mikrofonlu vumetre ledler yanmıyor

Başlatan Mr JaCk, 12 Mayıs 2014, 03:38:06

Mr JaCk

s.a. sese duyarlı vumetre yaptım ama çalışmıyor yardımcı olabilir misiniz?
DEVREM BU;
yardımcı olursanız sevinirim proje ödevi olarak yapıyorum da haftaya teslim edeceğim
malzemeler;
R1,R8   4,7 K
R2,R3   10 K
R4   100 K
R5   1 K
R6   47 K
R7   560 ohm
C1   100 n
C2,C5   220 n
C3   1 µF
C4   22 n
C6   2,2 µF
D1,D2   1N4148
Mic   ECM 30
IC1   LM 358
IC2   LM 3915
L1.......L2    led diyot

Adnancoskun

benim anlamadığım nokta şu... senin şemanda birtane Led sürücü LM3915 ve birtane de LM358 opamp varken, plakette 3 tane opamp görüyorum ? şema ile baskı ayrı mı?
yoksa bahsi geçen devre çalışır... çalışmaması için bir sebep yok... vu metre olan kısmı LM3915, 2 tane opamp ile de mikrofon sinyali yükseltilmiş.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr JaCk

Adnancoskun

tamam da sevgili kardeşim.
senin devrende ( Açık şemada) 3 tane opamp yok ki, 2 tane opamp var, onlarda zaten birtane LM358'in içerisinde,,, diğerleri nedir onu anlamadım...

baskı devresini ares olarak bana gönderebilirmisin. ?
incelemek istiyorum.

Yafes

A1 ve A2 LM358 Yani A1 LM358 in 1,2,3 Numralı Bacakları A2 Aynı LM358 in 5,6,7 Numaralı Bacakları Bunların YErine Sen Ayrı Ayrı LM358 Mi Kullandın Ki

Mr_YAMYAM

Bazı devrelerin gerçekleştirilmesi ince teknik hesaplar gerektirmektedir :)
Zaten elektroniğin temeli budur.
İNCELEYELİM.
LM3915 entegresi 0-10V Log skalalı ölçüm ve display entegresidir. Yani bu entegre ile tüm ledlerin yanması için giriş geriliminin 10V olması gerekmektedir. Her ne kadar referans gerilimi seçilebilir olsa da LM3915 için en fazla 2V giriş değeri için referans verilebilmektedir. Daha aşağı referans değerleri için özel uygulama gereklidir.
Peki uygulanan mikrofon pre ampli devresinin kazancı ne kadar acaba ;D
Şema incelendiğinde görülmektedir ki basit tek opamlı bir devre bulunmaktadır. Böyle bir devre ile mikrofon kazancı hiç te tatminkar olmayacak dolayısı ile pre amplinin çıkış gerilimi çok çok altlarda kalacaktır.
Bu yüzden teknik olarak öncelikle mikrofon pre amplifikatörümüzü kaliteli yapmamız gerekmektedir.
Ne yazık ki kaliteli bir mikrofon yükseltici devresi hiç te basit olmayacaktır. Yüksek kazançlı devrelerde gürültü faktörünün de devreye girmesi sebebiyle özel tasarımlar kullanılmalıdır.
En basit olarak başlamak gerekirse.

Öncelikle yukarda görülen basit mikrofon yükseltici katı yapılmalı ve çıkışına uygun empedansta kulaklık bağlanarak çalışması test edilmelidir.
Mikrofon katının çalıştırılmasından sonra genel kazanç değerleri ve devrenin çıkış gerilimi ölçülmelidir. Mikrofona yakın konuşulduğu varsayılarak mikrofon pre ampli çıkışından 2V-5V arası gerilim alındığı varsayılırsa mikrofon ön kuvvetlendirici devresi tamamlanmış demektir.
İkinci olarak mikrofon pre ampli çıkışında elde edilen gerilimin doğrultulması gerekemektedir. Bu işi yapan devrelere RECTIFIER veya REDRESOR denilmektedir. Uygulama şemasında A2 ile belirtilmiş olan devre bir çeşit rectifier devresi olup daha iyisini önerebilirim.

Resimde LF353 entegresi kullanılarak yapılmış ve uluslararası DIN spectlerine uygun tam dalga rectifier devresi görülmektedir. Doğal olarak bu devre en ideal sonucu verecektir. Yani tam dalga doğrulma sağlanacaktır. Bu devre SPLIT SUPPLY (Çift besleme ile çalışmaktadır.)
Mikrofon pre amplifikatörünün çıkışı bu devre girişine bağlandığında rectifier çıkışından mikrofon seviyesine göre DC gerilim elde edilecektir. Bu gerilimi DC voltmetre bağlayarak test edebiliriz.
En son olarak LM3915 entegresine gelelim.
LM3915 entegresi logaritmik skalalı bir ölçüm entegresidir. Dolayısı ile ledler desibel olarak eşit şekilde yanacaktır. Yani her bir ledin yanması 3 db  step ile olmaktadır. Dolayısı ile en üstteki ledin yanması bize 30 db lik bir ölçüm alanı sunmaktadır.
Ancak devrede LM3915 değil de LM3916 kullanılırsa bu entegre genel VU metre ölçüm skalası ile çalışacaktır. Yani lineer bir ölçüm değeri elde edebileceğiz.
Tercih yapıldıktan sonra LM3915-16 entegresinin full skala için referans ayarı yapılmalıdır. Referans ayarı entegrenin data sheetlerinde verilmiştir ve bir trimpot kullanılarak yapılabilmektedir.

seron

@mr Jack,
sanırım devreni tekrar tasarlayıp basman gerekiyor. çünkü adnancoşkunun dediği gibi LM358 entegresi bir tane kullanılacaktır sen üç tane kullanmıışsın. devre şemasında iki tane gibi görülmesinin nedeni devrenin karmaşık görülmemesi içindir. ayrıca yamyam ustanın da dediği gibi o entegre basit bir mikrofon girişinin ses sinyaline karşı sağırdır. yeterli kazançlı ve gürültü marjı düşük bir preamp kullanmalısın.

devren bu haliyle bir işe yaramaz. çalışmaması normal...

Adnancoskun

ya gençler ve benden azıcık daha ihtiyar MR_Yamyam abim... biz habire yazıp çiziyoruz da , mesele sahibi kardeşim bir cevap verse bütün bu yazılıp çizlenlere... :)
şu devrenin baskısını paylaşsa da en azından onun devresi hakkında fikir sahibi olsak...

Mr_YAMYAM

Bir yerlerde oyun moyun çeviriyordur. Gelir gelir ;D
Gelmezse zaten ödevini bitiremez.
Bizler büyük olarak yazalım çızalım da arkadaşımız ne kadar ilgi gösterirse o kadar kendi menfaatine.

Kabaca incelediğim kadarı ile devre ve baskı devre oldukça hatalı görünüyor. Zaten düşüncelerimi belirttim.
Bir enkazı düzeltmek yerine yeni bir yapılandırmanın daha mantıklı olacağı düşüncesindeyim. ;)

seron

Adnan abi senin muhtemelen teorin doğru. tek entegre var orda. ama bazı devrelerde karmaşıklığın önüne geçmek için entegre birkaç parçaya bölünüp çiziliyor ya, işte sanırım arkadaş yanlış anlamış onu. baskı şemayı de bu yanlışla beraber kendisi tasarlayınca...

neyse.

Mr JaCk

kusura bakmayın biraz geç cevap verdim ama
[mergedate]1400306087[/mergedate]
kusura bakmayın abi böyle devreleden pek anlamıyorum ben şahsen elektrikçiyim ödev olarak devre yaptırıyorlar

Adnancoskun

Sevgili kardeşim. Senin baskı devre yanlış...
Aynen düşündüğümüz gibi sen opampları yanlış anlamışsın....
eğer zamanım olursa baskıdevrenin doğrusunu çizeyim sana....

Yafes

Aynen Yukarıda Bahsettiğimiz Gibi Normalde Opamplar Tek Entegre Fakat Şema KArısık Gözükmesin Diye Bölünerek Anlatılıyor. Birde Areste çizip Elle Basacaksan PAD lari Büyüt bence misal res40 direnç için seçersin fakat bastıktan sonra Deldiğin de ortada PAD kalmaz :D birde C3 kapasitörünü Top Copper  Olarak Kullanmıssın Çizimde SMD.

Mr JaCk

Adnan abi olabilir şimdiden teşşekürler

[mergedate]1400345356[/mergedate]
yafes kusura bakma elektronikten fazla anlamıyorum dedim ya elektrikçiyim

Adnancoskun

Mail adresini yazabilirmisin, oraya göndereyim.
Bu arada buraya proteus nasıl ekleniyor :-[

Mr JaCk

saolasın abi gmail adresim 48furkankuru@gmail.com
abi proteus 7 kullanıyorsun galiba biraz sıkıntılı oluyor istersen proteus 8 indir bence ısısden arese geçerken sıkıntı yaşamazsın
yeniden teşşekürler

Adnancoskun

Adnancoskun

Mr JaCk

abi pardon ama bu c4 le mikrofonun arasındaki malzeme ne oluyor acaba

[mergedate]1400580527[/mergedate]
abi birde bu devre kaç cm kaç

Adnancoskun

üçgen şeklinde olanı diyorsan P1 trimpot, yani ayarlı direnç.. sesin kazancını ayarlamak için...  sen oraya 100 Kohm ayarlı direnç takabilirsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr JaCk - 20 Mayıs 2014, 13:10:37abi pardon ama bu c4 le mikrofonun arasındaki malzeme ne oluyor acaba

[mergedate]1400580527[/mergedate]
abi birde bu devre kaç cm kaç
56mmx94mm  yani   5.5 cmx9.5 cm

Buji

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Mayıs 2014, 17:09:05Mail adresini yazabilirmisin, oraya göndereyim.
Bu arada buraya proteus nasıl ekleniyor :-[

s.a  hocam devreyi bende  yapmak istiyorum ama prteus da hata veriyor  çizemedim şemasını rica etsem pcb şemayı atarmısınız banada ???

seron

Sayın @Buji ve diğerleri,

Devrenin PCB'sini oluşturuyorum. En geç yarın akşama doğru burada olur. O kadar gecikeceğini sanmam da, çok titizim kendi yaptığımı beğenmiyorum yapboza döndü, buralarda olun PDF ve gerber olarak vericem.

seron

Mikrofonlu VUmetre devresi görsel ve baskı dosyaları:

2022-08-09 22_49_06-Greenshot.png

MikrofonluVUGerber.zip

Zipin içinde hem gerber hem PDF baskıya hazır ve nazır şekilde yerleştirilmiştir.

Buji

Alıntı yapılan: seron - 09 Ağustos 2022, 22:56:04Mikrofonlu VUmetre devresi görsel ve baskı dosyaları:

2022-08-09 22_49_06-Greenshot.png

MikrofonluVUGerber.zip

Zipin içinde hem gerber hem PDF baskıya hazır ve nazır şekilde yerleştirilmiştir.

hocam elinize  emeğinize  sağlık teşekkür  ederim...
acaba bunu hangi  programla çizdiniz  ??
birde pdf dosyası elemanların gerçek boyutu mu acaba ?  direk çıktı alabilirmiyiz  ???

seron

KiCAD ile çizdim. Resmi oluşturmak için PDF'den iki ayrı ekran görüntüsü alıp GIMP ile birleştirdim. Ölçüler birebirdir direk basıp yapacaksınız. Tersini düzünü ayarladım ben, çıktıyı basıp plakete arkalı önlü bantlayıp ütüleyin.

Kolay gelsin.

Kicad Proje dosyalarını da vereyim indirebilirsiniz:
Mikrofonlu VUMETRE.zip

Buji

Alıntı yapılan: seron - 11 Ağustos 2022, 13:12:08KiCAD ile çizdim. Resmi oluşturmak için PDF'den iki ayrı ekran görüntüsü alıp GIMP ile birleştirdim. Ölçüler birebirdir direk basıp yapacaksınız. Tersini düzünü ayarladım ben, çıktıyı basıp plakete arkalı önlü bantlayıp ütüleyin.

Kolay gelsin.

Kicad Proje dosyalarını da vereyim indirebilirsiniz:
Mikrofonlu VUMETRE.zip

teşekkür ederim .. ::ok

Buji

hocam devrede  birşey dikkatim çekti  LM358 in 5 nolu bacağı  C6 nın  ksi ucu şaseye bağlanmamış...

seron

Alıntı yapılan: Buji - 14 Ağustos 2022, 19:33:57hocam devrede  birşey dikkatim çekti  LM358 in 5 nolu bacağı  C6 nın  ksi ucu şaseye bağlanmamış...

Hocam devreyi yaptıktan sonra ufak bir telle lehimle gitsin. Arşivi yeniden açtırma şimdi indirmesi düzeltmesi yeniden yüklemesi bir sürü sıkıntı. Başka hata bulursan anca o zaman düzeltelim.

Buji

Alıntı yapılan: seron - 14 Ağustos 2022, 20:22:17
Alıntı yapılan: Buji - 14 Ağustos 2022, 19:33:57hocam devrede  birşey dikkatim çekti  LM358 in 5 nolu bacağı  C6 nın  ksi ucu şaseye bağlanmamış...

Hocam devreyi yaptıktan sonra ufak bir telle lehimle gitsin. Arşivi yeniden açtırma şimdi indirmesi düzeltmesi yeniden yüklemesi bir sürü sıkıntı. Başka hata bulursan anca o zaman düzeltelim.

tmm ustam eyvallah... ::ok

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın