görmediğimiz yerde lamba yanıyor/yanmıyor kontrolü

Başlatan dmgsarac, 05 Mayıs 2014, 00:25:28

dmgsarac

mrb. arkadaşlar,

direk soruya giriyorum...

220V ac ile çalışan 60w lık bir ampül düşünün, buna 220v verdim ve yanmakta, dışarda su kaçtı kırıldı bişey oldu söndü, ama lambanın yanıp yanmadığını göremiyorum bana nasıl alarm verebilir? bu lamba söndü diye, gittik değiştirdiğimizde tekrar bize sağlam olduğunda alarm susacak...

220v ac hatta seri ne bağlarsak olur direnç bağlarsakmı ters yönlerde 2 paralel diodu 220v kabloya serimi bağlamalı, gerilim farkını pc817 optoizalatörden geçirip çıkışından pice mi girmeli? bunun için cevaplarınızı bekliyorum...

şeması olan basit kullanışlı bir devre paylaşırsa sevinirim...

DMGS

Adnancoskun

EVET YUSUF USTA HAKLI;  DEVRE YANLIŞ OLDU .... DOĞRU BİR ÇÖZÜM DÜŞÜNÜP YAZACAĞIM...

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yusuf usta

hocam lede her durumda  aynı enerji gelir senin bağlantında, ve hep aynı yanar. yanılıyor muyum?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Adnancoskun

Evet sonuna kadar haklısın,,,
ben neden böyle bir hata ettim ki :) bunu sigorta atık göstergesi olarak kullanabilir.... dur ben buna başka bir çözüm düşüneyim.

Mr_YAMYAM

Bu gibi uygulamalar için öncelikle İZOLASYON tekniği gereklidir.
Bu teknik için ise en ideal aygıt TRANSFORMATÖRLER'dir.
Lamba yandığı sürece transformatör üzerinden de akım geçecektir. Bu akım seconderde bir gerilim oluşturacaktır. Eğer lamba patlarsa, veya sökülürse transformatör çıkışından gerilim alınamayacaktır.

Resimden anlaşılacağı üzere lambaya seri bağlanmış bir transformatörün sekonder sargısından istenilen değerde gerilim alınabilir. Bu gerilim doğrultularak amaca uygun olarak kullanılabilir.
İster bir LED sürülür.
İstenirse bir BUZZER bağlanabilir.

Adnancoskun

MR_YAMYAM kardeş çözümü bulmuş... :) hadi kolay gelsin.

aslında günlük hayatta okadar çok kullanıyoruz ki,,,, akım sensörü, akım trafosu vs.... neden aklımıza gelmedi.... ihtiyarlıyormuyuz ne..... :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Mayıs 2014, 16:30:03MR_YAMYAM kardeş çözümü bulmuş... :) hadi kolay gelsin.

aslında günlük hayatta okadar çok kullanıyoruz ki,,,, akım sensörü, akım trafosu vs.... neden aklımıza gelmedi.... ihtiyarlıyormuyuz ne..... :D
Kardeş diye hitap ettiğinize göre 60 yaşlarında olmalısınız. En azından 50 yaşından büyüksünüzdür sanırım.
 :) ;) ;D

Adnancoskun

Estağfirullah , hocam ben daha genç diye düşünmüştüm.... o vakit MR_YAMYAM ağabey bulmuş çözümü....
benim tevellütde pek yeni sayılmaz (45) :)

Yusuf usta

çözümde hata var. lamba yokken trafo buzzer\'a nasıl enerji veriyor?
[mergedate]1399306450[/mergedate]
burada çözüm ldr ile yapılan enerjiyi trafo ile lamba uçlarından alan bir sistem.

lamba kapalıyken buzzer de çalışmaz çünkü trafo da lambaya paralel bağlı. açıkken de çalışmaz, lamba yanıyor... lamba sönük ve anahtar kapalı iken şartları yerine gelirse buzzer öter...

Mr_YAMYAM

Bu şartları yerine getirmekiçin lambaya parelel bir trafo daha bağlanır.
Her iki trafonun çıkış gerilimleri istenildiği gibi konfigure edilebilir. Birbirleri ile karşılaştırılabilir,
Böylece istenilen veriler elde edilir.

seron

ilk devrede trafo çıkışındaki devreyi ışıldak olarak yıllardır kullanıyorum. devre kabaca böyle. ayrıntı isterseniz veririm.

ikinci devredekini ise masa lambamda kullanıyorum; zira karanlıkta lambanın düğmesini göremiyorum. bu basit devreyi lamba düğmesinin içine sığdırdım. şimdi ister gece ister gündüz, düğmeyi bulup basabiliyorum. ancak bu devredeki led, lamba patlak iken, elektrik kesik iken, düğme kapalı(devre açık iken yanmaz.

birinci devre işinizi görürse de onun için de 9v yassı pil gerekiyor şarjlı olması gerekmez. bitik pillerinizi kullanabiliyorsunuz.

sonradan aklıma geldi ikinci devre olmaz yazıyı editledim.;D

birinci devrede 60W lambanın yanması için trafonun özel olması gerekli. yamyam abi bunu belirtmeyi unutmuş sanırım. eğer primer sargının direnci çok büyük olursa 60W yanmayacaktır...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Mayıs 2014, 21:38:47birinci devrede 60W lambanın yanması için trafonun özel olması gerekli. yamyam abi bunu belirtmeyi unutmuş sanırım. eğer primer sargının direnci çok büyük olursa 60W yanmayacaktır...
Unutmadım :D
Ancak birisinin sormasını bekliyordum. ;)
Akım transformatörleri bilindik 220V primer sargılı transformatörler gibi değildir.
Benim önerimde de bir akım transformatörü kullanılır.

seron

basit bi devre daha var:
ille de led yada alarm çalışması değil, yanan ledin sönmesi de değerlendirilebilir.

dmgsarac

ustam bende devre çizimi var ancak watlı direnç çok yer kaplıyor,

R16 ve R15 11W 33ohm luk dirençler...

D5/D1 - D4/D2 arasında oluşan 1.4v luk gerilim farkını optoizalatöre gönderip, lamba enerjilenmeyince transistörden 0 alıyorum enerjilenincede 1 geliyor,

eğer enerjilenipte 0 geliyorsa sıkıntı var demektir, ben bu şekilde yaptım ama dediğim gibi çok yer kaplamakta... bu watlı dirençler 2 si kibrit kutusu kadar oluyor ve hantal...

varmı buna benzer teknikle çalışan devre veya öneriniz?

resim ektedir...

DMGS

t.t

lambanın nötür tarafına seri direnç eklenir gerilim bölünür direnç üzerine düşen gerilim diyottan geçer tristörün gate ine girer tristörün katoduna not kapısı eklenir not kapısının çıkışına ne yapacağınız size kalmış

Yusuf usta

seron'un iki devresi de bu konuda işe yaramaz. aradaki akımla optokuplor çalıştırmak  akla yakın. ama en sağlıklısını söyledim, ldr ile hariçten devre yapmak. hem kısa sürer hem ekonomik hem kalibrasyon ve arge olayı yok.

Adnancoskun

Bence MR_YAMYAM hocamın çözümü en mantıklısı...
çünkü sistem izole olduğundan  bir riski yok. Ayrıca akım trafosu gözünüzü korkutmasın.. kendiniz de çok rahat sarabilirsiniz. bir tane toroid  nüve. primer için yeterince kalın (1mm) telden birkaç tur. sekonder için de ince telden (0.2mm) telden yeteri kadar(örneğin 100 tur) sarabilirsiniz.
Yusuf ustam LDR için şöyle bir durum var.
 sanırım lamba uzakta, kontrol kısmı (anahtar) başka bir yerde.... lambadan kontrol yerine kablo çekmektense kontrol noktasında seri bir akım Trafosu işi çözer..

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Mayıs 2014, 12:41:35Yusuf ustam LDR için şöyle bir durum var.
 sanırım lamba uzakta, kontrol kısmı (anahtar) başka bir yerde.... lambadan kontrol yerine kablo çekmektense kontrol noktasında seri bir akım Trafosu işi çözer..

hocam ldr devresi enerjiyi lambaya paralel bğlı mini bir cep telefon şarjı adaptöründen alacak şekil düşündüm. yani buzzer da lambanın yanında diye düşündüm. seri bağlı olan malzemeler çözüm olamaz, lamba kopukken enerji yok, nereden alacak enerjiyi? yine bir faz ya da nötr kablosu çekilmeli her durumda...

ama kontrol noktasında aç-kapa anahtarı bölümünde standart dışı olarak sadece faz değil de nötr kablosu da varsa, o zaman seri bağlı bir akım trafosunun yine faz nötr bağlantısını bağımsız olarak alan bir devreyi etkilemesi                -optokuplor ile mesela-  ve akım yokken buzzer ötmesinin sağlanması mümkündür.

burada akım trafosu bir npn transistörün beyzini negatif besliyor ve akım akmazken pull up olarak yerleştirilmiş bir direncin transistör beyzini pozitif tutmasyla transistör daima iletimde olup buzzer ötüyor. lamba anahtarı çıkışından besleme almak ve düğme lambaya enerji yollamıyorken aktif olamamak kaydıyla bu devre uygulanır.

fakat genel olarak böyle bir şey yoktur. anahtar yuvalarında sadece iki kablo olur ve faz geliş, lamba faz çıkış olur. buraya nötr nasıl gelecek, bu da sorundur. seri bağlı devreler asla işe yaramaz. lamba koptu mu iş biter. tek hat ile devre de çalışmaz trafo da...

saygılar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın