Mükemmel bir proje ama nedense çalıştıramadım... (Meteoroloji istasyonu)

Başlatan osman1970, 29 Nisan 2014, 01:20:28

osman1970

AVR ile Basit hava istasyonu (termometre + higrometre + barometre)
Giriş:
Bu basit ev yapımı hava istasyonu ölçmek ve tüm temel meteorolojik değişkenleri görüntüleyebilir - hava sıcaklığı (termometre), bağıl nem (higrometre) ve atmosferik basıncı (barometre). Bu yönelim hava tahminlerini ayarlamanızı sağlar. Her üç ölçülen değerler için minimum ve maksimum kaydedilir ve o kutu görüntülenen veya butonlar ile sıfırlanır. Açıklama: devre mikroişlemci IO4 tarafından kontrol edilir - Atmel AVR ATmega8, ATmega8A veya ATmega8L. Sıcaklık entegre devre IO3 LM35 ile ölçülür. Bu, 10 mV / ° C katsayısına sahip sıcaklığına çıkış gerilimi sağlayan doğrusal bağımlı Nem sensörü Io2 ben entegre sensör HIH-5030 (ayrıca geliştirilmiş HIH-5031 kullanabilirsiniz) kullanılır. Basınç devresi IO1 ile ölçülür - Entegre basınç sensörü MPXH6115A. Ayrıca MPXHZ6115A, MPXA6115A, MPXAZ6115A veya MPX4115A kullanabilirsiniz. Termometre 99.9 ° C. Nem ölçer (higrometre) 1 ...% 99 aralığında bağıl nem ölçer ... aralığında 2.0 oda sıcaklığını ölçer. Barometre hectopascals hava basıncı 150 ... 1150 hPa (1 hPa = 1 mbar = 0.75 torr = 0.75 mmHg = 0,02953 Hg) aralığı ölçer. Değerlerini görüntülemek için LED ekran kullanılır. Barometre dört haneli ekran, higrometrenin iki ve termometre üç haneli bir ekran kullanır. Görüntüler tek bir 9 haneli ekran gibi çoklayarak tarafından kontrol edilir. Katot akım yükseltici transistörler T1 ... T9 yoluyla port D, anot tüm port B ve PY5 pin bağlanır. Çoğullama 100 Hz frekans ile ilgilidir. R8 için R1 ekranın akımını belirlemek ve dolayısıyla parlaklık. Analog sinyallerin ölçümü için 10-bit AD dönüştürücü devresi ATmega8 (A) (L) üç dengesiz girişleri kullanılmıştır. Her değişken ölçerken, daha fazla numune her zaman alınan ve rasgele hataları (gürültü) ortadan kaldırmak için ortalaması alınır. AVR IO4 kullanarak dahili RC osilatör kaynağı saat olarak 1MHz'e çalışan. Kristal gerekli değildir - frekans analog-dijital çevirici (ADC) için kritik değildir. . Hava istasyonu tipik uygulama 7805 regülatör ile stabilize 5V güç kaynağından desteklenmektedir Ölçümü: Ekranın ilk bölümü sıcaklığı gösterir, ikinci bir bağıl nem ve üçüncü atmosferik basıncını gösterir. Değer aralığında veya sensör (beklenmeyen giriş gerilimi ADC2 için ADC0), sembol "_" (izin verilen aralıktan daha değer az) veya "~" (izin verilen aralığın daha yüksek bir değer) görüntülenir arızalandı dışında ise. Veriler her 3 hakkında yenilenir - 4 saniye. Min / Max Hafıza: Hava istasyonu izler ve depolar maksimum ve minimum değer için tüm ölçülen değerler. Bu düğmeleri MIN veya MAX basılarak görülebilir. Düğme sonra bir an gerçek değeri tekrar görüntülenir yayınlandı. Minimum ve maksimum bellek aynı anda her iki tuşa basılarak sıfırlanabilir. Not: İzleme min ve max devre hala huzursuz olduğunda hemen üzerinde güç sonra anlamsız değerlerin depolama önlemek için hava istasyonunun iktidara gelen 15 saniyelik bir gecikmeden sonra başlar.   

ekte hex dosyası .asm dosyası ve isis dosyası mevcuttur..

Sigorta ayarları
AVR ile basit meteoroloji istasyonu (termometre + higrometre + barometre) şematik . ayarı Yapılandırma bit ekmek kurulu meteoroloji istasyonu test. Amacıyla veri gösteriliyor: (° C) Sıcaklık, bağıl nem (%), atmosfer basıncı (hPa). Not: en soldaki rakam bağlı değildir. SMD-THT adaptör ile basınç sensörü MPXH6115A. SMD-THT adaptörü yapmak Bağıl nem sensörü HIH-5030 ve yönetim kurulu hazır. Bağıl nem sensörü adaptörü ile Basınç, nem ve sıcaklık (LM35) Sensör ve Breadboard AVR ATmega8 parçasıdır. Hava istasyonu bir prototip kartına lehimlenmiş. meteoroloji istasyonu (T-5631BUY-11, LD-D056UR-C, 2x LD-D028UG-C) gösterir. operasyonda Homemade meteoroloji istasyonu alttan PCB. sensörler bir disket kutusu DIY meteoroloji istasyonu tamamlandı.
Uğraştıgımda bu şekilde oluyor !!!!!!  sizce nedendir  ?
şema
Mutluluk ayrıntılarda saklıdır

dhan000

ben mi göremiyorum yoksa ekte dosya felan yok mu?
kaynak linki yazarsanız daha güzel olur.

osman1970

gevv

@osman1970   yazdıklarının hepsi google translateden çeviri yazarın sayfasını çevirip konuya eklemişsin   sadece yazının sonunda

\"\"\"Uğraştıgımda bu şekilde oluyor !!!!!!  sizce nedendir  ?\"\"\"

demişsin altında da isis şeması var  ee şimdi sorun nedir ? devremi çalışmıyor  isis şemasınımı çizemiyorsun

http://danyk.cz/avr_meteo.html

http://www.youtube.com/watch?v=DfHlJLGOvm0#

osman1970

Şemayı bire bir derledim  cc displey kullandım.aklıma başka bir şey gelmiyor birde üstüne  güclü bir diş ağrısı çekince aklıma gelen ilk şey yardım almak tı ..
çizimi yaptım ama 7 segmentler sürekli 8 şeklinde yanık kalıyor..benim yaptığım yukarıdaki  çizimde  hiç bir değer gösterimi yok..

osman1970

Arkadaslar bu konuda yardım edebilecek birisi yokmu neden simulasyonda böyle bir hata alıyorum ?

Flatron

Hata da HEX in yüklü olmadığını söylüyor
Şemada atmega8 in olduğu yere sağ klickleyin en altlarda load source code yada benzeri bir menü olacak oradan hex in yerini göstereceksiniz.

Eğer başlangıçda bu kadar takılıyorsanız size tavsiyem youtube da proteus anlatım videolarını seyredin Ayrıca ingilizcenizi ilerletin
Proteus ve tüm programlar size sorunun ne olduğunu  izah ederler ancak belirli bir seviyede ingilizcenizin olması gerekir.

Kolay gelsin

osman1970

Kardeşim hex'i yükledim,ama display ledlerin tamamı yanıyor... sizden ricam dosyayı indirip kendi pc nizde bir çalıştırın..
eger düzenli çalışıyorsa sözüm yok..  ama çalıştıramadım orjinal sitede mevcut ve çalışıyor..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın