Düşük voltajlı H köprü İnverter (Yardımcı Olurmusunuz )

Başlatan mchtygt, 05 Mayıs 2014, 14:49:46

mchtygt

Merhabalar. Ben üniversite öğrencisiyim. Hocamız bize ödev verdi. H köprü inverter yapacağız. Fakat bu konu hakkında hiçbir fikrim yok. İlgilenen var ise bana yardımcı olur musunuz ?? Şimdiden çok teşekkürler

chf

Hadi sen gelmişken sana bi soru sorayım ;)  Evlerde kullandığımız şebeke gerilimi hangi frekansla veriliyor ve nedeni nedir... :)
Bu arada H köprü; ingilizcesi Half bridge yani yarım köprü demek...

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4806.msg21889#new

soruyu bilemezsen sana bir ödev verecem onu araştırırsın.. ;)
Hatta ödevi vereyim; Nikola Tesla' nın hayatını 30-40 sayfa hazırlıyorsun ve öğretmeninin ve öğrencilerin karşısında okuyorsun... :)

Yusuf usta

chf üyenin ne dediğini anlmadım. aranızda ne gibi yakınlık vr bilemedim, dalga geçiyor gibi yazılmış görünüyor buradan.

2 adet irfz44 ile yapılmış bir half bridge inverter çalışması ben foruma koydum. arat bul yap. bulamazsan söyle ben bakayım iletilerime. geçen yıl yazmıştım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

chf

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 06 Mayıs 2014, 11:25:53chf üyenin ne dediğini anlmadım. aranızda ne gibi yakınlık vr bilemedim, dalga geçiyor gibi yazılmış görünüyor buradan.

2 adet irfz44 ile yapılmış bir half bridge inverter çalışması ben foruma koydum. arat bul yap. bulamazsan söyle ben bakayım iletilerime. geçen yıl yazmıştım.

Dalga geçme gibi bir şey yok Yusuf Usta :)  Nikola Tesla Elektriğin babasıdır ve şu anki Smps leri ve her türlü elektrik ve elektronik cihazları ona borçluyuz.... Birde Tesla bobini icat etmiş adam... Smps lerin atası da o tesla bobini...Yani elektrikle dalga geçilmez... :)

mchtygt

Yusuf usta ben bulamadım forumda. İyice bakmiştim. Sen bakıp bana yollarmısın tekrardan zahmet olmaz ise ??
[mergedate]1399401682[/mergedate]
chf kardeşim yardım olacakmısın ?? Kalabalık yapmaya mı geldin ??

Yusuf usta

sayın chf, benimle muhatap olmama hakkınızı kullanırsanız sevinirim. size hitaben bir yazım olmayacak bundan sonra bir kaza olmaz, unutmazsam.

Half bridge inverter için linkteki sayfada 10 numaralı iletiyi okuyun, ekinden dosyaları indirin. bu devrenin 12 voltu 220\'ye çıkarmasına aldırmayın. besleme 5 volt ve yukarısı olabilir. 2x12 trafo yerine kendin dilediğin sarımları yapıp dilediğin akımı alabilirsin.  örneğin orta uç çıkardığın yirmi tur bobin sarımına sekonder olarak 50 tur sarıp voltajı yükseltebilirsin.

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=1795.msg10733#msg10733

mchtygt

Yusuf usta

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Kemal88

Dostum yusuf ustanın verdiği devreyi yine h-bridge olarak kullanabilirsin. h-bridge full bridge de olabilir half bridge de olabilir. Burada h denmesinin sebebi şeklinden dolayıdır.

Yapman gereken entegrenin 14. ve 11. pinlerini h-bridge çapraz olarak sürmen. Yani h-bridge i kafanda canlandıracak olursan, çapraz mosfetler aynı pini dolayısı ile aynı sinyali kullanmak zorundadır. Üst üste olan mosfetler ise farklı pinlerdeki farklı sinyali kullanmalıdır. Fakat h-bridge mosfetlerini sürebilmek için ya IR2110 gibi mosfet driver ı kullanmalısın, yada gate drive trafosu kullanman gerekmektedir. Yusuf ustanın verdiği evet push pull topolojisidir. Çıkış voltajı ikisinde de aynıdır. Yani ölü zaman bırakırsan ikisi arasında ki h-bridge mutlaka bırakmalısın üst üste olan mosfetlere gelen sinyallerde, o zaman çıkış voltajı quasi sine wave olur, yani yarı sinüs sinyali olmaktadır.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yusuf usta

11 ve 14 çıkışları yarım periyottan tam dalga tamamlayacak şekilde olup arada ölü zaman yani 0 çıkış noktası vardır. bu noktanın uzunluğu bir periyodun her hangi bir noktası uzunluğundadır.

11 ve 14 arasından normal şartlarda  alınması gereken sinyal var zaten. gerisi size kalıyor.
ÖNEMLİ:
bir motoru sağ ve sola döndürmekte kullanılan half bridge bağlantısını trafoda kullanamazsınız gibi geliyor. bir trafoya polariteyi değiştirerek hızla akım uygulamak mantıklı değil. görüldüğü gibi iki adet sargı kullanılarak zaten mosfetle yapabileceğiniz şeyi mosfeti yarıya indirip aynı zamanda çapraz bağlı n ve p tipi mosfetle yapılan işin aynısı yapılmış.
ve evet, ben işin o derece tekniğinden anlamam, işin kitabını okuyan sizler daha iyi bilirsiniz, bu dediklerimi de düşünün derim.

Kemal88

Olu zamanin yeterli olup olmayacagi hiç belli olmuyor onun icin smps lerdeki ozellikle bridge uygulamalarinda duty cycle i max %40 olarak aliriz cikis basina ki parazit yada baska bir etkenin sinyal uzerindeki etkisi ile herhangi bir durumda dedigimiz olay olmasin. Demek istegim ozellikle bridge devresi yapacaksa arkadasimiz bunu dikkate almasi gerekir. Push pull ile bridge devrelerinin primere uygulanan aki ve voltaj grafikleri aynidir. Baglanti olarak fark olsada primer ayni dalga formuna, nuvede ayni B ye maruz kalmaktadir. Ikisinde de primere alternans yapacak sekilde voltaj uygulanmaktadir. Push pull da, alternans primerin ikiye bölünmesi ile oluşurken, bridge devrelerinde ise çapraz anahtarlama ile alternans yaratılır. Yani sonuç olarak nüvedeki akının şekli aynıdır. Fakat quasi sine wave icin illa bridge topolojisi sart degildir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın