1-3 MHz arası sinüs sinyalini güçlendirmem gerekiyor...!

Başlatan murat5889, 12 Mayıs 2014, 05:29:17

murat5889

Selam arkadaşlar...Yukarıda da belirttiğim gibi 1-3 MHz (20mV) arası sinüs sinyalini 20 volta kadar güçlendirmek istiyorum...Biraz projeden bahsediyim izninizle bu arada.Sinüs sinyalini alıp güçlendirip ardından ultrason transdüsere bağlayıp bir ultrason makinesi yapmak istiyorum.Sinüs sinyalini ürettim fakat birde bunu güçlendirmem gerekiyor.Burda yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler...

Mr_YAMYAM

20V/20mV=1000
Toplam Gv=1000 olan bir yükseltici yapmalısın.
İşin zor :)

murat5889

Sayın mr yamyam:)yorumunuz için teşekkürler...simdi benim asil amacım istediğim zaman ultrasonun sinyal gücünü 3 watt a kadar çıkarabilmek.elektronik bilgim çok iyi olmadığı için ilk sinyalinin kaç watt olduğunu da bilmiyorum.naaapmaliyim şaşırdım gitti...

Mr_YAMYAM

Böyle bir iş için öncelikle yüksek frekans verici devreleri ile ilgili araştırma yapmalısın.
Her ne kadar günümüzde 1-3 MHz aralığı çok yüksek frekans bölgesi sayılmasa da işin temelini kavrayabilmen için bilgi edinmelisin.
Ayrıca böyle bir yükselticinin çıkışında bağlı olan yük özellikleri de oldukça önemlidir.
Bir anten olabilir.
Özel bir transducer olabilir.
Ses üreten bir birim olabilir. (Ultrasonik)
Işık yayabilir.
Bu bahsi geçen YÜK (LOAD) konularında da bilgi edinmelisin ki devreyi ona göre tasarlayabilesin.
Örnek vermek gerekirse:
Bir anten ile yayılım yapacaksan çıkış devresi ona göre olacak, bir transdücer kullanacaksan bu aygıtın empedansı doğrultusunda devre oluşturacaksın.
Bahsetmiş olduğum bu LOAD (yük) konularında da bilgi edinebilirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

murat5889

Gerçekten çok tesekkur ediyorum ilginiz için.hemen bahsettiğiniz konularda araştırma yapmaya başlıyorum..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın