C# seri port ile led yakmak

Başlatan redali, 19 Mart 2014, 17:15:44

redali

Merhabalar c# ile seri porttan sürme devre ile led yaktırmam gerekli destek anladıklarım ile bi şema çizdim fakat doğrumu bilmiyorum ve seri port bağlantısını nasıl yapacağım onuda bilmiyorum.
Programda 2 adet buton ve süresi olacak yazdığım süre kadar transistörün base tetikliyecek ve o led yanacak.Devrene 2 transistör 1 yeşil 1 kırmızı led 2 diyot(pcye bişey olmasın :) ) 1 Pil veya Güç kaynağı  devre için bi levhamı neyse ondan 1tane seri port bağlantı kablosu kendimde malzemeler bunlar fakat bunlar internetten nerden temin edebilrim ? Programı ve devreye yardım ederseniz sevinirim.Çizdiğim resim

Retona

Her şeyden önce seri port paralel port gibi on/off mantığından ziyade, veriyi belirli bir zaman aralığında parçalara bölerek göderiyor. Kullandığınız port masa üstü pc\'ye ait ise 10 v civarında voltaj verecek.

Çizdiğiniz yöntem yerine şöyle bir şey önereyim:

Hazır seri port için üretilmiş kartlar var, Örnek olarak :
http://tr.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-12v-7276-relay-control-board-belt-ad-serial/1264778493.html

Yahut, bir aracı entegre ile izole sağlayıp bir mcu ile istediğiniz şekilde iletişim kurabilirsiniz.

2 çıkış olmasını istemişsiniz seri port tx-rx yani alıcı ve verici olarak haberleşir. Yani bir veri gidişi ve birde veri gelişi olur.

Pic kullanmayı düşünüyormusunuz ? pic kullanırsanız. İstediğiniz kadar alıcıyı yönetebilirsiniz. ?

Programlama kısmına gelince:
c#\'ın içerisinde rs232 kütüphanesi var gayet rahat bir şekilde haberleşebilirsiniz. Şöyle bolca örnek mevcud:

http://toanbily.blogspot.com.tr/2010/02/serialport-rs-232-serial-com-port-in-c.html

Fikir vermesi için bunuda ekleyelim :
https://www.google.com.tr/search?q=serial+port+led+control&client=firefox-a&hs=Uve&rls=org.mozilla:tr:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DLopU57mOYbA0QW79IHABQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=632

Şöyle son bir ekleme daha :

2 transistör kullanarak 2 ledi ayrı ayrı yakabilirsiniz:

Transistörün biri seri port ile tetiklenirken diğerinin Beyzi tetiklenmeyecek seri port kapandığında ise 2.transistör otomatikman tetiklenecek: araya bir direnç daha koymayı unuttum ama mantığı böyle.

redali

Dersi yeni görmeye başladım ve pic veya dediğiniz kartları görmedik hoca sadece c# ile ledi yakıp döndüreceksiniz ve devrede transistör kullanacaksınız dedi konumuz transistör olduğu için şemayı öyle çizdim.Hoca transistörü kullanıcağınız voltaja göre seçin dedi pc çıkışları 5v(base dedi) geçicek akıma görede 12v - 24v olabilir dedi diyotuda devreden geri elektrik geçmesin diye koydum bilgisayara herhangi bir akım gitmesin diye

redali

Alıntı yapılan: Retona - 19 Mart 2014, 17:36:09Her şeyden önce seri port paralel port gibi on/off mantığından ziyade, veriyi belirli bir zaman aralığında parçalara bölerek göderiyor. Kullandığınız port masa üstü pc\'ye ait ise 10 v civarında voltaj verecek.

Çizdiğiniz yöntem yerine şöyle bir şey önereyim:

Hazır seri port için üretilmiş kartlar var, Örnek olarak :
http://tr.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-12v-7276-relay-control-board-belt-ad-serial/1264778493.html

Yahut, bir aracı entegre ile izole sağlayıp bir mcu ile istediğiniz şekilde iletişim kurabilirsiniz.

2 çıkış olmasını istemişsiniz seri port tx-rx yani alıcı ve verici olarak haberleşir. Yani bir veri gidişi ve birde veri gelişi olur.

Pic kullanmayı düşünüyormusunuz ? pic kullanırsanız. İstediğiniz kadar alıcıyı yönetebilirsiniz. ?

Programlama kısmına gelince:
c#\'ın içerisinde rs232 kütüphanesi var gayet rahat bir şekilde haberleşebilirsiniz. Şöyle bolca örnek mevcud:

http://toanbily.blogspot.com.tr/2010/02/serialport-rs-232-serial-com-port-in-c.html

Fikir vermesi için bunuda ekleyelim :
https://www.google.com.tr/search?q=serial+port+led+control&client=firefox-a&hs=Uve&rls=org.mozilla:tr:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DLopU57mOYbA0QW79IHABQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=632

Şöyle son bir ekleme daha :

2 transistör kullanarak 2 ledi ayrı ayrı yakabilirsiniz:

Transistörün biri seri port ile tetiklenirken diğerinin Beyzi tetiklenmeyecek seri port kapandığında ise 2.transistör otomatikman tetiklenecek: araya bir direnç daha koymayı unuttum ama mantığı böyle.

Devre ayrı ayrı olacak gibi seri porttan 2 uç gelecek biri kırmızı led kısmına biri yeşil led kısmına bi tek pil tek olacak programdan bi butona tıklayın yeşil yancak ötekine basınca kırmızı yancak program halledilir bişey ama bu devre için gerekli malzemeler nelerdir transistör ve diyotu nasıl almam lazım bunları bilmiyorum.Kaç v vs. yardımcı olurmusunuz.

Retona

Alıntı yapılan: redali - 19 Mart 2014, 21:41:02Devre ayrı ayrı olacak gibi seri porttan 2 uç gelecek biri kırmızı led kısmına biri yeşil led kısmına bi tek pil tek olacak programdan bi butona tıklayın yeşil yancak ötekine basınca kırmızı yancak program halledilir bişey ama bu devre için gerekli malzemeler nelerdir transistör ve diyotu nasıl almam lazım bunları bilmiyorum.Kaç v vs. yardımcı olurmusunuz.

Şimdi tekrar etmekde faide var seri port veri alış verişini 2 yol ile sağlar. tx ve rx tx verici rx ise alıcı ucudur. Yani bu port paralel port gibi değil. tx ucundan sürekli veri göndererek transistörün beyzini tetiklersiniz ve ledi yakarsınız. Ancak siz iki led diyorsunuz. İkinci ledi yakmak için veri gönderecek uc varmı ki seri portta ? rd ucunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Daha önce böyle bir şey ne denedim nede ihtiyaç duydum.

Şu resimde seri portun veri gönderen ucları mevcud buradan seçebilirsiniz.

İki koldan veri gönderirseniz şu devre işinizi görür.

EKLEME: Resimdeki ikinci \"rd\" Pini \"dtr\" yada başka bir veri gönderen pin olacak. Resimde yannış yazmışım.

Ancak şöyle bir şekilde yardımcı olabilirim.

Şöyle:

bu yöntem ile seri porttan veri gelmediği sürece ikinci transistör tetiklenecek ve ikinci led yanacaktır. Seri porttan veri geldiği sürece birinci led yanacaktır.

Diğer türlü dediğim gibi kontrol pinlerini kullanabilirsiniz. ama denemedim ve diz üstü bilgisayar kullanıyorum. genelde çevirici kullanıyorum bu işler için hoş artık onada gerek kalmadı gibi bir şey

Programlama kısmına gelince

msnd de yığınla örnek var ama yardımcı olurum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın