PC güç kaynağında NTC patlamış

Başlatan seron, 31 Mayıs 2014, 20:39:00

seron

arkdaşalar elimize hurdaya çıkmış bir güç kaynağı var.

internet kafe sahibi sabah dükkanı açarken şalterleri kaldırdığı esnada bir müşteri aynı anda power düğmesine basıyor ve olan oluyor.

NTCnin ne olduğu ve ne işe yaradığnı az çok biliyorum. cihazı söktüğümüzde sigortanın hemen yanındaki NTC nin tam ortadan çatladığını ve karardığını gördük. sanırım ani yük binince şalteri attıramamış kendisi atmış. değiştirsek acaba çalışır mı? devre hasar görmüş müdür? ona göre fanını alıp çöpe atacağız. fanı güzel :D

serkan_48

seron

üzerinde büyük harflerle NTC yazıyor. 50 rakamı da zor okunuyor tam oradan patlamış, parça düşmüş...
[mergedate]1401558276[/mergedate]
haaa tamam ben varistörle karıştırdım. bu o sigortayı attıran şey değil...

smps

Ntc yada varistor gormeden bisey soylemek zor :) ama pisayada bulma ihtimalin yuksek olan bi malzemedir buyuk igtimal yanliz sigorta dogrultma diyotlari.gibi giris katindaki diger elemanlarida kontrol etmende fayda var

Kemal88

Bence hemen çöpe atma. Benim elimde öle bi güç kaynağı olcak, kömürleşse yine de atmam :) Sigorta atmadıysa büyük ihtimal çalışır fakat sigorta atmadan NTC nin yanması garip. Çünkü sigorta atmadıkça sistemin her türlü koşulda düzenli çalışması gerek normalde. NTC yandıysa fazla akım geçmiştir ve sigorta biraz büyük seçilmiş olabilir, MOV (metal oxide varistor) gittiyse o zaman oluşan aşırı gerilim MOV ü bozmuştur. Sigortalar ilk açıldığında yada elektrikler ilk geldiğinde voltaj yüksek olabiliyor. Kimi zaman epey yüksek olur. Tam bu zamanda sistemin açılması da, sistemin direk bu yüksek voltaja maruz kalması demektir. E haliyle giriş katındaki korumaları attırıyor yada yakıyor. Siz NTC yi aynı değerde değiştirip deneyebilirsiniz fakat eğer parçalarını kullanmak istiyorsanız, güç kaynağını atmamanızı öneririm.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

seron

Alıntı yapılan: Kemal88 - 31 Mayıs 2014, 23:13:09Bence hemen çöpe atma. Benim elimde öle bi güç kaynağı olcak, kömürleşse yine de atmam :) Sigorta atmadıysa büyük ihtimal çalışır fakat sigorta atmadan NTC nin yanması garip. Çünkü sigorta atmadıkça sistemin her türlü koşulda düzenli çalışması gerek normalde. NTC yandıysa fazla akım geçmiştir ve sigorta biraz büyük seçilmiş olabilir, MOV (metal oxide varistor) gittiyse o zaman oluşan aşırı gerilim MOV ü bozmuştur. Sigortalar ilk açıldığında yada elektrikler ilk geldiğinde voltaj yüksek olabiliyor. Kimi zaman epey yüksek olur. Tam bu zamanda sistemin açılması da, sistemin direk bu yüksek voltaja maruz kalması demektir. E haliyle giriş katındaki korumaları attırıyor yada yakıyor. Siz NTC yi aynı değerde değiştirip deneyebilirsiniz fakat eğer parçalarını kullanmak istiyorsanız, güç kaynağını atmamanızı öneririm.

kafedeki bilgisayarların çoğunun monitörü tüplü. sigortalar açılınca tümünden zzzzzınkkk diye ses geliyor. bu endüktif etki muhtemelen voltaj dalhalanmasına yolaçtı ve çocuk ta bu anda powere basınca NTC yazan şey o anda patladı.

aynı sorunu bir hafta önce gelen bir müşterinin bilgisayarında da gördük ve yeni power aldırdık. şayet sorun o küçük şey ise onu da geri döndüreceğim.

üzerinde NTC yazzan şey:
1- sigortanın hemen yanında, AC güç girişinde ve bir bacağı doğrultma köprüsüne gidiyor.
2- görünümü mercimek kondansatörün büyüğü ve rengi siyah.
3-üzerinde (NTCyazısının hemen altında)50 ya da 5D gibi birşey yazıyor, tam oradan patlayıp duman çıkmış okunmuyor.

şayet sorun olmazsa bacaklarını kısadevre yapıp düz çalıştırmayı deneyeyim ne dersiniz?

[mergedate]1401624700[/mergedate]
hemen ekleyeyim. devre kartının üzerinde de CON3 ve TH1 yazılşarı birbirine geçmiş.

Kemal88

Alıntı yapılan: seron - 01 Haziran 2014, 15:14:23kafedeki bilgisayarların çoğunun monitörü tüplü. sigortalar açılınca tümünden zzzzzınkkk diye ses geliyor. bu endüktif etki muhtemelen voltaj dalhalanmasına yolaçtı ve çocuk ta bu anda powere basınca NTC yazan şey o anda patladı.

aynı sorunu bir hafta önce gelen bir müşterinin bilgisayarında da gördük ve yeni power aldırdık. şayet sorun o küçük şey ise onu da geri döndüreceğim.

üzerinde NTC yazzan şey:
1- sigortanın hemen yanında, AC güç girişinde ve bir bacağı doğrultma köprüsüne gidiyor.
2- görünümü mercimek kondansatörün büyüğü ve rengi siyah.
3-üzerinde (NTCyazısının hemen altında)50 ya da 5D gibi birşey yazıyor, tam oradan patlayıp duman çıkmış okunmuyor.

şayet sorun olmazsa bacaklarını kısadevre yapıp düz çalıştırmayı deneyeyim ne dersiniz?

[mergedate]1401624700[/mergedate]
hemen ekleyeyim. devre kartının üzerinde de CON3 ve TH1 yazılşarı birbirine geçmiş.

Yok sigortalar açılıp kapatıldığı yada elektrikler gidip geldiği anlarda, ani kesim olduğu için sıçramalar olması normaldir. En azından ben öle biliyorum. Bu yüzden zaten power supply kısımlarının giriş katına bu tür koruma düzenekleri yerleştirilir. Tüplü monitörlerden zınk sesi gelmesi normal. Evet MOV yani varistorün bir bacağı faz hattında, diğeri nötrde olur. NTC ise faza seri bağlanır. Bazı durumlarda, nötr e seri bağlanabiliyor. 50 ise büyük ihtimal NTC olup direnç değeri 50 ohm dur. NTC nin görevi ani inrush akımlarını azaltmaktır. Bu inrush akımlarını kapasitör ve trafo kullanan sistemler enerji ilk verildiği zaman max akımın 4 - 8 katı gibi bi değerde çekerler. Bunu azaltmak için NTC konulur. Eğer siz orayı kısa devre yaparsanız, NTC olan yeri, bu akımlara engelleyen bir dirençle karşılaşmayacağı için giriş katındaki komponentlere zarar gelebilir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

seron

tamam o zaman. ben o parçayı söküp götüreyim, yenisini bulup takayım.
sağolun...

serkan_48

Şu parçanın devre üzerinde resmini çekip alttan ve üstten resimleyebilirmisin.

seron

hayır malesef. makinem yok ve hem telefonumun kamereası çok kötü hem de şuan aktarma kablom yanımda değil.belki sonra.

toyer

Alıntı yapılan: seron - 31 Mayıs 2014, 20:39:00arkdaşalar elimize hurdaya çıkmış bir güç kaynağı var.

internet kafe sahibi sabah dükkanı açarken şalterleri kaldırdığı esnada bir müşteri aynı anda power düğmesine basıyor ve olan oluyor.

NTCnin ne olduğu ve ne işe yaradığnı az çok biliyorum. cihazı söktüğümüzde sigortanın hemen yanındaki NTC nin tam ortadan çatladığını ve karardığını gördük. sanırım ani yük binince şalteri attıramamış kendisi atmış. değiştirsek acaba çalışır mı? devre hasar görmüş müdür? ona göre fanını alıp çöpe atacağız. fanı güzel :D
ntc dir.  bir bacagi ac girişlerden birine diğer bacagı köprü diyotlara baglı ise.  değeri de 5 ohm dur tahminimce.
ntc5d-9 ..... olabilir.

seron

teşekkür ederim. dün yedek parçacıya gidip sordum soruşturdum, anladığından mı bilmiyorum, direkt bağla(bacaklarını kısadevre et) birşey olmaz dedi. şimdi dükkandan alıp eve götüreceğim. bilgisayarda kullanmak için değil ama deneyde falan kullanmak için yeter sanırım.
sağolun...

serkan_48

Direk bağlarsan elbette çalışır ancak o parçanın sağladığı güvenlik özelliğinden mahrum kalırsın. devreye seri olduğu için sigorta gibi görev görüyor.

seron

biliyorum. riske rağmen yapacağım. olmadı biraz elektrik ocağı teli kullanırım  3-5ohmluk..

serkan_48

Elektrik ocağı teli çok kalın ve wattlı gelir sen yine oraya en kötü bir cam sigorta koy yada olmadı çok damarlı bir kablodan 1 yada 2 damar tel ile atlama yap. Bi durum olursa en azından atsın sigorta gibi.

seron

power supply şimdilik tamam.

eve götürüp NTC yi söktüm, yerine 4,7ohm 5W taş direnç bağladım. 80GB bir harddiski yük olarak bir dakika kadar çalıştırdım. sorun veya ısınma yok; en azından şimdilik. bu power 250W olduğundan sahibi bunu güncel makinelerde kullanmak yerine harici harddisk vs çalıştırmak için kullanacak.

konu çözülmüştür...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın