Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: YAMYAM'ların SOHBET bölgesi (125512 Kez okunmuş)

YAMYAM'ların SOHBET bölgesi

BU ALANDA:
BİLİMSEL
TEKNOLOJİK
TEKNİK
SOSYAL
MİZAH
Konulu sohbetler yapılır.

TÜZÜĞÜMÜZ:
Her türlü bilgi paylaşımı başta olmak üzere, bilimsel ve teknoloji konularında, yardım talep eden arkadaşlarımıza yardımcı olabilmektir.

Hergün bilgili bir arkadaşımızı bilgilerinden faydalanmak amacıyla pişirip yemek geleneğimiz olmuştur.

NOT: Siyasi özellikli sohbetler yapılamaz.

Ynt: YAMYAM'ların SOHBET bölgesi

Yanıt #1
Bu konunun açılması iyi olmuş, arada stres atarık, yağ satarık, bal satarık  :D

Yanıt #2
Özellikle çabuk çözülebilecek sorunlarda ve sohbet amaçlı çok iyi oluyor.
Komplike sorunlar ve çözümleri için arkadaşların konu başlığı açması ve linkini bu topiğe koymaları yeterli olacaktır.
Daha önce birçok forum sitelerinde aynı başlık altında sohbetlerimiz olmuş ve büyük ilgi toplamıştır.
Umarım bu sitede de ilgi görür.

Yanıt #3
Abi ilk olarak neden YAMYAM olduğunu açıklayabilirmisin. yoksa zencimisin? :)
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Yanıt #4
YAMYAM niki bana bir zamanlar bir gız arkadaşım tarafından takılmıştı.
Ben de bu niki BİLGİ YİYİCİ olarak konfigure ettim :)
Adımız çıkmış YAMYAM'a zaten ;D

Yanıt #5

Abi ilk olarak neden YAMYAM olduğunu açıklayabilirmisin. yoksa zencimisin? :)

YAMYAM niki bana bir zamanlar bir gız arkadaşım tarafından takılmıştı.
Ben de bu niki BİLGİ YİYİCİ olarak konfigure ettim :)
Adımız çıkmış YAMYAM'a zaten ;D

muhabirle vatandaş diyaloğu olmuş :)

velhasıl bilgi, en kıymetli şeydir...

üç yaşlarında falandım sanırım. bizmkiler bana oynasın diye(!) ucu soyulmuş bir teyp kablosu vermişler. yarım yamalak hatırlıyorum. kader işte. kuzen var, bayağı büyük abi o, durumdan haberi yok. tv izliyor. kablonun uçlarını gidip üçlü prize sokuyorum. elimde bir acı ciyyaaak diye feryat. annem koşup  geliyor. hafızam burada bitiyor.

küçük çocuk aklı... yav bu ceryan akıllı birşey herhal. bizi seviyo, televizyonu çalıştırıyo, çizgifilm izletiyo, lambayı yakıyo karanlıktaki öcülerden koruyo. yaramazlık yapınca da çarpıyo. bayağı zeki bişey. bizi seviyo...

teknik konulara merakım böylece başladı. bir gün "bir emek" marka siyah beyaz tvmiz bozuldu. babam tamirciye götürdü. aradan aylar geçti ama tamirci olmuyor, istanbuldan parça gelecek diye oyalıyor. televiztonun önpanelindeki tuşları vura vura ben kırmıştım. olmadı... olamadı... ama bir gün tamircinin önünden geçerken camdan sökülmüş içi gözüken televizyonları görünce hissettiğim iştah ve heyecanı anlatamam. annemle babama duralım dedim bakmak için ama durmadılar. içimde kaldı öyle o.

neyse o günlerden 18-19 yaşlarıma kadar sokaktan çöplükten hurda parçalar toplayıp inceleyerek hayaller kurarak oynayarak geçirdim zamanımı. öyle hevesliydim ki derste bile çeşitli aletler cihazlar çiziyordum. notlarım hep düşüktü. devre değil, genellikle dış ve kabaca iç görünümlerini.

bir gün evimizin banyo kapısının üstündeki odunlukta(bazı termosifonlu evlerde olur) bizimkiler temizlik yapıyordu. bir iki kitap buldular, bana verdiler. işte bilgiye dayalı ilk çalışmalarım başladı. "elektrik bilgisi / salim savcı temel şener". yapraklar eski. sarı sayfalar. kimbilir 70li yıllardan kalma. çizimler elle yapılıp basılmış. aman Allahım! sayfalar yıpranıncaya kadar okudum o kitabı.
tabi teknik lise okumadığımdan pratik sorunu yaşıorum şimdi. bilgi noksanlığı da bol. ama vazgeçmeyeceğim. ölene kadar bu işle ilgileneceğim. hatta bir teorim var: bir gün zaman gelecek, belki biz göremeyiz, yeni bir teknoloji bulunacak ve insanlar ölülerle konuşacak"

şimdi ne zaman sahafçılara gitsem teknik kitaplara bakıyorum. mutluyum.

son yıllarda 320voltla tanışıp önce faydalı programları falan indirdim. sonra dedim ki ben de üye olayım. veeee....

[mergedate]1400595858[/mergedate]
http://urun.gittigidiyor.com/kitap-dergi/elektrik-bilgisi-temel-sener-selim-savci-26447471
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #6
yazılanlara bakınca hepimizin hikayesi okadar birbirine benziyor ki, sanki aynı kalemden yazılmış....

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #7
aslen biraz kendimizi sıksak, birşeyler yapmaya çalışsak, satsak kimse kızmaz herhalde bize. hep aklımdan basit aletler cihazlar üreten bir fabrika sahibi olmak geçer. mesela elfeneri, müzik çalar, şarj cihazları, güvenlik cihazları...

profesyonel gibi görünen çin malı işyaları ara sıra alır içine bakarım. şarj cihazı örneğin... dışına baksan akıllı birşey sanırsın. ama içinde basit doğrultma devresi (tek diyot) led, ve direnç var. o adamlar yapıp taaa ülkeler arası mesafeden bize satıyorsa bizim hatamız nerede?

çocukluktan el fenerlerine karşı özel bir ilgim var. bu nedenle evde küçük çaplı bir koleksiyonum bile var. ninelerimizin zamanından kalma tigerhead teneke fener hala bir köşede durur. taa şangay den geliyor. birkaç tanesini söktüm çocukken. kısadevreyi engellemek için ampulun bulunduğu yerdeki aparatın içne conta niyetine karton kesip koymuşlar... bir ara askeri ürünler yapsak ya demiştim. askeri üründen maksat füze başlığı değil. infrared fener ve kameralar, özel gecegörüşler, radarlar. evde arasıra tıklattığım oyunlardan call of duty-2 de eski sahra telsizleri görüyorum. sabit yada sırtta taşınabilen cinsten. içim gidiyor. hep A.M. telsiz bunlar. ne bileyim işte seviyorum elektroniği.

son zamanlarda yeni bir batarya üzerinde çalışma yapmaya çalıştım. başlangıçta başarılı oldum gibiyse de kimya bilgisi olmadan olmuyor.

daha hayal seviyesinde nice projem fikrim var ama tek başına olmuyor. beni satmayacak teknik arkadaşlar lazım.

sizler de birşeyler yazın be, kendi kendime konuşuyorum sanki... :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #8
Seron :D
Ankarada isen bana bir uğra da sana askeri bir üretimle ticari üretimin farklarını göstereyim.
Çin malı basit bir şarj adaptörünün içerisinde 2W lık bir trafo bulunmaktadır. Bu şarj aletini belki 5TL ye alabiliyorsun ve bu aletin satışından, pazarlamasından, taşınmasından birçok kişi ekmek yiyor.
Aynı şarj aletinin trafosu Ankarada 8TL ye satılıyor >:(

Yanıt #9
Yamyam aBEY ben geldim ne var ne yok yeni mekan burası demek umarım burada da kendimizi sevdiririz :)

Yanıt #12
yamyam abey nabünnn :D
[mergedate]1400616017[/mergedate]
Yamyam abey ben kesko :)
Sezar nikini torrent aleminde kullanıyorum malum yer dağıldıktan sonra torrent sektörüne adım attım bi tane server kiraladım gece gündüz paso oyun film..
Hakan facede paylaşmış sayfayı seni gördüğüme gerçekten sevindim abi...
Özlemişim be :(

Yanıt #13

yamyam abey nabünnn :D
[mergedate]1400616017[/mergedate]
Yamyam abey ben kesko :)
Sezar nikini torrent aleminde kullanıyorum malum yer dağıldıktan sonra torrent sektörüne adım attım bi tane server kiraladım gece gündüz paso oyun film..
Hakan facede paylaşmış sayfayı seni gördüğüme gerçekten sevindim abi...
Özlemişim be :(

Ooo bizim KESKO da gelmiş.
Nasılsın adamım.
Madem sörvır mörvır kiraladın senin sörvırda ecik NFS PORSCHE çevirebiliriz belki.

Bu arada aklımdayken sorayım.
Senin ÖLÜ denilen bir HDD vardı da hani ona Low-Level format atmıştık, o ne hallerde acep hala çalışıyo mu?

Yanıt #14
geldim
Yamyam abim hdd çok iyi ısısına bak..
http://i.hizliresim.com/DXYgN6.png
seside çıkmıyor daha donmada yok
İşleetim sistemi kuruyorum ona :D