Pot. bağlama

Başlatan berkant967, 01 Nisan 2014, 00:42:47

berkant967

Arkadaşlar amfime volume (ses) potansiyometresi bağlamak istiyorum.
Ama bu işin tekniğini ve bağlantı şeklini bilmiyorum.
Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirler mi acep?

:D :D :D
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

Mr_YAMYAM

Öyle anfime pot bağlayacağım diyerek birşey bağlayamazsın ;D
Torbama buğday doldurmak istiyorm demek bile bundan daha açıklayıcı olur :D
Anfiye ne amaçla pot bağlayacaksın, işlevi ne olacak, anfinin giriş empedansı nedir?

Doğru soru şöyle olmalıydı.
Demiş olsaydın eminim ki çoğu arkadaşlar sinekler gibi konuya üşüşürler kendi bilgilerini ortaya dökerlerdi ;D
Değil mi arkadaşlar? 8)

berkant967

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Nisan 2014, 00:51:26Öyle anfime pot bağlayacağım diyerek birşey bağlayamazsın ;D
Torbama buğday doldurmak istiyorm demek bile bundan daha açıklayıcı olur :D
Anfiye ne amaçla pot bağlayacaksın, işlevi ne olacak, anfinin giriş empedansı nedir?

Doğru soru şöyle olmalıydı.
Demiş olsaydın eminim ki çoğu arkadaşlar sinekler gibi konuya üşüşürler kendi bilgilerini ortaya dökerlerdi ;D
Değil mi arkadaşlar? 8)
Doğru diyosun :D bu arada evet dediğin gibi ses için bağlıcam pot. u

ApoAtes

Muhtemelen stereo amfi yaptın ve internete stereo pot bağlantısı yazdığın an örnek resimler çıkıyor.
Örnek ;

kolay gelsin, iyi çalışmalar.

berkant967

evet stereo anfi yaptım da şaseyi nereye bağlıcam birde anfinin 4 çıkışı var?

Mr_YAMYAM

Gel şu işi bilimsel yapalım da okuyanlar da bilgilensin. ;D
Hem de bir ampliye pot bağlamanın teknik esaslarını tartışırız. Böylece yapılan iş daha teknik olacağı gibi, olası hatalar düzeltilir ve daha kalite ses alınır.
İstenilen belgeler ;)
1 Amplinin giriş empedansı. Amplinin teknik şema ve dökümanlarında mutlaka verilmiş olmalıdır.
2 Potu muhtemelen bir kutunun ön tarafına bağlayacaksın. Kutunun özelliklerini gösterir bir resim koyarsan, şaseleme konusunda gerekli şartları sunacaktır. Biz de buna göre en ideal bağlantı şeklini yapacağız.
3 Amplinin 4 çıkış olması sistem girişi ile ilgili olmayabilir. Eğer 4 çıkışı QUADROPHONIC olarak kullanmak istiyorsan bağlantı şekli değişeceği gibi pot özellikleri de değişecektir. Dolayısı ile ilk aklımıza gelen sistem, STEREO olarak konfigüre ederek bağlayacağız. Bu bağlantıda teknik özellikler doğrultusunda çıkışlara ilave edeceğimiz eklentilerle, daha sonrasında PSUEDO QUADROPHONIC ya da güncel olarak VIRTUAL SURROUND olarak konfigüre ederiz. ;D

Bence bu teklifi değerlendir. Bu iyi bir teklif ;)

berkant967

Anfiyi nasıl bir kutuya koyacağıma daha karar vermedim ama senin avatarındaki gibi bir kutu düşünüyorum.

Anfinin Şeması,Baskı Devresi  ve resimleri.

Anfinin Şeması

Anfinin baskı Devresii

Anfinin Resmi Resim bana ait değildir

Mr_YAMYAM

O entegre için takribi 22K-33K pot kullanmalısın. 10K bile kullanılabilir ama giriş kondansatörünü değiştirmek icab eder. Daha yüksek değerde pot kullanımı S/N değerine etki edecektir.
Benim avatarımdaki alet çok pahalı bir ses analizörüdür. Onun yerine atılmış eski hurda bir VCD player bulursan bu aletin metal şasesini kullanabilirsin.
Şaseyi bulduğunda sana resim çizeceğim.

06numan06

Kaç Watt Gücünde Bu Devre? Birde Neyle Besliyorsunuz ?

berkant967

ApoAtes

Neyle besliyorsunuzdan kasıt malzeme değil  :) Kaç volt ile besliyorsun onu soruyor kardesim  ;D Yani neyle besliyorsunuzdan ben kaç V besleme gerektiğini sorduğunu düşünürüm :)
Alıntı yapılan: 06numan06 - 01 Nisan 2014, 16:23:49Kaç Watt Gücünde Bu Devre? Birde Neyle Besliyorsunuz ?
14,4V besleme gözüküyor şemasında ama çoğunlukla 12V ile de yaklaşık verimi alabileceğini düşünüyorum ben dostum  ;)

berkant967

Alıntı yapılan: ApoAtes - 02 Nisan 2014, 21:41:35Neyle besliyorsunuzdan kasıt malzeme değil  :) Kaç volt ile besliyorsun onu soruyor kardeşim  ;D Yani neyle besliyorsunuzdan ben kaç V besleme gerektiğini sorduğunu düşünürüm :)14,4V besleme gözüküyor şemasında ama çoğunlukla 12V ile de yaklaşık verimi alabileceğini düşünüyorum ben dostum  ;)
Max 18v ama zarar görebilir en sağlıklısı 15v ;)

minimalite24

Iyi gunler herkese.Berkant arkadasim rica etsem devrenin ares projesini paylasirmisin.ben de tda 7560 ile anfi yapacagim ama bir turlu bacak boylari uyusan veya calisan bir pcb bulamadim.
[mergedate]1399744566[/mergedate]
Ben psu ile besleyecegim 12v 16 a veriyor o da tam dengi dengine :D.psu ile beslememin sebebi su an elimde 6 tane psu var :D
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın