2 kanalı 1 pot. a nasıl bağlarım?

Başlatan berkant967, 22 Nisan 2014, 04:30:03

berkant967

Herkeze selamlar

Burda görmüş olduğunuz gibi 2 tane pot. var ben bu pot. un tekini iptal etmek istiyorum yani kısaca 2kanalı 1 pot. ile kullanmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim.

birde pot. kaçlık pot?

konu: https://320volt.com/tda1562q-2x70w-oto-anfi/
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

ApoAtes

Stereo potansiyometre kullanabilirsin.

Adnancoskun

evet aynen stereo pot ile yapabilirsin....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: ApoAtes - 23 Nisan 2014, 03:52:14Stereo potansiyometre kullanabilirsin.
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 23 Nisan 2014, 16:45:21evet aynen stereo pot ile yapabilirsin....
tabi monoya dönüştürmnek istemiyorsan... elektronik yedek parçacılara sor muhakka oluyor ancak kaç k'lık pot olduğu devrede yazıyordur; onun steryo olanını al. dikkat et monoyu steryo diye yutturmasın. steryo potta 5 ila 6 bacak bununur...
bir de şuna bak:
https://320volt.com/el-yapimi-5-1-potansiyometre/

berkant967

Sağolun teşekkür ederim yardımlarınız için 3 gün sonra başlıcam devreyi yapmaya
[mergedate]1398373107[/mergedate]
Bide ben bunu aaraba için kullanıcam arabanın teybinin hoparlör çıkışına anfinin ses girişini nasıl bağlayabilirim?

[mergedate]1398373354[/mergedate]

Böylemi olucak??
[mergedate]1398373868[/mergedate]
Birde devrede stantby yazan şey nedir?
[mergedate]1398398208[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 23 Nisan 2014, 18:04:08tabi monoya dönüştürmnek istemiyorsan... elektronik yedek parçacılara sor muhakka oluyor ancak kaç k'lık pot olduğu devrede yazıyordur; onun steryo olanını al. dikkat et monoyu steryo diye yutturmasın. steryo potta 5 ila 6 bacak bununur...
bir de şuna bak:
https://320volt.com/el-yapimi-5-1-potansiyometre/
Sende naptın :D o kadar da değil birde devredeki pot. kaçlık? yada stereo potu kaçlık kullanıyım?

Adnancoskun

öyle olmayacak..

berkant967

Adnancoskun

sen de sağol da.... devrenin orjinalindeki pot kaç k ohm ise , kullanacağın pot da o değerde olsun.

seron

tam devre şeması yok mu elinde?
devre şemasında iki adet pot var: atıyorum iki adet 22K... sen bunların yerine stereo olan tek bir 22K alacaksın. tabi devrede mutlaka yazıyordur. yukarıda adnanın gösterdiği devre doğru. bu potansiyometrenin 5bacaklısı da var, şasisi ortak olduğu için. ama sen kafanı fazla karıştırmayıp "altı bacaklı ..X..K steryo potansiyometre istiyorum" diyeceksin.

berkant967

Alıntı yapılan: seron - 26 Nisan 2014, 13:17:52tam devre şeması yok mu elinde?
devre şemasında iki adet pot var: atıyorum iki adet 22K... sen bunların yerine stereo olan tek bir 22K alacaksın. tabi devrede mutlaka yazıyordur. yukarıda adnanın gösterdiği devre doğru. bu potansiyometrenin 5bacaklısı da var, şasisi ortak olduğu için. ama sen kafanı fazla karıştırmayıp "altı bacaklı ..X..K steryo potansiyometre istiyorum" diyeceksin.
Dicem de potların kaçlık olduğu devrede yazmıyor istersen birde sen Bakkk

https://320volt.com/tda1562q-2x70w-oto-anfi/
bu konusu

seron

arkadaşım 100K pot kullanıyorsun. kolay gelsin...

Flatron

Volume potları logaritmik olması gerekir.Kaç ohm (Kohm) olması konusunda ses ile ilgili forumlarda (Kaliteli HI-FI formlarında) biraz yüksek değerde olması iyidir denmiştir.
Özetle:
 100 KOhm stereo(Çift ganglı) Logaritmik Pot uygundur. 

berkant967

Alıntı yapılan: seron - 26 Nisan 2014, 21:40:23arkadaşım 100K pot kullanıyorsun. kolay gelsin...

Pardon Görmemişim. birde size bişi sorucam devrede neden 2 tane 12V yazıyor??? :D neden 2 tane 12v besleme yeri var? :D

seron

+ giriş, - giriş ve bir ground var. bu tip besleme tekniğine simetrik besleme diyoruz. çok detaylı bilgim olmadığı gibi sitedeki tecrübeli abiler sana yardım edecektir. koyulaştırdığım alanı google amcaya bir sorarsan birşeyler öğrenebilirsin.

berkant967

Alıntı yapılan: seron - 26 Nisan 2014, 22:11:03+ giriş, - giriş ve bir ground var. bu tip besleme tekniğine simetrik besleme diyoruz. çok detaylı bilgim olmadığı gibi sitedeki tecrübeli abiler sana yardım edecektir. koyulaştırdığım alanı google amcaya bir sorarsan birşeyler öğrenebilirsin.
Bu devre şimdi simetrik beslememi? offff uğraşılmaski şimdi bununla :( daha simetrik besleme devreside var keşke düz olsaydı

seron

Alıntı yapılan: berkant967 - 26 Nisan 2014, 22:12:44Bu devre şimdi simetrik beslememi? offff uğraşılmaski şimdi bununla :( daha simetrik besleme devreside var keşke düz olsaydı
;
;D
çok zor bir devre değil korkma yav biraz sabret yardımcı olan çıkar yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin. bir haftadır pot soruyorsun :)

berkant967

Alıntı yapılan: seron - 26 Nisan 2014, 22:18:28;
;D
çok zor bir devre değil korkma yav biraz sabret yardımcı olan çıkar yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin. bir haftadır pot soruyorsun :)
bildiğin güzel 12v simetrik besleme devresi varmı? :D ve bide ben bu anfiyi arabada kullanıcam nasıl olucak şimdi? :D
anfiyi nasıl simetrik beslicem araba aküsü ile :D

gevv

simetrik değil   12v ile  çalışır   12v  yazan yerlere   12 voltun   + artısını  bağla   

solda ki 12v girişinin solunda ki ters T  olarak  gösterilen yere   12 voltun  - eksisini bağla

Adnancoskun

devre simetrik değil ,,,, normal Asimetrik 12 volt,

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 27 Nisan 2014, 13:14:56devre simetrik değil ,,,, normal Asimetrik 12 volt,

YANLIŞ ALARM! evet abiler doğru söylüyor olabilir. şayet haklılarsa devre şöyle olacak:

berkant967

Alıntı yapılan: seron - 27 Nisan 2014, 17:12:26YANLIŞ ALARM! evet abiler doğru söylüyor olabilir. şayet haklılarsa devre şöyle olacak:
+ ve - kablosunu anladım da kare içine aldığım kabloyu anlayamadım?

gevv

@berkant967  amacın  sorularına cevap verenleri bıktırmaksa  bunu çok iyi yapıyorsun :)

sence kare içindeki kablo ne için

şöyle devreye bak  ilk sayfada  verdiğin resimde kart üzerinde kaç tane +12v   yazan yer var

berkant967

Alıntı yapılan: gevv - 28 Nisan 2014, 12:00:32@berkant967  amacın  sorularına cevap verenleri bıktırmaksa  bunu çok iyi yapıyorsun :)

sence kare içindeki kablo ne için

şöyle devreye bak  ilk sayfada  verdiğin resimde kart üzerinde kaç tane +12v   yazan yer var

he şimdi anladıım 2 tane +12v var - nerde?

asma

Alıntı yapılan: berkant967 - 28 Nisan 2014, 12:15:28he şimdi anladıım 2 tane +12v var - nerde?
Alıntı yapılan: gevv - 27 Nisan 2014, 11:54:28simetrik değil   12v ile  çalışır   12v  yazan yerlere   12 voltun   + artısını  bağla   

solda ki 12v girişinin solunda ki ters T  olarak  gösterilen yere   12 voltun  - eksisini bağla

Soru: Ters T nerede?
Soru: Niye bıktınız?
Soru: Bilmemek ayıp değilse neden beni ayıplıyorsunuz?
Soru: Bundan sonra hangi amfi devresini yapsam acaba?
Soru: Onun malzeme listesi olmazsa size sorsam olur mu?
Soru: Yazdıklarınızı okumuyorsam niye yazmaya devam ediyorsunuz?
Soru: Çok mu soru soruyorum?
Soru: ...  devam edecek  ...

Adnancoskun

Hocam bu kadar açıklamadan sonra, sanırım alınması gereken tüm bilgiler alınmıştır.... bence bu başlığı kaldırmak daha iyi olur..(şahsi kanaatimdir)