binalar için otomatik havalandırma

Başlatan seron, 26 Mart 2014, 19:04:28

seron

bu fikir oturduğum binanı havalandırma sorunu nedeniyle aklıma geldi ve sizlerle paylaşmak istedim.

bulunduğumuz apartmanın banyo ve tuvaletleri binanın tam ortasından geçen maks. 1metrekarelik bir boşlukla havalandırılıyor(!)

mesele de burada zaten havalandırılmıyor. içeride uzun süre kötü kokular birikiyor ve beni çıldırtıyor.

işte fikir:

bir adet uygun ebatta fan(kafe restoranlarda kullanılan tipten)

bir adet merdiven otomatiği ya da timer şalter

uygun uzunlukta 0,75 kablo

daire sayısı kadar merdiven otomatiği düğmesi hani merdiven ışığını yaktığımız tiktak şeylerden.

henüz yapmadım ama şöyle yapılır:

fan, dama havalandırma boşluğunun bacasına yerleştirilir ve kanarları çimento vs ile kapatılır.

075 kablo fana bağlanarak boşluktan sarkıtılır, ve her daireye buton bağlanacak şekilde wc banyo ğencerelerinden içeri alınır.

dairelere butonlar yerleştirilip merdiven otomatiğine devrenin merdiven otomatiğiyle ilişkisi sağlanır.

her dairede işi biten çıkmadan önce düğmeye basar, belli süre çalışan fan, içerideki buhar, kötükoku vsyi içeriden emerek bacadan kovar.

eğer timer şalter kullanılacaksa herdaireye buton koymaya gerek yoktur, ayarlanan zaman aralıklarıyla kendiliğinden çalışır.

neden kendi daireme fan koymuyorum?

tuvelet ve banyo ayrı ve 90derece açıyla pencereler birbirine bakıyor. fanın çalışması durumunda örneğin banyodan emilen kötü hava tuvalete ve alt-üst diğer dairelere pompalanacaktır. bunun yerine uygun güçte tek bir fan ana çıkışa bağlanır, elektrik sarfiyatı apartman aidatından sorumlu sayaca yüklenir: ortak kullanım.

soruna (umarım) çare bulunur. çok masraflı olduğunu sanmıyorum, eğer bu tip bir sorununuz var ise deneyebilirsiniz. bana mantıklı geldi.

bu hafta içinde tesisatı döşemeyi düşünüyorum ama fan kaç W olmalı ve acaba kontaktöre ihtiyacım olur mu ki?...

stk4221

benimde aklıma şöyle bir şey geldi tuvalete ışıksız girilemeyecek kadar  karanlık oluyosa katlar arsındaki cam aralıklarını ölç camlara karşılık yukarıdan aşagı bir hat üzerine LDR direnç bagla sal aşagı  ;D devreye müteakip zaman rolesi ekle  .  hangi kattaki tuvaletin ışıgı yanarsa   devreyi  tamamlar       not : çok fena beyin fırtınası yaparım  ;D ;D ;D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

serkan_48

Nacizane fikrim bu 1x1 m2 lik alanın en üstüne uygun ebatta bir fan koyup günün belli saatlerinde çalışması sağlanarak ( genelde yoğunluğun olduğu saatlerde ) havalandırmayı sağlamanız ve boşluktaki havanın beklememesini sağlayıp kötü koku oluşumunu engellemenidir.

Anladığım kadarıyla fansız doğal akış sağlanamıyor.

seron

stk4221 fikrin güzel. evet odalar karanlık hatta kendi yaptığım ışıldaklardan koydum ki ceryan kesilince o pozisyonda kalmak kötü oluyor ;D
ancak ışığa duyarlı devre tuvalet-banyodan çıkar çıkmaz susacaktır sanırım röle devresini zaman ayarlı yapmak gerekir ki bu da kolay. fanın ortalama

1dk. çalışması gerekli.

serkan, evet havalandırma sağlanamıyor. sağlanamıyor\'u bırak hiç hava akışı yok. bu nedenle uygun güçteki bir fanın 1dk çalışıp tüm dairelerden az da olsa hava emmesi lazım. bina toplam 4 kat-4daire. fan sorun benim için gerisini hallederim. kaç w fan kullanmalıyım bilmiyorum birazdan endüstriyel tip fanları araştıracağım.

sistem işe yararsa benzer sorunlar yaşayan arkadaşlar da deneyebilirler hatta yaygınlaşabilir.

mesele şu ki abi bu elektrikçilerin hiç kafası çalışmıyor (antalya için söylüyorum) kime sorsam banyo ve tuvaletin lamba düğmesine paralel yapmamı tavsiye ediyor. olmaz arkadaş olmaz! diğer daireler de havalandırmna yapmak isteyebilir. diğer dairelerin elektrik sayacı ayrı. vs vs... açık unutacaksın olmaz... falan filan... sizin oturduğunuz ilde de elektrikçiler devre elemanlarına \"diyot\" diyor mu mesela ;D adam kondansatöre de diyota da dirence de hepsine \"diyot\" diyor. bir de bildiğin röleye hepsi \"zaman rölesi\" diyor. sövüyorum içimden :)

ilgilendiğiniz için sağolun.

stk4221

bagımsız merdiven otomatigi butonunu indireyim dersen o iş yaş çok ugraşırsın . büyük yerlerde gördügüm  kırmızı türbinli pervanelr vardı . rüzgarın etkisiyle dönüşünü tamamlıyo ve bacadan akışı saglıyo .

eyer makanik sistemlerle aran iyiyse vakit aralıgın çoksa  vede çalışma sahan varsa türbin sistemi üstüne kafa yor elektrikli sistemi az çok yapar herkez. farklı bir tasarım çıkar derim.

ama dersen ki; aman bizim binadakiler pinti 5 kuruşun hesabını yaparlar ugraşıp yapsam  ne çok boş adam bu ya derler . diyosan  kıymetli vaktini boşa harcama   kur sistemi dayan gittsin  ;)

mesele şu ki abi bu elektrikçilerin hiç kafası çalışmıyor  ( bu lafınada alındım şimdiden söyliyeyim)

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

ApoAtes

Eğer tesisat döşemeye kararlıysan ekstra merdiven otomatiği yada timer şalter kullanmana gerek yok bence. Direk fandan gelen 0,75lik kablolarını her dairede bulunan WC ışığının aç/kapa anahtarına bağlayarak ; içeri girerken ışık yakıldığında fanda otomatik olarak çalışmaya başlar. Çıkarken kapattıklarında da fanda durur. Buna istersen zaman ayarlı devrelerden ekleyip bir 15 saniye kadar daha fanın çalışmasını sağlayabilirsin.

Şimdiden kolay gelsin.

Adnancoskun

dairenin fazı farklı olabilir... bu durumda tuvalete 2 daire aynı anda girerse geceyi karanlıkta geçirebilirsiniz... :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

stk lafıma alınma benim yaşadığım ilde böyle... :D

yorumları okudum tuvalet düğmesine olmaz neden: her dairede trifaze giriş var. adnanın dediği gibi fazlar çakışırsa ciddi bir gümleme olabilir.

ikincisi wc-banyodan çıkar çıkmaz susmasın fan; çıkarken basayım 1dk boyunca çalışsın, o ara ben evden çıkabileyim ve aman düğmeyi açık mı unuttum aman şöyle miydi demeyeyim.

tribün sistemi olmaz. illa ki tesisat olacak. kararlıyım arkadaş ;D

internetten endüstriyel tip fanlara bir baktım 250-300wattlık bir fan 6000mküp/saat hava emebiliyor. bu arada 1metrekare değilmiş boşluk özür dilerim.

http://www.polmakmakina.com/index.php?sid=36

sayfanın en altında bir tablo var.

neyse bir bakacağız artık... millet rüzgardan elektrik üretiyor biz elektrik harcayıp rüzgar üretiyoruz ;D

ApoAtes

WC anahtarına dememin sebebi bir yakınımın olduğu apartmandan aklıma geldi. Her dairede wc girerken anahtar(ışık) açıldığında fan çalışmaya başlıyor ve çıktığı zaman kapattığında ise 20 saniye kadar çalışmaya devam edip kendisi çalışmayı otomatik kesiyor. Buradan aklıma geldi yine de bir yazayım dedim bende  :)

seron

hmmmm zaman gecikmeli bir devre var.

evet iyi ki dedin çünkü gecekondu, depo, market, işyeri ya da benzer müstakil mekanlar için uygun çözüm. teşekkürler...

daha önce çalıştığım bir markette ışıkla bereber açılıp beklemeden kapananı vardı. zaman gecikmesi aklıma gelmedi bak.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın