Kesintisiz güç kaynağı aküsüne oto amfisi bağlanır mı?

Başlatan ibrahim1661, 30 Mayıs 2014, 18:22:16

ibrahim1661

Kusura bakmayın başlık biraz uzun oldu.

Kesintisiz güç kaynağı aküsünü sarj ederken aynı andan o aküye oto amfisini takıp müzik dinlenir mi ? Yani Sorun çıkar mı ?

Ayrıca diğer bir sorum da ; kesintisiz güç kaynağı haricinde herhangi bir akü şarj cihazı sarj ederken bir yandan da amfiyle müzik dinlenir mi?

smps

Eger calisma voltajlari ayniysa vede aku akimi amfi akimindan biraz yuksekse baglarsin ama akuden sarj esnasinda  surekli akim cekecegin icin akunun sarj olacagini zannetmiyorum aku zarar gorurmu dersen o konuda bi fikrim yok  ;D

ibrahim1661

smps

dediğiim gibi hocalarımız daha iyiyi bilir ama şarj cihazının akımı amfiden daha yüksekse ani güç çekimlerinde sorun olacğını zannetmiyorum kendi görüşümdür :) :)

Adnancoskun

anfinin gücü ve şarj cihazının akımı önemli. eğer senin şarj cihazı 20Ah lik aküyü şarj ediyorsa onun vereceği akım 2-3 amper civarında olur. Bu da anfinin akımını karşılamaz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ibrahim1661

Yani amfi direk şarj cihazından mı çeker ? İstediği kadarını aküden çekmez mi? Benim dediğim akü , akü sarj cihazı ve amfi hepsi birlikte bağlı durumu.

seron

en az: şarj adaptörünün gücü+akünün anlık akımdeğeri=amfinin gücü olmalıdır.
olmazsa ne olur?
1şarj adaptörü ısınır, daha fazla zorlanma durumunda yanabilir.
2akü fazla dayanmaz, amfi tam performansta çalışmaz.

yetireyim derken şarj akımını yükseltirsen aküyü mahvedersin. hatta bazı durumlarda aküler tehlikeli şekilde patlayabilir. bu nedenle amfinin güç gereksinimiyle(ses çıkışı değil; istediği giriş voltajı ve watt ya da amper değeri) akü ile adaptörün akım destek değerlerini bilmek sorundasın.
sen akünün Ah değeriyle amfinin değerlerini bir yaz bakalım bir görelim. mesela en az 7Ah olur güç kaynaklarında.
[mergedate]1401533637[/mergedate]
ben daha önce evde yaptığım bir denemede,
pioneer araba teybini 7Ah bir akü+adaptörle çalıştırmıştım. ama o oto teybiydi ve gerekli koşullar tamamdı.

Kemal88

Eğer zaten şarj cihazının akım ve voltaj sınırlaması varsa, korumaları varsa kısa devre yapsan dahi max belirlenen akımı geçemez. Akünün iç direnci çok düşük olduğu için akım sınırlanmalıdır. Amfi bağladığın zaman ise, amfinin aküyü deşarj etme hızı, şarj cihazının şarj etme hızından daha hızlı olabilir bu yüzden hiç şarj olmayabilir. Bu tabi amfinin aküden ne kadar güç çekeceğine bağlıdır.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

ibrahim1661

Sevgili seron

3200 watt edison amfi var . buna 600watt (275rms) pioneer bass ve 2 tane 30 watt ses hoparloru bağlı yani zorlamıyorum amfiyi.Kesintisizin aküsü 7 Ah . aküyü kesintisizden çıkarıp kullandığımda yarım saat felan gidiyor şarjı sonra kesme yapıyor. tam doluyken 13 V a yakın oluyor akü 7.30v a kadar ses duyabiliyorum sonra ses gidiyor :) tabi 11 v altına inince verim düşüyor.
Bu akü kesintisizde şarj olma esnasında amfiye bağlı olsa amfi yada kesintisiz bozulmaz heralde ?
Kesintisiz güç kaynağının şarj akımını bilmiyorum ama çok az olduğu kesin çünkü aküyü boşaltınca çok geç dolduruyor.

seron

anladım. o sistemle amfi olmaz anlaşılan.
daha da önemlisi bir 12V aküyü asla 10V'un altına düşürme. bu bir kuraldır. aküyü öldürürsün. mesela 1.2V şarjlı pillerde de 0,9Vun altına düşmemeli.

gönderebilseydim sana şunu gönderecektim dur bir daha deneyeyim:

şimdi sana gönderdiğim resme dikkat et.

1 nolu kısımı fiş takık iken ölç. gösterdiği amperi yaz.
fişi çekince 2 nolu kısmı ölç.
2nolu kısım 1 nolu kısımdan büyük ise kemal88 in dediği gibi olur.
şayet 1>2 ise tamamdır dediğin adaptör+akü sistemi sorunsuz çalışır kanaatindeyim.
ampermetre yok ise multimetren vardır. 10A kademesine gel, kablosunu 10A jakına tak. şayet sistemin 10Aden fazla çekiyorsa ölçemezsin ama en azından denemiş olursun.
[mergedate]1401535897[/mergedate]
Allahallaaaa! resim yükleyemiyorum neyse...

serkan_48

Seron  1-2 2-3 derken iyice aklımı karıştırdın sen ..

ibrahim1661 dostum malesef kesintisiz güç kaynağına o anfiyi bağlarsan verim alamazsın. Yani senin denediğin gibi sisteme bağlarsan yarım saat gibi bir sürede akü bitecek. Ama güç kaynağı aküyü şarj etmeye yetişemeyecek. Bir zarar vereceğini sanmıyorum tek sorun akünün voltajı düştüğü için ömrünü bitireceksin.

yani kısacası olmaz. Sen anfinin gücüne göre bir pc power supply yada smps güç kaynağı alabilirsin. kullanabilirsin. yalnız smps devrelerde anfinde bir vınıltı yada ince bir ses duyabilirsin.

ibrahim1661

Herkese teşekkür ederim. Demek ki yapmamalıyım. bende merak ettiğimden sordum. şimdi aklımda başka bir şeyle beslemek var bunu. Onu da başka konu başlığında sormayı düşünüyorum.

Bu konuya alakalı olarak acaba bu kesintisiz güç kanynağına 60 Ah araba aküsü takarsam şarj eder mi?

Bu arada resmi merak ettim seron :)

seron

çok yavaş şarj eder. ya da etmez. 7Ah lik bir aküyü o cihaz en az 0,7A ve tahminen en fazla 1,5-2A ile şarj ediyordur. 60Ah araba aküsü en az 6A ister. bunu da o cihaz desteklemeyeceğinden...

resmi yükleyemiyorum. şöyle: fiş takılı değil iken amfi çalışıyor ya, akü ile amfi arasına seri ampermetre bağlayıp bakıyorsun.
sonra fiş takılı iken ve amfi off iken bu sefer ampermetreyi güç kaynağı ile akü arasına seri bağlıyorsun.
akü şarj akımı amfinin çektiği akımdan büyük ise olu, küçük ise olmaz. ki zaten son cevabımız olmaz oldu.
ampermetre nasıl bağlanır: (seri bağlama)
 http://yazarlikyazilimi.meb.gov.tr/Materyal/bingol/fenbilgisi/webprojelerim/fenveteknoloji/ak%C4%B1mnedir.html
paralel bağlama! yakarsın. zaten yazıyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın