FM Verici (2W) Yapıyoruz

Başlatan Yusuf usta, 10 Nisan 2014, 14:29:20

Yusuf usta

O kadar uğraş uğraş, kurcala, on cm sinyal veren verici çıksın ortaya... Çok sinir bozucu değil mi? Hazır aldığınız kitler hele... Tam hayal kırıklığı... Eh, biraz paraya kıyıp düzgün birşey de almak mümkün tabii, ama neden kendiniz bugün size sunacağım FM Vericiyi yapmayı denemiyorsunuz?

Haftalarca uğraştı arkadaşlar, ben de baktım test ettim, ve gerçekten radyo düğmesine el attığınız zaman hemen frekansını yakalayabileceğiniz, hatta bir kaç ayrı yerden harmoniğini bile duyabileceğiniz kalitede, sinyal bastırma gücü mükemmel bir verici...

Bu vericiyi yaptıktan sonra, belki bir de alıcı yapmak isteyebilirsiniz. Onu da düşündüm tabii ve size şimdi alıcısını ayrı başlıkta anlatacağım bu verici devresini sunuyorum.
ek dosyada (giriş yapınca görebiliyorsunuz) tüm ayrıntılar var.

önce bir şema lazım tabii...

baskı devreyi kendiniz çizmeyin. çizili olarak ek dosyadakini basın. Baskı devreyi kendiniz değiştirip yolların biri ile bile oynarsanız çalışmaz. Bu size inandırıcı gelmeyebilir ama, bu devrede hiç tahmin edemediğiniz bir yolun bile uzunluğu kalınlığı önemli olabilir, bobin niyetine kullanılmış olabilir. Sonra bu devrede iş yok dersiniz, emeğiniz boşa gider... Size verilen baskıyla oynamadan direkt basın.

Kolay gelsin şimdiden. Yapanlar tecrübelerini paylaşabilirler...

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

yusuf usta Allah razı olsun senden be!... yıllardır düzgün bir devre bulamıyorum.

son derece pratik bir devreye benziyor . bobin sarma derdi de yok. ancak devrenin mesafesi şehir içinde ortalama kaç?

alıcı devre de lazım. walkie-talkie yapacağım  :D

Yusuf usta

Alıcı devreyi de az evvel paylaştım. kolayca yapabilirsiniz.
Mesafe havadaki frekans yoğunluğu ve kullanılan banda göre değişir. Bizim çok uzaklaşarak test imkanımız olmadı. 200 metre mesafeden müzik seti radyosundan sorunsuz yayın aldık.  Normal şartlarda antenler birbirini gördüğü sürece ve frekans boş olursa, 2Km mesafeye kadar çıkabiliyor. Frekans doluysa bu yarıçap açık alanda 500 metreye kadar düşebilir.

ses çok kaliteli ve temiz.
şunu da eklemem gerekiyor ki bu vericiyi 2w gerçek gücünde çalıştırmak için 9 volt pil yetmez. biz 9 volt pille denedik. sizin 800mA 12V bir adaptörle çalıştırmanızı öneririm. devredeki 2w direnç tam güç çalışırken ısınıyor bu normal. transistörleri tam güç çalıştırırken soğutmanızda fayda var. pille ısınma sorunu olmuyor tabii, eğer pil kullanıyorsanız çok açık bırakmayın pili bitirmesin.

serkan_48

Seron hadi gözün aydın aradığın gibi bir devre buldun sanırım..

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 10 Nisan 2014, 20:02:51Seron hadi gözün aydın aradığın gibi bir devre buldun sanırım..

evet de bu sefer de varikap diyodu sorun oldu. OFFF!!!

yarın merkezi bir gezeyim olmadı...

serkan_48

Yusuf usta

bb105\'ten bahsediyorsanız tip farklı ama fonksiyon  olarak aynı işi gören diyot çok. ben direnc.net\'ten aldım, bildiğin herhangi bir diyottan farklı değil fiyatı da...

seron

yusuf usta şu sorunlarıma bir bakabilir misin?

galiba versiyon problemim var bir de open gl ile ilgili bir hata mesajı alıyorum ve baskı devreni açamıyorum.

şu:

Yusuf usta

birinci resim versiyonun eski, 7.91 gerek diyor.
ikinci resim her yeni kurulan programda çıkar. bir daha gösterme kutucuğunu işaretle kapat. okumaya zamanım olmadı ama sistemindeki ekran kartın iyi, open GL fonksiyonunu açarak daha iyi kullanabilirsin vesaire bişiler diyor...

seron

:Dteşekkür ederim.
zamanınız olursa entegreler için yanıt  bekliyorum... tabi devresiyle beraber

Yusuf usta

Entegreler için yanıt beklediğiniz konu hangisi tam anlamadım, gözden kaçırdığım bir sorunuz mu var?

anladığım o ki, az evvel radyo alıcı konusuna bakarken gördüm, entegre cxa1191s istemişsiniz. olur adresi mesaja atın yollayayım, fakat devre çizimi için bir  sözüm yok. zamanım olsa zaten uğraşırdım..,

smps

trımer kondansatorun degeri nedir acaba yapıcam inşallah

Yusuf usta

trimmer kondansatörler renkleri ile satılıyor. her renk belli bir değeri ifade ediyor. kırmızı alacaksın.
ama 40p veya 60p taksan da iş görür. frekans bandı genişliği değişir hepsi bu. yoksa 10p taksan da çalışır, 100p taksan da çalışır.

smps

Saolun hocam renk olayini.unutmusum karti bastim delme islemi yarim kaldi matkap ucu kırıldı  ;D
yarin malzemeleri alip bitircem

serkan_48

seron

ben şu an uygun matkap arıyorum. kalitelerinden memnun olmadığım gibi pahalı da.
daha sonra baskıya geçeceğim; önce malzemeleri tamamlayayım.

06numan06

abicim bu devreyi yapsak telefonlardaki radyo uygulamasından dinleye bilirmiyiz ? birde frekansı kaçta oluyor mesela kaçı açınca dinleye biliriz 99.9-105.1 gibi yani

Yusuf usta

soru:
abicim bu devreyi yapsak telefonlardaki radyo uygulamasından dinleye bilirmiyiz ? birde frekansı kaçta oluyor mesela kaçı açınca dinleye biliriz 99.9-105.1 gibi yani

Cevap:
Radyo yayını bu, telefona özel bir radyo sinyali yok, tabii ki dinlersin. Frekansı sana bağlı, trimmerden ayarlıyorsun. boş bir frekans bul ki daha uyun mesafeden dinleyebilesin. dolu kanalda üst üste sinyal binince mesafe kısalır. kolay gelsin.

smps

hocam devreyi yaptim malzemecide calismama ragmen 1.8 mohm bulamadim 1.8 m diren yerine 1.5 m. Ve 220k seri bagladim 60 pf trimner taktim atlamalari telle yaptim ama radyoda sadece cìzırti duyabildim. Birde 2 w direncle bd 135 ler isiniyo acana nerde hata yaptim

Yusuf usta

devrenin alt yüzey resmini koyar mısın? bobin ve çevresindeki yolun düzgünlüğü çok önemli bu devrede. Ayrıca daha çözünürlüklü (en azından aydınlatması uygun bir ortamdan) çekilmiş resim olsa daha iyi olur.

ısınma normaldir. ama aşırı, elle tutulmayacak kadar ısınıyorsa transistörler ters falan olabilir. veya bir kısadevre söz konusu olabilir.

dirençlerin değeri 1.5 olabilir, sorun olacağını sanmıyorum.

cızırtı derken "yayın var, ama ses yerine mi cızırtı var?"
 beslemen tam regüle değilse kapsül mikrofon ters ise ses gitmez.

serkan_48

Yusuf ustanında dediği gibi transistörleride göreceğimiz şekilde resimlermisiniz.

smps

hocam tum malzemeleri ve birbirine yakin.yollari olctum 4.7r disinda kisa devre yok
guc kaynagi olarak atx pc guc kaynagi kullaniyorum 11.8 v aliyorum
2w dirençte asiri isinma var el yakiyor :)
Cizietidan kastim ise vericinin sasesine dokundugumda alicida bir cizirti meydana geliyor
kapsul mikrofonun saseye temas eden cizgili kismini ise eksiye bagladim
ilginiz icin tesekkurler :)

Yusuf usta

trimmeri her iki yönde sona alarak  dene istasyon aramayı bir de. direnç renklerin buradan tam görünmüyor, 2k2 yerine 22 k takılı değil dimi? resimden öyle izlenim çıkardım, gözler de iyi ya benim :)

seron

transistörlerin biri ters biri düz gibi gördüm. yanılıyor muyum?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2014, 14:01:39transistörlerin biri ters biri düz gibi gördüm. yanılıyor muyum?

iki transistör aynı yöne bakmıyor zaten onlar doğru. ama karşılık mı kullanılmış kendisi mi kullanılmış resimler net değil. direnç değerleri yaklaşık takılmışsa mesela ondan da sorun çıkabilir, frekans devresi hassas.

smps

Yok hocam 2k2 o dirençler :Dtransistorler ise bd 135 kullandim yaklaşık deger olarak sadece 1.8m ohm yerine seri baglanti yaparak 1.83m ohm kullandim

Yusuf usta

bu şekilde çalışması lazım, başka bir bb105 dene veya trimmeri başka tak bakalım nasıl olacak.

Adnancoskun

taktığın trimer'in kaç ucu var acaba? eğer 2 uçlu ise ters takma ihtimalin yok,
eğer 3 uçlu ise 2 tanesi birleşiktir. ve bazen orta uç değilde kenarlardaki 2 uç monte edilir ki, o zaman doğrudan trimeri taktığın yeri kısadevre etmiş olursun.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Flatron

Merhaba
Fotoğrafdan gördüğüm kadarıyla iki transistörün arasındaki watlı direnç (R6 sanırım) o direnç 220 ohm gibi duruyor 2200 ohm un renkleri 3 tane kırmızıdır ayrıca mikrofonu o kadar uzun bağlamayın kısaltın. uzun kullanmak zorunda seniz blendajlı kablo kullanın.
Vericinin çalışmasını test etme işinde .Radyo da bulunduğunuz bölgede nisbeten  en boş bölgeyi bulun orada durun vericinin varikap kondansatörünü plastik yada ahşap bir tornavidamsı malzeme ile önce tamamen bir yöne kapatın sonra yavaş yavaş diğer yöne çevirin bu sırada sizde konuşun .
Eğer radyoda sessizlik oluşuyor ahşap tornavidayı biraz sağa yada sola almakla yine eski haline dönüyorsa muhtemelen devreniz çalışıyor ancak mikrofon katında sorun var demektir.Mikrofon un polaritesi varsa uygunluğunu kontrol edin.
741 in yönünün doğru olduğundan da emin olun.(Bunun testini + besleme ucunun kaç nolu bacağa geldiğini görerek hızlıca yapabilirsiniz)
  Devrenin kaç miliamper çektiğinide kontrol etmeyi tabiki ihmal etmeyin.
hala  bir şey yoksa transistörlerin beysindeki sinyali küçük bir harici çalışan anfinin girişine girin sesinizin anfide duyulması mikrofon katının çalıştığı gösterir.

Ekleme:Eğer yanlış değerli bir eleman olduğunu bulup değiştirdiğinizde devreniz hala çalışmıyor ise transistörlerin sağlamlığını kontrol edin

smps

2w 2200 ohmmu ben 22r kullandim :)

Flatron

Ben sadece tahminde bulundum .Proteus un daha yeni sürümü olduğundan pcb bende açılmadı .Demek istediğim pcb ile devrenizi karşılaştırın

memleket

Alıntı yapılan: Flatron - 12 Mayıs 2014, 10:28:51Ben sadece tahminde bulundum .Proteus un daha yeni sürümü olduğundan pcb bende açılmadı .Demek istediğim pcb ile devrenizi karşılaştırın

LYT veya DSN uzantılı dosyayı tutup masa üstünde kısa yolu olan yeni sürüm proteusun üstüne sürüklediğinde açılıyor...

Flatron

Yusuf usta

7.0 çevirdim ama dosya koyamıyorum foruma şu an, sebebini bilmiyorum.

mustafa ömer

Merhaba,
Devreyi çok merak ediyorum video çekip yükleyebilirmisiniz

edit: Mikrofonu söküp 3.5 mm jak ile mp3leri radyodan duymam mümkünmü

seron

hayır. mikrofonu söküp uygun direnç değerlerinden seçerek gerilim bölücü devresi yada potansiyometre bağlayıp, jakı en son bağlamalı ve test ede ede sonuca varmalısınız. mikrofonu söküp direkt jak olmaz.

elektroboy

Merhabalar Bende devreyi yapmak/denemek istiyorum amaşöyle birşeye dikkat ettim İlk sayfadaki resimde ve bazı arkadaşların devrelerinde  led in sağtarafında antene doğru iki tane direnç var Fakat Yusuf beyin gönderdiği rar lı dosyada çıkan lyt uzantılı ares içizimde ve bazıfotolarda ise kısa devre teli var + Isis çiziminde bobinin ucundan antn alınıyor aresde ise 18 pf lık kondansatörden sonra hangisi doğru ?

GRAL

Merhaba bunu yeni katıldım aranıza devreyi yapmayı planlıyorum ama cahilliğime verin bunu kurduktan sonra evdeki radyomdan burdan yapılan yayını dinleyebilirim değil mi,bir de fm alıcı devresi kurmam gerekmez sanırım?

seron

başka alıcı yapmanız gerekmez.

evinizdeki bir FM radyoyu çalıştırıp radyonun ayar düğmesinden devrenin yayınını arayarak bulun. devre evin içinden hatta biraz daha uzaklardan çekecek kapasitededir. yukarıdaki anlatımları da okuyun.

ismailke

Merhaba, devrenin malzeme malzeme listesi ve baskı şeması varmıdır acaba, dosyaları açacak programım mevcut olmadığı için.

memleket

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 10 Nisan 2014, 14:29:20O kadar uğraş uğraş, kurcala, on cm sinyal veren verici çıksın ortaya... Çok sinir bozucu değil mi? Hazır aldığınız kitler hele... Tam hayal kırıklığı... Eh, biraz paraya kıyıp düzgün birşey de almak mümkün tabii, ama neden kendiniz bugün size sunacağım FM Vericiyi yapmayı denemiyorsunuz?

Haftalarca uğraştı arkadaşlar, ben de baktım test ettim, ve gerçekten radyo düğmesine el attığınız zaman hemen frekansını yakalayabileceğiniz, hatta bir kaç ayrı yerden harmoniğini bile duyabileceğiniz kalitede, sinyal bastırma gücü mükemmel bir verici...

Bu vericiyi yaptıktan sonra, belki bir de alıcı yapmak isteyebilirsiniz. Onu da düşündüm tabii ve size şimdi alıcısını ayrı başlıkta anlatacağım bu verici devresini sunuyorum.
ek dosyada (giriş yapınca görebiliyorsunuz) tüm ayrıntılar var.

önce bir şema lazım tabii...

baskı devreyi kendiniz çizmeyin. çizili olarak ek dosyadakini basın. Baskı devreyi kendiniz değiştirip yolların biri ile bile oynarsanız çalışmaz. Bu size inandırıcı gelmeyebilir ama, bu devrede hiç tahmin edemediğiniz bir yolun bile uzunluğu kalınlığı önemli olabilir, bobin niyetine kullanılmış olabilir. Sonra bu devrede iş yok dersiniz, emeğiniz boşa gider... Size verilen baskıyla oynamadan direkt basın.

Kolay gelsin şimdiden. Yapanlar tecrübelerini paylaşabilirler...

Hocam pf. kond. değerleri çok kritik midir? 18pf yerine 20pf kullansak sorun olur mu?  Birde BD135 yerine BD237 olur mu? 

Yusuf usta

Alıntı yapılan: memleket - 25 Şubat 2016, 20:33:55Hocam pf. kond. değerleri çok kritik midir? 18pf yerine 20pf kullansak sorun olur mu?  Birde BD135 yerine BD237 olur mu?

yüksek frekans devrelerinde frekansa direkt olarak etki eder bu kondansatör değerleri.
önlediği harmonik değeri,
oluşturduğu iç oslatör frekans değeri
yayın yaptığı frekans bandı
gibi değişimler sıkıntı oluşturur.
ama yaklaşık değerler için oturup hesaplama yapmak lazım. yani ben bu kondansatörü takınca 88-108 olan frekans bandı, 100-18 olarak değişecekse bu belki önemli olmayabilir. ama 150-250 MHz gibi değişim olacaksa o zaman sorun olur demektir.

transistörün ise datasheet bilgilerine bakmalısın. npn ise, frekans bandı fm verici ile hedeflenen bandı karşılıyorsa -ki karşılar muhtemelen, o zaman kullanabilirsiniz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: ismailke - 25 Şubat 2016, 16:16:23Merhaba, devrenin malzeme malzeme listesi ve baskı şeması varmıdır acaba, dosyaları açacak programım mevcut olmadığı için.

ekran resimlerini aşağıya kopyaladım, malzeme değerleri üzerinde yazışı. takıldığın yer olursa yazarsın.

memleket

Evin içerisinde denedim. Arada 4 duvar olmasına rağmen çok güzel çalışıyor.
Değerlere sadık kalarak yaptım. Sadece Trimerin değerinin ne olduğunu üzerinde yazmıyordu ama sorun çıkmadı. Harmonik yok denecek kadar az, oda radyoyu yakına koyarsam ufak tefek sarkmalar oluyor. 2 tane digital radyoda denedim,  frekans 94.5 gösteriyor... Transistörler ve dirençte cok hafif ısı var. Transistörleri soğutucuya bağlayarak ısı sorununu hallettim..
@Yusuf usta hocama devre şeması ve açıklamaları için teşekkürler..

memleket

@ismailke baskı devresini pdf formatında ekledim. yazıcıdan çıkartırken ölçeği %100 yapman lazım..

cetinkaya

Yusuf Hocam bb105 yerine farklı bir diyot kullanma ihtimalimiz var mı ? Var ise adını öğrenebilir miyim ?

ApoAtes

Alıntı yapılan: cetinkaya - 02 Nisan 2017, 11:30:37Yusuf Hocam bb105 yerine farklı bir diyot kullanma ihtimalimiz var mı ? Var ise adını öğrenebilir miyim ?
Ufak bir gezintiden sonra bununla ilgili bulabildiğim tek şey bb105 yerine bb102 kullanabileceğin ama aynı değeri vermesi içinde 3 tane bb102yi paralel bağlayarak kullanman gerektiğini okudum bir yerde... ustalar daha detaylı bilgi verecektir gerçi ama aklında olsun istedim  :)

Yusuf usta

bb105 varikap diyottur.
 Kondansatörlere benzeyen varikap diyot, ters polarmada çalışır,
uçlarına düşen gerilimin ayarlanması ile kapasitesini değiştiren ayarlı
kondansatör olarak kullanılırlar. Uygulanan gerilime göre kapasitif
değer değişir. Gerilim büyürse kapasitif değer düşer. Gerilime bağlı
olarak kapasite değişikliği sebebiyle varikap veya varaktör denir

Varikap Diyot0­100V arasındaki gerilimlerde ve 200GHz' e kadar olan
frekanslarda kullanılmaktadır. 3 ve ­100pF arasında kapasitif değeri vardır.

siz de bb105 datasheet'ini not edin bir kağıda. gidin malzemecinizde hangi varikap diyot varsa onun özelliği ile karşılaştırın bakın. Yoksa bb105 piyasada bolca var, bunu bulamadıysanız diğer yazacaklarımızı hiç bulamazsınız.

arius

Arkadaşlar devrede tam netlestiremedigim kısımlar var.
Mesela 4r7 diren. 4.7 ohm mu olacak. 4k7 değil di mi?

İkincisi 22ohm 2w direncin ısınma sebebi nedir?

3. olarak 741 den sonra ikinci bir 741 koysak daha güçlü olmazmi devremiz. Gürültü mu artar.

Son olarak buradaki transistörlerin tam olarak görevi nedir.
Bu devrenin geliştirmek adına analizini yapmak istesek nerden başlamalı.
Saygılar..

Adnancoskun

Alıntı yapılan: arius - 19 Mayıs 2017, 14:06:28Arkadaşlar devrede tam netlestiremedigim kısımlar var.
Mesela 4r7 diren. 4.7 ohm mu olacak. 4k7 değil di mi?

İkincisi 22ohm 2w direncin ısınma sebebi nedir?

3. olarak 741 den sonra ikinci bir 741 koysak daha güçlü olmazmi devremiz. Gürültü mu artar.

Son olarak buradaki transistörlerin tam olarak görevi nedir.
Bu devrenin geliştirmek adına analizini yapmak istesek nerden başlamalı.
Saygılar..
1- 4R7 evet 4.7 Ohm dur, ki bu direnç opamp'ın yani preamplinin beslemesini sağlıyor.
2- 22 Ohm 2Watt'ın ısınması gayet normal ( aşırı ısınma yoksa) çünkü vericinin çıkış kısmı (güç kısmı) o direnç üzerinden besleniyor, zaten güç istenmese idi 1/4 watt direnç konurdu.
3- 741 den sonra koyacağın milyontane 741 vericinin çıkışını güçlendirmez, yani mesafeyi artırmaz, çünkü o 741 preampli, yani ses frekansı yükseltmek için, fazlası kar değil , zarar bile verir, Örneğin...gürültü gibi....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın