımdır. yanılıyormuyum? bir de 220 volt ile doğrudan çalışmak epeyce tehlikelidir....

seron

haklısın adnancoşkun. mesele o değil. de ki dağbaşında kaldım, kurar devreyi idare edecek, arabayı çalıştıracak kadar şarj ederim kurtulurum. elbette akünün ömründen yerim...

t.t

Alıntı yapılan: seron - 04 Haziran 2014, 16:48:23yuh! 220yi direk lm317 ye vermiş!
yuh dediğim için özür...
oluyor mu şimdi böyle? hem de sorunsuz? gücü kaç watt?

onu boşver kaç led kullanırsam kullanayım uçlarındaki gerilim aynı demişsin. diyotların bazen zener diyodu gibi kullanıldığını zener etkisi gösterdiğini hatırlatayım hatırlatayım. o ledler 3V. ölçü aletinin 0,X voltluk hatası nedeniyle 2,8 görünüyordur. ölçtüğün gerilim normal. ama hatırlatayım gerilim değişimleri ve piklere karşı savunmasız bir devre. yıllardır kullanılıyor olması beni şaşırttı doğrusu. demek ki bu güne kadar söylenen teoriler şehir efsanesi... eğer gücü de düşük ise yapmaya değer doğrusu ne alacam pahalı pahalı çin yapımı led adaptörlerini?!
[mergedate]1401888317[/mergedate]
88 adet led x  3V = 264 Volt.
dükkanın piriz voltajı 220-240 olsa, köprü diyot çıkışındaki kondansatör sayesinde voltaj biraz zıplıyordur desek, yani ledler uygun adette seri bağlanarak voltaj kısmaya gerek kalınmamış demektir.

burdan daaaa,
uygun miktarda akü ya da pil birbirine seri bağlanarak 220V ile arada basit bir reosta ya da 40-60W ampul serisi ile şarj edilebilir demektir ki daha önce benzer bir devre önerdiğimde bana bayağı gülünmüştü... :-[
lm317 akım regülatörü olarak 1000v a da seri bağlanır önemli olan üzerine düşeceği gerilimdir ledleri 3.2v yiyen eleman olarak görürsen 88x3.2=281vDC ışık olmuş olur:) artık enerjiyide lm317 den ısı olarak temin edebilirsiniz önemi olan lm317 üzerindeki gerilim 40v u geçmesin geçer diyorsan peşine bidaha bağla beraber ısınsınlar

seron

t.t

sabitledin derken ist. dudulludan soğutucu alüminyum ve pcb aldım seri olarak 88 adeti lehimledim

serkan_48

Alıntı yapılan: t.t - 04 Haziran 2014, 18:12:21lm317 akım regülatörü olarak 1000v a da seri bağlanır önemli olan üzerine düşeceği gerilimdir ledleri 3.2v yiyen eleman olarak görürsen 88x3.2=281vDC ışık olmuş olur:) artık enerjiyide lm317 den ısı olarak temin edebilirsiniz önemi olan lm317 üzerindeki gerilim 40v u geçmesin geçer diyorsan peşine bidaha bağla beraber ısınsınlar

Bu durum ilgimi çekti ? konuyu araştıracağım.

stk4221

Bu konuyu bayadir arastiriyordum yeni gelismeler oldumu  mesela 45 45 iki seri yapsak sikinti olurmu ?
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

efes94

Lm317 zor durumda kurulabilecek ve power led için stabil olarak kullanılabilecek bir elemandır. Üzerinde harcanan güç 20 watt ı geçmediği sürece bozulmaz . Sadece sürücü olarak kullanıldığında çok ısınır.Ancak led kullanmanın asıl mantığı tasarruf etmektir.Özellikle power ledlerin başlangıçta fiyatları yüksek gibi gözükse de uzun süreli kullanımda iyi bir sürücü devresi ile tasarruf ve kullanım ömrü sağlar.
Özetle eğer power led kullanacaksanız alacağınız 9-10 $ lık profesyonel bir sürücü devresi sisteminizin hem daha tasarruflu (ki lm317 ile yapılırsa boşu boşuna 10 larca watt kaybolur tasarrufun anlamı kalmaz) hemde daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden uzun vadede bir led driver a verdiğiniz parayı amorti edersiniz.Ama özellikle ben driver yapmak istiyorum diyorsanız lm317 gibi içeriği transistörlere dayanan akım kaynağı entegreleri yerine HV9910 gibi PWM ile çalışan entegreleri tercih edin.
Ledler yanlış metotlarla sürülürlerse bütün avantajları ortadan kaybolur.Tasarruflu olmazlar.

ndemir

Arkadaşlar ,üstadlar hocalarım. Şu power led konusunda aklıma bişey takıldı. Şimdi örneğin 3 adet 1watlık power ledleri seri bağlayıp 3watt 350 mAmperlık bir grup oluşturduk diyelim. Buradaki tükenen güç yani şebekeden harcanan enerji 3watt mı yoksa 350mAmper mi? 220 v ac ye atıyorum uygun bir sürücü devresiyle 25 adet power led dizsek bunun şebekeden veya aküden harcadığı enerji 25watt mı olur yoksa seri bağlı olduğu için yine 350mAmper mi olur?

seron

led serisinin gücü ile sürücü devrenin gücü beraber hesaplanarak şebekeden toplam kaç mA akım çektiği ve dolayısıyla kaç Watt olduğu bulunur.

ledin üzerinde 3W yazıyor olması, şebekeden de 3W güç çekileeği anlamına gelmeyebilir.

bazı değişkenler de ele alınmalıdır. ısı, seride kaç led bulunduğu, her lede ne kadar gerilim düştüğü... gibi.

ndemir

Sürücü devrelerinde led sayısı arttı mı gerilimi artıyor ama akım aynı kalıyor.3watt için gerilim 12volt ise 6 veya 9 wattta gerilim 18 volt ve üzeri çıkarken akım yine 350mAmper sabit kalıyor.bu durumda 350 mAmperin bi fonksiyonu yokmu. Amacım minimum tüketilen güce karşılık alabileceğim maksimum ışık.led sayısı 10 da olsa 20 de olsa harcanan enerji led sayısı çarpı ledin gücü müdür? İyice kafa gitti yavv !!!

seron

akım;
devreye seri bağlamada artmaz, uygulanması gereken gerilim artar.
devreye paralel bağlamada ise akım artar sabit gerilim istenir.

neticede daha fazla gerilim uygulanması;

W = I . V genel güç formülü hesabından dolayı artacaktır.

yani o devrede gerilimi de arttırsan akımı da arttırsan, devrenin çektiği güç değeri değişecektir. ama akım değerin sabit kalmaktadır çünkü ledlerin aım gereksinimi seri bağlayarak değil paralel bağlayarak artar.

akım gerilim değerlerinin çok dışına çıkmadığın sürece ideal ışık oranını ve led ömrünü yakalarsın. ne kadar ekmek o kadar köfte daha fazlası olmaz.

efes94

Ledlerde kullanılar 1w  3w 5w gibi değerler satış konusunda karışıklıkları gidermek içindir aslında.
Şu şekil özetleyim  misal 10 tane 1 watt lık ledi seri olarak bağladık pratikte bu armatürün 10 watt olduğunu söyleyebiliriz.
Bu ledlerle ilgili satış yaparken yada ticari amaçlarla kullanırken kafa karışıklığı yaratmamak için yapılan bir varsayımdır .
Driver seçerken de bu varsayım sayesinde 20 watt lık bir driver ile 20 tane led sürülebileceğini söyleriz.

Ama gerçek bir hesap yaparsak farklı şeyler görürüz
örneğin gittik ve kırmızı bir power led aldık 1 wattlık bir power led
datasheet ine göre 2.2 volt verildiği zaman 350 ma çekiyor
bu durumda gerçek güç tüketiminin 0.77 watt olduğunu görürüz
Ancak zamanla ısınır ve bu watt değeri artar
misal artık power ledimiz 0.9 watt olmuştur
işte bu şekilde pek çok hesap yapmaktansa üretici bunu 1wattlık diye satar
Böylece satın alan kişi ince hesaplara girmeden ledleri 1 wattlık mış gibi bir var sayımla kullanır ve sistemini buna göre tasarlar.

Özetle asıl önemli olan sorunun cevabı :1 watt lık 30 tane power led kaç watt çeker derseniz teoride 28-29 watt çeker ancak pratikte 30 der ve hata payını da önceden kurtarmış oluruz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın