banyo şofbenle ısınma sistemi

Başlatan seron, 27 Mart 2014, 14:39:32

seron

merhaba,

ısınma önemli bir ihtiyaç. ancak nasıl daha ekonomik hale getirilebilir.

bu gün tasarruflu ampuller ve ledlerle artık etkin ve daha düşük güçle aydınlarma sağlanabiliyorken ısıtmayı ekonomikleştirebilirmiyiz?

işte fikir:

kalorifer peteklerine(radyatör) 7000W banyo şofbeni ve devridaim pompası, güvenlik için de basınç süpabı ve termostadlar bağlarsak
acaba etkin ve daha ekonomik ısıtma sağlanırmı ki?.. bilmiyorum. haydi tartışalım.

ani su ısıtıcısı olarak da bilinen yüksek watajlı şofbenler, adından da anlaşılacağı gibi suyu kısa sürede ısıtabilmektedir. mesele şu ki ısınan suyun ısıtma sisteminde dolaşarak tekrar soğuk su girişine döneceği bir kapalı sistem düşünülürse, ki güvenlik önlemi alacağız, bence şofbenin kısa süreli 5-10dk çalışması durumunda koca evi ısıtmak mümkün olabilir.

7000W (7kW) göze bayağı büyük bir rakam gibi görünüyorsa da aslında evin(en azından bizim evin) en az elektrik harcayan eşyası. çünkü kısa süre çalışıyor. dört kişilik bir evde yaşıyorum ve elektrik faturası 70-90tl arası geliyor ki gayet düşük aslında.

kalorifer sistemine montajlanmış bir şofben 10dk  da bir çalışıp sussasa, bence 1saatten fazla yeter.(bence diyorum; kalori hesabı yapmak lazım yetmeyedebilir).

veriler:
-il antalya (hemen önyargıda bulunmayın kışın burası da soğuk oluyor)
-ev ortalama 100-120metrekare
-ev hem güney hem kuzeye bakıyor(iki cephe-diğer binalarla bitişik nizam)
-hedef kat 2. Bina dört kat.
-doğalgaz sistemi yok
-ve son olarak odun sobasından da klimadan da nefret ediyorum imdat!

aklına bir şey gelen var mı?

Mr_YAMYAM

Bu işin en ekonomik şekli güneş panelleridir.
Güneş panellerinden Antalya bölgesinde yazın 1m2 için 1400W/h civarında enerji elde edilebilmektedir.
Bu enerji direk ısı enerjisidir. Elektrik panellerinin ise verimleri henüz oldukça düşüktür. m2 için takribi 250W/h.
Eğer hem ısı panelleri hem de elektrik panelleri koyabilirsen,
Evin m2 hesabına göre yaklaşık 10 adet ısı paneli yerleştirebilirsen,
BRÜLÖR olarak ta en az 2000 litre hacim yaparsan,
Günde 4 saatlik güneş ile ortalama ev ısısı 22-24\'C civarı olacaktır.

Bu hesaplar içerisinde dış çephe yalıtımı olması gereklidir.

seron

aslen günısı sistemini de düşünmedim değil. ancak rezistans kullanmadan yeterli olmaz diye düşünüyorum.

bir sitede topraktan ısınmayla ilgili bir konu okumuştum.

buyrun:
http://acarkaptan-freeenergy.blogspot.com.tr/search?updated-max=2012-05-27T13:22:00-07:00&max-results=7&start=7&by-date=false

ulaşamazsanız bu da mantığı anlatan resim:

Mr_YAMYAM

Topraktan ve hatta yeraltı kaynaklarından ısınma sistemlerini biliyorum.
Bu sistemlerin genel kurulum maliyetleri çok fazla olduğu için bireysel kullanımlara uygun değildir.

seron

teşekkür ederim.

o halde güneş enerjisine rezistans ilavesi yapayım ben.  zaten ısıtılmış olan suyu 7kW den daha düşük kuvvetli (2000W)bir rezistansla ısıtarak radyatörlere pompalamak daha akıllıca.

şimdi neden taktım rezistansa?

günısı (yada güneş enerjisi-biz yaygın olarak günısı diyoruz) sistemi güneşi görmedi mi asla ısıtmıyor ve depodaki suyun daha evi ısıtamadan soğuyacağından eminim, o yüzden. sıcak suyu daha da ısıtmak taraftarıyım.

izolasyon:

mümkün değil. halkarasında kaba ve ince sıva olarak bilinen mantolama ile sıvalı binamızda binanın yerinden dolayı malesef ısı kaybı çok yüksek. ben de oturacağım daireye radyatör döşey(t)eceğim. motor ve termostad meselesinde işte bize iş düşecek analog termostad yerine elektronik termostad ve dijital termometre kullanmayı düşünüyorum. külfeti artarsa vazgeçedebilirim.

neyse sağolun.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 27 Mart 2014, 19:57:50teşekkür ederim.

o halde güneş enerjisine rezistans ilavesi yapayım ben.  zaten ısıtılmış olan suyu 7kW den daha düşük kuvvetli (2000W)bir rezistansla ısıtarak radyatörlere pompalamak daha akıllıca.

şimdi neden taktım rezistansa?

günısı (yada güneş enerjisi-biz yaygın olarak günısı diyoruz) sistemi güneşi görmedi mi asla ısıtmıyor ve depodaki suyun daha evi ısıtamadan soğuyacağından eminim, o yüzden. sıcak suyu daha da ısıtmak taraftarıyım.

izolasyon:

mümkün değil. halkarasında kaba ve ince sıva olarak bilinen mantolama ile sıvalı binamızda binanın yerinden dolayı malesef ısı kaybı çok yüksek. ben de oturacağım daireye radyatör döşey(t)eceğim. motor ve termostad meselesinde işte bize iş düşecek analog termostad yerine elektronik termostad ve dijital termometre kullanmayı düşünüyorum. külfeti artarsa vazgeçedebilirim.

neyse sağolun.
Bilim ve teknik der ki;
Önemli olan bir şeyi verimli kullanmaktır. Isı kaybı yüksek ise elde edilmesi gereken enerji de o oranda yüksek olmalıdır.
7000W lık elektrik enerjisi ile 100 Litre civarındaki şohben suyunu, kaç saatte, kaç \'C artırabileceksin? Buradaki suyun sıcaklığını kayıp olmadan sabit tutabilecekmisin?
Artırılmış sudaki enerjiyi odalara yayarak, kaç metreküp havayı, kaç dakikada kaç derece artırabileceksin.?
Isısı artırılmış odanın sıcaklığını kaç saat sabit tutabileceksin. Sonuçta pencere açıksa asla ısınamayacaktır.
Tüm bunların açıklaması mantıklı bir şekilde yapıldığında ortaya bir gerçek çıkmaktadır.
HER NE KADAR ELEKTRİK ENERJİSİ UCUZ MUŞ GİBİ GÖRÜNSE DE KAYIPLAR DİKKATE ALINDIĞINDA OLDUKÇA PAHALIDIR.
BU GİBİ MESELELER ZATEN DÜNYADA İŞLENİLMEKTE OLUP GELİŞMELER ZATEN İNSANLARIN HİZMETİNE SUNULMAKTADIR.
AMAÇ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME İSE ZATEN MESELE YOK. BEN DE BÖYLE ARAŞTIRMALAR YAPIYORUM

Sana BEL-RAD önereyim. ;D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4367.0.html

seron

;D beleş radyatör ha?  ;D

teşekkürler ama itiraf edeyim si z benden daha profesyonelsiniz ve benim o nitro oksit yok şu kadar metrküte yüzte kırküç sonuçlarına ulaşabilmem mümkündeğil, çünkü hem edinmem gereken fazla girdi var, hem de bende matematik zayıf yüzde hesabı falan...

yukarıda bahsetmiş olduğunuz şeyleri elbette düşündüm ancak az önce de dediğim gibi önce verileri tesbit etme ve ayrıca hesaplama sorunum var.
sadece evimin metrekaresini ve cephesini belirleyerek bu kadar verimli sonuçlara ulaşmam mümkün olmadığından ben de basit bir petek ve ısıtıcı sistemi kurmaya karar verdim. fazla uğraşmak istemiyorum. elektrik sobası klima ve odundan kurtulmam mümkün olacak mı ona bakıyorum.

tasarruf da gerekecekse de şuan değil.

7000W şoben banyo olurken suyu o kadar hızlı ısıtabiliyorsa ısıtmış olduğu suyu odayı ısıtıp geri aldığında daha kolay ısıtacak ve sistemin 5-10 dakikada kapanması gerekecek. işte şimdi sorun başlıyor. 10dk çalışıp kaç dakika susması gerekiyor? benim faturamı 3\'e katlayacaksa boşver gitsin; ancak iki katına kadar razıyım zaten bu kadar bedeli odun+elektrikli soba maliyetine ödüyorum...

böyle düşünsek?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 27 Mart 2014, 20:42:34;D beleş radyatör ha?  ;D

7000W şoben banyo olurken suyu o kadar hızlı ısıtabiliyorsa ısıtmış olduğu suyu odayı ısıtıp geri aldığında daha kolay ısıtacak ve sistemin 5-10 dakikada kapanması gerekecek. işte şimdi sorun başlıyor. 10dk çalışıp kaç dakika susması gerekiyor? benim faturamı 3\'e katlayacaksa boşver gitsin; ancak iki katına kadar razıyım zaten bu kadar bedeli odun+elektrikli soba maliyetine ödüyorum...

böyle düşünsek?
Düşünsek te bazı gerçekleri gözardı etmemeliyiz.
7KW/h lik enerji harcaman olacaktır. Masrafları hesapla.
Banyo suyu en fazla 30-35\'C dir. Evdeki bir odanın sıcaklığını sabit tutmak için min. 40\'C lık ısıya sahip radyatör kullanmalısın.( izolasyonlu sistemler için)
Devri daim esnasında su sıcaklığı 40\'C tan 30 a düşecektir. Senim enerji harcaman bu 10\'C lık kaybı yerine koyabilmektir.
Haliyle bu ısı izolasyon olmayan binalar için çok daha karmaşık hale gelmektedir. Ama biz kabaca 1 saatte oluşan ısı kaybı olarak düşünelim.
Her bir saatte 10 dk 7000W harcamak durumundasın. 24 saatte toplamda 240dk elektrik harcayacaksın. Yani 4 saat.
4X7=28KW günlük elektrik harcaması.
28X30=840KW civarı olacaktır. 100KW civarı da evdeki diğer kullanımlar=940KW eder.
Elektrik idaresi 100KW kullanımdan sonra fiyatları katladığı için yorum yapamaıyorum ancak epey bir meblağ tutacağını söyleyebilirim:D

serkan_48

Selamlar.. bir iklimlendirmeci olarak ve Antalya\'da yaşadığımıda söyleyerek konuya giriş yapmak istiyorum.

Elektrikle ısınma konusunda rezistanslı ısınma konusu verim olarak çok kötü. Bu konuyu unutun diyebilirim. bir kaç adet elektrikli kombi devreye aldım çalıştırdım test ve ölçümlerini yaptım benim devreye aldığım elektrik rezistanslı kombiler 45-50 amper çekiyor ve 100 m2 kadar alanı ısıtıyordu. yaklaşık 9-10 kw elektrik harcıyordu. üzerinde termostat var ve su sıcaklığı uygun değere geldiğinde otomatik yapıyordu.

Bildiğim kadarıyla şok ısıtıcılı banyo aparatları dönüştürülürse çok verimli olacağını sanmıyorum. Onların rezistansı şok ısıtma için birbirine çok yakın sarılmıştır. Bu yüzeyden geçen soğuk su hızlı bir şekilde ısınıp duş başlığından çıkar. ve takribi 35-45 derece civarında akar. şebeke suyu soğuktur ve rezistans tabiri caiz ise bu suyla kendini soğutur. Eğer ısıttığımız suyu rezistansa tekrar verirsek sistem sorunlar çıkartacaktır. Ama rezistanslı bir kombi ısıtıcı yapmak isterseniz şu şok ısıtıcılı banyo fiyatına yakın bir maliyette kombi dizayn edebiliriz. Maliyet biraz daha yüksek çıkacaktır. Kontrol elemanları yüzünden.

Eğer ben kendi evime radyatör sistemli bir ısıtıcı yapacak olsam bunu ısı pompası ile yapardım.

ısı pompaları toprak - su - ve hava kaynaklı olmak üzere içe ayrılır. bunlardan toprak ve su kaynaklılar kurulum maliyetleri yüksek olduğu için ve kurulum için toprakta yere ihtiyaç olduğu için az tercih ediliyor. Hava kaynaklı ısı pompaları bence Antalya gibi çok soğuk ( derken eksi sıcaklıklara inmeyen yörelerde ) olmayan yerlerde tercih edilebilir seçeneklerdendir.

Bu sistemde klima dış ünitesi gibi bir ünite var ve cihazın su bağlantı uçları var. Bu cihaz radyatör tesisatına bağlanıp ısıtma yine gazla yapılmaktadır. Rezistanslı sistemlerden daha ekonomiktir. Hatta bazı modelleri soğutma fonksiyonunuda yerine getirmektedir ancak bu fonksiyonlu üniteler radyatöre değil fancoil ünitelerine baplanmaktadır.

Kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

seron

mr yamyam teşekkür ederim ben Wattgeçtim bu işten ;D
bence günısıya düşük watajlı resistans yeterli... senin tasarımının benim 2010 da aklıma gelen hali...

serkan 48, klima prensibiyle çalışan bir sistemden mi bahsediyorsun; yani dış ünite, içerideki radyatörlere gaz mı basıyor? maliyeti ne kadar?

serkan_48

Alıntı yapılan: seron - 28 Mart 2014, 16:28:31mr yamyam teşekkür ederim ben Wattgeçtim bu işten ;D
bence günısıya düşük watajlı resistans yeterli... senin tasarımının benim 2010 da aklıma gelen hali...

serkan 48, klima prensibiyle çalışan bir sistemden mi bahsediyorsun; yani dış ünite, içerideki radyatörlere gaz mı basıyor? maliyeti ne kadar?

Yok dostum dış ünite su ısıtıyor ısınan suyu radyatör tesisatına veriyorsun.

Maliyeti hakkında detaylı bilgim yok. Değişik markalardan fiyat almak gerekiyor.

seron

serkan_48

Alıntı yapılan: seron - 28 Mart 2014, 20:48:41e ne anlamı kalıyor? kombiyle ısınmanın aynısı?

Ne anlamı kalıyor sorusuna cevap şudur.

1- konunun ilk başında elektrikli rezistans ile ısıtmaktan bahsettiniz. elektrikli ısıtmada 1 kw elektrik harcayarak 1 kw ısıtma elde edersiniz. Benim bahsettiğim ısıtma sisteminde 1 kw elektrik harcarsınız dış ortamın sıcaklığına bağlı olarak 3 - 4 kw ısıtma alırsınız. Yani rezistanslı ısıtmadan çok daha verimli sistemdir.

2- kombi de ne yakacaksınız Antalyada her yerde doğal gaz yok. Taşıma tüple o iş çok zor oluyor. Onuda denedik.

3- Güneş enerjisi ile ısıtma yapacaksan şunu söyleyebilirim. Uygulamasını yapmış biri olarak metrekareye düşen güneş radyasyonu 550 watt ile 1500 watt arasında değişir. sizin ortalama 80 m2 bir evi ısıtmanız için en az en az 15-25 m2 güneş ışığını görecek alana ve panele ihtiyacınız olacaktır. Çatınız buna müsaitmi ? Yada evinizin bulunduğu alan buna müsaitmi?

4- Güneş enerjisi içine rezistans takıp bu suyu evi ısıtmakta kullanamazsınız. 2m2 alandan bu enerjiyi alamazsınız. artı su soğuduğunda rezistans devreye girdiğinde ısıttığınız su panelleride ısıtacak ve kısa dalga kızıl ötesi ışıma yapıp ısıttığınız suyu tıpkı güneş gibi ışıma yaparak soğutacak.

Yani işin içinde iş var. Ben size en optimum çözümü söyledim.

**Resiztansla ısınma yapılabilir. ama elektrin çok pahalı param bol derseniz çok güzel ısınırsınız.
**Isınmak için güneş enerjisi kullanacağım derseniz (sıcak su sistemi ile) dediğim gibi 1x2 metrelik panellerden 10-15 adet kullanmalısınız. Buda alan sorununu ortaya çıkarıyor.

vesayire vesayire.. Dahada derinleşebilir konu. Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 29 Mart 2014, 12:14:38Ne anlamı kalıyor sorusuna cevap şudur.

1- konunun ilk başında elektrikli rezistans ile ısıtmaktan bahsettiniz. elektrikli ısıtmada 1 kw elektrik harcayarak 1 kw ısıtma elde edersiniz. Benim bahsettiğim ısıtma sisteminde 1 kw elektrik harcarsınız dış ortamın sıcaklığına bağlı olarak 3 - 4 kw ısıtma alırsınız. Yani rezistanslı ısıtmadan çok daha verimli sistemdir.

2- kombi de ne yakacaksınız Antalyada her yerde doğal gaz yok. Taşıma tüple o iş çok zor oluyor. Onuda denedik.

3- Güneş enerjisi ile ısıtma yapacaksan şunu söyleyebilirim. Uygulamasını yapmış biri olarak metrekareye düşen güneş radyasyonu 550 watt ile 1500 watt arasında değişir. sizin ortalama 80 m2 bir evi ısıtmanız için en az en az 15-25 m2 güneş ışığını görecek alana ve panele ihtiyacınız olacaktır. Çatınız buna müsaitmi ? Yada evinizin bulunduğu alan buna müsaitmi?

4- Güneş enerjisi içine rezistans takıp bu suyu evi ısıtmakta kullanamazsınız. 2m2 alandan bu enerjiyi alamazsınız. artı su soğuduğunda rezistans devreye girdiğinde ısıttığınız su panelleride ısıtacak ve kısa dalga kızıl ötesi ışıma yapıp ısıttığınız suyu tıpkı güneş gibi ışıma yaparak soğutacak.

Yani işin içinde iş var. Ben size en optimum çözümü söyledim.

**Resiztansla ısınma yapılabilir. ama elektrin çok pahalı param bol derseniz çok güzel ısınırsınız.
**Isınmak için güneş enerjisi kullanacağım derseniz (sıcak su sistemi ile) dediğim gibi 1x2 metrelik panellerden 10-15 adet kullanmalısınız. Buda alan sorununu ortaya çıkarıyor.

vesayire vesayire.. Dahada derinleşebilir konu. Kolay gelsin.

anladım. yer müsait. ama bu iş hemen olmaz. en başta ani ısıtıcı daha pratik gelmişti.

serkan_48

Ani ısıtıcı görevi gereği hızlı ısıtma sağlamak için dizayn edilmiştir.

O rezistans yapısı sık olduğu için uzun ömürlü olmayacaktır. Kısa sürede rezistans patlayacak kısa devre olacaktır.

stk4221

bu iş yaş hemde ne yaş elektrikle ısınmak zarardır  su ani şoklandıgı için feri yok hele birde ısınan suyu peteklere vereceksiniz hayalperestlik bu 4 petek geçtikten sonra su buz  gibi olucak haliyle  rezistans  hiç durmadan çalışacak ısınamadan paralar buhar olacak

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın