Isı Ayarlı Havyam Bozuldu Yardımcı Olabilen

Başlatan erg123, 14 Mayıs 2014, 00:13:57

erg123

Isı ayarlı havyam bozuldu eski tip dijital dir baskı devresi elle çizilmiş belli oluyor. bt136 ve 7805 var üstünde şimdi soruma gelelim havyamda sıcaklık ayar pot u nu çevirdiğimde voltaj aç kapa yapıyor ayarlamıyor displayda ki gösterge çalışsada fark etmiyor bazı ayarlarını kurcaladım 320 c ile 680 c arası bıraktım gene yok 110 c ile 300 küsür derece arası bıraktım gene yok yardımcı olabilen  not hawya nei alındı 24v 48w standart

serkan_48

Havyanızın rezistansının omajını ölçermisiniz.

Ayrıca içinin kartının alttan üstten resimlermisiniz. voltaj gelip ısınmıyorsa rezistans kopuk yanık olabilir düşüncesindeyim. iç direncini ölçüp denemek lazım.

Adnancoskun

Eğer her zaman maximumda ısıtıyorsa, muhtemelen triac bozuktur.
 Hiç ısıtmıyorsa rezistans kopuktur.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

erg123

ustam ama pot voltajı ayarlamıyor aç kapa yapıyor o nasıl olucak birinde omaj 2.4 çıkıyor birinde 4-5 mi ne dükkanda kullanıyorum. havyam dükkanda triak değiştirdim bt136 vardı 137 taktım birde ha1558 mi ne birşey vardı elektronikçi arkadaş lm358n tak dedi taktım sayaç sapıttı potu çevirdiğinde de ayar yapmadı. ha serisini taktım tekrar pot ayar yapıyor displayde ama ölçüm aletiyle voltaja bakıyorum aç kapa yapıyor dirençler sağlam diyotlar sağlam birde havya açıyorum ısınıyor az kısayım diyor soğuyor bu voltaj ayar yapmadığından galiba

seron

devrenin fotosunu üstten bir çek yükle. çıkardığın parçaları atma ve devrede başka transistör diyot vs varsa onlar da bozulmuş olabilir.

erg123

ustalarım havyam bu c2053 ün ters durduğuna bakmayın ustam uydurma yapttı uzun zaman o transistörle çalıştı orda ha17358 var yerine lm358n oluyormuş dediler taktık havya sappıtı tekrar o entegreyi taktık ordaki dijitalin altındaki ısı ayar potu çevirince sıcaklık kapanıyor avometre ile voltaja baktık voltaj aç kapa oluyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın