DC 12V Çift Kontaklı Röle Sorunu

Başlatan mutuum, 28 Nisan 2014, 19:14:39

mutuum

PIC çıkışı 4.95-4.90 V arasında bu gerilim transitörün base'ine uyguladığımda
gerçekte röle çekmedi fakat simülasyonda çekiyor.
Gerçekte kademeli adaptörden bc337'nin base'ine uyguladığım gerilim 10V-8.50V arasında bir değer olunca röle çekti. Gerçekteki denememde Röle bacak bağlantılarında sıkıntı olduğunu düşünmüyorum olsaydı base gerilimi arttırdığımda çekmezdi aynı simülasyondaki gibi çalıştı. Bu sorunu nasıl çözebilirim teşekkürler arkadaşlar şimdiden...
[mergedate]1398701630[/mergedate]
Devre şu şekilde arkadaşlar

smps

Adnancoskun

iki tane transistör kullanarak darlington yap... iş çözülür....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mutuum

Adnancoskun

elbette olur...
Ancak data sheet2ine bakıver, çift trnasistörlüdür... daha basit optocouplerler var.... PC817 vb , onlardan kullanabilirsin...
yukarıya bir şema ekledim... o şekil çalışır.

Adnancoskun

beyz direnci 11 K ohm yazılı, siz onu 10 k olarak takın....

mutuum

PIC 'den BC337 beyz ine giriş yaparken 1k direnç kullandım sorun olmaz demi

Adnancoskun

Alıntı yapılan: mutuum - 29 Nisan 2014, 11:53:27PIC 'den BC337 beyz ine giriş yaparken 1k direnç kullandım sorun olmaz demi
bir sorun olmaz.
hatta birinci transistörün beyzinden GND ye de 10K direnç bağlarsan daha stabil çalışır, ben onu unutmuşum.

mutuum

seron

arkadaşlar daha önce 5v röle ile yaptığım bir testte, röleye 10ohm seri bağlayıp 5V sürünce çalışmadığını, ancak 4,7ohm seri dirençle çalıştığını görmüştüm. röleye uygulanan gerilim ve akım değerinin önemli olduğunu hatırlatırım. 4,x volt gerilim yeterli ise de transistörün/transistörlerin gerilim düşümleri de hesaba katılmalıdır. darlington çifti ile denediğinizde yine çalışmayabilir. gerilim değerini biraz daha arttırmayı deneyebilirsiniz.

Adnancoskun

mutuum

çalışmadı

[mergedate]1398785002[/mergedate]
ULN2003A ile denicem şimdi
[mergedate]1398785022[/mergedate]
Vishay 4N35 optokuplor kullanınca sorun çözüldü Pic çıkışından kontrol edilebiliyor artık. Bir yabancı sitede bulduğum ve adnancoskun arkadaşımında dediği gibi optokuplörlü şu devre şekildeki gibi arkadaşlar. Şimdi neden sadece BC337 ile rölenin kontak çekmediğini bulmaya çalışıyorum bu konu hakkında bilginiz varsa lütfen yardımcı olun.

seron

seron

asma

Alıntı yapılan: mutuum - 29 Nisan 2014, 19:02:02Şimdi neden sadece BC337 ile rölenin kontak çekmediğini bulmaya çalışıyorum bu konu hakkında bilginiz varsa lütfen yardımcı olun.
Merhaba
İlk mesajınızdaki şemaya sadık kalırsanız devreniz çalışır.
pic çıkışı 4,9V ise transistörün VBE voltajını çıkartırsak (4,9-0,7=4,2) 4,2V elde ederiz.
1K ve 10K dirençler kullandıysak 4,2/11 x 10 = Vth = 3,82V
Bir de Rth lazım bize, 1 x 10 / (1+10) = 0,9K
Ib akımı : Vth / Rth = 4,24mA  ise Ic en az 400mA değerine kadar izin verebilir.
Röle çok daha az akım çekeceği için transistör kesime gidecektir. Bu bize Vce nin 0,5V civarında olacağına işarettir.
Besleme voltajımız 12V ise 11,5V röleye uygulanmış olur ve çeker.

Röle neden çekmez:
Transistörünüz doğru çalışmıyor; bozuk, sahte, yanlış bağlı.
Diğer ihtimalleri son devrenizde aynı röle aynı kaynak kullanıldığını düşünerek eledim. ;)

Denemek isterseniz devreyi eski haliyle tekrar kurun, beyz gerilimini ölçün (~0,7V) , kollektör gerilimini ölçün (~0,5V) , 1K nın iki ucundaki gerilimi ölçün (~4,2V ) , röle bobin uçlarındaki gerilimi ölçün ( ~11,5V) ve buraya yazın.
Farkları burada yazın yada transistörü herhangi bir npn ile değiştirin. Sonucu paylaşın, çözülsün. ;)

Kolay gelsin. 

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın