FM Radyo Alıcısı Yapıyoruz

Başlatan Yusuf usta, 10 Nisan 2014, 15:13:32

Yusuf usta

Konuya başlamadan önce bu devreyi yapan ve benimle paylaşan öğrenci arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Bu alıcı aslında piyasada iç kısmı satılan cep radyolarının elle yapılmış halinden ibaret. Üzerinde kendi ses çıkışı olan entegresi nedeni ile az malzeme ile çok iş gören ve ses düzeyi gayet güzel olan bir devre. Hem elinizle yaptığınız radyonun sesini duymak varken, neden hazırını daha maliyetli alasınız ki?

radyonun isis çizimi katalogda entegre olmadığı için uydurularak çizildi:

monte edilmiş haline dikkatle bakarak bobinleri yerleştirin:

ek dosyada ares ve isis çizimi var. kolay gelsin diyorum ve yapanların tecrübelerini paylaşmasını bekliyorum...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

yusuf usta entegrenin fiyatı nedir?

10.7mHz kristal yaygın satılıyormu acaba buralarda...

genelde satıcılarda kristal bulamıyorum ben. bu nedenle demonte hazır devrenin fiyatını sorayım dedim 28-30tlden bahsediyor sony marka.

ayarlı kondansatör ise zaten yok.

Yusuf usta

evet, hazırı yirmi lira civarında (en ucuz).
Bu devredeki malzemeleri merkezi yerlerden kolayca bulabilirsiniz. (Örn. İstanbul için Karaköy, Kadıköy gibi).
Entegre fiyatını hatırlamıyorum, fakat İki lira falandı yanılmıyorsam, pahalı değil.)

Buna benzer bir entegre olan cxa1191S entegresinden bir yerden elime 30 adet falan geçti, daha erken olsa ona göre çizer ve isteyene de bu entegreleri hediye ederdim. Tabii halen isteyen varsa yine verebilirim, benim işime yaramıyorlar çünkü.

selanik pasajında, karaköy pasajının ikinci katında ve abed han gibi yerlerde variable kondansatörler satılıyor, netten araştırın bulursunuz.

not: netten malzeme bakacağınız zaman şahsen tanıdığım güvenilir yerlerden direnc.net\'i önerebilirim.

seron

tabi ki isterim ;D

bana 5-10 tanesi yeter. diğerlerini isteyen başka arkadaş olursa ona hediye edersin açgözlülüğün lüzumu yok. :D  radyo devrelerine bayılıyorum!!!

devreyi çizip zipleyerek foruma ekleyin. tamam olursa bana bilgi verin kargoyla alayım ben \"alıcı öder\" ile.

proteus59

bukadar malzemeyle uğraşmaktansa ete hocanın  tea5767 ile yaptığı daha iyi değilmi hem otomatik arama hem minimum malzeme

seron

otomatik aramalı radyolar elbette iyidir ancak radyo seyyar kullanıldığında kendiliğinden başka frekansa geçebiliyor.

bu radyoyu şahsen tercih etmemin nedeni nostaljik şeylere duyduğum ilgidir. devreyi ne zaman yaparım bilmiyorum ama bundan vericisiyle beraber ikişer adet yapıp güzel bir eski radyo görünümlü ahşap kutuya monteleyerek kullanmaktır. otomatik aramalı radyoyu her açıp kapadığımızda farklı kanaldan açılabildiğini de göz önünde bulundurursak walkie talkie yapmak için uygun değil. tabi bana göre.

aslen benim amacım entegre kullanmadan transistörlüsünü yapmaktı ancak, internettenn bulduğum örnek devre şemalarının uygulanıp, çalışıp çalışmadığına dair rapor yok. ancak yusuf usta yapmış ve denemiş...

proteus59

Alıntı Yapotomatik aramalı radyoyu her açıp kapadığımızda farklı kanaldan açılabildiğini de göz önünde bulundurursak walkie talkie yapmak için uygun değil. tabi bana göre.

kesinlikle böyle değil  her arama yaptığımızda frekans eproma kayıt edildiği için her açılışta farklı kanaldan değilde nerde bıraktıysan oradan devam eder, hatta ben bu  modül ile 8 kanal hafızalı radyo bile yaptım hepside hafızalı

tabi bu istediklerin tercih ve zevk meselesi iyi çalışmalar

seron

anladım. ben bi'milyoncularda satılanlardaki mantıkla çalışan birşey zannettim. senin devren oto teyp-radyolardaki gibi daha gelişmişi. o halde daha iyidir.

seron

çok iyi.

yav feridun düzağaç iyiydi niye değiştirip duruyorsun arkadaş!

zimbabwe

seron

"seyymenğ yazıyoooğnuz... gırhbeş elliye gonderiyoooğnuz" ;D

kupelii

Abi benım proje odevım olarak verıldı radyo devre alıcısı acaba mumkunse malzeme lıstesini yazarmısın

Yusuf usta

Alıntı yapılan: kupelii - 21 Nisan 2016, 18:05:48Abi benım proje odevım olarak verıldı radyo devre alıcısı acaba mumkunse malzeme lıstesini yazarmısın
sizi anlamak güç değerli forum üyesi...
şema önünüzde, resim önünüzde, çizim ek dosyada. ama ne yazık ki siz:

- şemada şu şu elemanlar belli değil, ya da anlayamadım,

demek yerine,

- şu şemaya bakıp da parça değerlerini kağıda geçirmeye üşeniyorum, siz yapsanıza benim yerime,

diyorsunuz adeta.

elektronik konusunda bu devreyi yapamayacak kadar tecrübesiz ve bilgisizseniz eğer, bu anlaşılabilir. Fakat, hadi parça listesini aldınız, ya gerisi ne olacak?

kısacası sizi anlayamıyorum ben sayın forum üyesi, af buyurun lütfen.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 22 Nisan 2016, 11:17:13sizi anlamak güç değerli forum üyesi...
şema önünüzde, resim önünüzde, çizim ek dosyada. ama ne yazık ki siz:

- şemada şu şu elemanlar belli değil, ya da anlayamadım,

demek yerine,

- şu şemaya bakıp da parça değerlerini kağıda geçirmeye üşeniyorum, siz yapsanıza benim yerime,

diyorsunuz adeta.

elektronik konusunda bu devreyi yapamayacak kadar tecrübesiz ve bilgisizseniz eğer, bu anlaşılabilir. Fakat, hadi parça listesini aldınız, ya gerisi ne olacak?

kısacası sizi anlayamıyorum ben sayın forum üyesi, af buyurun lütfen.
@Yusuf usta 'm kesinlikle size katılıyorum. Ama ben yinede müsaadenizle bu ve bundan sonraki isis de çizilmiş olan devrelerde arkadaşın malzemeleri bulabilmesi için küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum.
Sn. @kupelii Aşağıdaki resimde de göstermiş olduğum gibi proteus 8 de isis de devreyi açtığınız zaman "Bill of Materials" kısmından kullanılan malzemeleri görebilirsiniz.

Srraydin

Fm Alıcı Devresini Ankarada Yapan Mevcutta Halen Elinde Olan Bana Ulaşabilirse Sevinirim e posta : sukruaydn96@gmail.com Facebook iletişim : https://m.facebook.com/Sukru.aydn97?ref=bookmarks

Tolga876

Yusuf usta

Yusuf usta

Piyasada yok demek için kaç yere sordunuz?
Şu an hemen yılmazoğlu elektroniğin sitesi açıktı önümde baktım, smd, normal her çeşidinden de var listede.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın