Ana içeriğe git
Konu: Forced Current Sharing Nedir/Nasıl yapılır? (power supply birleştirmek için) (141 Kez okunmuş)

Forced Current Sharing Nedir/Nasıl yapılır? (power supply birleştirmek için)

Merhabalar.

Evde oto amfisi kullanıyorum elimde 4 tane pc güç kaynağı var. Birtanesini bağlı şekilde kullanıyorum. Geçen gün 2 tanesini birleştirip kullanayım dedim. Diyotlarla birleştirdim (SBL1640 PT ve MBR7030). Fakat diyotların biri ısınırken diğeri ısınmıyor yani sadece birine yükleniyor diğerinden ya çok az yada hiç çekmiyor. zaten seste bir değişiklik farkedemedim. Üyelerden Kemal88 in bu yorumunu görünce sorma ihtiyacı duydum. acaba bu işi nasıl yaparız?

İki güç kaynağını paralel çalıştırabilmek için, iki güç kaynağından da aynı miktarda akım çekilmelidir aksi takdirde kesinlikle dengesiz akım çekilecektir ki buda güç kaynağının biri tam yükte hatta aşırı yükte çalışırken diğeri normal ayarda seyredecektir. Forced current sharing diye aratırsanız google da çıkabilir. Bu devre iki güç kaynağının arasına konur ve ikisinden aynı miktarda akım çekilmesini sağlar. Aksi kullanımı hiç kimse %100 çalışıyo diye garanti edemez etmemelidir.

Ynt: Forced Current Sharing Nedir/Nasıl yapılır? (power supply birleştirmek için)

Yanıt #1
Aşağıda kitaptan aldığım yerde anlatıyo fakat ingilizce. Şimdilik buna bak, içinde örnek devrelerde mevcut. Ben yöntemi az çok biliyorum fakat benimde tamamen okumam lazım. Kolay gelsin.

"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein