voltaj regülator devresi yardım

Başlatan r.mete, 10 Mart 2014, 16:56:03

r.mete

elimde böyle bir voltaj regülatör devresi var (220v 4000w) bunu spiral taşlama makinasında kullanmak istiyorum ama potansiyometreyi iptal etmem gerekiyor şaltere bastığım zaman  motor ani kalkış yapması yerine sıfırdan en yüksek devire 10 saniye gibi bir sürede çıkması gerekiyor ,motoru kapatıp yeniden çalıştırınca yine sıfırdan kalkınması gerekiyor nasıl bir şey yapabilirim..yardımcı olabilirmisiniz
:-\\

serkan_48

Dostum merhaba ,

Bu devre dimmer devresi diye biliyorum dimmer ile motor sürülemiyor diye biliyorum.

r.mete

peki nasıl bir devre ile dediğim şekilde motoru sürebiliriz?

serkan_48

motor devrini sağlıklı değiştirmek için mutlaka frekansı değiştirmeniz gerekir.

Yani frekans inverteri ile ..   Pek araştırmadım ama igbt ler ve sinyal jeneratörü ile belki basit bişeyler yapılabilir diye düşünüyorum..

Tabi ustalarımızda daha iyi bildikleri olabilir onlarda yorumlarını yaparlarsa daha çok bilgilenmiş oluruz.

r.mete

ilk start konumunda yani sıfır saniyede 0hz frekansla 10nuncu saniyede frekans 50 hz olmasının motora bir zararı yokmu..az da olsa üzerinde yük olacak..sonuçta bir iki motoru gözden çıkarıcaz işin açıkçası :)

serkan_48

sıfır hertz ile başlama 10 hertz ile başla. Sonra verdiğin süre sonunda 50 hertze ulaş.

r.mete

bu günlerde işler yoğunlaştı fırsatını bulur bulmaz deneyip sonucu buradan yazarım

serkan_48

r.mete

bu konuda farklı görüşler var..ikisiylede deneyip aradaki farkı görmek istiyorum..aslında frekans inverteri daha akılcı gözüküyor..

serkan_48

Bildiğim kadarıyla aklımda kalan bilgi ;

Dimmerler voltajı kırparak güç küntrolü yapıyor. Akkor telli lambalarda çok güzel çalışıyor. Yada rezistanslarda. Motorlarda ise enerji manyetik alana dönüştürüldüğü için voltaj kısmak sargıların aşırı akım çekmesine neden olur bu ısınmaya yanmaya doğru gider.

Motorlarda devir ancak frekans ile kontrol edilir. Formülüde aşağıdaki gibidir.

HZ x 120
RPM = -----------------
            Kutup sayısı

MEsela 50 hz şebeke frekansı ve 2 kutuplu bir motor için hesap edersek

50x120          6000
RPM = ----------------- = --------- = 3000 devir / dakika sonucuna ulaşırız.
                     2                 2

Dikkat edersen formülde voltaj kullanılmıyor. motorun kutup sayısıda değişmediğine göre ac motorların devrini formülde sadece freaknsı değiştirerek değiştirebilirsiniz. Bu örnek basit bir örnekti. Kullandığınız motora göre hesaplayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

r.mete

dimmer devresini benim emektar matkap motorunda denedim bir sıkıntı çıkmadı  :D frekans invertöründe panoda yer problemi ortaya çıktı.. özel bir sistem kurduğum içinde büyük bir panoya sistem kurma şansım yok..dimmer devresinin üzerinde wth118-1A 2w 470k pot var bunu çıkarıp yerine enda dijital potansiyometre bağlasam olurmu? veya buna uygon bir dijital pot devresi varmı?  ???

Yusuf usta

şu an çizecek zamanım yok ama size bu tarz bir kart geçti elime geçen gün onu anlatayım, az buçuk anlıyorsanız kolayca yaparsınız... 4017 biliyorsunuz clock sinyali aldıkça sayar. voltajı her verdiğinizde clock sinyali varsa saymaya otomatik olarak birden başlar ve yükselir...

sizden bir 4017 ile yapılmış ve yürüme hızı dilediğinizce ayarlanmış bir devre edinmenizi öneriyorum. bu devreyi modifiye edelim şimdi ve sizin amacınıza uygun hale getirelim...

4017 üzerinde 10 kanal ampüller sayıp sona  gelsin diye son çıkış reset ucuna bağlanır.

yani siz 15 numaralı ayağı boş bırakarak sayım sona gelince artık o noktada sabit kalmasını ve her enerji verilip kesildikçe bu saymanın tekrarlanmasını sağlayabilirsiniz.

şimdi bu sayma işlemi nasıl motor hızını etkiler? tüm ampül çıkışlarından yavaşça yükselen bir direnç değeri tespit edin. bu değeri bir sg3524 ile basitçe yapacağınız pwm osilatörünün altı numaralı frekans kontrol ucuna girin. dilediğiniz artış ivmesini sağlayan direnç değerleri ni tecrübe ederek bulabilirsiniz.

3524\'ün 11 veya 14 numaralı çıkış uçlarını bir bt12 sürerek veyya 220 voltta sıkıntı çıkarmayacak bir n tipi mosfet sürmek için kullanarak hız düşük de olsa torku yüksek bir motor elde edebilirsiniz.

bu devre üzerinde biraz çalışın, oldukça basit olduğunu göreceksiniz.  tam sizin aradığınız devre...

peki bu entegreleri 220 ile nasıl çalıştıracaksınız, adaptör mü kullanacaksınız? hayır, 820 nF kondansatörle yapılmış bir diyot bir kondansatör takviyesi ile internette bolca trafosuz adaptör şeması bulmanız mümkün...

daha basit devrelerle de bu yapılabilir tabii, ama üç entegre de çok karışık sayılmaz. hele ki bunun 2 entegreli yürüyen ışık kısmının hazır satılıyor olması da ayrı bir kolaylık...
kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

r.mete

yusuf bey cevabınız için teşekkür ederim. açık konuşmakta fayda var sizin anlattığınız kadar elektroniğe hakim değilim malum yukarıdaki videoyu izlediyseniz benim işim beton kesmek delmek ve işimi geliştirebilmek için merak etmek :) 4017 devresi 555 timer entegresinden aldığı kare dalga sinyalleri sayarak çalışıyor diye biliyorum..ama iş sg3524e gelince bana biraz karışık geldi..sıkıntı şu noktada tek bir devre kartında sizin anlattığınız devreleri bir araya getirebilirsek makinanın kablosu üzerinde prcd gibi bağnacak gibi veya su geçirmez küçük bir kutu içine sığacak şekilde olursa bu tarz makinalarla çalışan arkadaşlara da bir katkımız olur diye düşünüyorum..makitanın 4114s makinasına 500 mmlik bıçak takanı da gördüm 500lük bıçak 3500 d/dak ile aniden kalkınca elde tutmak zaptetmek gerçekten zor ve tehlikeli oluyor.. şu anda üzerinde çalıştığım bir makina daha var onda da denemek istiyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın