220voltluk motorun devir yönü değiştirmek nasıl yapılır?

Başlatan ibrahim1661, 16 Mayıs 2014, 23:08:34

ibrahim1661

Mutfak eşyasından çıkardığım yaklaşık 1500w lık motor tek yönlü dönüyor üstünde bir tane mercimek diğeri sanırsam kutupsuz kondanstör var sadece tek tarafa dönüyor.bu motoru bir tuşa basınca bir tarafa başka tuşa basınca diğer tarafa döner şekilde kullanabilir miyim?

memleket

t.t

yardımcı sargısının veya rotor sargısın yönü değişmeli ya da yardımcı sargının polaritesini değiiştirmen yeterli
[mergedate]1400276139[/mergedate]
Alıntı yapılan: memleket - 16 Mayıs 2014, 23:37:10evet kullanabilirsin. aşağıdaki şemada bağlantı şekli var...

resimdeki bobinlerin biri uyartım diğeri rotor sargısı ise kontaklar ters konuma geçtiğinde rotor devreden çıkıp uyartım sargısana yük biner bu da rotoru döndürmez uyardım sargısı sizlere ömür

memleket

Sargılardan biri ana sargı diğeri yardımcı sargıdır. motor dönüş yönünü değiştirmek için ana veya yardımcı sargılardan birinin uçlarını yer değiştirmen yeterlidir.. Şemada da öyle zaten...

t.t

öğrencilik yıllarımda vizede çıkmıştı bu soru verdiğiniz şemaya göre 2.konumda yardımcı sargı kondansatör değil ana sargıya gider
Bir fazlı yardımcı sargılı motorun kondansatörlü olanıdır. Yardımcı sargıya bir
kondansatör seri olarak bağlanırsa yardımcı sargıdan geçen akım kondansatörün
etkisi ile gerilimden ileride olur.

Bu tip motorlar, bir fazlı yardımcı sargılı motorun yardımcı sargısına bir kondansa
-
törün seri bağlanmasıyla oluşur. Kalkınma süresince ana ve yardımcı sargı birlikte
çok yüksek başlama momenti üretir. Motor, yeterli hıza ulaştıktan sonra merkezkaç
anahtarı açılarak yardımcı sargı ve kondansatör devre dışı bırakılır. Bu aşamadan
sonra sadece ana sargı, moment üretmeye devam eder. Yardımcı sargının devreden
çıkmasıyla moment bir miktar düşerek kararlı duruma geçer.

memleket

Merkezkaçlı anahtarlı 1 fazlı motorlarda vardır ve Her motorda merkezkaç anahtarı yoktur...

t.t

Alıntı yapılan: memleket - 17 Mayıs 2014, 01:14:06Merkezkaçlı anahtarlı 1 fazlı motorlarda vardır ve Her motorda merkezkaç anahtarı yoktur...
muhalefet etmiyorum yanlış anlaşılmasın düşüncemi söylüyorum merkezkaç anahtarsızdırda olsa bile anasargı kondansatör üzerinden beslenirmi yardımcı sargı kondansatörden beslenir ve devreden çıkar sizin şekilde yardımcı sargı devreden çıkmıyor yanlışmı anlıyorum

memleket

Merkezkaçlı olmayan kondansatörlü motorlarda Yardımcı Sargı ve kond. sürekli devrede kalırlar...

t.t

Alıntı yapılan: memleket - 17 Mayıs 2014, 01:30:25Merkezkaçlı olmayan kondansatörlü motorlarda Yardımcı Sargı ve kond. sürekli devrede kalırlar...
bilgilendirdiğiniz için teşekküredirim bana öğretilen neşekilde olursa olsun devreden çıkacağıydı yardımcı sargıya kondansatörün seri bağlı olmasıda ilk anda kondansatörün kısadevreolmasından yararlanılıp anlık olarak yardımcı sargının uyartıldığını düşünüyordum

memleket

Kondansatör motorun ilk kalkınmasında momenti 3.5 - 4.5 katına kadar çıkarttığı için kond. kullanılır... ve kond. bir faydasıda ilk kalkınmada şebekeden çekeceği akımı azaltır...

seron

ibrahim, tartışmaları dikkatle okursanız en basit konunun bile çok ayrıntı içerebileceğini anlarsınız. size verilen devreyi snladınız mı ve uygulayabilecek misiniz?
yanlış tahmin etmiyorsam o bir el mikseri motoru mu?

Mr_YAMYAM

Tek fazlı senkron motorlar DÖNER ALAN oluşturulması prensibine göre çalışmaktadırlar.
Döner alanın oluşturulması için ana sargıya parelel kondansatör, yardımcı sargı veya kondansatör, yardımcı sargı ikilisi kullanılabilir.
Döner alan prensibi, ana sargının manyetik alanı ile, yardımcı sargının manyetik alanının aralarında faz farkı olmasından dolayı ROTOR'a ilk hareketi verilmesi amacıyladır.
Rotora ilk hareket verildikten sonra yardımcı sargı devreden çıkartılmalıdır. Aksi takdirde yardımcı sargı yanacaktır. Bu işlemi muhtelif şekillerde motor mekanizması yapmaktadır.
Bu tip motorlarda döner alanın yönüne bağlı olarak rotorun da dönme yönü belirlenmektedir. Bu yön genellikle ana sargıların sarım yönüdür. Yani ana sargıların her bir kutbu için sarılan bölümlerin sıralamasıdır.
AÇIKLAMA:
Stator ana sargıları her kutup için bir adet olmak üzere, motor kaç kutuplu ise o kadar ana sargı bulunmaktadır. Örneğin 4 kutuplu bir motor olduğunu varsayarsak, 4 ana sargı bulunmaktadır.
İşte bu ana sargıların belli bir yönü vardır ve motorun dönüş yönünü belirtmektedir.
İŞTE BU CİHETLE:
Böyle bir motorun dönme yönünün değiştirilmesi prensip olarak ana sargıların sıralamasının değiştirilmesi veya rotorun ters tarafındaki milini kullanmak suretiyle olmaktadır.

seron

yani motorun diğer tarafından istifade edersek, ki o tarafı var ise, en kısa yol budur.

ibrahim1661

bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim ama ben bu çizimi ve dedikleriniz bir kısmını anlayamadım . cahilliğime verin lütfen. cizinde nereye ne bağlayacağımı yazabilirmisiniz acaba? bu yapmak istememin sebebi 2. kata yaklaşık 10-15 kiloluk malzemeler çekmek istiyorum orada kullanacağım inşallah. isterseniz motoru videoya alayım nereye nasıl bağlayacağımı belirleyelim?
Birde bu motoru fişe bağladığımda saat yönünde dönüyor ters te taksam düz de taksam fişi hep aynı yöne dönüyor takılı bir kondansator birşey felan da yok söktüm hepsini.

Fotoğrafı bu

memleket

Bu tip motorlara üniversal motor denir. bu haliyle bunu istediğin amaçta kullanamazsın. gücü çok düşüktür..

seron

evet bu olmaz. olur aslında ama sabır ve çaba gerekir. motorun miline ipi sardırmayı denesek, yükün inişi-çıkışı çok zaman alır. bir de motora bir muhafaza gerekli ki kaza olmasın. vazgeçmek lazım. 10-15kg sözkonusu. anladııııım pazardan taşınan yükleri direkt mutfağa çekeceksiniz ;D

ibrahim1661

Yok seron ustam :) gecen ay evin çatısı yandı komple allahtan kimseye birşey olmadı. şimdi allahın izniyle tekrardan yapcağız ben de tuğla ve kum çekmek için böyle birşey düşündüm ama bu motorla olmaz diyorsunuz. peki elektrikli süpürge motoruyla olmaz mı acaba ondan da var bir tane. açıkcası biraz sıkıntılı dönemde olduğu için eldekini kullanmaya çalışıyorum. babamdan bu iş için ödenek gelmeyeceği için ben bi el atmak istedim.

seron

anlıyorum.
ancak malesef olmaz. iş kazalarına neden olmayın. bilmiyorum belki diğer ustalar farklı konuşur ama bence en doğrusu, vargel denilen inşaatlara kum vs çekmeye yarayan asansör. bu asansörün motoru dahi genelde trifaze yani büyük işmakinesi(endüstriyel) motorudur. ileri-geri yönü enversör şalter ile ayarlanır, debriyaja benzer kilitleme-salma mekanizması vardır ki yük yukarı çekilirken sallanır duvarlara zarar verir. bu sallanma esnasında uygun yerlerde durdurup bekletmek içindir. bundan edinseniz/kiralasanız bile alışmak zamanınızı alabilir ve mutlaka baret kullanmalı, çoluğu çocuğu uzak tutmalısınız.
dolayısıyla işiniz zor görünüyor. Allah yardımcınız olsun...

memleket

Dün evin yan tarafında bir inşaat vardı. 3. çatı katına kova ile kum çekiyorlar.
En tepeye makara sistemi yapmış, ipin bir ucunu aşağı sallandırmış diğer ucunada 20-25 kg taşıyabilecek kapasitede bir kova bağlamış. Boşta olan ucu bir motora (motorsiklete) bağlamış, motorun ortasınada çekilen ağırlıktan etkilenmesin diye 1 torba kum koymuş. Adam kovayı dolduruyor, motoru süren hareket ediyor, kova hoooopp yukarda. Kova boşalınca motorcu geri geri motoru sürüyor kova aşağıda. Oturdum bayağı bi seyrettim.
Biz Türklerin aklına neler geliyor :)

t.t

o motora büyük kasnak veya dişli yaparsan şanzıman gibi iş yapabilirde bina 4-5 katlıysa :) bi 3-4 dk beklersin motorun gücü yaklaşık görünüşten 100-150watt civarı sanırsam engüzeli binada 3faz var ise 3fazlı asm kullanmaktır devir yönünü değiştirmekte basit fiyatıda uygun

seron

yahu boşverin kovayı kasnağı 100-150Watı. en güzel cevap memleketten gelmiş aslında. hoşuma gitti. aklımda olsun ben de deneyebilirim. "mobiletle kum çekimi böyle olur" diye videosunu çekip yuutuba yükleyeydik iyi tıklama rekoru alır bir de akıllı tv ye düşerdik. ;D
[mergedate]1400506729[/mergedate]
ibrahim bir an önce gör bu yazıyı derdine derman burada...

ibrahim1661

:D :D süper fikir ama saırım kol kasına kalıcak gibi görünüyor. eğer denersem birşeyler yazarım yine.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın