Voltmetreyi 72 volt ile çalıştırmak ?

Başlatan Tristor, 17 Nisan 2014, 15:55:28

Tristor

Arkadaslar herkeze merhabalar.ben aranizda yeniyim insallah iyi zaman geciririz.benim size iki sorum olacak .soru1 elimde 3-30 voltla calisan 3uclu bir voltmetrem var.ben bunu 3-12-24 voltla calistirdim guzel calisiyo benbunu elektrikli bisiklette kullanacam bisiklet 72 volt bu voltmetreyi 72 voltla nasil calistira bilirim.direncle bu isi hallede bilirmiyim.2 sorum.5 butonlu 7 segmentli bir display devresi yapmak istiyorum.orn.1.butona bastigimda displayda 1yazacak butonu biraktigimda sifir yazacak bu bese kadar devam edecek yardimci olursaniz sevinirim.saygilar
[mergedate]1397723207[/mergedate]
Arkadaslar bana yardimci olacak kimse yokmu cokmu sacma sapan sorular sordum

gevv

volt metreyi  pille  çalıştırın zaten fazla akım çekmez  alkalin  yada  şarjlı pil uzun süre gider

Flatron

Yada gerilim bölücü bir devre ile 72 voltu 24 volta düşürebilirsiniz .Googleda "Gerilim bölücü" diye arattırırsanız devreyi ve hesaplamasını bulabilirsiniz.
Yani 72 voltun artı ucuna 1Kohm luk direnç bağlayın  direncin diğer ucuna  470 ohm direnç bağlayın kalan ucu  eksi ye verin(72 voltun) .İki direncin birleştiği ayakta 24 volt civarı bir voltaj görmeniz gerekir.
(Sorumluluk size aittir)

Önemli:Benim burada anlattığım voltmetre devresini besleyen voltajı 24 volta düşürmek içindir.
Voltmetrenin 72 volta kadar voltajı ölçme yeteğinini artırmak soruluyorsa(veya genelde 200 volta kadar) voltaj ayarını değiştirmek için digital devrenin içinde direnç değerlerinin değiştirildiği bir yer vardır)

Tristor

Hocam zaten volt metre 0-100volt arasi olcum yapiyor.benim sorunum voltmetre 3-30volt gerilimle calisiyor.bisiklet 72 volt bu cihazin azami voltaji 30  72 voltla nasil calistiririm.saolun sizde zaten anlatmissiniz.
[mergedate]1397764680[/mergedate]
Abicin pille calistiriyorum.fakat enerjisini pilden aldigi icin motorun enerjisini olcemiyor.saygilar

serkan_48

Seri dirençle yapacağınız gerilim bölücüde gücü nasıl hesaplayacaksınız. ? dirençler kaç wattlık olacak? merak ettim. sayın eylül ölçü aletiniz kaç amper akım çekiyor ölçtünüzmü?

Bizikletinizde akünüz bir tane değil. Birbirine seri bağlı bir kaç aküden oluşuyor olmalı. birinden hat alıp kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. 72 volt için 6 adet 12 voltluk akü seri bağlı olmalı. bu akülerden birinden hat alıp kullanabilirsiniz. hatta akü grubunun - ucu bisikletinizin şasesi ile ortak ise akü gurubunuzdan ilk aküden artı uçtan hat çekerek bir kablo ile sorunu çözmüş olursunuz.

Flatron

Serkan 48
Arkadaş 72 voltluk DC gerilimi  24 volta düşürüp digital voltmetresini çalıştırmak için sormuş devresini 24 voltla besleyip 72 voltu voltmetreden görmek istiyor diye cevap verdim.Yoksa 2 dirençle 72 voltluk dinamo çıkışını 2 dirençle 24 volt olarak düşürüp bisiklette kullanabilirsiniz demiyorum

gevv

@eylül tuana    eksik bilgi  verince neler oluyor :)

ama  iki farklı konu hakkında bilgiler  geldi oda güzel :D

pwm.c

Alıntı yapılan: eylül tuana - 17 Nisan 2014, 15:55:282 sorum.5 butonlu 7 segmentli bir display devresi yapmak istiyorum.orn.1.butona bastigimda displayda 1yazacak butonu biraktigimda sifir yazacak bu bese kadar devam edecek yardimci olursaniz sevinirim.saygilar
buyur:

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Tristor

Arkadaslarim cok saolun.isime yarayacak.insallah.yanliz soyle birsey var serkan arkadasin belirtigi akununun birinden al enerjiyi voltmereye bagla diyor.motorda analog bir saat var  72 volta gore deger gosteriyor.ben simdi dijital volt metreye akunun birinden enerji alsam motorun sarjinin ne kadar kaldigini gorebilirmiyim yine yarin hafta sonu aksama kadar o isle ugrasacam yardimlariniz icin cok tesekkur ederim.beni mutlu ettiniz
[mergedate]1397799740[/mergedate]
Devre icinde ayi tesekkur ederim saol un

Flatron

Alıntı YapSeri dirençle yapacağınız gerilim bölücüde gücü nasıl hesaplayacaksınız. ? dirençler kaç wattlık olacak? merak ettim. sayın eylül ölçü aletiniz kaç amper akım çekiyor ölçtünüzmü?

Hesaplayalım:
V=72 volt ,R1+R2=1470 Ohm
I=72/1470
I=0,048 amper(48 ma Digital Voltmetre için uygundur diye bu değer seçildi)
Akımın karesi*direnç=watt olduğunu göre
R2=2,4 Watt
R1=1,13 watt olması gerekir

seron

benim de katkım olsun...
kolay hesaplamak için program.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın