2 x 1000 w anfi pcb lazım lütfen yardım

Başlatan minimalite24, 31 Mart 2014, 23:31:10

minimalite24

Beyler aranızda 2 x 1000 w anfi pcb şema paylaşabilecek var mı?
Şimdiden teşekkürler.
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

Mr_YAMYAM

cevat1

Devre 300 watt üzerine tasarlanmış olup, kanal başına 32 transistörle 1500 Watt güç oluşturulacak, şekilde  genişletilebilir...

Dosyalar http://construyasuvideorockola.com/downloads/amp_expandible.pdf

Ayrıca çeşitli güçlerde  Baskılı devreleri olan denenmiş devreler... http://construyasuvideorockola.com/proyectos_amplificadores.php

WILD_TURK

Alıntı yapılan: minimalite24 - 31 Mart 2014, 23:31:10Beyler aranızda 2 x 1000 w anfi pcb şema paylaşabilecek var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Devre bulunur da neyle beslicen :)
nerden baksan böyle bir anfiye simetrik 90 volt 3000 watt toroid lazım :D

minimalite24

WILD_TURK

Alıntı yapılan: minimalite24 - 09 Nisan 2014, 20:45:53Beslemem,Aç Bırakırım :D

:D :D
Anfiyi 500 liraya mal etsen trafo (toroid) rahat 1000 lirayı bulur... geçebilir de

minimalite24

elimde 3-4 tane PSU var.Bunları birbirlerine seri bağlayarak bir güç kaynağı yapmayı planlıyorum.Yanlsım varsa düzeltin.Şimdiden Teşekkürler

serkan_48

Anfi devrelerinde neden smps tercih edilmez ( kullanılmaz değil ama tercih edilmez )

Trafolu güç kaynaklarının tercih nedeni daha sessiz ( parazit yada ne deniliyorsa ) çalışır. smps anahtarlama yöntemi nedeniyle hoparlörlerden azda olsa vınıltı yada parazit ses gelir. uygun güçte bir smps de hatrı sayılır maliyeti vardır.

peki bunu nasıl bir hoparlöre bağlayacaksınız? elinizde bu güçte bir hoparlör varmı.. evde apartmanda bu anfi hoparlör sistemini çalıştıracağım deme sakın.

minimalite24

Elimde bu anfiyi karsilayacak gucte hoparlor olmasa ben bu konuyu acmazdim.hatta elimdeki hoparlore anfinin gucu yine yetmeyecek .ben duz bir rakam olsun diye 2x1000w dedim.ayrica evim mustakil ve bu sesten rahatsiz olacak kimsede yok

serkan_48

Çok güzel projede ilerledikçe foruma da eklerseniz bizlerde faydalanmış oluruz.

Kemal88

Başka bi arkadaş için 2 x 1000W çıkış vericek şekilde, SMPS dizayn etmiştim fakat tabi deneme şansımız olmadı daha. Simülasyonda denemiştim çıkıştan voltajları almıştım fakat programı tam kullanamadığımdan diye düşünüyorum ki yabancı forumlarda da öle demişlerdi, çıkış voltajları tam 70V da sabitlenmiyordu.

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4748.0
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

minimalite24

Teşekkürler dostum düşünmen yeter :D
[mergedate]1398115105[/mergedate]
Alıntı yapılan: WILD_TURK - 14 Nisan 2014, 18:39:46:D :D
Anfiyi 500 liraya mal etsen trafo (toroid) rahat 1000 lirayı bulur... geçebilir de
Kusura bakma arkadaşım yazdığını dikkatle okuyamamıştım.Anfinin maliyeti en fazla 20 tl :D trafoyuda özel sardırmaya kalkışacaktım ki 450 tl dedi ve benim amacım  elimdeki trafoları birbirlerine seri bağlayarak buna da doğrultma yaparak dev bir güç kaynağı yapmak :).Ve projem hala devam ediyor sağdan soldan transformatör bulmaya çalışıyorum :)

seron

Alıntı yapılan: minimalite24 - 22 Nisan 2014, 00:25:09Teşekkürler dostum düşünmen yeter :D
[mergedate]1398115105[/mergedate]Kusura bakma arkadaşım yazdığını dikkatle okuyamamıştım.Anfinin maliyeti en fazla 20 tl :D trafoyuda özel sardırmaya kalkışacaktım ki 450 tl dedi ve benim amacım  elimdeki trafoları birbirlerine seri bağlayarak buna da doğrultma yaparak dev bir güç kaynağı yapmak :).Ve projem hala devam ediyor sağdan soldan transformatör bulmaya çalışıyorum :)
bak ne diyeceğim. ne kadara mal olur bilmiyorum ama hurdacılardan ya da 2.elcilerden bilgisayar power'ı alsan nası olur acep?

minimalite24

6 Adet 15 v adapter =30 tL | 1 adet 300w PSU =>90 V 20 Amper :) işimi görecek
[mergedate]1398256750[/mergedate]
Adapterler birbirlerine seri bağlanarak 90 v elde ediliyor psu'yu da paralel bağlayarak 20 a elde ediliyor 450 tl yerine yaklasık 50 tlye güç kaynağı hallediliyor :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: minimalite24 - 23 Nisan 2014, 15:40:456 Adet 15 v adapter =30 tL | 1 adet 300w PSU =>90 V 20 Amper :) işimi görecek
[mergedate]1398256750[/mergedate]
Adapterler birbirlerine seri bağlanarak 90 v elde ediliyor psu'yu da paralel bağlayarak 20 a elde ediliyor 450 tl yerine yaklasık 50 tlye güç kaynağı hallediliyor :D
Böyle bir güç kaynağı kendi içerisindeki sorunlarla uğraşmaktan, değil 1000 W'lık ampliyi çalıştırmak, kıytırık bir devreyi bile çalıştıramayacaktır ;D
İhtiyacım olan 50mA lik akım için bile olmadık devrelerle uğraştım.

Hızlı köprü diyot kullanmaktan tut ta, LOW-ESR kondansatörlere kadar

Hatta 50mA akım için, mantıken 1W lık trafo bile yeterli olurken daha güçlü transformatör kullanmaya kadar ;D
Hala da RIPPLE değerini nasıl daha aşağılara çekebilirim diye uğraşıyorum >:(

minimalite24

Bir umut benimkisi :) bir ses duysam şu araba hoparlörlerini evde bi kullanabilsem gerisi çorap söküğü gibi gelir :D

Mr_YAMYAM

Umut fakirin ekmeği deseler de elektronik umut ile olmaz.
Belli koşulları yerine getirmeden belli seviyeye ulaşamazsın.
Sağından mıncıkla, solunu kes gibi mantık yürütmek mutlaka birşeylerden feragat etmek anlamına gelir.
Bu yüzden tam olarak amacını belirlemeli ve bu amaç doğrultusunda en uygun seçeneği seçmelisin.
Alıntı YapDaha o kadar enerji tesisatım yok ;D
2X30W istersen bulunur ;)
Daha önceki mesajımda söylemiş olduğum gibi binlerce Wattlık sistemler sadece hayal ürünüdür. Bu hayalin gerçekleştirilmesi ise öyle 1000-2000TL ile olmaz ::)
Kendi evimde 2X30Wattlık STK 465 li kendi yapımım ampliyi kullanıyorum.

Bir kere galeyana gelip ses seviyesini 7 ye getirmiştim.
Alt komşu dahil olmak üzere bitişik komşular deprem oluyor diye sokağa dökülmüşlerdi ;D

Flatron

Alıntı YapHala da RIPPLE değerini nasıl daha aşağılara çekebilirim diye uğraşıyorum >:(

Hangi şartlarda aradığınız ripple değeri nedir?
Ayrıca ripple ı nasıl ölçüyorsunuz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Flatron - 23 Nisan 2014, 17:43:03Hangi şartlarda aradığınız ripple değeri nedir?
Ayrıca ripple ı nasıl ölçüyorsunuz?
Ripple ölçümleri için işyerine gidiyorum.
Orada osilaskoptan tut ta hassas dbm metrelere varıncaya kadar her türlü ölçü aleti var.
Malum bu tür aletler pahalı olduğu için ev için temin edemiyorum.
Amacım ucuz malzemeler kullanarak ripple değerini -84dbm lere çekebilmektir. (12V için yaklaşık 10mV)

Flatron

Devrenin giriş ve çıkış skop görüntüleri varmı?
(Konuyuda bölmek istemiyorum ama eğer bu konu açılırsa oradada konuşulur)

Mr_YAMYAM

İşyerinde kullandığım scoplar TEXTRONIK marka ve eski tip. Dolayısı ile ekran görüntüsü alamıyoruz.
Bu konu ile ilgili araştırma ve tartışma konusu açmıştım ancak pek rağbet görmedi :o
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4594.0

serkan_48

Mr_YAMYAM abi sen nerde çalışyosun allah aşkına ? :D Her türlü ölçü aletlerinin olduğu bir iş yeri muhteşem

Bu arada imalatlarındaki özene bayıldım. Tam keyif adamısın ince düşünüp ne istediğini biliyosun helal olsun.. Bende ince düşünüyorumda imkanlarım ev ve yemek masam dahilinde çok kısıtlı olduğu için hayalimdekileri yapamıyorum offff :(

seron

"Yani bir led bağladığımızda aynı mikroFarad kapasiteli iki değişik büyüklükte kondansatörün içine depolanmış elektriğin birinde 3saniye, diğerinde ise 16 sn süre ile ledi aydınlattığını görmek mümkün..."
demiş yusuf usta geçmişte. kondansatörün voltajı büyüdüğündem mi küçldüğünde mi ledi daha uzun süre yakıyor? teoride değil pratikte.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 23 Nisan 2014, 18:43:20Mr_YAMYAM abi sen nerde çalışyosun allah aşkına ? :D Her türlü ölçü aletlerinin olduğu bir iş yeri muhteşem

Bu arada imalatlarındaki özene bayıldım. Tam keyif adamısın ince düşünüp ne istediğini biliyosun helal olsun.. Bende ince düşünüyorumda imkanlarım ev ve yemek masam dahilinde çok kısıtlı olduğu için hayalimdekileri yapamıyorum offff :(
Artık çalışmıyorum.
Emekli ve de yemekli oldum ;D
Çalıştığım işyeri BROADCASTING üzerine idi ;D
Serkan için son imalatımın fotolarını koyayım da gudursun ;D
Belki diğer arkadaşlara da ilham gelir ve onlar da birşeyler yapmaya çalışırlar ;D

Görüldüğü üzere henüz bitmedi.
İç kısma bakır SHIELD yapılacağı için beklemede.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın