Trafoları Birleştirmek İstiyorum

Başlatan ibrahim1661, 01 Haziran 2014, 18:24:55

ibrahim1661

Fotoğraftaki trafolardan 10 tane var. 12 volt 4A yazıyor üzerinde. Bunların her birine ayrı ayrı köprü diyor takarak hepsini birleştirip amfide kullanabilir miyim?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 01 Haziran 2014, 19:09:13Tam YAMYAM lık bir soru :D
Birileri kulağımı kuyruğumu çekiştirdi galiba :D
Her bir trafo bir diğeri ile aynı olmak koşulu ile,
SPLIT SUPPLY denilen çift beslemeli devrelerde kullanılabilirler. 2X12V 4A gibi
Trafo polarizasyonları doğru bağlanmak suretiyle 12V çıkışları seri bağlanıp 24V AC gerilim elde edilebilir. Böylece bu gerilim kaynağından bir adet daha yapılarak (4 trafo) 2X24V AC gerilim elde edilebilecektir.
Sakın çıkış gerilimlerine bir 12V daha ekleyip te 36V elde etmek istiyorum deme, kafam oraya basmıyo adamım ;D

ibrahim1661

sevgili YAMYAM :)

Benim istediğim 10 trafoyu ya köprü diyot kullanarak paralel bağlayıp akımları birleştireme yani 10*4=40amper 12v elde etmek . Olu mu acaba?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ibrahim1661 - 01 Haziran 2014, 19:59:07sevgili YAMYAM :)

Benim istediğim 10 trafoyu ya köprü diyot kullanarak paralel bağlayıp akımları birleştireme yani 10*4=40amper 12v elde etmek . Olu mu acaba?
Çok riskli bir bağlantı olur.
Sadece iki adet trafonun parelel bağlanması bile ciddi match hesaplarına bağlıdır.
Ama arada regülatörler olacaksa komplike bir devre ile çözüm üretilebilir.
Daha sonra basit mantık devresi çizerim.

Mr_YAMYAM

Bu gün ne yazıkki yetiştiremem. ecik  işlerim var da.
Temel prensibini anlatayım bari.
Her bir trafo çıkışları bir köprü diyot ve 5A lik regüle devresi ile tam 11.0V gerilim kaynağı olarak yapılır.
Her bir regüle devresinin çıkışına en az 10A lik olmak üzere ve iletim gerilimi birbirinin aynı olan diyotlar bağlanır. (Tüm diyotların iletim geriliminin eşit olması kesinlikle gereklidir) Örnek 0.650V Ölçü aleti diyot ölçümü ile ölçülebilir.
Bu diyotların çıkışları birleştirilir.
Elde edilen gerilim takribi 10.35V olarak kullanılabilecektir.

memleket

Mr_YAMYAM

memleket

seron

ibrahim1661

Şimdi benim kafam karıştı haliyle :) acaba ben ne yapmalıyım? YAMYAM ın regüle devresini mi uylayamalıyım yoksa memleketin ekte gösterdiği resimdeki gibi yapsam yeterli olur mu? Bu arada trafoların dış görünüşleri felan herşeyleri aynı .

seron

;D ;D ;D
yamyamın devreyi kullan; biz şaka yapıyoruz. memleketin devre teorik. ama uygulamada diyotlar ısınarak çatlayıp patlayabilir. zaten o da bunu biliyor ve "bunu mu demek istedin?" diye soruyor, yap diye vermiyor.

kolay gelsin.

memleket

Alıntı yapılan: seron - 01 Haziran 2014, 23:07:52;D ;D ;D
yamyamın devreyi kullan; biz şaka yapıyoruz. memleketin devre teorik. ama uygulamada diyotlar ısınarak çatlayıp patlayabilir. zaten o da bunu biliyor ve "bunu mu demek istedin?" diye soruyor, yap diye vermiyor.

kolay gelsin.

evet aynen öyle...

ibrahim1661

:D tamam öyleyse YAMYAM ın devreyi beklemedeyim :) diyotların ısındığını biliyorum çünkü 2 tane aynı özellikte köprü diyotum var denedim çok ısınıyor diye soğutucu demir taktım öyle kullanıyordum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın