Şu kabloyu uzatma kablosu olarak kullanabilirmiyim

Başlatan nedeni, 07 Nisan 2014, 17:32:26

nedeni

Elimde bir kablo var üzerinde :

ATOM KABLO BS EN 50525-2-11 2x0.75mm2 HO3VVH2-F TSE HAR

yazıyor.

Fiş ve priz alarak kablonun uçlarına eklemeyi düşünüyorum.Bunu normal elektronikçilerde satılan 3lü prizler , uzatma kabloları vb gibi kullanabilirmiyim?Yani 220v olacak direkt evdeki prize takacağım.

Teşekkürler

seron

kablo standardını internetten bulamadım ama 0,75 mm dediğine göre beyaz renkli halk arasında seyyar kablosu olarak bilinen kablo bu. bu kabloyla tv, müzikseti, vcd-dvd çalıştırabilirsin. ancak elektrikli soba falan çalıştırma sakın.

kablo şeffaf ise hoparlör kablosudur ve yine dediğim gibi kullanılabilir. olur yani ama ne çalıştıracaksın, önemli.


stk4221

meslek erbabı olarak sana demem o ki  evde kullanma o kabloyu 3*1,5ttr al metresi 1,5 tl  .0,75 anca aydinlatma için onada zorda kalirsam .
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Flatron

08 Nisan 2014, 11:56:47 #3 Son düzenlenme: 08 Nisan 2014, 12:01:29 Flatron
Alıntı yapılan: nedeni - 07 Nisan 2014, 17:32:26Elimde bir kablo var üzerinde :

ATOM KABLO BS EN 50525-2-11 2x0.75mm2 HO3VVH2-F TSE HAR

yazıyor.

Fiş ve priz alarak kablonun uçlarına eklemeyi düşünüyorum.Bunu normal elektronikçilerde satılan 3lü prizler , uzatma kabloları vb gibi kullanabilirmiyim?Yani 220v olacak direkt evdeki prize takacağım.

Teşekkürler

Bir önceki arkadaşın da izah ettiği gibi bu tür 220 volt bağlantılarında asla kablo kalınlığı konusunda cimrilik yapmayınız,hatta 1 milyoncu diye tabir edilen yerlerden kalın gibi görünen ancak o kalınlığın çoğu plastik olup içinde kesit olarak 0,75 den daha az bakır kullanılan seyyar kabloları bile satın almayınız.Aksi takdirde ısınan kablo evde çok büyük sorunlara hatta sigorta sistemi düzgün değilse,Allah korusun  evin yanmasına bile sebep olabilir. Ayrıca uygun malzemeler bile satın alsanız ama tecrübeniz yoksa siz bağlamayınız.Sonuçta 2 kablo kesip bağlama olarak düşünmeyin.Kabloyu keserken bakıra da zarar verebilir,sıkarken de
zarar verebilirsiniz.Ayrıca eve zarar geldiğinde yangın sigortam var diyede güvenmeyin ,bu tamirattan sonra bu olay oldu ise sigorta şirketleri size ödeme yapmayabilir.

Bu arada konu ile ilgili bir şeyide izah edeyim.
Diyelimki evinizde fırın,çamaşır makinası aynı anda çalışıyorken evde yanmış plastik kokusu gibi bir koku duyuyorsanız.Cihazları derhal kapatın ve sonra sigortaları kapatın ve o plastik kısımlarda ısınma olmuşmu  kontrol edin ısınan sigorta varsa ,onun ayaklarındaki vidalar gevşemiş olabilir elektrikçiye bunları sıktırın.Bu tam sıkılmamış(veya zamanla ısınıp genişlemekten dolayı )gevşemiş prizlerde de olabilir.Ayrıca prizde \"çıt çıt\" diye ses gelmeside buna işaret eder.Prizi daha kaliteli bir prizle değiştirin
 

seron

...
yanma erime olmuş fiş ve prizleri asla kullanmayın ve mutlaka bir bilene değiştirtin.

soba, fırın vs ısıtıcılı yüksek akım çeken eşyalarınızı ara sıra  fişten çekip kablo fiş ve prizlerini kontrol edin.

elektrik çarpmalarında ilkyardım tekniklerini ve alınacak önlemleri öğrenin...

hatta abartıyorum fiş prizden nasıl çekilir, ıslak elle priz ve fişlere dokunmama banyodaki prizleri muhafazalı olanlarla değiştirin vs...

gördüğünüz gibi siz öğrenmek istedikten sonra sitemiz size yardımcı olacaktır.

Atom_Kablo

2013 yılında harmonize standart olarak belirtilen uluslararası standart kuruluşlarının ortak ürünler için belirlemiş olduğu standartlarda revizyon yapıldı. buna göre TS 9760 HD 21.5 S3 olarak belirtilen standartın yerini EN 50525-2-11 standartı aldı. BS - British standart ın kısaltmasıdır. Atom Kablo, ağırlıklı olarak İngiltere'ye ihracat yapmasından dolayı ürünlerin üzerinde hem BS hem de TSE markalamalarını görmeniz mümkündür.

uzatma kablosu olarak seçtiğiniz kesit sorunuza yanıt veren diğer arkadaşların söylediği gibi kullanım amacınıza göre değişmek ile birlikte yüksek güç harcayan elektrikli aletleriniz için topraklı yani 3 damarlı ve minimum 2,5 luk kesitte kablolar ile uzatma yapmanızı önerebiliriz. Daha güvenli olması adına 3x4mm2 lik kablo daha doğru bir seçim olacak ise de bina tesisatlarında yönetmelik 1,5 ve 2,5 luk kesitlere izin vermesi nedeniyle müteahhitler yada elektrik taahhütçüleri maliyet kriterleri dolayısıyla bu kesitlerin dışına çıkmamaktadır.

2x0,75mm2 lik kablo topraksız bir kablodur. Dolayısıyla uzatma olarak enerji için kullanılacak ise kullanım alanları kısıtlıdır.

Uzatma kablosu yaparken kablo, fiş ve priz ile ilgili olarakta seçimi doğru yapmanızı ve standartlara uygun ürünleri kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Standartlara uygun olmadığını düşündüğünüz ürünler ile ilgili sanayi ve ticaret bakanlığına başvurarak denetim yapılması adına başvurabilirsiniz.

olc technics

Arkadaşlar gerekenleri yazmış. Bende şunu ilave edeyim: Bizim peder bey bir milyonculardan kablosuyla birlikte 3lü gurup priz almış. Birde anlatıyor "çok ucuz" muş falan diye. Bende bir inceleyivereyim şunu dedim. Valla yalan atmıyorum; kıytırık bir kabloyu, priz içindeki temas yerlerine puntoyla kaynatmışlar. O da dört beş tane tel ya var ya yok. Bakırın kalitesizliğinden geçtim, 0,75 mm2 damarlı kablolardan 3 ü bir araya getirilip bir kablo yapmışlar. Ben bu kabloyu hiç zorlanmadan, çıplak ellerimle ev ahalisinin gözlerinin önünde parçaladım. Bu yaptığımı düzgün bir kabloyla yapmaya çalışın bakalım becerebiliyor musunuz. Prizin arkasında, 2500w max yazmışlar birde. 250w ı bile zor taşır.

Velhasıl kelam: Çin malı kablodan uzak durunuz.


Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın