joule hırsızını geliştirmek

Başlatan seron, 27 Mart 2014, 20:14:21

seron

joule hırsızını geliştirmek; ya da yapmaya çalıştığım her neyse...

merhaba yine bir konuyla karşınızdayım.

internette gördüğüm 1 kalem pille led yakma konusu ilgimi çekti ve devreyi uygulayıp çalıştırdım. buraya kadar bir sorun yok.
ancak devreyi büyütürsem daha da güçlenip güçlenmeyeceğini deneyeceğim.

bir sorun var: devreyi joule01 resmindeki kurduğumda çalışmıyor ki internet kaynaklarında çalıştığı yazıyor,
joule02 deki gibi yapınca çalışıyor.

size hatayı göstereyim:

seron

bu da uygulamam çalışıyor. üçüncü fotoda daha büyük trafo ve bd139 ve 2adet AA kullanarak yapmayı düşünüyorum. belki resimdeki power ledi daha parlak yakarım(3V 3W)

mehmet254

selam arkadaşım bobini 40x10 sarıyorum 2n3055 ile 5 metre mavi leed saatlarce yanıyor.ilgilenen arkadaşlar kullanabilirler.

Adnancoskun

şimdi benim burada anlamadığım şey...... yaptığınız bu devre 1.5 volt\'u led yakacak gerilime mi çıkarıyor ve ledin parlak yanmasını mı sağlıyor.... yoksa pilin sahip olmadığı bir enerjiyimi bulup çıkarıyor ortaya?

ayrıca 3 watt lık bir power led\'i 1.5 voltluk pil ile yakabilirmisin, step/up yaparak evet yakabilirsin. ancak devreden çekeceğin akım da en az (kayıpları saymıyorum) 2 Amper eder... bir pil 2A akımı nekadar süreyle sağlayabilir?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

chf

Alıntı yapılan: seron - 27 Mart 2014, 20:14:21joule hırsızını geliştirmek; ya da yapmaya çalıştığım her neyse...

merhaba yine bir konuyla karşınızdayım.

internette gördüğüm 1 kalem pille led yakma konusu ilgimi çekti ve devreyi uygulayıp çalıştırdım. buraya kadar bir sorun yok.
ancak devreyi büyütürsem daha da güçlenip güçlenmeyeceğini deneyeceğim.

bir sorun var: devreyi joule01 resmindeki kurduğumda çalışmıyor ki internet kaynaklarında çalıştığı yazıyor,
joule02 deki gibi yapınca çalışıyor.

size hatayı göstereyim:
Seron kardeşim bu trafoyu neden koymuşlar açıklarmısın...Trafo tekrardan devreye geribeslememi yapıyor...Bildiğimiz kadarıyla JOULE  enerji birimi.. LED yıllarca yanıyo da bizim mi haberimiz yok...:)

seron

mehmet254
yaptığın devreyle 5m mavi led şeridini saatlerce yakıyorum demişsin süper iş çıkarmışsın tebrikler. ama neden 40x10?

adnancoşkun
soruyu bilmediğinden değil de arkadaşlar öğrensin diye dormuşsun :) açıkçası devrenin nasıl çalıştığını izah edemiyorum.
bedava enerji diğe birşey yoktur. o yüzden enerji gayipten gelmiyor. indüksiyon ve geribesleme prensipleriyle alakalı bir durum sanırım. devre 1,5V gerilimi ledi çalıştıracak şekilde darbeler üreterek arttırıyor, led bu nedenle çalışıyor. bobinde indüklenen gerilim, bc547 ile hızla anahtarlanarak kendi içinde bir kısırdöngü oluşturuyor ve kollektör-emitör arasına çıkış veriyor. power led yarım saat bile yanmıyor çünkü dediğin doğru. bir defa ledin değerlerinde bir sorun var: ledi alırken 3V3W diye aldım, test ettiğimde 3V gerilimde 50mA akım çekiyor. dediğin gibi 2A civarında akım çekmesi lazım ;D

yaptığım birinci devrede power led 2 pille daha parlak yanıyor zaten.

chf

led yıllarca yanmıyor ;D ancak ilk devrede normal beyaz led, kullanılmış bir pille saatlerce çalışıyor(sıkılıp sonuna kadar beklemedim.) ancak son ölçtüğümde pil gerilimi 0,8V a düştü ve led parlaklığı hala aynıydı! (0,8V=pil bitik) yani bu sistem bir anlamda bitik pillerin değerlendirilmesi açısından ideal.

joule,  ısı hesabunda da kullanılan bir enerji kavramı diye biliyorum; devrenin adıyla alakasını ben de kuramadım :D
yukarıda açıkladığım gibi trafo indükleme işi  için.

arkadaşlar bu devrenin bir benzerini geçen sene yapmıştım. devre 300uH lik bobin eklenmiş bir flip flop devresiydi ve bu devre kadar verimli değildi. pil biterken ışık zayıflıyordu. o nedenle bu hırsızı sevdim doğrusu :D

dün gece saat 3 civarında 3. resimdeki parçalardan birtane daha yaprım. tasarruf lambasından söktüğüm şok bobinini boşaltıp, çamaşırmakinesi tahliye pompasından çıkma telle(daha kalın) 100-100 sarım sardım. bd139 transistörü ve direnci de 100ohm olarak değiştirip kurdum. ancak tek pille aynı ışıma, power ledde daha kör ışıma elde ettim. iki pil kullanmam gerekiyor ki power led parlak yansın ki piller adnanın dediği gibi yarım saat bile dayanmadı.

muhtemelen sarım sayısı artınca frekans düştü ve anahtarlama hızı da düştüğünden devrenin verimi eksiye gitti. yada bilmiyorum. bu  akşam biraz daha çalışıp resimler yükleyeceğim.

son olarak jül hırsızı ıslık sesine benzer bir ses üretiyor. seri bağlana hoparlörden rahat duyuluyor. ;)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: mehmet254 - 28 Mart 2014, 01:10:00selam arkadaşım bobini 40x10 sarıyorum 2n3055 ile 5 metre mavi leed saatlarce yanıyor.ilgilenen arkadaşlar kullanabilirler.
5 metre mavi led\'i 1 pil ile mi saatlerce yakıyorsun?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yazici67

Joule thief devreleri stabil devreler değildir. Genelde sarıma çok bağlı olmakla birlikte birkaç kHz ile 500-600kHz arasında farklı frekanslarda harmoniklerle çalışan yapılabilecek en basit DC/DC step up devresidir.

Joule thief sistemini yüksek güçte kullanmak pek mantıklı değil zira fazla miktarda anahtarlama kaybı var.
Daha yüksek güçlü ve verimli bir sistemi kurmak için MC34063 gibi step up entegreler kullanılabilir. Eğer daha da yüksek güç gerekiyorsa flyback bir devre kurulur.
1. resim ile 2. arasındaki tek fark bobinin bağlantı yönü. Bu da sizin sarım şeklinize bağlı. Tek teli toroid nüveye 20 tur sarın. Sonra kabloyu kesmeden biraz sıyırıp bir uç çıkarın ve geri kalan kabloyla 20 tur daha sarın. Ortadan sıyırdığınız uç (+) ya ve diğer iki uçta direnç ve transistöre gidecek biçimde 1. şekil olur.
Ya da eşit uzunlukta iki kablo alın. Bunları beraber ikli bir biçimde toroide 20 tur sarın. Bir tarafta iki ucu birleştirin. Bu da bifilar sarım olur.

seron

zaten son cümlenizdeki gibi yaptım, olmadı. kazınmış + ucu kesip şekil 2 deki gibi yaptım çalıştı.

bilginiz için sağolun.

seron

dün gece geç saatlerde joule hırsızı devresiyle yaptığım bir deneyi,

bilen bilmeyen tüm arkdaşlara tecrübe olması amacıyla .rar olarak paylaşıyorum isteyen açıp baksın...

pillerin verimli kullanılması açısından güzel bir devresir.

şimdi profesyonel arkadaşlara danışmak istiyorum: UV ledlerin verimli çalışmaları açısından bir multivibratör devresiyle kullanılmaları gerektiğini okumuş, 555 timer devresiyle yapılmış vir UV led devresini incelemiştim. jül hırsızı UV led için ideal midir?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın