Pc açılınca 10 sn sonra kapanıyor

Başlatan minimalite24, 28 Mayıs 2014, 21:18:55

minimalite24

Merhaba arkadaşlar.Toplama bilgisayarımda  akşamleyin oyun oynayıp pcyi kapattım.Sabahına pcyi açtıgımda 10 sn çalıştı ve kapandı.pc bozulduğu gün üzerine ekran kartı yoktu ve ram slotunun 1 i boştu.pc bozulduktan sonra herhalde onboard gpu ısınma yapıyor düşüncesiyle ekran kartı ve ram taktım ve bu kez pc çalışma süresi 3-4 sn ye düştü.
Not:Annem gece elektrikler gelip gidip tekrar gelip tekrar gittiğini söylüyor.Tahnimce psu bozulmus.
ama yanlış bir yere para harcamamak için sizlere danışmak istedim.
İyi Akşamlar.Saygılar..!
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

Mr_YAMYAM

Muhtemelen PSU gibi görünüyor.
Test için şunları yap.
PSU kablolarını sök ve birkaç kez söküp takarak gevşeme var mı kontrol et.
PSU içerisinden gelen anormal bir ses varmı gözlemle.
Teknik bilgilerine güveniyorsan PSU'yu sök ve öncelikle giriş devresindeki elemanları ölç.
Daha sonra her bir voltaj çıkışına ayrı ayrı yük bağla. Örneğin 12V çıkışına 12V araba ampulü. Öngörülen akımdan 4/3 civarını çek ve bekle PSU kendisini kapatacak mı?
Bu akım testini diğer voltaj çıkışlarında da yap. herhangi bir voltaj çıkışında kesme yaparsa o voltaj çıkışının devresini kontrol et.

seron

bilgisayarın özelliklerini de ekle ve psu kaç watt, yaz.

bana da psu da sorun var gibi geliyor. psu'nun bilgisayara bağlanan tüm uçlarını söküp boşta çalıştır. bunun için yeşil ile siyahı birleştir.
fanın dönüp dönmediğini, kaç saniye/dakika çalışıp susuyor gözlemle. daha sonra da yamyamın dediği gibi yük denemeleri yap.

serkan_48

Dostum bu 10 saniye çerçevesinde bios yüklenip işletim sistemi açılmaya başlıyormu?

minimalite24

bios haricinde 10 sn idi ama ben sabırsız birisiyimdir.Sırtımı Şansa yaslayarak yeni bir psu aldım sorun çözüldü :)

serkan_48

Geçmiş olsun..

Eski psu yu atma aç içini mıncıkla ne var ne yok uğraş...  :) :) :D

smps

çatlat patlat yak ama birşeyler öğrenmeye bak derim bence ayrıca üzerindeki parçalarda ileride lazım olabilir :)

Mr_YAMYAM

Minimalite arkadaşımızın kanına girmeyelim arkadaşlar :D
Minimalite sen o PSU'yu benim çöpe at ben gerekeni yaparım ;D :P

smps

hocam sizi yakalamışken birşey sormak istiyorum boşuna konu açmayayım dedim :)
atx psu nun 12v çıkışına  voltaj ayarı eklemem gerekiyor bunu lm 317 nin çıkışını transistörlerle güçlendirip yapsam olurmu yada direk lm 196 ( 10A)  alıp kullansam olurmu ?

minimalite24

[mergedate]1401393752[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 29 Mayıs 2014, 22:26:50Geçmiş olsun..

Eski psu yu atma aç içini mıncıkla ne var ne yok uğraş...  :) :) :D

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Mayıs 2014, 22:44:35Minimalite arkadaşımızın kanına girmeyelim arkadaşlar :D
Minimalite sen o PSU'yu benim çöpe at ben gerekeni yaparım ;D :P

:) ben ona yapacağımı bilirim >:D

Ah o psu yok mu o psu ,onun yüzünden nette çok nadir bulunan pc driverimi kaybettim :D.

Anakart markam :Jetway (onu da kağıta yazmışlar :D) (onu silip @MR_YAMYAM yazsammı acaba :D )

Anakart üretme tecrübesi de yaşamış olursun abi :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: minimalite24 - 29 Mayıs 2014, 23:03:38Anakart üretme tecrübesi de yaşamış olursun abi :)
Yıllar önce Z8088 işlemcisi için bir anakart yapmıştık.
Sanırsam 1000$ civarı para harcamıştık ;D

seron

@Mr_YAMYAM: "anakart yapmıştık" :o ??? ??? :-\\ :o ??? :-[

her geçen gün daha çok şaşırıyorum bu sitede.

abi bu konu aramızda kalsın bu sefer de ülkeden kovulacaksın yurtdışında emekli ve yemekli olacaksın... ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 30 Mayıs 2014, 16:22:35@Mr_YAMYAM: "anakart yapmıştık" :o ??? ??? :-\\ :o ??? :-[

her geçen gün daha çok şaşırıyorum bu sitede.

abi bu konu aramızda kalsın bu sefer de ülkeden kovulacaksın yurtdışında emekli ve yemekli olacaksın... ;D
Z8088 artık işlemci olarak bile anılmıyor.
Yanlış hatırlamıyorsam 5MHz civarı bir hız ile çalışıyordu. O yıllarda bu hız inanılmaz yüksek sayılıyordu :D
1MHz gibi hız ile çalışan COMMODORE 64 işlemcileri için bunun hızı inanılmazdı.
Ama bir anakart yapmanın tekniği öyle kolay değildir. O yıllarda CIA (Complex Interface Adaptor) entegreleri için bile bir dünya para harcamıştık.

minimalite24

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Mayıs 2014, 16:44:45Z8088 artık işlemci olarak bile anılmıyor.
Yanlış hatırlamıyorsam 5MHz civarı bir hız ile çalışıyordu. O yıllarda bu hız inanılmaz yüksek sayılıyordu :D
1MHz gibi hız ile çalışan COMMODORE 64 işlemcileri için bunun hızı inanılmazdı.
Ama bir anakart yapmanın tekniği öyle kolay değildir. O yıllarda CIA (Complex Interface Adaptor) entegreleri için bile bir dünya para harcamıştık.

Nôlúrsun abi beni çırağın yap nólúrsuuuuun

Kaynak:youtube de "Tülay geri dön" ve "şafak sezer tülay geri dön" izlemeyi unutmayın ;D
[mergedate]1401475937[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Mayıs 2014, 16:44:45Z8088 artık işlemci olarak bile anılmıyor.

O cisime işlemci demek için şahit lazım.Bildiğimiz entegre bu :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın