dinamodan cep telefonu şarj aleti

Başlatan novax, 03 Nisan 2014, 02:40:18

novax

merhabalar ben dinamo ile elle şarj edilen cep telefonu şarj ünitesi yaptım.Ama bir sorunla karşılaştım.Dinamodan gelen akımı DCye çevirip çıkışta 4.8 V ve sabit olmamakla birlikte başta 70mA akım elde ettim zamanla 16-20 mA civarına düştü.(bu değerler telefon devrenin çıkışına bağlı iken ölçüldü ve telefondan 600 Ohm direnç ölçüldü ).Daha sonra devre çıkışından usb portuyla cep telefonuma bağladığımda telefon açıkken şarj oluyor.Ancak bataryayı tamamen boşalttıktan sonra şarj etmeye çalıştığımda telefon şarj olmamakta ve 15-20 dakika dinamoyu çevirmeme rağmen hiçbir şekilde telefon şarj olmamakta ve bu sebepten açılmamaktadır.Acil yardımlarınızı bekliyorum.

seron

yaptığın dinamo şarj devresinin bir şemasını yükleyebilir misin?

dinamo akımı ac dir, dcye çevirdin mi?

ceptelefonları 300mA i destekleyen 5-6V gerilim kaynağıyla şarj olur. verdiğin akım değerleri düşük.

gerilim ve akım değerleri normalse bile eğer iyi bir filtreleme yapmaz isen telefonu bozabilirsin, standart şarj adaptörü ile şarj oluyor mu?

li-ion piller normal geriliminin çok altına düştüğünde telefonun içindeki şarj edici devre kararsızlaşabiliyor.

bunları gözönünde bulundur, bir daha görüşelim

novax

dinamo olarak 5v luk dc motor kullandım terse çevirerek enerji üretiyorum yani, yaklaşık 10 V a kadar çıkıyor. Ac yi de diyotla dc ye çevirdim .Devreye bakacak olursak transistörün emiter bacağından 4,8 e yakın sabit dc voltaj ve sabit olmayan akım çekiyorum en başta 100ma e cıkıyor ancak daha sonra şarja devam ederken 16,20 mA \'e düşüyo.
Evet normal şarj adaptörüyle şarj oluyo.Telefonun şarj miktarını bitirip boş batarya ile önce adaptöre bağladığımda şarj olmaya başlıyor telefon açıldıktan sonra adaptörden çıkarıp,devremin çıkışına bağladığımda şarja devam edebiliyorum.Yani devredeki sorunum boş bataryayı telefon açılacak kadar şarj edemiyorum en başta.(D1:1n1001,sağ üstteki diyot led,R1,R2:470 ohm,C:100uf/10V,transistör M28s)

seron

öncelikle kullandığın yöntemin pek sağlıklı olmadığını söylemeliyim. çünkü dc motorlar döndürülürken çok ufak ters akımlar üretirler ki bu parazitli(çapaklı voltaj/dirty voltage) elektrik ceptelefonu gibi hassas cihazları bozabilir. bunu kısmen de olsa önlemek için 1000lik kondasnsatör koyduk.

ikincisi motor sabit hızla dnmelidir. her nsaıl bir mekanizma uydurduysan buna da dikkat etmelisin.

motor keşke 6V üretseydi. eğer regüle devresi uydurduysan(şemanı göremiyorum) kullandığın elemanlar da güç harcarlar.

son olarak devreyi doğru kurdun mu?

aşağıda pek de sağlıklı olmayan örnek bir devre çizdim:

novax

devre elemanları değerleri önceki iletimdebelitildiği gibi olup dinamo ufak oyuncaklar içinde olan 5 v luk dc motor

seron

bu devre tammamiyle yanlış bence.

ne şönt ne de seri regülasyon devresi bu.

aşağıdaki resimdeki üstteki devre seri regülasyon devresidir ki denedim, akım desteği düşük; telefon şarj yapıyor gösteriyor ama şarj olmuyor.

ikinci devre şönt regülatör devresidir ve akım bakımından daha iyidir ama elindeki transistör bunu kaldırmayabilir.

devreleri inceleyip bir de yamyam abiye bi sor bakalım.

Kemal88

Ters EMK yı önlemek için, + kısmına katodu gelecek şekilde, bi hızlı diyot bağlanır.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Nisan 2014, 20:35:44devreleri inceleyip bir de yamyam abiye bi sor bakalım.
Birileri kulağımı kuyruğumu çekiştirdi galiba ;D ;D
Bir tarif yapayım arkadaş anlayabilirse yapsın.
Motor ne tür bir motordur? DC motor mu AC motor mu?
Eğer DC motor ise bir resmini görelim mümkünse.
DC motor da olsa çıkışında aşırı pals li gerilimler olacaktır. (Kollektörlerin geçişi esnasında)
Bunu önlemek için en ideali uygun kuvvette bir köprü diyot kullanmalısın. 1A yeterli olacaktır.
Köprü diyodun hemen motora bağlı olan uçlarına yani AC uçlarına 100nF civarı bir kondansatör bağlamalısın. Bu kondansatöre parelel bir de diyot konulursa parazitleri bastırmada etkili olacaktır. Köprü diyodun hemen çıkışına ise uygun değerde elektrolitik bir kondansatör takribi 1000uF bağlanmalıdır.
Bu şekli ile yani basit bir köprü diyot bağlantısı ile bile telefonunu şarj edebilirsin. Ancak gerilimin güvenli olmayacağı için köprü diyot çıkışına bir regüle devresi bağlamalısın. Bunun için en ideal entegre LM7806 dır. Bu entegre 6V tan daha büyük voltajları geçirmeyecek regüle edecektir.
Sen de telefonunu güvenle şarj edebileceksin.

seron

motor oyuncaktan çıkma 5VDC motormuş. acaba motorun içinde kendi regülatör devresi varmı bilmiyoruz. olmadığını varsayarak şöyle yapıp geçicen aslında:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Nisan 2014, 18:36:36motor oyuncaktan çıkma 5VDC motormuş. acaba motorun içinde kendi regülatör devresi varmı bilmiyoruz. olmadığını varsayarak şöyle yapıp geçicen aslında:
Böyle de yapılabilir. Ancak motorun hızlı dönüşü esnasında voltaj artacağı için güvenli olmaz.
Çıkışa bir adet LM7806 koymak voltaj stabilizasyonunu sağlar.

seron

novax

Arkadaşlar teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için teknik sebeplerden dolayı bi süredir bakamamıştım foruma da.Seron son devredeki diyotların ikisi de 1N4148 mi bide bendeki motor içinde regulatör devresi yok.açıkcası benim yapmaya çalıştığım 5Vluk dc motor olarak geçen ancak  motorun ucuna taktığım aparatra  elle çevirerek 10 V\'a kadar çıkabilen sabit olmayan gerilimi çıkışta 5V \'a sabitlemek ve çıkıştan 1000mA lik telefonun bataryasını şarj edebilmek verdiğiniz önerileri dikkate alarak bi devre kurup deniyim ben sonra sonucunu tekrar yazarım foruma.elimdeki motorda resimdekinden.

seron

10V mu?.. hmmm durum değişti bir önce verdiğim devreyi kullanma ve hayır ikisi de 4148 değil özür dilerim unutmuşum.

alttaki devreyi kur. bir sorun çıkacağını hiç sanmıyorum.
4148 in sağındaki kondansatörü takmasan da olur ama 10uf civarında takarsan iyi olur.

novax

seron devreyi kurup denedim batarya içinde şarj varken devreyi çalıştırdığım da şarj etmeye başlıyor.Ama batarya boşken şarj etme işlemini gerçekleştiremiyor. yani telefonu açılması için gerekli gücü elde edemiyorum.devre çıkışından  batarya boşken sarj etmeye çalıştığımda 50 ila 80 mA'e kadar akım ve 5 V gerilim alabiliyorum ama batarya boşken şarja başlaması için yetersiz kalıyor, yani sorun çözülmüş değil.

seron

bu çok doğal. çünkü;gsm şarj adaptörlerinin akım desteği 250-500mA civarındadır. bu gerek şarjın başlaması gerekse hızlı devam etmesi açısından gereklidir. senin devren için 100-150mA üretebilsek yeter diye düşünüyordum ama sanırım o kadarını bile üretemedik, ya da lm regülatör entegresi orjinal değil.

LM7805 serisi entegrelerin 1 ampere(1000mA) kadar desteklediği gerek forumlarda gerekse datasheet lerinde yazsada sanırım Türkiyede satılan tipler çakma. ben de sana verdiğim devreyi daha önce 9V kumanda piliyle denediğimde telefonumun şarj oluyor gibi gösterdiğini ancak akşama kadar bir gram şarj olmadığını görerek sinirlenmiştim. sana bu entegreyi önerirken orjinaline denk gelirsin diye ummuştum ama şimdi ben de mahçup oldum.

Allahtan devren çok masraflı değil; herhalde max. 5tl falan vermişsindir. neyse.

novax!

kardeşim, motorunun voltaj ve akım çıkışını tekrar ölçmeni istiyorum. ama ölçü aletin doğu kademede  olacak. ikincisi baştan şunu söylemediğim için pişmanım: şarj adaptörünün yaptığı hızda şarj olmayacak. belki 100, maks 150mA. bu da normal şarj süresinden daha fazla zaman o çarkı döndürmen demek.

biraz beklersen ufak çaplı araştırmalar yapayım...

novax

önemli değil seron sen elinden geldiğince yardım ediyorsun :) şöyle birşey var ben motoru döndürünce telefon şarj  ederken 40mA civarında akım çekiyo zatende benim devreden çıkan akımı başlangıç için yükseltmem lazım yani batarya boşken yüksek akım çekiyorya şarja başlamak için sonrasında zaten akım yeterli oluyo.Akımı nasıl yükseltebiliriz diye uğraşıyorum ben de ac ye cevirip akımı denedim olmadı,flip flop yaptım o da olmadı.Aklıma başka da birsey gelmedi.şarj olma süresi de önemli değil benim için yeterki telefon sarj olmaya başlasın..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın