yeni bilgisayar aldım, çıldırıcam!

Başlatan seron, 14 Nisan 2014, 16:56:50

seron

arkadaşlar 2 ay önce bilgisayar toplattım.

aldığım zamanlardan beridir mavi ekran yapıp reset atıyor.

AMD 3,5gHz 6 çekirdek fx6300
gigabyte 970Ads3 anakart
asus hd-amd 7790 ekran kartı
8gb 1600 mHz hi-level ram

bilgisayarı toplayan ağabeyle beraber sorunun ram de olduğunu düşünerek garantiye gönderdik.
bu arada 4gb 1600 hilevel ram aldık ve sorun devam etti.
sorun powerden olabilir diye 350W poweri 500W ile değiştirdik, olmadı.
ulan sorun haddisktendir diye farklı bir harddiske kurduk, olmadı.
970Ads3\'ü 970Ads ile değiştirdik, olmadı.
ram i 2gb 1333 hilevel ram ile değiştirince sorun bitti,
geriye ekran kartı kaldı. onu da powercolor ekran kartıyla (4gb 1600mhz ram değişmeden) değiştirince sorun bitti ama bir bilgisayarımız daha oldu ;D
ya remi daha düşük kullanırsam ya da ekran kartını değiştirirsem sorun bitiyor.

sorunun ekran kartında olduğuna kani olarak şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz. üç hafta önce gönderdiğimiz ram geldi mi daha bilmiyoruz. geçen hafta baktık gelmemiş. bu nedenle ekran kartımı da göndermeyi istemiyorum.

bilgisayarı toplayan arkadaş diyor ki ekran kartının üzerindeki ram frekansı ile (1600mhz) ramin frekansı(1600mhz) muhtemelen aynı olduğundan çakışıyordur ondandır. bense kartın arızalı olabileceğini düşünüyorum. ne olur yardım edin çıldırmak üzereyim...
[mergedate]1397312859[/mergedate]
arkdaşlar bu gün yeni bir powercolor ekrankartı aldık. aldığımız yerdeki teknik görevli, "ekran kartından ziyade sorun ramdan olabilir. çünkü ddr3 nesil ramlarda çok sorun çıkıyor ve açıkçası ddr3 ramlar ve ekran kartındaki ddr5 ler henüz deneme fazında. tabi denemek için müşteri kitlesini kullanıyorlar ve olan size oluyor."
arkadaşlar uyarı! üç hafta önce gönderdiğim ram henüz gelmedi!!! kimseyi kötülemek istemiyorum ama bu  aralar yeni bilgisyar toplamayın; yeni nesil parçalarda çok fazla sorun çıkabiliyor ve sorunlara çabuk yanıt gelmiyor . hele hele "çizgi" 'den.

Mr_YAMYAM

Ekran kartının RAM frekansı ile sistem RAM frekansının aynı olması mavi ekran vermez. Arkadaşın yanılıyor.
Ekran kartlarındaki RAM birimi işlemci çıkış band genişliği il ilgilidir.
AMD işlemcilerde HYPER TRANSPORT sistemi olduğu için bu olay zaten bir avantaj olarak gösterilmektedir.
İşlemciye bağlı ana RAMlerin ise bir band genişliği vardır. Bu band genişliğinin ne kadar kullanılabildiği işlemcinin saat hızı (MAIN CLOCK) ve işlem miktarı ile ilgilidir.
Mavi ekran hataları, genellikle BIOS içerisine yazılan ön adresleme bilgileri ile ilgilidir. Bu ön adresleme bilgileri, hangi donanımın önce, hangisinin sonra çalışacağını, dolayısı ile belli hiyelarşi ile, birbirlerine toslamadan ya da aynı adresleri kullanmadan sırayla çalışmaları içindir.
Özellikle bilinçsiz kullanıcıların daha fazla RAM kullanayım diyerek 64 bit işletim sistemini seçmeleri doğrultusunda bu adreslerde ciddi çakışmalar olabilmektedir.

seron

yam yam abi,
bilinçsiz bir kullanıcı olduğum doğrudur. çünkü testlerimizi hep win7-64 bit ile deniyoruz. bilgisayrı ilk kurduğumuzda 32 bit vardı ancak bu sefer de ram 3,küsur göründüğünden ben d nedenini araştırarak 64bite geçtim.
şimdi mesele şu:
AMD 3,5gHz 8 çekirdek
gigabyte 970Ads anakart
hilevel 8gb ram + powercolor olan bir bilgisayarı daha önce topladık ve 1,5-2 yıldır sorunsuz kullanılıyor şuan.burası bir internet kafe ve onda da 64bit yüklü. sorun yok.
benim sistemde ise değişmeyen tek parça ekran kartı kaldı onu da bu gün aldık, test ediyoruz şu an. 64 bitte sorun var idiyse o makine neden sorunsuz çalışıyor? de ki 64bit sorunlu. tamam rami küçültüp 32bit xp ye geri döneyim(7den hiç memnun değilim). ama yaptığım masraf 2000 liraya dayandı

Mr_YAMYAM

Ben senin sistemdeki donanımlarını birer birer araştırayım da sonra sana yazayım.
Hopdedik şundan şöyle olur demek te yanlışlığıa sebebiyet verebilir.
Sen bu arada tüm donanımlarının tam markasını ve modelini eksiksiz yazarsan ben onları mıncıklarım.
 :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Nisan 2014, 18:53:59Ben senin sistemdeki donanımlarını birer birer araştırayım da sonra sana yazayım.
Hopdedik şundan şöyle olur demek te yanlışlığıa sebebiyet verebilir.
Sen bu arada tüm donanımlarının tam markasını ve modelini eksiksiz yazarsan ben onları mıncıklarım.
:D

şimdi abicim gerek kalmadı galiba...
memtest 5 programı ile yaptığım testte 391 adet hata tesbit ettik. fotoları daha sonra yollarım.
yani anlayacağın yeni nesil ramlarda gerek kingston olsun gerek hilevel, üretim bazlıo hata olabilir.
zira daha eski hilevel 1333 2gb ramda sistem sorunsuz çalışıyor. ilgilendiğiniz için tşkkürler. yani bu ram da garantiye gidecek. özellikler:
amd 3600 3,5ghz
gigabyte 970a-ds3p (970a-ds3 ile değişti, olmadı)
asu HDs 7790 ddr5
hi level 1600mhz ddr3 8gb tek slot ram(aynısının 4gb sinde de sorun var) budur.
[mergedate]1397501466[/mergedate]
:Dyamyam abi,
bu yazı test için; dikkate almayınız.
[mergedate]1397502424[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 14 Nisan 2014, 22:07:04şimdi abicim gerek kalmadı galiba...
memtest 5 programı ile yaptığım testte 391 adet hata tesbit ettik. fotoları daha sonra yollarım.
yani anlayacağın yeni nesil ramlarda gerek kingston olsun gerek hilevel, üretim bazlıo hata olabilir.
zira daha eski hilevel 1333 2gb ramda sistem sorunsuz çalışıyor. ilgilendiğiniz için teşekkürlerkürler. yani bu ram da garantiye gidecek. özellikler:
amd 3600 3,5ghz
gigabyte 970a-ds3p (970a-ds3 ile değişti, olmadı)
asu HDs 7790 ddr5
hi level 1600mhz ddr3 8gb tek slot ram(aynısının 4gb sinde de sorun var) budur.
[mergedate]1397501466[/mergedate]
:Dyamyam abi,
bu yazı test için; dikkate almayınız.
bakın bu sefer de yüz ifadesi yok... Allahallaaaa :D

seron

arkadaşlar,
iki ay önce garantiye göndermiş olduğumuz ram yenisiyle değişti ve gelen ramin de arızalı olduğunu görüp tekrar gönderdik. şu aralar bilgisayar toplayacaksanız dikkat: ddr3 ramlarda sıkıntı var. az daha bekleyin.

yolgezer

Eski konu ama abilerim ramda kingston en dusuk markaniz olsun. Hi level ve benzerlerinden kacinin ozellikle 1600 mhz civarlarinda... ben corsair aliyordum calisirken. Ozellikle amd sistemlerde basinizi agritan asil mesele ram kaynakli oluyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın