pcbway

Lazer denemesi

Başlatan serkan_48, 05 Mart 2014, 20:46:45

serkan_48

Merhaba arkadaşlar.. Geçenlerde ledler için sabit akımla ilgili topik açmıştım lazer ledim geldi. Bende hemen denemelere başladım. Sabit akım devremi LM317 ile kurdum. Akımı lede göre sınırladım. ilk ölçümlerimde ledin üzerinde fazla voltaj kalıyor bi türlü çözemedim. ama ilk denememde kağıt ve kibrit v.s. yakabildi. Videosuda ekte.

denemeye devam daha stabil çalışmıyor. Voltajı ayarlayamıyorum ..


Skender

Hocam aslına bakılırsa gayet başarılı olmuş, bende zamanında lazerlere kafayı takmıştım hatta güçlü bir lazer siparişi vermeyi bile düşünüyordum. Elinizde yapmış olduğunuz bu lazer devresinin malzemelerini yazarmısınız ve ya ilk önce şunu sormalıyım bu malzemeler elektronikçilerde bulunabilir mi ? Çünki lazer ledinin pek bulunabileceğini sanmıyorum.. İlginiz için teşekkür ederim.

serkan_48

Dostum selamlar...

Malzeme olarak pek bişey yok aslında şimdilik yazılı olarak sayarım uygun bir zamanda ise resimlide eklerim buraya...

axiz housing ( lazer ledin üzerine tutturulduğu ve ucunda fokus lensi bulunan bir parça )
Lazer ledi ( ben singapurdan getirttim 10 -15$ civarında )

Sürücü devresi için

LM317 regüle entegresi
3-10 ohm arası 1 watt dirençler ( akımı sınırlamak için )
Güç kaynağı ( en az 7-8 volt 1 amper verebilecek güçte. Mobil bir lazer yapacaksanız 2 adet lityum pil ile beraber 7.2 voltta kullanılabilir )

Sürücü devresini dirençler vasıtası ile sabit akım modunda bağlıyoruz. ledi axiz modüle monteleyip bacak bağlantılarını yapıyoruz. sürücü ile bağlantısını yapıp çalıştırıyoruz. Yalnız ledler yapısı gereği iç dirençleri ısı ile çok değiştiği için mutlaka sabit akım devresi ile sürülmeli. Ben ledi ilk denerken sürekli voltaj ve çektiği akımı kontrol ederek anormallik varmı diye takip ettim.

Daha önceki denemelerimde cd yazıcı dvd yazıcı lazerlerini kullanmıştım. LG cd writerin birinde başarılı oldum ama onu o zamanlar sabit akım mantığı ile sürmemiştim akım sınıra yaklaştığında ledleri yaktım. Ama yanmadan önce başarılı bir şekilde lazer olarak çalışmıştı hatta yakma bile yapmıştı.

Skender

05 Mart 2014, 23:48:29 #3 Son düzenlenme: 05 Mart 2014, 23:49:52 Skender
Hocam vermiş olduğunuz cevap için teşekkürler öncelikle, valla size şunu söyleyeyim bulunduğum memlekette (kastamonu) axiz housing bulmak imkansız, e bu olmadan da yapılması güç, hatta imkansız.. Kaldı ki singapurdan getirttirmişsiniz ledi, eBay\'den aldınız sanırım ürünü, yurtdışından alışveriş yapmak kadar zor birşey yok diye biliyorum bu işi kime sorsam sakın ha girişme pişman olursun çok sıkıntılı dediler.. İşin bir kolayı varsa bilmek isterim  ::) Onun dışında resimleri de görmek isteriz tabiki de nasıl birşey olduğunu merak ettim doğrusu :)

Ekleme: Dediğiniz gibi DVD yazıcıların ledleri de bu iş için kullanılıyordu görmüştüm bir ara yapmak istemiştik fakat DVD yazıcı bulamadığımızdan o da yarım kalmıştı :)

serkan_48

axiz yok ise dvd yazıcı ve içinde yansıtıcıdan sonraki kondenser merceği var onuda kullanabilirsiniz ama fokus yapma işi zorlaşıyor. Onunda resmini çekip yarın uygun bir zamanda yerleştiririm. Led olarakta dvd yazıcı ledi kullanılabilir yani illa yurt dışından malzeme getirtmek gerekmiyor ama ben dvdlerle çok uğraştım. Arızalı dvdlerin çoğunda ledi çalışmıyordu nadir ledi çalışan çıktı ama onu bende zamanında bilgisizlikten süremedim ve YAKTIM :D :D :D

Ama çalışırken çok dikkatli çalışmak hatta temin edilebiliyorsa bir koruyucu gözlükle çalışmak lazım. Mazallah göze gelirse geri dönüşü olmayan durumlar oluşturabiliyor.

iyi geceler

Skender

Tekrar teşekkür ediyorum dostum ilgilendiğin için. Tabi gözümüzden de olmamak lazım :) bakalım bu konuyu bir DVD yazıcı bulana kadar erteleyelim o zaman :) ama resimleri bekliyorum mutlaka. İyi geceler.

serkan_48

08 Mart 2014, 10:57:24 #6 Son düzenlenme: 08 Mart 2014, 11:07:34 serkan_48
Resimlerle yaptığım lazeri anlatayım.

İlk resimde gördüğünüz lazer led.2. 3. 4. 5. resimlerde axiz housing resimlerini görüyorsunuz. Lazeri bu housingin üzerinde tutturulmuş olarak resimledim. Housingin görevi resimlerde solda gördüğünüz siyah parçanın içinde mercek grubu var. bunu ileri geri döndürerek odaklamayı ve ışının paralel çıkmasını sağlıyor ayrıca lazerin soğutulmasını sağlıyor.
6. ve son resimde lazer için gerekli olan akımı voltajı sağlıyan sabit akım kontrol devresini görüyorsunuz. LM 317 entegresinin sabit akım modunda çalıştırılması mantığı ile devreyi kurdum. çıkış ucuna bir seri direnç koyup çıkışını ayar ucuna girdiğimizde 1.25 volt sağlandığında çıkış voltajını kısarak sabit akım devresi kuruldu. Şemasınıda aşağıda vereceğim.

serkan_48

08 Mart 2014, 11:10:37 #7 Son düzenlenme: 08 Mart 2014, 11:17:39 serkan_48
6. ve son resimde lazer için gerekli olan akımı voltajı sağlıyan sabit akım kontrol devresini görüyorsunuz. LM 317 entegresinin sabit akım modunda çalıştırılması mantığı ile devreyi kurdum. çıkış ucuna bir seri direnç koyup çıkışını ayar ucuna girdiğimizde 1.25 volt sağlandığında çıkış voltajını kısarak sabit akım devresi kuruldu. Şemasınıda aşağıdadır.

Devre ile ilgili akımı nasıl sınırlayacağımız resimdeki formulde yazdığı gibi akımı formule yerleştirip direncin olması gereken değerini tesbit ediyoruz.
serkan_48

08 Mart 2014, 11:20:49 #8 Son düzenlenme: 08 Mart 2014, 11:22:27 serkan_48
Buda masamın çalışmaya başlamadan önceki hali çalışırkenki videoda görüldüğü gibi iyice dağıldı. malesefki rahat çalışabileceğim bir yer yok. Yemek masasının üzerinde çalışıyorum ve eşimle kavga ediyoruz... yakında bodrumdaki depoya atacak beni.. :( :( :(


Skender

Hocam işiniz her türlü zor valla, bu tür problemler bizim evde de mevcut, benim odam genelde malzemeler ile dolu olduğundan ailemden sürekli azar işitmekteyim :) girişimci insanların önlerini kesiyorlar hep  ::)

Kemal88

Hemşo ;D gayet güzel çalışma olmuş, kolay gelsin =)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

serkan_48

08 Mart 2014, 15:59:18 #11 Son düzenlenme: 08 Mart 2014, 16:54:55 serkan_48
Alıntı yapılan: wolf88 - 08 Mart 2014, 15:37:40Hemşo ;D gayet güzel çalışma olmuş, kolay gelsin =)

Teşekkür ederim kardeşim. Merak benimkisi .. Aslında bi lazerle ahşap işleme markalama için düşünmüştüm ama cnc işi beni baya zorlayacak gibi ve ev durumu pek müsait değil bekliyorum bakalım. Bu lazeri toplayıp bir lityum batarya ile mobil bir fener pointer haline getircem o zaman yine paylaşırım.

kolay gelsin.

Kemal88

Alıntı yapılan: serkan_48 - 08 Mart 2014, 15:59:18Teşekkür ederim kardeşim. Merak benimkisi .. Aslında bi lazerle ahşap işleme markalama için düşünmüştüm ama cnc işi beni baya zorlayacak gibi ve ev durumu pek müsait değil bekliyorum bakalım. Bu lazeri toplayıp bir lityum batarya ile mobil bir fener haline getircem o zaman yine paylaşırım.

kolay gelsin.

Bende CNC ile devre yapımını öğrenmeyi yapmayı çok istiyorum ama CNC bilgimin inanılmaz derecede düşük olduğundan ve bildiğim kadarı ile maliyetli olduğundan, rüyamda bile göremeyeceğim bişi =)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

serkan_48

cnc ile plaket işlemeyi bende çok istiyorum. basit olanları var hatta eski nokta vuruşlu fatura basan printerleri bozup ondan bile yapanlar var. işin sıkıntısı plaket işlemek için şemayı bildiğim kadarıyla cad cam programı ile çizmek gerekiyor. bu iş beni sıkıyor cad cam programı bilmiyorum. lisans gereklimi bilmiyorum cnc yi yapmak ayrı sorun kalibrasyonu ve hatalarını bulmak sorun v.s. v.s.