20 mA sabit çıkış akımı...

Başlatan Ro_LeX, 29 Nisan 2014, 17:53:14

Ro_LeX

beyler sizden ufak bi yardım rica edicem. kaç gündür ugraşıyorum artık kafa patladı kafa durdu.. ekte vermiş oldugum devre şemasında oldugu gibi bi tane devre kurmalıyım ve çıkışada belli aralıklarda direnç değerleri değişken olarak denemeliyim. her direnç değeri için akım sabit olarak 20 mA olucak. maximum gerilim ise 12 V olucak. umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. lütfen yardımcı olun. akım ve maximum voltaja göre yüke verebileceği maksimum güç ortada zaten. tek önemli nokta  çıkışa bağladıgım direnç aralıgını değiştirdikçe direnç üzerinden geçen akım değişmicek. rica ediyorum biri yardımcı olsunda şu devreyi oluşturayım artık en azından bi ip ucu verilsinde bi fikrim olsun kafa durdu artık. şimdiden teşekkür ederim

serkan_48

Sana ip ucu LM 317 sabit akım devresi diğer forumdada aynısını yazdım. burdanda eklerim.

kolay gelsin.

pwm.c

"current source" kelimesini görsel olarak aratırsanız çok sayıda devre çıkar. yada hem akım hemde gerilim sınırlamalı tek bir entegre numarası vereyim. L200
datasheet:
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/1318.pdf
direnç değerlerini hesaplamak için gerekli program:
https://320volt.com/regulator-hesaplama-lm317-l200-tl431-m5237-78xx/
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Ro_LeX

Alıntı yapılan: pwm.c - 29 Nisan 2014, 20:28:18"current source" kelimesini görsel olarak aratırsanız çok sayıda devre çıkar. yada hem akım hemde gerilim sınırlamalı tek bir entegre numarası vereyim. L200
datasheet:
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/1318.pdf
direnç değerlerini hesaplamak için gerekli program:
https://320volt.com/regulator-hesaplama-lm317-l200-tl431-m5237-78xx/
kardeş bilgi için çok teşekkür ederim yalnız ben akımı sınırlandırmak istemiyorum akım sabit olucak. her direnç aralıgı için sabit tek bir akım değeri olucak. 20 mA olucak. bu dediğiniz regulatör kısa devre korumalı.

pwm.c

Alıntı yapılan: Ro_LeX - 30 Nisan 2014, 10:51:06kardeş bilgi için çok teşekkür ederim yalnız ben akımı sınırlandırmak istemiyorum akım sabit olucak. her direnç aralıgı için sabit tek bir akım değeri olucak. 20 mA olucak. bu dediğiniz regulatör kısa devre korumalı.
bahsettiğim regülatör entegresi sabit akım kaynağı olarak kullanılabiliniyor ancak çıkış gerilimini 12v olarak sınırladığımız için hesaplarıma göre 20ma de ölçülecek max direnç değeri 600 ohm olabilir. bunun altındaki değerlerde ise sabit akım basabilir diye tahmin ediyorum. isterseniz proteusta bir deneyin olmassa başka devreler önerebilirim.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Ro_LeX

Alıntı yapılan: pwm.c - 30 Nisan 2014, 11:58:08bahsettiğim regülatör entegresi sabit akım kaynağı olarak kullanılabiliniyor ancak çıkış gerilimini 12v olarak sınırladığımız için hesaplarıma göre 20ma de ölçülecek max direnç değeri 600 ohm olabilir. bunun altındaki değerlerde ise sabit akım basabilir diye tahmin ediyorum. isterseniz proteusta bir deneyin olmassa başka devreler önerebilirim.

dediğiniz hesaplama gayet doğru. benim sitediğimde bu zaten. 10ohm ile 600ohm arası bi direnç aralıgında sabit 20mA değer sağlamaktır. bana proteustan dediğiniz şekilde ufak bi çizim yapar mısınız rica etsem? bu değerlere göre. protuesunuz yoksa tarif ederseniz yapmaya çalışırım.

abi figure 2 deki şemayı çizip direnç üzerindeki akımı ölçtüğümde sürekli -0,03 mA değer sağlıyor. şimdi napmam gerekiyor? kapasitörleri değiştirmem gerekiyor galiba ama buna orantılı kapasitörü nasıl hesaplayabilirim bilemiyorum

serkan_48

Selam ..

Aşağıda LM317 ile yapılmış 20 ma sabit akım devrersinin şemasını görüyorsun. Çıkışına bağlayacağın direnç üzerinden maksimum 20 ma akım geçirecektir. Tabiki burda 12 voltun yenebileceği sınıra kadar. Çok yüksek değerli  kilo ohm yada mohm değerlerindeki dirençleri yenemeyeceği için akım süşecektir. Zaten ödevinde verilme amacı bunu bulmak sanırım. Orasıda sana kalmış.

(  not tabiki voltajının yenebildiği kadar büyüklükteki dirençlere kadar. Bir değerden sonra artık akım düşmeye başlıyor. Anladığım kadarıylada ödevin verilme amacı bunu tesbit etmek. Artık orasını sen simüle et yada projeboard da kurup deneyerek bulabilirsin. )

kolay gelsin

Ro_LeX

Alıntı yapılan: serkan_48 - 30 Nisan 2014, 19:56:10Selam ..

Aşağıda LM317 ile yapılmış 20 ma sabit akım devrersinin şemasını görüyorsun. Çıkışına bağlayacağın direnç üzerinden maksimum 20 ma akım geçirecektir. Tabiki burda 12 voltun yenebileceği sınıra kadar. Çok yüksek değerli  kilo ohm yada mohm değerlerindeki dirençleri yenemeyeceği için akım süşecektir. Zaten ödevinde verilme amacı bunu bulmak sanırım. Orasıda sana kalmış.

(  not tabiki voltajının yenebildiği kadar büyüklükteki dirençlere kadar. Bir değerden sonra artık akım düşmeye başlıyor. Anladığım kadarıylada ödevin verilme amacı bunu tesbit etmek. Artık orasını sen simüle et yada projeboard da kurup deneyerek bulabilirsin. )

kolay gelsin

hocam çok teşkkür ederim az daha kafamda oturdu. yalnız 600 ohm'a kadar 20 mA sağlamam lazım.. senin bu devrede 500 ohmda akım değişiyor. buna nasıl bi çözüm sağlayabiliriz?

serkan_48

Basit.. Giriş voltajını yükseltmelisiniz. Neden dersen biz buna ohm kanunu diyoruz. direncin sabit akımı yükseltmek istersen voltajıda yükseltmelisin.  başka bir yöntemi yok. Sabit bir direnç üzerinden sabit voltta akımı hayatta değiştiremezsin. Ah şu kanunlar olmasaydı.. :D :D

Ro_LeX

Alıntı yapılan: serkan_48 - 30 Nisan 2014, 22:00:19Basit.. Giriş voltajını yükseltmelisiniz. Neden dersen biz buna ohm kanunu diyoruz. direncin sabit akımı yükseltmek istersen voltajıda yükseltmelisin.  başka bir yöntemi yok. Sabit bir direnç üzerinden sabit voltta akımı hayatta değiştiremezsin. Ah şu kanunlar olmasaydı.. :D :D
haha aynen hocam :D benimde sonra aklıma geldi 16v verdğimde tamı tamına istediğim sonucu veriyor :D ben bi asistana danışayım bakalım bi hata varmı ekstradan eklemem gereken bişey varmı yok mu diye çok çok teşekküer ederim :)

serkan_48

Ro_LeX

Alıntı yapılan: serkan_48 - 30 Nisan 2014, 22:34:26Sor bakalım bizide bilgilendir.. :D başka kanun varmıymış :D

haha kanundan değil proje biraz sakat basit bi projeden kıl kaparsa çok kötü olur :D sadece ekstra bişey varmı yok mu diye bi danışayım :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın