wd harici hdd kart besleme girişi güm

Başlatan t.t, 27 Nisan 2014, 01:24:15

t.t

hdd nin içindeki sata usb dönüştürücü kartın besleme girişinde. 12v jak çıkışının bitişiği kıpkırmızı oldu yanarken, yanan elemanın sağında j9 yazıyor jak kodu sanırsam solundada L20 devre bobin kodu sanırsam bu L20 elemanın bobin değerini nasıl öğrenebilirim

smps

zimbabwe

serkan_48

Bobin ve konsansatörlerde üzerinde  değer yok. Ancak lc metre ile ölçülebilir düşüncesindeyim. Bu bobin dc hattında seri konumlandırılmış olması lazım. Hattan gelecek olan belli frekanslardaki paraziti filtrelemek içindir. Belli bir güce sahiptir. Bu bobinin yanması için üzerinden aşırı akım geçirmeniz gerekirki akkor hale gelip kızarsın ve yansın.

Şahsi fikrim devre kartınızda yada daha ilerisinde harddiskte kısa devre var. Yada bu yanma olayı siz sökülü ikenmi gördünüz farketmeden kartta kısa devre yapmış olabilirmisiniz?

Bobinin ve kondansatörün yenilerini bulup taktıktan sonra dikkatli şekilde voltaj vererek denemelerinizi yapınız. Üst mesajımda zimbabwe resimlemiş kartın aynısını ancak ben bu şekilde hiç bobin görmemiştim. ilk defa görüyorum. parçaların değerini tesbit edip yenilemek lazım. Vaktim müsait olursa kartın üzerindeki numaralardan şema araştırırım ancak bulunması zor bir şema. en mantıklısı aynı üründen bulup ölçmek.

seron

harddiskin adaptöründe problem olabilir mi? belki onu da ölçmek gerekebilir. tamir edildikten sonra tekrar yakmasın arkadaş...
şayet kendi başına tamir edemezse uygun fiyata harddisk kutuları adaptörüyle beraber satılıyor. oldukça güvenilir olduklarını söyleyebilirim. daha önce başıma gelen vakalarda bu uydurucu modüllerin tamir edilemediğini veya yenisinin olmadığını öğrenmiştim. sonuçta yeni bir disk kutusu alınca sorunumuz çözüldü.
diskinizi riske atmayın.

t.t

arkadaşlar ilginize teşekkürederim hdd de adaptör kullanmıyorum pc nin power ından aldığım 12v ile çalıştırıyorum 6 senelik cihaz hiç böyle yapmazdı 2 pc de kullanıyorum hdd yi geçenlerde bi pc den diğer pc ye taktım daha jakı takar takmaz bobin ışıldamaya başladı kutunun içinden farkettim ve kabloda aşırı ısınma oldu büyük ihtimal ile kısa devre oldu biyerde ama herşey temiz görünüyor ilk bakışta sorunu şimdilik 20 tl lik hdd kutusu alarak hallettim ama eskisinide israf etmemek gerekir diye düşünüyorum

seron

eski harddisk kutun/ya da o yanan kartta ne işine yarar bir parça vardır ne de eğer ileri düzey imkanların yoksa tamir edebilirsin. başkasına tamir ettirmen ise daha pahalıya gelir. bu nedenle eğer yeni harddisk kutusu almışsan, eski cihazı direkt çöpe atmanı öneririm. tamir sonrasında bile kullanman risklidir. 20tllik harddisk kutusunun içindeki modül orjinal olandan daha dayanıklı oluyor genelde. rahatlıkla kullanabilirsin. hayırlı olsun...

ha unutmadan 6 sene gayet yeterli. emekli olmuş senin cihaz. şayet harddisk de 6 senelikse bir an önce verilerini yedeklemeni öneririm.

Yusuf usta

usb önündeki bobin tx ve rx yolunda seri bağlıdır. biz yıllardır direkt tel atarız sorun olmaz çalışır. o bobinler kopar genelde yanmaz. veri yolu voltaj yerse yanar, o zaman başka şeyler de yanar tabii...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

serkan_48

Yanan bobin veri yolu usb üzerindeki değil.

Dc voltaj giriş hattındakidir. Gerçi ben bu şekilde bir bobin görmedim hic ama kondansatöre benziyor. Belkide power girişinde sigorta niyetinde konulmuş bir parçadır. kısa devre durumunda atsın diye.. Yusuf ustanında dediği gibi bobine ince bir sigorta tel takılabilir. Ve devre büyük ihtimal çalışacaktır. Ama bir dahaki kısadevrede ne olur garanti verilemez.

kolay gelsin.

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

t.t

sağolun bobin yerinide telle atlattım ama sistemde kısadevre var telde ısındı vaadi dolmuş seron un dediği gibi elektronik çöplüğünde yerini aldı fazlada uğraşmamak gerek usb cihazlarla, 10 sene evvelde bi usb li modem tamir edelim dedik anakarttan olduk tecrübe

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın