FM Verici (2W) Yapıyoruz

Başlatan Yusuf usta, 10 Nisan 2014, 14:29:20

Furkan KELEŞOĞLU

opamplarda en fazla arka arkaya 2 tane bağlamak gerekir fazlası gürültü den ibaret
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

mcan

bu devrenin hazırı da var . bd140 transiztoru ile yapılmış. devrenın yolları bobin görevi gördüğü için birebir aynı çizin.
bende ares olacak pdf olarak atarım yakında

arius

Cevaplar için teşekkür ederim.
Direncin 2w olması mı gucu 2watt yapıyor. Yoksa oradan geçen akımdan dolayı mı 2w secmek zorunluluğu var.

Mcan, Hocam bd140 pnp transistör. Devrede kullanılanlar npn. Her iki durumda da çalışır mı.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: arius - 19 Mayıs 2017, 19:13:14Cevaplar için teşekkür ederim.
Direncin 2w olması mı gucu 2watt yapıyor. Yoksa oradan geçen akımdan dolayı mı 2w secmek zorunluluğu var.

Mcan, Hocam bd140 pnp transistör. Devrede kullanılanlar npn. Her iki durumda da çalışır mı.
oradan geçen akımdan dolayı direnç 2watt seçiliyor
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yusuf usta

bu devrenin baskı çizimi zaten ek dosyada var @mcan
çizim tamamen bana aittir. bobin kalınlık durumunu açıklamada belirtmiştim.
piyasada kendi ürettiğim ya da ürettirdiğim bolca hazır kit vardır, bazılarını burada paylaştığım da vakidir.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Mr_YAMYAM

Silinmiştir.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

arius

Arkadaşlar devre ile ilgili son bir soru sormak istiyorum yapan arkadaşlara.
Bir önceki sayfada 2 farklı devre var.
Birinde bd136 kullanilmis isis şemasında, ama baskı devrede bd135 yazıyor. Hangisi doğru.
Bir ikincisi iki ayrı baskı devre var.yollari kalın olan mi çalışan yoksa ikiside calisiyor mu.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: arius - 20 Mayıs 2017, 11:40:31Arkadaşlar devre ile ilgili son bir soru sormak istiyorum yapan arkadaşlara.
Bir önceki sayfada 2 farklı devre var.
Birinde bd136 kullanilmis isis şemasında, ama baskı devrede bd135 yazıyor. Hangisi doğru.
Bir ikincisi iki ayrı baskı devre var.yollari kalın olan mi çalışan yoksa ikiside calisiyor mu.

baktım şimdi bd 136 falan  görmedim. her yerde 135 yazıyor. bd136 pnp değil mi hem, sembole bak pnp mi?
kolay gelsin. :)

arius

Haklısınız sayın Yusuf Hocam. Zoom yapınca bulanikliktan yanlış gordum.
Peki baski devrelerden her ikiside çalışıyor mu. Hangisini onerirsiniz.

seron

Merhaba,
Arkadaşlar ben bu devreyi Yusuf Usta'nın yardımıyla edindim. Devreyi çalıştırdım. 150metrekarelik bir evde bir balkondan konuşurken arka balkondan FM müzik setiyle rahat dinleniyordu. Yani devre sorunsuz çalışmıştı fakat aradan yıllar geçti. Şimdi devre nerdedir bilmiyorum ama şunu iyi biliyorum gayet güzel çalışıyor. Siz sadece devreyi aynen şemadaki gibi yapın. Wattlı dirençlere falan takılmayın onlar gerekli. Yayını yapacak tank devresini süren transistörler baya güç çekecektir büyük olması da, biraz ısınması da normal. Hatırlıyorum bende de ısınıyordu. 12V UPS aküsü ile çalıştırmıştım. Transistöleri yakmaktan korktuğumdan soğutucu bağlamıştım.
Kolay gelsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: arius - 20 Mayıs 2017, 14:03:47Haklısınız sayın Yusuf Hocam. Zoom yapınca bulanikliktan yanlış gordum.
Peki baski devrelerden her ikiside çalışıyor mu. Hangisini onerirsiniz.

bazen çeşit olsun diye farklı çizimler koyuyorum ama bu devreye hatırlamıyorum kaç çizim dosyası ekledim
çalışır hepsi. bobin kısmı mühim.bobin kısımları farklı iki çizim varsa yanıt numarasını yaz iletinin ekine bakayım.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 20 Mayıs 2017, 17:30:44Transistöleri yakmaktan korktuğumdan soğutucu bağlamıştım.
Kolay gelsin.

evet soğutucu iyi olur uzun süre çalışınca ısı artıyor.

arius

Bugün nihayet devreyi çalıştırabildim. 3 kez yaptım devreyi ve 3.de başarabildim.
İlkinde frekans ayarı yapıyorum radyo o frekansta susuyor ama yayın alamiyordum.
İkincide ise frekans khz mertebelerinde kalıyordu.
3. de odadan odaya yayın yaptım,ancak frekans sabit durmuyor. Neden olabilir. Devreye ne gibi iyileştirmeler yapabilirim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: arius - 26 Mayıs 2017, 17:35:45Bugün nihayet devreyi çalıştırabildim. 3 kez yaptım devreyi ve 3.de başarabildim.
İlkinde frekans ayarı yapıyorum radyo o frekansta susuyor ama yayın alamiyordum.
İkincide ise frekans khz mertebelerinde kalıyordu.
3. de odadan odaya yayın yaptım,ancak frekans sabit durmuyor. Neden olabilir. Devreye ne gibi iyileştirmeler yapabilirim.
beslemeyi ne ile yapıyorsunuz, pille mi?
Ayrıca devrenizin alt üst fotoğraflarını görünür şekilde paylaşırsanız size daha iyi yardımcı olacağımız kanısındayım. Kolay gelsin.

arius

Yusuf usta devre için tesekkur ederim. Beslemeyi ayarlı güç kaynağı ile yapıyorum.
Fotoğrafları yarın çekip atarım.
Devre hiç kıpırdamadan bir kenarda durursa sorun olmuyor. 
93mhz ve bir ara 105mhz den yayın yaptım.
Mesafeyi de imkan bulursam test etmeye çalışacağım.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: arius - 26 Mayıs 2017, 20:48:41Yusuf usta devre için tesekkur ederim. Beslemeyi ayarlı güç kaynağı ile yapıyorum.
Fotoğrafları yarın çekip atarım.
Devre hiç kıpırdamadan bir kenarda durursa sorun olmuyor. 
93mhz ve bir ara 105mhz den yayın yaptım.
Mesafeyi de imkan bulursam test etmeye çalışacağım.

beslemeyi çok iyi doğrultma yapman lazım. standart pSupply devreleri çok iyi regüleli değil.

Pil ya da akü ile daha iyi sonuç alacağınızı düşünüyorum.

cooldishes

Yusuf hocam devreyi yeniden bastan yaptim malzemeleri yeniledim gene calismadi .Resimlerini paylastim

seron

Alıntı yapılan: cooldishes - 22 Haziran 2018, 20:02:23Yusuf hocam devreyi yeniden bastan yaptim malzemeleri yeniledim gene calismadi .Resimlerini paylastim
Bu tip FM verici devrelerinde "çalışmıyor" terimi genellikle yanlış kabul edilir. Devren çalışıyor. Çalışıyor ama frekansı tutturamamışsındır.
Yusuf Usta yanıt verene kadar ben de birşeyler yazayım. Ben devreyi yaptığımda mercimeklerin bacakları karta minimum uzaklıkta yani sımsıkı idi. Seninkiler uzun. Orada bir varikap var. bacağına lehim yapmışsın sanki. Zarar gördü mü acaba diye düşünüyor insan. Devre şu an erişebileceğim bir yerde değil. BD serisi transistörlerin birisi ters-birisi düz görünüyor fotoda. Ama öyle mi olması gerekiyor, devreye erişemediğim için bilmiyorum. sanki bendeki ikisi de aynı yöne bakıyor gibiydi hatırlamıyorum.

Yüksek frekans üreten-yayan devreler çok uğraştırır. En ufak bir etken frekansın değişmesine neden olur. Fotoda net görünmüyor ama tank devresinin oralarda eksik yollar lehimle mi tamamlamış... göremiyorum. O bile stabilliği etkiler. ferrit  bir çekirdek bulup bobine yaklaştırıp deneyebilirsin.

cooldishes

Hocam tesekkur ederim ilgilendiginiz icin yusuf hoca konuyu acmisti o yuzden yusuf hoca diye tabir ettim sizde tabiiki bu isi biliyorsunuzdur. Eminim. Hocam baski devreyi yeniden yaptim malzemeler yeni bb105 10 tane aldim yok lehimleme de malzeme ayaklarini yakma ozelligim yok varikap diyotlu devreleri hic bugune kadar calistiramadim ben. Bunu ise baktim devre onayli o zaman karar verdim. Transistorler yonu sayfada gordugum gibi baski devre ise ona gore cizim ile baski birbirini tutmuyor.ben daha iyi resim atarim.mercimek kondansatore gelince ilk devre calismayinca geri soküp kullandim .birde transistor ve 22 ohm direnc neden cok isiniyor direnc el vurulmuyor. Calisan bir devrenin bana hocam sema veya fotosu varsa yardim edersen cok makbule gecer basarilar.

cooldishes

Varikap bacaklari devrede uzun bacaklari yetismiyordu. Bir bacagini plakete lehimledim diger ayagina tel attim hocam

Yusuf usta

Öncelikle yaptığınız devrede sorun mutlaka bulunur ve o devre çalışır, moralinizi yüksek tutun. (yeniçeri ile savaşa girecek frenk savaşçılarını teskin eder gibi oldu :) )

Bugünlerde yoğunum, size akşam detaylı olarak inceleyip bir takım önerilerde bulunurum. Yalnız şu an incelemeniz istediğim bir durum var; ilk sayfada yapılı devrelerin de resmi var dikkatini çektiyse oradaki variable kırmızı, senin kullandığın ise sarı. bu meretlerin değerleri rengi ile satılıyor. senin kullandığın sarı trimmerin kapasite değeri kırmızıya oranla çok uçuk değerlerde ise frekansı yakalama şansın zayıf olur. onu kırmızı ile dener misin?

cooldishes

Hocam kirmizi trimer bulamadim ama siparisini verdim gaziantepte bulamadim hafta ici kargo gelecek ilk sayfadaki resimlere baktim karsilastirdim bi sıkıntı goremedim .kondansatör degistirip oýle deneyip bilgilendiririm.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: cooldishes - 23 Haziran 2018, 11:43:47Hocam kirmizi trimer bulamadim ama siparisini verdim gaziantepte bulamadim hafta ici kargo gelecek ilk sayfadaki resimlere baktim karsilastirdim bi sıkıntı goremedim .kondansatör degistirip oýle deneyip bilgilendiririm.
devrenin bitmiş halinin eleman yüzeyini tam üstten net bir çeker misin? tüm jumperlar atılmış mı, emin olalım. Ben jumper yerine 0 ohm direnç kullandım çünkü, yanıltıcı olup seni direnç kullanmaya yöneltmediğimden emin olmak isterim.
Ayrıca opamp önündeki iki direncin değerinin 1.8 Megaohm olduğundan emin olalım. ekranımdan hiç de 1.8 Megaya benzetemedim.

bir de @memleket  rumuzlu arkadaş yaptığı devrenin resimlerini paylaşmış önceki sayfalarda. Dikkat ettim 27pF takmış kondansatörlerin ikisini. İsis çizime 27 yazmışken baskı devreye 47p yazmışım. bunu neden değişik yazdım bilmiyorum. Zaman geçti bayağı üzerinden. Frekansla harmonikle vs bir şeylerle uğraşmışız belli ki... Sen 27pF takarak garantiye al işi. Benim resimlerden ne taktığımı göremiyorum fakat memleket 27 takmış gayet net görünüyor.

Kendisini tebrik ederim, çok temiz çalışmış, benim devreye on basar bir baskılı devre yapmış. Bakınca adamın içi açılıyor.

cooldishes

Hocam mesajini yeni gördüm vakit bayagi gec oldu yarin hemen eklerim resimleri tesekkurler hocam ben 47 pf taktim benim sema ve baski devrede bahagi kafam karisti semaya bakarsan elemanlar farkli baski devreye bakarsan farkli isis te 18 pf 4 tane baski devrede 12 pf takili transistor ve varikap yaninda direnclerim 1m8 hocam fotoyu yarin detayli ceker atarim

cooldishes

Hocam direnc renk kodu kahve.gri.kirmizi.sari. direnc 5 renkli 3 tane resim ekledigimde bir onceki sayfada resimi buyutursen renkler anlaşılıyor

cooldishes

slm yusuf usta ve bu devreyi yapıp çalıştıran arkadaşlar iyi akşamlar ...
bu devre ile başım dertte malzemeleri ölçerek baskı devresi yedekli aynı plakette yeni varikap diyot (10 adet hazır bekletiliyor) kırmızı trimer kondansatör 5 tane bu gun geldi hali hazırda lehimlendi vs vs vs  devrede  yine ayarsızlık var direnç 2w meşhur olan elle tutaman bu kadar ısınmaz yok böyle bişey bi o kadarda transistörler bu devrede bi sıkıntı var yardınmlarınızı bekliyorum enazından çalışır vaziyette olan fm verici ile karşılaştırırsak veya malzeme yönü ve ya değer sıkıntısı anlamış olurum sayfanın ilk şemasındaki devre ve baskı devre çözemedim yardımlarınızı bekliyorum sayın elektronik sevdalısı arkadaşlardan .....

Yusuf usta

bu konunun üçüncü sayfasında (bir ekranda görünecek mesaj sayısını değiştirmediyseniz sizin de aynıdır) memleket'in paylaştığı resimler var. en sona doğru. Onun devresindeki kondansatör değerlerini kullanarak dener misin? 47 pf ve 12 değerleri yerine 18p ve 27p olarak. Bir de ortadaki kıvrımlı çizimin dışında kalan geniş çember de bobin oluyor. o yola çok lehim bulaştırma kalınlaştırma. arada kalan lehim pastası kalıntılarını temizle.

Frekans bandı değişirse ısınma vs normaldir. Bir de besleme olarak ne kullanıyorsun, pil mi?

cooldishes

modem adaptörü 12v    1.25A  yarın bir daha kontrol ederım

cooldishes

hocam memleketininkine baktım pek fark göremedim ben 1.8m ohm taktım  memleketin ise 1.5 mohm yanlıs okumadıysam .

bi yerde ufak bir sıkıntı var ama nerde eski usül küçük fm vericilerden yapmıştım zamanında bu kadar bu devreden yediğim darbeyi ne picten ne de başka bir devreden yedim.  bu devre yazılanlardan ilgimi çekti malzmesi bile sıkıntılı bb 105 ve kırmızı trimeri hele baskı bobin daha sıkıntılı hayret sabıra devam

Yusuf usta

Alıntı yapılan: cooldishes - 25 Haziran 2018, 21:56:22hocam memleketininkine baktım pek fark göremedim ben 1.8m ohm taktım  memleketin ise 1.5 mohm yanlıs okumadıysam .

bi yerde ufak bir sıkıntı var ama nerde eski usül küçük fm vericilerden yapmıştım zamanında bu kadar bu devreden yediğim darbeyi ne picten ne de başka bir devreden yedim.  bu devre yazılanlardan ilgimi çekti malzmesi bile sıkıntılı bb 105 ve kırmızı trimeri hele baskı bobin daha sıkıntılı hayret sabıra devam

47pf görüyorum ama resimde? 27 ile bir dener misin?

cooldishes

47pf 27pf ile değiştirdim
bu devre çalışmaz bu devrede ters giden birşey var

Yusuf usta

eğer o akımı çekiyorsa, muhtemelen devrede ters giden tek şey frekansı tutturamamak.

88-108MHz arası bir frekansı yakalamak için trimmer kondansatörü metal olmayan, plastik veya kemik tornavida ile çalışıyorken çevirip radyodan bir frekans yakalamaya çalış.
Örneğin al frekansı yayın olmayan bir kanala, alıcının yakınında kondansatörü çevirerek bak bakalım neler oluyor.

ve devre altında kesinlikle lehim pastası izi lekesi olmasın. pF gibi bir değerin iş gördüğü devrede transistör- bobin-kondansatör çevresindeki pastanın yapacağı megaohm seviyesinde bir iletkenlik bile işi bozar.

memleket

Aşağıdaki dosyada basit bir FM verici dökümanları var.
Portekizce yazılmış ama Google çeviride Türkçeye çevirince ne demek istediği anlaşılıyor.

cooldishes

Slm memleket arkadas anladim simdi bu devre neden calismadi bana neden baska fm verici devresi verdin onu anlayamadim sen bu devreyi calistirdinmi detayli bir foto eklesen bu devreyi calistirsaydim diyot trimeri bulundugum bolgede yoktu sikintili halde malzemeyi topladim bi el atsan 

Yusuf usta

Alıntı yapılan: cooldishes - 30 Haziran 2018, 01:29:06Slm memleket arkadas anladim simdi bu devre neden calismadi bana neden baska fm verici devresi verdin onu anlayamadim sen bu devreyi calistirdinmi detayli bir foto eklesen bu devreyi calistirsaydim diyot trimeri bulundugum bolgede yoktu sikintili halde malzemeyi topladim bi el atsan
muhtemelen bu biraz teferruatlı devre, nispeten daha basit bir devre yapıp belki çalıştırırsan moralin düzelir diye düşünmüştür, tabii kendisi daha iyi bilir.

Bu devrenizin çalışması konusuna gelince, bence en son hali ile yine resim atın buraya bakalım. çalışması gerekiyordu çünkü. Memleket rumuzlu arkadaş zaten bu başlığa yaptığı devrenin resimlerini eklemiş. Gayet çözünürlüğü yüksek resimler hem de. bulamadınız mı?

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 30 Haziran 2018, 21:03:19muhtemelen bu biraz teferruatlı devre, nispeten daha basit bir devre yapıp belki çalıştırırsan moralin düzelir diye düşünmüştür, tabii kendisi daha iyi bilir.

Bu devrenizin çalışması konusuna gelince, bence en son hali ile yine resim atın buraya bakalım. çalışması gerekiyordu çünkü. Memleket rumuzlu arkadaş zaten bu başlığa yaptığı devrenin resimlerini eklemiş. Gayet çözünürlüğü yüksek resimler hem de. bulamadınız mı?
Abi arkadaşın sorunu ben de anlamadım. Bana gönderdiğin karta elemanları dizip direk çalıştırmıştım. İlk yaptığımda frekansı bulmak biraz uğraştırmıştı sadece ama o da taş çatlasın 1 dakika uğraştım. Balkondan çalışırken evin diğer ucundan radyoyu açıp yoldan geçen insanların ayak tıpırtıları dahil geçen uçakların jet motorlarını dahi dinliyordum. Yani devrede sorun olmadığından eminim ben.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 30 Haziran 2018, 21:16:24Abi arkadaşın sorunu ben de anlamadım. Bana gönderdiğin karta elemanları dizip direk çalıştırmıştım. İlk yaptığımda frekansı bulmak biraz uğraştırmıştı sadece ama o da taş çatlasın 1 dakika uğraştım. Balkondan çalışırken evin diğer ucundan radyoyu açıp yoldan geçen insanların ayak tıpırtıları dahil geçen uçakların jet motorlarını dahi dinliyordum. Yani devrede sorun olmadığından eminim ben.

Devrede sorun yok da... Geçen bir flip flop yapıyorum... üç saat uğraştım kendime acıdım... yahu bu mudur dedim, açtım netten şemaya baktım iyi mi? Yine yapamadım...
Aylar geçti... Flip flop yapmaya korkuyorum... geçen bir aldım elime... ne oluyor yahu dedim, ne göreyim... transistör 2N2222... yani emiter ucu bc 548 ile ters tarafta... ve ben transistöre hiç bakmadım bunun numarası ne diye... rahatladım... yaşıyormuşum daha ölmemişim :)

oluyor bazı gözden kaçan kıllıklar...

seron

memleket

Bir kaç resim ekliyorum... Kond. değerlerini üzerine yazdım.

memleket

Transistörlerin arka tarafında  bulunan 2 kondansatörün değeride 47p dir.
Devamı...

memleket

Alıntı yapılan: cooldishes - 30 Haziran 2018, 01:29:06Slm memleket arkadas anladim simdi bu devre neden calismadi bana neden baska fm verici devresi verdin onu anlayamadim sen bu devreyi calistirdinmi detayli bir foto eklesen bu devreyi calistirsaydim diyot trimeri bulundugum bolgede yoktu sikintili halde malzemeyi topladim bi el atsan
Evet çalıştırdım bu devreyi. Gayet güzel çalışıyor. Ses girişine hem mikrofon hemde aux ile giriş yaptım, seste bozulma olmadı. Bu devreyi farklı bir devre şeması olsun diye verdim.

cooldishes

ben bastan aşağı bir kontrol edip tekrar deneyip durumu belirtirim ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

cooldishes

741 orda ben 1.8 mohm kullandım sizinki 1.5 fark edermi belki eder.
47pf takılı idi ben onları çıkardım yerine 27pf taktım şimdi tekrar 47 pf takacam.
sanki 3 tane aynı sırada 2.2k olması lazım iken ben fotoda bir tanesinin 1k oldugunu gördüm yanılmıyorsam. 
aksine baskı devremde çok düzgün bir şekilde bobin olan ve diğer kısımlar iyi çıktı malzemeleri yeniden taktım bir yerlerde sıkıntı var çözeceğim inşaallah

senin devrede 10k ile aynı hizada olan tel atlama teli o nerden çıktı bizim batığımız devrede o yoktu.

memleket

Alıntı yapılan: cooldishes - 01 Temmuz 2018, 00:24:10741 orda ben 1.8 mohm kullandım sizinki 1.5 fark edermi belki eder.
47pf takılı idi ben onları çıkardım yerine 27pf taktım şimdi tekrar 47 pf takacam.
sanki 3 tane aynı sırada 2.2k olması lazım iken ben fotoda bir tanesinin 1k oldugunu gördüm yanılmıyorsam. 
aksine baskı devremde çok düzgün bir şekilde bobin olan ve diğer kısımlar iyi çıktı malzemeleri yeniden taktım bir yerlerde sıkıntı var çözeceğim inşaallah

senin devrede 10k ile aynı hizada olan tel atlama teli o nerden çıktı bizim batığımız devrede o yoktu.
Bağlantıyı entegrenin 2 bacağı arasından geçirmemek için tel ile atlama yaptım. 
1.8 ile 1.5 pek fark etmemesi lazım. O dirençler preamp tarafında bağlı.
3 tane aynı sırada 2.2k olması lazım demişsin. En sağdaki 1K olan direnci led lamba için kullandım..

cooldishes

hocam bu devre beni aştı bu devrede çözemediğim bi sıkıntı var ben bu devreyi rafa kaldırıyorum. malzemeleri değiştim. olmadı yardımlarını esirgemeyen hocalarıma elektronikçilere teşekkür ederim. bi ara bu devreye yeniden dönerim inşallah  en iyisi bir kuluçka makinesi yapmak

cooldishes

memleket arkadaş sana da resimler için teşekkür ederim uzun zaman önce yapmış oldugun devrenin fotolarını zahmet edip koydugun için ... yusuf hoca ya teşekkürler ederim .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın