Amfiyi Masaüstü PC ye Bağlayınca Evdeki Şalter Atıyor

Başlatan ibrahim1661, 22 Nisan 2014, 15:10:25

ibrahim1661

Merhabalar..

2sc5200 ve 2sa1943 lerle yapılı  ev amfisini masaüstü pc ye bağladığımda amfiye elektrik verir veremez evin şalter atıyor hemen. Sanıyorum ki topraklamasında bir sıkıntı var.Çünkü masaüstü pc de topraklama var ama laptop yada telefonda topraklama yok. laptop yada telefondan bir sorun çıkmıyor. Ama masaüstü pc de amfiyi acınca evin şalter kapanıyor.
Amfinin elektrik kablosu 2 telli yani topralama kablosu yok. ben de acaba topraklama sorunu mu var diye şunu denedim; amfiyi açtım ve bir tel kablonun bir ucunu pirizdeki topraklama demirine diğer ucunu amfinin metal olan kutusuna deydirdim ve yine şalter attı.

Nerede bir eksik var anlayamadım ne yapmam lazım acaba? temsili olarak painte çizdim biraz.

Not : bass filtreli amfi dediğim 2+1 devresiydi .bass filtre kısmını kullanıyorum bunda. çünkü amfiyi bass hoparloru için kullanıyorum.

Mr_YAMYAM

ibrahim1661

Denedim usta yine atıyor.Bu arada sana çok teşekkür ederim. şu - hoparlor kutbunun metale deyip paraziti bitirme olayını senin aylar önce yayınladığın yazılardan öğrenmiştim.

Adnancoskun

anfinin trafosunda gövdeye kaçak vardır..... bilgisayarın toprağını iptal ederek denedin mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ibrahim1661

Yok onu denemedim. ama onun yerine topralamasız fişi olan laptopta gayet sorunsuz çalışıyor. masaüstü pc nin fişinin pirizdeki topraklama demirine deymemesi için bantlasam öyle denesem iptal etmiş olur muyum?
Ayrıca trafoda kaçak varsa eğer trafonun amfinin metaline deymesinin mi engellemeliyim?

Adnancoskun

evet fişin toprak kısmını bantla iyice izole edin temas kesilince iptal olmuş olur. Bir de atan şalter pirze ait olanı mı yoksa kaçak akım rolesi mi?

ibrahim1661

Fişin toprak kısmını bantladım tekrar denedim bu sefer bir sorun olmadı. Eve gelen elektriğin şalterinden sonra başka bir şalter yeri var orada her odaya ayrı ayrı tekli şalterler var. o tekli şalterlerin yanında onlardan biraz daha kalın olan bir tane var o atıyor. Üzerinde schutzschalter yazıyor.

Adnancoskun

ha işte o şalter kaçak akım içindir,
demek ki senin anfiden toprağa bir kaçak var.... Trafonun girş kısmı ile anfinin şasei arasını bir ölç bakalım herhangi bir direnç değeri var mı?

seron

arkadaşlar bilgisayrımın usb portuna bağlı bir usb kablosuna lehimleme yapmaya çalışırken ben de sigorta(kaçak akım rölesi) attımıştım. havyanın topraklamasını iptal edince sorun bitti.

dikkat! telefonun şarj adaptörünü takılı halde telefonu usbye takınca da ya reset atıyor ya da sigorta atıyor.
bu nedenle bilgisayarın topraklamasını asla iptal ETME!!! çünkü şu an sigorta atmıyorsa da power sağlayıcın ciddi sıkıntı yaşıyor olabilir. telefon adaptörünün yada benzer trafosuz adaptörlerin şasisi ile usb portun şasisi çakışabiliyor haberin olsun. bu nedenle çözüm olarak amfinin içindeki elektronik adaptörü (eğer kullanıyorsan)trafo ile değiştirmendir... veyahut metal şasiye de dikkat et.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın