10 F kondansatör yapımı için yardım

Başlatan mehmet254, 12 Mart 2014, 22:50:11

mehmet254

Arkadaşlar 10F  3  volt kondansatör yapmak istiyorum.piyasadan 1 F  buldum  ama işimi görmedi.aradığımı bulsamda  fiyat değeri yüksek olacak, büyük olması önemli değil,10 F  ulaşsın yeter diyorum.yardım ve desteklerinizi rica ediyorum.

serkan_48

10 farad lık bir kondansatörü elde yapmaktanmı bahsediyorsunuz?

mehmet254

Yusuf usta

1F 5 lira ise 10 adet 50 lira yapar. bu kadar ucuza elde yapamazsın. gidip al ve paralel bağla :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mehmet254

Peki hocam teşekkür  ederim,iletide yazmıştım  onu  saymayın,kolay gelsin

Flatron

http://www.youtube.com/watch?v=36fq3HemxYY

Önce Culoumb kanununu okuyun araştırın
Sonrada bu değerlere göre nasıl yapabileceğinizi araştırın

Flatron

Sevgili Kardeşim
Belki yukarıda biraz aşırı tepki vermiş olabilirim
Kusura bakma insanın yaşı biraz büyük olunca huyu falanda değişiyor
muhtemelen 14-15 yaşında genç bir öğrencisin
Ancak şunuda düşünmek gerekir ben 14-15 yaşında iken tam dalga adaptörler falan yapıyordum 18 inde iken anfi yapıyordum
o zamanalar ne pdf ler vardı nede youtube
ama araştırıyorduk bunu anlatmak istedim
kırdı isem kusura bakma zaten bu direkt senle alakalı  bir durum değil eğitim ,hocalar gibi başka nedenlerde var

serkan_48

Soruyu bende şöyle sorsam ..

Elde yapma bir kapasitörle kaç faradlık bi kondansatör yapabiliriz maksimum?

Flatron

1 farad lık kondansatör için tam olarak hesap etmedim ancak arada dielektrik katsayısı çok yüksek olan bir malzeme bile kullanılsa
bile en az  10 metre kare gibi bir levha gerekir sanırım

mehmet254

Alıntı yapılan: Flatron - 13 Mart 2014, 00:27:29Sevgili Kardeşim
Belki yukarıda biraz aşırı tepki vermiş olabilirim
Kusura bakma insanın yaşı biraz büyük olunca huyu falanda değişiyor
muhtemelen 14-15 yaşında genç bir öğrencisin
Ancak şunuda düşünmek gerekir ben 14-15 yaşında iken tam dalga adaptörler falan yapıyordum 18 inde iken anfi yapıyordum
o zamanalar ne pdf ler vardı nede youtube
ama araştırıyorduk bunu anlatmak istedim
kırdı isem kusura bakma zaten bu direkt senle alakalı  bir durum değil eğitim ,hocalar gibi başka nedenlerde var
Yok hocam önemli değil saygım var,yusuf usta parayı bastır satın al dedide,o zaman araştırma geliştirme olamıyor,ben su ile denemeyi düşünüyorum,10cm küp su kaç mikro farad acaba birisi yazsa işe başlayabilsem.

Yusuf usta

Demek Yusuf usta Parayı bastır satın al dedi... :)

Mehmet kardeşim, sen \"aradığımı bulsam da fiyatı yüksek olacak\" cümlesini kullandın. araştırma ve geliştirme diye bir şeyden bahsetmedin. Senin yazını okuyan kişi şunu anlıyor:

\"Piyasadan pahalıya temin edebileceğim bir kondansatör var, kendim yapayım ucuz olsun\"

Madem söylemek istediğin bu değildi, o zaman kusura bakma kardeşim.

mehmet254

kusura bakmayın hocam kabalık etmek istemedim.ben çoğu yazılarınızı okurum,takip ederim.zaman zaman bilgilerinizden faydalandım,sağlıcakla kalın.

Mr_YAMYAM

10 Farad için garanti veremem ama iyi bir kondansatör yapabilmeniz için şöyle bir öneride bulunabilirim.
Markete gidiniz. 30cm eninde ve 15m uzunluğunda alüminyum folyo rulolarından 2 adet satın alınız. ;)
Aynı ebatlarda olmak koşulu ile rulo halinde 2 adet te pişirme kağıdı alınız. :)
Pişirme kağıtlarını parafine batırarak iyice emdiriniz. Kuruduktan sonra alüminyum folyoları pişirme kağıtlarına yapıştırınız. (Parafin yapışkandır) Kutup kablolarını bağlayarak RULO halinde sarınız. ;D
İŞTE SİZE Epey bir FARAD\'lık kondansatör. Kaç farad olacağını bilemem ancak fazla gelirse rulonun üstünden azar azar kesilebilir.

;D ;D ;D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: mehmet254 - 18 Mart 2014, 01:38:52kusura bakmayın hocam kabalık etmek istemedim.ben çoğu yazılarınızı okurum,takip ederim.zaman zaman bilgilerinizden faydalandım,sağlıcakla kalın.

Estağfirullah Mehmet Kardeşim, kabalık etmedin zaten. Cümleni okuyunca tebessüm ettim, ve iletiye de tebessümle başladım, Sevgiler.

dhan000

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Mart 2014, 02:31:3510 Farad için garanti veremem ama iyi bir kondansatör yapabilmeniz için şöyle bir öneride bulunabilirim.
Markete gidiniz. 30cm eninde ve 15m uzunluğunda alüminyum folyo rulolarından 2 adet satın alınız. ;)
Aynı ebatlarda olmak koşulu ile rulo halinde 2 adet te pişirme kağıdı alınız. :)
Pişirme kağıtlarını parafine batırarak iyice emdiriniz. Kuruduktan sonra alüminyum folyoları pişirme kağıtlarına yapıştırınız. (Parafin yapışkandır) Kutup kablolarını bağlayarak RULO halinde sarınız. ;D
İŞTE SİZE Epey bir FARAD\'lık kondansatör. Kaç farad olacağını bilemem ancak fazla gelirse rulonun üstünden azar azar kesilebilir.

;D ;D ;D

aklımda  alüminyum folyoları kullanıp bir  devasa kondansatör yapmak vardı siz yazmışsınız.  pişirme kagıdı yerine rulo halindeki sanırım strec naylon deniyor onlardan araya koymayı düşünmüştüm...
acaba kağıdlamı daha verimli olur yoksa bu dediğim ince naylonlamı...
parafin şartmı ki yapışmasada olmaz mı? sıkıca sarıldıktan sonra...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: dhan000 - 18 Mart 2014, 13:00:03pişirme kagıdı yerine rulo halindeki sanırım strec naylon deniyor onlardan araya koymayı düşünmüştüm...
acaba kağıdlamı daha verimli olur yoksa bu dediğim ince naylonlamı...
parafin şartmı ki yapışmasada olmaz mı? sıkıca sarıldıktan sonra...
Streç naylonun dialektik özelliklerini bilemem. Daha doğrusu pişirme kağıdının da bilmiyorum. Parafinin dialektik özelliklerini değiştirdiğini bildiğimden dolayı önermiştim. (Çoğu alüminyum elektrolitiklerde vardır) Yoksa kullanılması elbette zorunlu değildir.
Sağlamlık ve yapılma zorluklarını saymazsak streç naylon kullanımının hiç bir sakıncası yoktur.

serkan_48

Merak ettim bi ara deneyeyim ama elimde kapasitemetre yok olsa iyi olurdu yaptığım kondansatörün sığasınıda ölçmüş olurdum.

Yapılacak projelerime bunuda ekledim. :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 18 Mart 2014, 22:37:34Merak ettim bi ara deneyeyim ama elimde kapasitemetre yok olsa iyi olurdu yaptığım kondansatörün sığasınıda ölçmüş olurdum.

Yapılacak projelerime bunuda ekledim. :D
Önermiş olduğum kondansatörün (VAR)volt amper reaktif değeri yüksek olacaktır.
Denemeler esnasında bir insanı ciddi şekilde çarpabilecek kapasitededir.
DİKKAT EDİLMELİDİR.

mehmet254

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Mart 2014, 02:31:3510 Farad için garanti veremem ama iyi bir kondansatör yapabilmeniz için şöyle bir öneride bulunabilirim.

;D ;D ;D
Evet güzel bir deneme,folyo zaten var.pişirme  kağıdı veya streç ile denemeye başlıyorum.mr   yamyam sonuçları  bitince size yazarım.iyi akşamlar.

seron

yorumları okudum bana birşey kalmamış ;D

yine de hatırlatayım şarj konusuna dikkat et o kadar büyük kapasiteli bir kondansatör tehlikelidir ve ciddi şekilde çarpılabilirsin.

katmanları \"naylon-alüminyum-naylon alüminyum\" şeklinde oluşturup rulo haline getirmelisin bu haliyle bile çok yer kaplayacaktır ;D

serkan_48

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Mart 2014, 19:39:50yorumları okudum bana birşey kalmamış ;D

yine de hatırlatayım şarj konusuna dikkat et o kadar büyük kapasiteli bir kondansatör tehlikelidir ve ciddi şekilde çarpılabilirsin.

katmanları \"naylon-alüminyum-naylon alüminyum\" şeklinde oluşturup rulo haline getirmelisin bu haliyle bile çok yer kaplayacaktır ;D

Alıntı yapılan: serkan_48 - 23 Mart 2014, 22:02:05deneyen yokmu arkadaş yaa :D merak ettim nasıl oldu :D

Alıntı yapılan: mehmet254 - 19 Mart 2014, 00:26:58Evet güzel bir deneme,folyo zaten var.pişirme  kağıdı veya streç ile denemeye başlıyorum.mr   yamyam sonuçları  bitince size yazarım.iyi akşamlar.

Muhtemelen uyarıları okumadı. Acaba şarj oluyormu diye voltaj vererek yükleyip, elleri ile kontrol ettiyse vay haline ;D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Mart 2014, 00:31:55Muhtemelen uyarıları okumadı. Acaba şarj oluyormu diye voltaj vererek yükleyip, elleri ile kontrol ettiyse vay haline ;D

Allah rahmet eyleye ;D

mehmet254

Arkadaşlar kondansatörü sardımda,dokunmadım,buradayım,diyotlar patladı.1n5400 denemiştim,şimdi 1n5408 lerle çalışıyorum.daha yüklemedim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mehmet254 - 26 Mart 2014, 02:26:05Arkadaşlar kondansatörü sardımda,dokunmadım,buradayım,diyotlar patladı.1n5400 denemiştim,şimdi 1n5408 lerle çalışıyorum.daha yüklemedim.
Yahu kondansatör ile diyotların ne ilgisi var. :)
Bizler senin için endişelendik. Giden kıytırık 2 diyot olsun. ;D

asma

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Mart 2014, 03:14:16Yahu kondansatör ile diyotların ne ilgisi var. :)
Bizler senin için endişelendik. Giden kıytırık 2 diyot olsun. ;D
Mr_YAMYAM konuda, \'ne ilgisi var\' şeklinde cümle kurmak tehlikeli ve yasaktır.
Bakınız: 10cm küp su kaç mikro farad acaba yazılmış, ne ilgisi var diyen olmamış.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 26 Mart 2014, 05:10:18Mr_YAMYAM konuda, \'ne ilgisi var\' şeklinde cümle kurmak tehlikeli ve yasaktır.
Bakınız: 10cm küp su kaç mikro farad acaba yazılmış, ne ilgisi var diyen olmamış.

Hocam orada bir MİZANSEL vardır. Dikkat edilirse gülücük smileyi kullanılmıştır. :)
Yani sorulan soru kondansatörün son genel durumu üzerinedir. Ama gelen yanıt diyotların yandığı üzerinedir ;D
Eğer arkadaşımız şöyle bir yanıt ile gelmiş olsaydı durum çok daha farklı olurdu.
Arkadaşlar kondansatörü sardım. Bağlantıları yaptım. Kondansatörün şarjı için kullandığım 1N5400 diyotlar bilinmeyen bir sebeple yanmıştır.
Gibi.

Yusuf usta

yaptığın kondansatör elektrolitik değil. diyot kullanmana gerek yok bu nedenle. Artı ve eksi neresi belirlemek için bir sıvı elektrolitik malzeme olmalı.

diyot yanma sebebi muhtemelen iki levha arasında kısa devre olmasından kaynaklıdır. bağlantı öncesi uçları ohm metre ile ölç ve kısa devre ise açıp yeniden sar. hiçbir koşulda patlamaması gerekir, kısa devre yoksa tabii ki...

kolay gelsin.

not: yaptığın kondansatörü şarj etmek için 12 volt kullan, illa ki 220\'ye bağla dercesine yapılan patlamalı çarpılmalı yorumları okuyup manipüle olma.

seron

evet doğru.

neden diyot kullandığını anlamadım, yüksek voltaj mı denedin yoksa?

5v, 12V gibi küçük gerilimler kullan.

kısa devre olan yer olmasın

tekrar: sakın elleme! saçların bir şekil olur ki daha ne diyeyim ;D

mehmet254

hocam,alüminyum folyo ve yağlı pişirme kağıdı içlerinden 8  er metre çıktı ,  3 kat pişirme kağıdı 2 kat alüminyum ile yaptım Alüminyumu ikiye katlayarak yaptım,bu sarımıda mengene ile sıktım.gayet iyi başarılı oldu,kaç değerinde bir kondansatör yaptım,ölçmesini bilmiyorum.

Mr_YAMYAM

serkan_48

Alıntı yapılan: mehmet254 - 05 Nisan 2014, 01:17:29hocam,alüminyum folyo ve yağlı pişirme kağıdı içlerinden 8  er metre çıktı ,  3 kat pişirme kağıdı 2 kat alüminyum ile yaptım Alüminyumu ikiye katlayarak yaptım,bu sarımıda mengene ile sıktım.gayet iyi başarılı oldu,kaç değerinde bir kondansatör yaptım,ölçmesini bilmiyorum.

Selam dostum eline sağlık.. Kapasitemetre olmadan ölçemezsin ayrıca piyasadaki kapasitemetreler belli bir değere kadar ölçebiliyor. MrYamyam arkadaşımızında dediği gibi baba bi ölçü aleti gerekli onu ölçmek için.

Sizden şunu denemenizi rica edebilirmiyim eğer elinizde varsa ..

Mesela kondansatörünüzü 12 volt ile şarj edin bunu ölçü aleti ile doğrulayın. Daha sonra 12 volt bir yüke bağlayacağız değeri belli olan bir yük mesela 12 volt 100 ma lik bir led veya pc kasalarında bulunan fanlar gibi çalışma voltajı ve akımı belli olan bir yükü ne kadar süre çalıştırıyor bunu merak ettim. diyelimki 12 volt 100 ma lik kasa fanını 15 saniye çalıştırdı gibi ?

kolay gelsin.

seron

;D

serkan_48 sana kapasitemetre olmadan o kondansatörü ölçebilmen için bir ipucu çıtlatmış. öyle ölçemezsen böyle de bulabilirsin demiş...
ne kadar akım çekildiğinde nekadar sürede deşarj oluyor?

bir makalede süper kapasitörlerin pil kapasitesiyle karşılaştırmanın bir formülünü görmüştüm.

1000mA/h lık bir pile eşit olması için bilmem kaç tane ne kapasitede süperkapasitör gerekiyor demişti. formül Farad ile Amper-saati dönüştürmeye yarıyor. aklıma gelmişken birçok değeri birçok değere dönüştüren bir converter programım var bulabilirsem onu paylaşayım yakında.

mehmet254

Arkadaşlar alüminyum ve yağlı kağıt sarmak çok zor oluyor.3. kez tekrar sardım,çok sıkı sarılmıyor,mutlaka gevşeme oluyor.12 volt yükledim,diyot ile hemen doluyor,yavaş yavaş volt düşüyor 7 voltta falan kalıyor ama sarımı göbeğinden sıkınca tekrar 11 volta doğru yükseliyor,bir kararsızlık var.24 volttada aynı benzer şeyleri gözledim.ısınma yok.10 lu leed grubunu 5 saniye kadar yakıyor bitiyor,12 volt fan 3 tur dönüyor duruyor.en son  taş gibi sert sarmalıyım fikrinde kaldım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mehmet254 - 11 Nisan 2014, 01:39:13Arkadaşlar alüminyum ve yağlı kağıt sarmak çok zor oluyor.3. kez tekrar sardım,çok sıkı sarılmıyor,mutlaka gevşeme oluyor.12 volt yükledim,diyot ile hemen doluyor,yavaş yavaş volt düşüyor 7 voltta falan kalıyor ama sarımı göbeğinden sıkınca tekrar 11 volta doğru yükseliyor,bir kararsızlık var.24 volttada aynı benzer şeyleri gözledim.ısınma yok.10 lu leed grubunu 5 saniye kadar yakıyor bitiyor,12 volt fan 3 tur dönüyor duruyor.en son  taş gibi sert sarmalıyım fikrinde kaldım.
İZLENECEK YÖNTEMLER:
1: Folyo ya da pişirme kağıdının sarıldığı karton boru kondansatörün tabanı için kullanılmalıdır. Yani kondansatör sarımı bu silindir üzerine yapılırsa daha sıkı yapılabilecektir.
2: İyi ve sıkı bir sarım için öncelikle alüminyum folyo ve pişirme kağıdı üst üste konulmalıdır. Bu işlemi yaparken folyo ve kağıt açılarak üst üste getirilmelidir. Gerekirse birkaç yerinden band ile tutturulabilir. İki adet tabaka da üst üste getirildikten sonra bir band ile karton silindire bandlanır.
Bu band destek olacaktır.
3: Bir kişi tabakaları üst üste getirip bir ucundan sıkıca tutarak destek olurken diğer kişi silindiri el ile çevirerek sıkı sıkı sarmalıdır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın