Entegre-Transistör Amfi Devre Farkı

Başlatan 06numan06, 29 Mayıs 2014, 20:52:41

06numan06

Aklıma Takıldı Enregreli veya transistörlü amfi devrelerinin farkı nedir aralarındaki fark ben güç kaynaklı bir Ses ayarı yapılabilen bir amfi devresi arıyorum istediklerim şunlar;

1:%100 temiz ses ve bas (ses kirliliği yapan gürültülü amfi istemiyorum güzel ses versin)
2:Hiç Isınmayan (Kalın bilgisayar soğutucusu kullanıcam devre ısınmasın)
3:2x200 Watt (en az kaç watt hoparlör takmalıyım 150watt mı 200watt mı?)
4:220 Volta takıp direk devre çalışsın (fazla elektrik faturası gelmesinde :) )
5:Kendi güç kaynağı olsun yukardaki gibi 220 volta takayım çalışsın
6:Ses ayarını pot ile yapabileceğim

Fazla şeymi istiyorum bilemiyorum beni maruz görün ama çok güzel bir şey yapmak istiyorum 2x200 watt olsa iyi olur benim için temiz güzel ses ve basslı ses versin olmadı bassı ayarlayabileyim slow müzikler için ve MALİYETİ DÜŞÜK OLSUN ÇOK PAHALI PATLAMASIN BANA

Mr_YAMYAM

Çok şey istiyorsun.
Hem temiz ses verecek,
Hem 2X200W olacak. (böyle bir amplinin power consuption değeri en az 500-600W olmalıdır.)
500-600W lık bir güç harcaması elektrik faturasına ciddi etki edecektir. Özellikle uzun kullanımlarda.
Elektronikte daha doğrusu teknikte hiç ısınmayan cihaz yapılamadı. Her çalışan alet mutlaka ısınacaktır. Verim doğrultusunda bazıları az ısı yayar bazıları ise fazla.

Gel pazarlık edelim de bu işi 2X30W'a indirelim.

smps

Aynen hocama katılıyorum 2x200 w istiyorsan yazdığın kiriterlerin birkaçından vazgeçmelisin ;)
ama istiyorsan bi gözat derim  https://320volt.com/tda7294-ile-mono-200w-stereo-200w-anfi/

serkan_48

Gerçek değerlerde 2x30 watt güzel bir anfi fazlasıyla yeterli olacaktır düşüncesindeyim. Mr_YAMYAM arkadaşımıza katılıyorum. Net bir ses için film izlemek yada müzik dinlemek için. Eğer düğünlerde müzik çalmak yada mahalleye ücretsiz müzik ziyafeti vermek niyetinde iseniz o zaman başka..

Bence Mr_YAMYAM ustamızla pazarlığa otur derim. :D

Mr_YAMYAM

Numan.
Bak sana benim ampliyi tavsiye edeyim.

20 sene kadar önce STK 465 serisi kalın HYBRID entegre ile yapılmış olan bu ampli 2X30W olmasına rağmen binayı sallamaya yetiyor. (iyi hoparlörler ile)
Eğer Ankarada isen sana bu amplinin tüm projelerini, hesaplarını ve hatta devre kartlarını bile verebilirim.

06numan06

ANKARA dayım abi şimdi abi bende 2x30W amfi var TDA7377 ile ama pek fazla tatmin etmiyor beni senin devrede süpermiş abi ama çok değişik çok eleman var ben onu yapamam.

smps

yamyam abi anfin baya güzelmiş Mr_YAMYAM'ın amfisiyim der gibi duruyo hakkaten

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 29 Mayıs 2014, 21:42:12yamyam abi anfin baya güzelmiş Mr_YAMYAM'ın amfisiyim der gibi duruyo hakkaten
DESIGNED&ENGINEERED By ME yani YAMYAM ;D

Alıntı yapılan: 06numan06 - 29 Mayıs 2014, 21:35:43ANKARA dayım abi şimdi abi bende 2x30W amfi var TDA7377 ile ama pek fazla tatmin etmiyor beni senin devrede süpermiş abi ama çok değişik çok eleman var ben onu yapamam.
Yaparsın yaparsın. O kadar da zor değil.
Tüm mesele STK 465 in baskı devresini çıkartmakta. Bende de dökümanları var zaten.
Kalabalık dediğin devrede ton kontrol pre amplifikatör ve PPM devresi (VUmetre) var.
Sen sadece ton kontrol devresini yapsan da yeter zaten. Ama besleme devresini her halükarda yapmak zorundasın.
Eğer Batıkente yakın isen bence gel bize önce bi dinle beğenmezsen istediğin devreyi yapabilirsin.
Ama belirteyim ki TDA tip o entegrelerin çoğunun çıkış gücü (Po) verildiği değerde değildir. 100W olarak verilmiş çoğu entegrelerin (mosfet olduğu için) gücünün çoğu ısı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu da 100W olarak verilmiş bir entegreden Hi-Fi kalite standartlarında ancak ve ancak 20-30W bir güç alınabileceğini göstermektedir.
Üstelik amplinin bu gücü sağlayabilmesi özel koşullarda olabilmektedir.
Bu yüzden önerdiğim STK 465 olmasa da başka bir tip STK ile bile yapabilirsin.

06numan06

abi etimesgut ta oturuyorum 1 otobüslük yer batıkent :) videosu varmı abi senin devrenin :) yani baya bir ses veriyor görüntüsüne göre :) birde abi maliyeti ne kadar tutar sence

Mr_YAMYAM

Eğer benim tasarladığım gibi tasarlarsan maliyet biraz fazlaca oluyor.
Mesela Low-ESR kondansatörler, özel ekranlama sitemleri gibi.
Ama bunlara girmezsen fazlaca birşey tutmaz.
Son zamanlarda bu tür parça fiyatlarını soruşturmadım ama en fazla parayı baskı devre yapımı tutar sanırım.
STK465 ler ise tahminim 15 TL civarıdır.

Ben you tub'a giremiyorum.
Sen girebiliyorsan işte link
http://www.youtube.com/watch?v=bdreZ5xgH0g#

06numan06

abi bu entegre ile transistörlerin arasında ne var daha bulamadım yani farkı ne birde abi bu devre nasıl sence kolay gibi güzel verirmi ses acaba en az 80 wat verirmi acaba garanti ? https://320volt.com/tda7294-mini-pcb-200w/

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 06numan06 - 29 Mayıs 2014, 21:58:28abi bu entegre ile transistörlerin arasında ne var daha bulamadım yani farkı ne birde abi bu devre nasıl sence kolay gibi güzel verirmi ses acaba en az 80 wat verirmi acaba garanti ? https://320volt.com/tda7294-mini-pcb-200w/
Gel sen böyük YAMYAM sözü dinle. :D
Madem Etimesguttasın bana metro ile 15 dakikada gelebilirsin.
Önce benim ampliyi bir dinle. Karar ver. Sonra bu ampliden sana da yapalım.
Biraz kulağını kuyruğunu çekerim, biraz ilmen anlatırım, biraz da hesap kitapları öğretirim sen de iyi bir ampli yapmış olursun.

smps

Kardeş bence bu fırsatı kaçırma ben senin yerinde olsam yamyam abinin kapısından ayrılmazdım ;D ;D

06numan06

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Mayıs 2014, 22:14:14Gel sen böyük YAMYAM sözü dinle. :D
Madem Etimesguttasın bana metro ile 15 dakikada gelebilirsin.
Önce benim ampliyi bir dinle. Karar ver. Sonra bu ampliden sana da yapalım.
Biraz kulağını kuyruğunu çekerim, biraz ilmen anlatırım, biraz da hesap kitapları öğretirim sen de iyi bir ampli yapmış olursun.

abi o zaman ben senin yanına geleyim bu pazar veya haftaya olurmu salı günü bir iş çıkmazsa :) abi bana sadece sesi çıksın, 220V ye direk takıp çalıştırayım pot ile sesini ayarlıyım vu metre felan önemli değil benim için acaba bunlar kaç lira tutar öğrenci adamın ondan soruyorum abi :)

serkan_48

AH yamyam abi neden Antalyada değilsin senle bilgi paylaşımı yapsaydık :( :( :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 06numan06 - 29 Mayıs 2014, 22:18:03abi o zaman ben senin yanına geleyim bu pazar veya haftaya olurmu salı günü bir iş çıkmazsa :) abi bana sadece sesi çıksın, 220V ye direk takıp çalıştırayım pot ile sesini ayarlıyım vu metre felan önemli değil benim için acaba bunlar kaç lira tutar öğrenci adamın ondan soruyorum abi :)
Kaç para tutması istediğin kriterlere bağlıdır.
iyi bir besleme devresi için bendeki toroid trafodan istersen 200$ ama normal trafo alırsan sanırım 75TL civarı.
STK entegresi 15TL desek, 15-20TL de devre elemanlarına harcasak. Ama baskı devre kartını da yaptıracaksın ya da sen yapacaksın.
Bir de besleme devresi 2 adet baba kondansatör ve bir köprü diyot tamamdır.
Tabiiki bir amli bu kadar sade olmamalıdır.
Paran oldukça ton kontrol devresini pre ampli devresini kutusunu falan denleştirirsin olur senin de baba bir anfin.
Eğer benim amplim gibi ön devreleri SHIELD içerisine almaya çalışırsan elbette biraz fazlaca maliyet olacaktır. Ama bu kadar abartı senin için gerekli değildir.

Alıntı yapılan: serkan_48 - 29 Mayıs 2014, 22:25:46AH yamyam abi neden Antalyada değilsin senle bilgi paylaşımı yapsaydık :( :( :(

Antalyada Yunus'u görmeye gittiğimde sen nerdeydin.
Yunusun PC'ye iki dakkada bi YUBUNTU kurmuştuk. Yunus gudurmuştu ;D

serkan_48

haber vermedinki abi bi kahve ısmarlardık.. Hem bende de Linux Mint var... bi test ederdik.. tüh kaçırmışım .. bi dahakine görüşürüz inşallah..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 29 Mayıs 2014, 22:34:56haber vermedinki abi bi kahve ısmarlardık.. Hem bende de Linux Mint var... bi test ederdik.. tüh kaçırmışım .. bi dahakine görüşürüz inşallah..
Bu yaz sonlarında da bir tatil planımız bulunmaktadır.
Tatile gidince ipleri.. pardon ;D irtibatımızı kopartmazsak seninle de görüşürüz.
Yunus ta bana böcüklü çay sözü vermişti ısmarlamadıu YAMYAM herif. >:( ;D

06numan06

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Mayıs 2014, 22:31:26Kaç para tutması istediğin kriterlere bağlıdır.
iyi bir besleme devresi için bendeki toroid trafodan istersen 200$ ama normal trafo alırsan sanırım 75TL civarı.
STK entegresi 15TL desek, 15-20TL de devre elemanlarına harcasak. Ama baskı devre kartını da yaptıracaksın ya da sen yapacaksın.
Bir de besleme devresi 2 adet baba kondansatör ve bir köprü diyot tamamdır.
Tabiiki bir amli bu kadar sade olmamalıdır.
Paran oldukça ton kontrol devresini pre ampli devresini kutusunu falan denleştirirsin olur senin de baba bir anfin.
Eğer benim amplim gibi ön devreleri SHIELD içerisine almaya çalışırsan elbette biraz fazlaca maliyet olacaktır. Ama bu kadar abartı senin için gerekli değildir.

abi o zaman ilk ben senin yanına geleyim bi ziyaret edeyim boş bir zamanında bu fazla maliyetli olursa bana uygun elinde devre vardır herhalde :D müdendis gibi adamsın :) onu yaparım olmadı

Mr_YAMYAM

Şimdi tüm yamyamlar bize gelmek isteyecekler. ;D
Acaba tüysem mi? :D ::) :P

06numan06

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Mayıs 2014, 23:23:54Şimdi tüm yamyamlar bize gelmek isteyecekler. ;D
Acaba tüysem mi? :D ::) :P

Dur Abi Aman Nereye Bi Geleyim Yanına Bir Çayını İçeyim :)

Mr_YAMYAM

Sen gel yahu diğer yamyamlar gelirse diye demiştim ben ;D
Sana söz verdim bir kere.
Baksana Serkan sulanmaya başladı bile ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 06numan06 - 29 Mayıs 2014, 23:39:17:) seviliyorsun abi
Sağolsunlar, tüm yamyam arkadaşlar severler beni.
Sizleri de yamyamlar grubuna dahil edersek yamyamlar çoğalmış olur.
Çok yakında Türkiyede yeni bir topluluk YAMYAMLAR TOPLULUĞU oluşacak haa ;D

smps

o zaman bende yamyamlığa adaylığımı koymuş olayım burdan :) :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 29 Mayıs 2014, 23:44:28o zaman bende yamyamlığa adaylığımı koymuş olayım burdan :) :)
YAMYAM olmak kolay değil haa.
Önce savcılıktan ve internetten iyi hal kağıdı getireceksin.
Sonra tt net veya servis sağlayıcından ikametgah İLMÜ-HABER'i alacaksın.
Deli doktoruyndan dan da yeterince deli olduğunu kanıtlayan bir rapor da getirisen YAMYAM adaylığın kabul edilir ;D (Akıllı adamın nette işi ne anlamında haa şaka)

smps

Mr_YAMYAM

Tüm YAMYAM adayları YAMYAM'ların SOHBET bölgesinde toplanabilirler.

smps

ApoAtes

Numan harbiden sendeki fırsat bende olucak :D Hergün YAMYAM abimin kapısında olurdum :D Keşke İstanbul değil de Ankara'da oturuyor olsaymışız :D Daha ilk davetinde, ilk teklifinde kabul etmen gerekirken uğraştırmışsın birde :D Çok ayıp etmişsin çok :D YAMYAM abi bu sendeki amplinin devre şemaları var mı elinde varsa paylaşabilirsen bende PCB yapmaya çalışayım bakalım başarabilirsem basayım bende kartları :) Şimdiden teşekkürler :)

seron

yamyam abi bana da!.. bana da!.. ;D
şaka bir yana 5+1 imden hiç memnun değilim. aslında kuadro bir amfim olsa var ya offf süper olur ama gereçlerim yetersiz. bir de baskı devre deneyimim yok gibi birşey...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 30 Mayıs 2014, 15:43:44Numan harbiden sendeki fırsat bende olucak :D Hergün YAMYAM abimin kapısında olurdum :D Keşke İstanbul değil de Ankara'da oturuyor olsaymışız :D Daha ilk davetinde, ilk teklifinde kabul etmen gerekirken uğraştırmışsın birde :D Çok ayıp etmişsin çok :D YAMYAM abi bu sendeki amplinin devre şemaları var mı elinde varsa paylaşabilirsen bende PCB yapmaya çalışayım bakalım başarabilirsem basayım bende kartları :) Şimdiden teşekkürler :)
Amplifikatörün bazı baskı devre tasarımları mevcut.
20 sene kadar önce tasarlayıp yaptığım için tüm dökümanlar AMIGA 500 PC ile yapıldı.
NEWIO adlı baskı devre çizim programı ile şahaserler yaratmıştım :)
Günümüz modern baskı devre tasarım programı ile yeniden bir revizyondan geçirmek istiyorum.
Ancak:
Bir amplifikatör yapmak, sadece kaliteli bir entegre, transistör veya benzer bir uygulamayı yapmaktan ötedir.
Sadece S/N özellikleri için bile çok ciddi kalibrasyon ve montaj planı gerekmektedir. İlk etapta bu olay basit gibi görünse de hiç te kolay değildir. Bu yüzden bir ampli tasarımının en kilit noktası iyi bir kutu'dur.
Böyle bir kutu ise rastgele olamayacağı gibi kart yerleşimleri belli mantıkla yapılmaktadır. Bu mantığı yerine getirebilmek için ise ciddi harcamalar yapılması gerekebilmektedir.
Hiç hesap edilemeyen ancak pre devreler için çok gerekli olan SILISYUM alaşımlı metal shielded küçük kutuları o yıllarda zor bela 20 şer dolar gibi  bir para ile zorla temin edebilmiştim. Aslında bunları kutu olarak değil hazır bir tür elektronik devre olarak satın almıştım. Çünkü bu özellikleri sağlayabilecek metal kutu bulabilmek neredeyse imkansızdı.
Yani işin içerisine hassasiyet girdiği anda olay bir anda dağ gibi büyüyebiliyor.
Hassasiyeti bir kenara atarsak ta o zaman bazı değerlerden feragat etmek zorunda kalıyoruz.

ApoAtes

Ufak bir sıkıntıda maddiyat açısından daha fazla ihitiyaç gerekiyorsa daha ileride bu ampliyi öyle yada böyle yapacağım(ölmezsek tabii.) Gerekirse Ankara`ya geleceğim bir hafta, bir ay kalacağım ve her fırsatta bilgi için kapındayım YAMYAM abi :) Bilgiler için teşekkürlerr YAMYAM abi takipteyim...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 01 Haziran 2014, 15:17:30Ufak bir sıkıntıda maddiyat açısından daha fazla ihitiyaç gerekiyorsa daha ileride bu ampliyi öyle yada böyle yapacağım(ölmezsek tabii.) Gerekirse Ankara`ya geleceğim bir hafta, bir ay kalacağım ve her fırsatta bilgi için kapındayım YAMYAM abi :) Bilgiler için teşekkürlerr YAMYAM abi takipteyim...
Ampli yapmanın tek gerçekliği ölçüm yapabilmekten geçer.
Çoğu amatör arkadaşımızın ölçebildiği tek değer bir AVOMETRE ile gerilim, direnç veya akım gibi değerleri ölçmektir.
Peki kaç arkadaşımız S/N değerini ölçüyor?
Kaç arkadaşımız FREKANS KARAKTERİSTİĞİNİ ölçebiliyor?
DİSTORSİYON denilen olguyu ölçebilmek için kaç arkadaşımızda ölçü aleti bulunmaktadır.
Bu olguları açtığımızda ise ortaya bazı ara değerler girmektedir ki, örneğin bir güç kaynağının gürültü değeridir. Bu ölçümü bile yapabilmek için en azından bir osilaskop ve hassas AC voltmetreler gereklidir.
Devreler arası yalıtım (izolation) tekniği ise başlı başına bir olay olup teknik hesaplamaları oldukça karmaşıktır. Ya bu olayı transformatörler ile yapmaya karar verir bir dünya para harcarız, ya da işin ciddiyeti doğrultusunda hesabımızı kitabımızı yapar, kafayı sıyırdıktan sonra benim gibi bir YAMYAM oluruz ;D

seron

onunla da bitimiyor. transistör eşleme diye bir şey var ki o da hassas hesap konusu. bu eşleme olmadan her kanal farklı watajda çıkış verebilir. mesela benim evdeki 5+1(ne 5+1miş be) sol arka hoparlörden zayıf ses veriyor. yapacak birşey de görünmüyor. kutuyu söküp bir baktım, birşey anlamadım kapattım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Haziran 2014, 15:46:05onunla da bitimiyor. transistör eşleme diye bir şey var ki o da hassas hesap konusu. bu eşleme olmadan her kanal farklı watajda çıkış verebilir. mesela benim evdeki 5+1(ne 5+1miş be) sol arka hoparlörden zayıf ses veriyor. yapacak birşey de görünmüyor. kutuyu söküp bir baktım, birşey anlamadım kapattım.
Transistör eşleme ile sendeki 5.1 in sol arka sesinin az gelmesi olayı farklıdır.
CLASS A sınıfı bir amplifikatör yapımında her bir complemantary transistörler eş kazançta (beta) olmazsa sinüs işaretinin herhangi bir alternası olağandan daha fazla ya da az yükseltilebilir. Bunu engellemek için tasarımda kullanılacak transistörler birbirleri ile eşdeğer kazançlı olmalıdır.

Sol arka hoparlörden az ses çıkması ise birçok faktöre bağlı olup, bu olayı önce hoparlör bozukluğunda arayabiliriz.
Hoparlörler eşdeğerde ise (arıza yoksa) sol arka çıkış amplifikatörünün kazancı bir şekilde düşmüş olabilir.
Olası bir kondansatör kuruması, değer değiştirmiş bir direnç, kazancını yitirmiş bir transistör gibi etkenler genel arıza ipuçlarıdır.

seron

hoparlörleri değiştirerek denedim, sorun hoparlörde değil; son söylediğin şeyde. E ben de profesyonel olmadığımdan fazla kurcalamadım. kondansatörlere baktım. soğuk lehim var mı kontrol ettim kapattım. dıştan bakınca devre profesyonel bir şeye benziyor ancak her hoparlör 5W ve 8ohm twitter gibi zayıf. kablılar çok ince. farklı kablo ile denedim sorun sadece hoparlör değil amfinin ciğeri o kadar:)

Mr_YAMYAM

atom82

slm .mr_yamyam sizinle özelden konuşabilirmiyiz ,
[mergedate]1403356502[/mergedate]
bu başlıktakı anfi projenizin .dökumanlari bana gönderebilirmisiniz 2x30w olan
şema ve pcb ve mazeme listesi
teşekkürler

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: atom82 - 21 Haziran 2014, 16:17:56selam .mr_yamyam sizinle özelden konuşabilirmiyiz ,
[mergedate]1403356502[/mergedate]
bu başlıktakı anfi projenizin .dökumanlari bana gönderebilirmisiniz 2x30w olan
şema ve pcb ve mazeme listesi
teşekkürler
Teknik konularda özelden bilgi alışverişini uygun bulmuyorum. Ama kişisel meselelerde özelden görüşülebilir.
Anfi projemin hiçbir dökümanı bulunmamaktadır. Daha önce bazı topiklerde belirtmiş olduğum gibi baskı devre tasarımları yaklaşık 20 sene önce AMIGA PC ile yapılmıştır. O yıllarda yapmış olduğum ampliyi hala kullanmaktayım ;D
Ama STK465 olarak google da ararsan yüzlerce şema ve listeye ulaşabilirsin. Bu şema ve parça listesini edindikten sonra sormak istediğin birşey olursa elbette yardımcı olurum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın