PIC16F877A MCLR girişi kaç volt olmalıdır

Başlatan elk34, 01 Haziran 2014, 17:53:04

elk34

Pıc16f877a ile yaptığım devrenin tüm bağlantıları doğru olmasına rağmen yazdığım yazıyı LCD ekranda göremiyorum, pıc'in çalışması için başka bir bağlantı yapmak gerekiyor mu? (+ veya - ye gibi )
NOT: Yazılımda bir sıkıntı yoktur, mikroişlemciye sorunsuz atılmıştır. Devre simülasyonda sorunsuz çalışıyor.

gokhan09

MCLR  pini ne bir 10k ile +5v vermelisin.Eğer bağlamadıysan.Yine de çalışmazsa lcd nin bağlantılarına bakalım.
Ben Bana Kendim İçin Lazımım...

gokhan09

İşlemcinin +  - uçlarını bağladın mı?  artı uçlar= 11 ve 32. pinler    eksi uçlar=12 ve 31.pinler

gokhan09

Devre şemasını paylaşırsan daha kolay olur bence.Similasyonda çalışan devreler gerçek hayatta çalışmayabiliyor.Çünkü similasyon programlarında  her bağlantıyı göstermiyor.ÖRN: osilatör bağlamadan da çalışır.

gokhan09

Devrende osilatör yok.Yazılımda dahili osilatör mü kullandın.Kulanmadıysan devre çalışmaz.
[mergedate]1401637335[/mergedate]
Ayrıca kullannmış olduğun lcd nin bacak yapına göre bağlantı yapmalısın.Piyasada bir çok lcd var çünkü.

elk34

Yazılımı internette buldum. Yazılımda dahili osilatör olduğunu sanmıyorum, devrede bu http://s3.dosya.tc/server23/Q2XS1t/PICLCDInterfacingCode.rar.html
osilatör devresi yapsam sorun çözülür mü ? devrenin linkini koydum ordan bakıp bana nasıl bir şey yapabileceğimi söylerseniz çok iyi olur. LCD bağlantılarıda doğru.

gokhan09

Yazılımda dahili osilatör kullanılmamış.Kendin kullanacaksın.O nu takınca  çalışırmı ? diye sormuşsun.Devreyi başkası yapmış onun için birşey diyemem.Yani yazılımı ne kadar doğrudur.Benim tavsiye step step git mesela eksiklerini belirle çemberi daralt.Devrende eksiklikler var osilatör gibi işlemcinin data pinlerine(lcd ye giden) bak çıkış varmı diye.

elk34

Teşekkürler Gökhan
[mergedate]1401640251[/mergedate]
Resimde kristalli osc yapmışsın ama ben simülasyonda ki oscyi çıkarınca da çalışıyor. Sorun osc kaynaklı olduğu meçhul gibi.

gokhan09

Yukarıda belirtmiştim osc yi takmazsan çalışır diye.Zaten işlemcinin + -uçlarını da bağlamıyorsun ama çalışıyor ;)

subram

ISIS'te osc bağlamadan da çalışıyor. PIC'in OSC ayarı özellikler kısmında manuel olarak ayarlandığı için dışarıdan bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmiyor.

serkan_48

ben hex kodunu icprog ile açtım osilatör hs konumunda çıkıyor. xt değil. xt olsa kristal bağlanmalı diye biliyorum. fakat xt değil. hs nedir nasıl bir osilatör tipidir. rc filan var oda direnç kondansatör diye biliyorum. Yada internal osilatör olduğunda nasıl oluyor. Bu kod c ile yazılmış sanırım onuda açamıyorum belki orada detayı vardır..

Neyse siz bi deneyin osilatörü takın çalışmazsa bende bir fikir söyleyeyim öyle deneyin.

kolay gelsin.

pwm.c

16f877 de dahili osilatör yok. istesenizde osilatör bağlamadan çalıştıramassınız.
HS ayarı ise 4...20mhz arası yüksek hızlı kristaller bağlamak için kullanılır.
MCLR bacağınıda boş bırakamassınız ve kapatma şansınızda yok. burayı 10k dirençle +5v ile pull-up yapmalısınız.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın