1,3-30 V DC ayarlı güç kaynağı yapımı

Başlatan AphaniusMento, 12 Mayıs 2014, 11:07:11

AphaniusMento

Mutlaka bir çok arkadaş hazırlamıştır.
Nette bulduğum bir devreyi bazı ufak, tefek değişiklikler yaparak hazırladım ve denedim.
Ayarlı güç kaynağı yapmayı düşünen arkadaşlara yol göstereceğini umuyorum.

Nette bulduğum şema ve revize hali. Şemadan farklı olarak devreye 7805 ekleyerek, 35 V' u sabit 4,5 V' a düşürerek Voltmetre ve open ledleri için besleme elde edildi.

PCB nin hazırlanması

Lehim yüzeyinin ince bir tabaka lehim ile kaplanması

Devre elemanlarının lehimlenmesi

Trafoların devre kartına bağlanması

Test

3 mm siyah pleksi yapılan çizime göre lazer ile kesildi.

Kasa olarak kullanacağım atıl eski CD lik. CD rafı da diyebiliriz. Biraz büyükçe ama ara bölmelere pleksi raf ekleyerek ilave trafo ya da başka bir devre yerleştirmek mümkün.

Ufak, tefek kesim işleri.

220 AC giriş ve ana anahtar

24 V trafoların yerleştirilmesi ve sabitlenmesi.

Devre kartının ve volt metrelerin ön panele montajı

Çatırtı, patırtı gelmemesi umuduyla

Podlar minimum

Podlar maksimum

Trafonun biri 30 verdi, bu daha iyi. Çatırtı ve patırtı çıkmadan sorunsuz çalışıyor. Oldukça yakışıklı oldu, sanki piyasadan satın alınmış bir ürün gibi.

Saygılar, sevgiler...

AphaniusMento<br />İZMİR 1963

furkanbuyuksutcu

zahmet olamassa devre semalarını malzeme listesini birde dıiplaylerini payla sa bilirmisiniz simdiden tesekkür ederim

memleket

furkanbuyuksutcu

dısplay güc baglantısı ve ne kullandıgınızı merak ediyor  mümkünse söyleye bilirmisiniz

AphaniusMento

Alıntı yapılan: furkanbuyuksutcu - 02 Haziran 2014, 00:48:17dısplay güc baglantısı ve ne kullandıgınızı merak ediyor  mümkünse söyleye bilirmisiniz

Revize ettiğim çizimin altında yazmıştım ama yine de ileteyim. Orijinal devrede olmayan 7805 ilavesi yaparak, voltmetre ve açık ledleri için 4,5 - 5 v besleme elde edildi. Voltmetrenin sarı kablosu DC çıkışa bağlandı.
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın