Gece çalışan ledli flaşör ?

Başlatan RoyaL, 03 Nisan 2014, 23:44:10

RoyaL

Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım..
Elektronikte henüz çok yeniyim 50 yaşından sonrada merak sardım bakalım ne olacak..
Bu daha ilk mesajım, ilk mesajda hemen soru sormak biraz ayıp olacak ama yapabilecek birşey yok yani şuan için benim sizlere katabileceğim fazla birşey yok, ilerleyen zamanlarda umarım benimde foruma katkılarım olur.

Alttaki resimde 555 ile sırayla yanıp sönen iki led in devre şeması var, devreyi kurdum çalışıyor ama ben bu ledlerin gündüz değilde sadece gece yanmasını istiyorum ama bu devreyi ldr ile sürmeyi başaramadım, yardımlarınızı görsel olarak paylaşabilirseniz çok mutlu olurum, teşekkür ederim..

gevv

merhaba,

ekteki devrenin  ldr ve transistörlü kısmını devrenize ekleyip deneyin  hassasiyeti  100k trimpot ile ayarlayabilirsiniz

anahtar; dark activated flasher , ldr activated flasher, ldr flasher

RoyaL

Merhaba öncelikle ilginize teşekkür ederim, dediğinizi doğrumu yaptım bilmiyorum ama isis te ldr iş görmedi bu şekilde..

RoyaL

gevv

devreyi uyguladınız mı ?  isis sapıtıyor olabilir   bred borda  kurup deneyin

işleyiş basit ldr direncine göre q1 transistörü iletime geçiyor  555 in besleme voltajını veriyor 

RoyaL

Elimde 2N4403 yoktu, elimde olan bc237 ile denedim saçmaladı devre, ldr nin üzerine ışık düştüğü halde led\'in biri canlı yanıyor diğeri çok az yanıyor, ldr nin üzerini karattığım zaman biri yanıp sönmeye diğeride sabit yanmaya devam ediyor.

serkan_48

bahsettiğin iki transistör birbiri yerine kullanılamazlar biri npn diğeri pnp ...

Ben şimdi proteusta çizip deneyeceğim biraz vakit alıyor sonucu yazarım burda. kolay gelsin

serkan_48

transistör yerine BC556/BC557/BC558  kullanabilirsin. Proteusta denedim sonuç senin dediğin gibi düzgün çalışmadı. hatta netten birden fazla değişik şema kurdum düzgün simüle edemedim. ama mantık doğru kurulan devrenin mantıken çalışmaması için bir sebep yok. Bencede bir projeboard üzerinde kur ve dene.

RoyaL

İlginize teşekkür ederim, BC556/BC557/BC558 bunlardan birini edinince yine denerim bulunduğum yerde bunları hemen edinme şansım yok, bc237 ile 555 olmadan ldr denemesi yaptığımda başarılı sonuç alınca devredede deneyeyim dedim ama olmadı..

mehmet254

royal kardeş,555 entegrenin 8  ve 4  nolu ayakları arasına 10K pot.ve seri olarak ldr yi bağlayıpda denerseniz gece çalışacak sanıyorum.biz öyle yapıyorduk,kolay gelsin

RoyaL

Dediğiniz şekildede olmadı Mehmet bey, aslında ustalar için çok basit birşeydir bu, ama ben aşamadım sorunu bir çizim şeklinde verilse daha iyi olacak sanırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın