Eve Tesisat Kurucam Ama bazı sorularım var

Başlatan berkant967, 04 Mart 2014, 21:30:29

berkant967

Merhabalar birkaç sorum olucak

Evime Tesisat döşemeyi düşünüyorum elimde 4 kanal 2400 watt Hifi anfim var ve 1200watt Subwoofer ve 200 watt da Normal ses İçin hoparlörüm var Şimdi sorularım Şunlar.

1.Anfi sanırım 12 v ile beslenicek ama kaç amper ile besleniceğini bilmiyorum. http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/220v-gt-12v-40-amper-adaptor-93914884
Bu yeterli olur sanırım?

2.Subwoofer ı nereye bağlıcam.
3.Jakı pc ye taktığım zaman sesi anfiye nasıl bağlıcam :D

Şimdilik bu kadar yardımınız için teşekkür ederim :)
Bilmemek Ayıp Değil!!Öğrenmemek Ayıptır!!

Mr_YAMYAM

Hesaplayalım.
2400W+1200+200=3800W toplam güç.
12V ile besleneceğine göre.
3800/12=316.6 Amper eder. ;D
Bu kadar akımı ecik zor bulursun.

berkant967

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Mart 2014, 21:49:44Hesaplayalım.
2400W+1200+200=3800W toplam güç.
12V ile besleneceğine göre.
3800/12=316.6 Amper eder. ;D
Bu kadar akımı ecik zor bulursun.

Şaka Yapmıyosun dimi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: berkant967 - 04 Mart 2014, 22:50:01Şaka Yapmıyosun dimi?
Bu işin şakası mı olur adamım.
İstersen bir bilene sor. güç ve akım formulü nedir nasıldır?
En azından şunu sor.
3800Watlık bir güç 12 luk beslemeden kaç amper çeker diye.

berkant967

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Mart 2014, 22:52:57Bu işin şakası mı olur adamım.
İstersen bir bilene sor. güç ve akım formulü nedir nasıldır?
En azından şunu sor.
3800Watlık bir güç 12 luk beslemeden kaç amper çeker diye.

Şidmi 12v40amper versem çalışmazmı anfi?

Mr_YAMYAM

Çalışır da ne kadar güç üretir bilinmez.
Kabaca hesaplayalım.
SMPS sistemlerin en fazla verimi %80 dir. Bu adaptör daha da düşük verimlidir.
Almak istediğin adaptör 12V ta 40 A verdiğine göre 12x40=480W edecektir. Bu gücü aşarsan adaptörün ya korumaya geçecek ya da cortlayacaktır.
Komple sistemin 3800W olduğuna göre;
3800/480W=7.9 yani 8 de bir oranında güç çekebileceksin.
en basit örnekle hesaplayalım
200W ı ele alırsak.
200/8=25W eder. Yani 200W dediğin ampliden 25W almak zorundasın.
Haliyle güç dağılımı diğer amplilere de eşit yayılmalıdır.
En yüksek güçlü dediğin ampli ise 2400W olduğuna göre
2400/8=300Watt edecektir. Bu ampli 4 kanal olduğuna göre bölüşelim gücümüzü.
300/4=75W kanal başına güç elde edebileceksin.
Tabiiki bu hesaplar ampli verimini ele almadan hesaplanmıştır. Çünkü bir amplide güç harcayan başka şeyler de vardır.

berkant967

Mr_YAMYAM

Bunalacak bişii yok.
En iyisi baba bir akü al. Bu aküyü de şarj etmek için 10A ile şarj edebilen bir şarj aleti.
Sabaha kadar şarj edersin.
Gündüzleri de dinlersin.
Hem de en yüksek performansı elde etmiş olursun.

Skender

Hocam iyi akşamlar.

Karışmak gibi olmasın @Mr_YAMYAM abime saygı duyarım fakat kendi kişisel yorumumu dile getirmek isterim. Bende şu anda evimde araç ses sistemimi kullanmaktayım, 1500 watt ve 30 amper ile besleniyor. @Mr_YAMYAM abimin söylemiş olduğu 300 küsür amper değeri ecik fazla fakat zaten araçlarda değil kamyonlarda bile bu kadar aşırı amper taşıyan akümülatör yok :) Sana şunu söylemeliyim, adaptör ile olacak iş değil. çünki adaptör sürekli besleniyor ve seste parazit oluşmasını sağlıyor, akü ise basit depo gibidir, cızırtı yapmaz. Evde yapılan ses sistemlerinde genelde bu böyledir benim gördüğüm kadarıyla. Akü de insana biraz tuhaf geliyor ama şu şekilde yapabilirsin.  1 adet normal bir araç aküsü bulursun 60 Amper, bu ampere paralel şekilde adaptörünü bağlarsın, tabi onu şarj edebilecek amperde ve güçte olmak şartıyla. Aküden amfine güç çekersin, akü bitmesin diye de adaptör ile besleme yaparsın. Bu şekilde paraziti kesebileceğini düşünüyorum. Onun dışında birşey daha söylemeliyim, apartmanınızda sinir bozan komşularınız var ise bu sesten kesinlikle rahatsız olacaktır bende apartmanda yaşıyorum üst katımızda sadece bir teyze var onun dışında apartmanın boş oluşu işime geliyor. :) Konuyu takip ediyorum gelişmelerden haberdar et. Ha bu arada benim ses sistemimin resmini atayım belki ilham kaynağı olur senin içinde :)

Ortadaki bass değil oval hoparlördür.

Ekleme: Kabini sorarsan kabin standart internet kafelerde kullanılan bilgisayar masalarından toplandı. Masayı 10 liraya aldım :)

Mr_YAMYAM

Bence o resimdeki ses sistemi değil gürültü sistemidir ;D
Ses sistemi değin benim sistem gibi olur :)

Kahverengi kabin subwoofer\'dır.
Siyahlar normal Hi-Fi kabin.
Benim ses sistemi öyle binlerce vat değil. Sadece 2X30W gücündedir. Ama ses şiddeti her nedense binayı sallayacak kadar güçlü. 35m2 salonumda 110 dbA lık ses şiddetine ulaşıyorum.

Benim tavsiyem de öyle binlerce vatlık güçlere inanmayıp ses kalitesine ve kaliteli hoparlörlere yönelmenizdir.
http://www.youtube.com/watch?v=BSj9Kj6EoqQ
Videoda bir arkadaşım için hazırlamış olduğum 90dbA lık şiddetteki salon ve diğer kısımlardaki ses yayılımı ele alınmıştır.
Volume seviyesine dikkat ediniz. 90dbA için sadece 3-4 civarıdır.

Skender

Ses sistemin güzelmiş abi. Daha önceden 90 wattlık bir 5+1 ev sinema sistemi kullanıyordum, arkadaşım istediği için ona verip babamın arabasında kullandığı belkide benim yaşımı ikiye katlayacak yaşta bu hoparlörleri taktım bilgisayarıma geçici olarak :) Yeni bir araç alındığında kabin sobaya hoparlörler ise arabaya takılır, Fakat bu evin heryerine dağılma olayı benim ses sistemimde de var aynı şekilde, hani yeni nesil çin malı bir hoparlör ile yapmış olsaydım aynı verimi alırmıydım bilinmez, ama sesi sadece %5 seviyesine getirip dibine girsem de öbür odaya gitsem de aynı şekilde ses alıyorum, yani hoparlör yanındaymış gibi bir dağılım söz konusu :) Keşke elimde bir ses ölçme cihazım olsa da sesini ölçebilsem..

Mr_YAMYAM

Tek kabinin varsa asla diğer taraflardan eşit ses alamazsın.
Kulağın eşgürlük duyumu seni daima yanıltır.
Böyle bir ölçü aleti oldukça ucuzdur. Ben zamanında 75TL ye almıştım. Markası RADIO SCHACK olarak arayabilirsin.

Skender

Mr_YAMYAM

Kabaca ölçüm yapabilirsin.
Önce bir müzik koy ve dinlemeye başla. İyice alıştıktıktan sonra bu müzik çalarken kötü bir kamera ile kaydetmeye başla. Odanın her tarafını dolaş. Her bölgede kaydı kesmeden devam et.
Daha sonra kaydetmiş olduğun videoyu PC ye atıp oradan kulaklıkla dinle.
Ses seviyesindeki değişimleri ve tonlardaki değişikliği anlayacaksın.

Skender

Tamam hocam bunu deneyebilirim, ne kadar telefon mikrofonunun alacağı ses kötü de olsa denemekte fayda var :)

berkant967

Neyse Vazgeçtim ben bu hazır anfi işinden kendi anfilerimle devam edicem :D İleride belki hazır anfiye akü ve adaptör alırım :)

Bu arada Yarın bende atıyımda ses sistemimi görün :D Ses sistemi nasıl olurmuş :D

serkan_48

Ya bu 2000 - 3000 - 5000 watt ları ben oldum olası anlamıyorum. 3000 watt demek 3 kilowatt demektir. Böyle bir gücü 25 m2 bir odada kullansanız o oda hamam olur hamam ısınmaya başlar. Bazı anfi cihazları bu güçleri ya sallıyor yada farklı ölçüm teknikleri varmış pmpo maksimum vurduğu anlık güç gibi o değeri yazıyor.

MR_YAMYAM arkadaşımızında dediği gibi bir ses 2x30 watt yada 4x20 watt olsun ama gerçek kaliteli ses olsun yeter. Bu ses zaten 20-30-40 m2 odayı dolduracak şekilde ses verir. Zaten genelleme yaparsak bir çok arkadaşımız apartmanda yaşıyor bu güçlerde anfi çalıştırmak uygunda değil.

Berkant dostum elindeki ürünleri bir görmek lazım gerçekte kaç amper çektiğine bakıp ona göre güç kaynağı kullanarak elbette çalıştırabilirsin ama dediğim gibi gerçekte ne kadar güç çekiyor? asıl soru bu.

Nacizane yorumumu yazmak istedim. Kimseyi eleştirmek değil amacım bişeyler paylaşmak.

Sağlıcakla kal.. Merakın sönmesin :D :D

Mr_YAMYAM

HOPARLÖÖRRR HOPARLÖÖÖRRRR
İşin temeli hoparlördür.
Arkadaşlarımız binlerce watlık sistemlerden bahsediyor ama bilmedikleri birşey var.
İyi kaliteli bir kulaklıkla kulaklarımız sağır olabilecek şiddette ve kalitede müzik dinleyebiliriz.
Peki kulaklık için kullanılan anfi kaç (bin) wattır sizce?

Skender

@Mr_YAMYAM;

Hocam gözlemlerim sonucu 2 vıdeo çekip sesi denedim, birinde %15 diğerinde ise %20 ses ile test ettim ve sonuç vıdeolarını çektim. Telefonun mikrofonu kötü olduğu için pek de birşey belli olmuyor fakat.

http://www.youtube.com/watch?v=hZEA0x2044o

http://www.youtube.com/watch?v=Oa1opoIN3C0

Ses gerçekten çok kötüymüş gibi görünüyor, basslar sanki duvara çekiç vuruyormuş gibi görünüyor ama dediğim gibi herşey mikrofonun suçu :)

Mr_YAMYAM

Alıntı YapSes gerçekten çok kötüymüş gibi görünüyor, basslar sanki duvara çekiç vuruyormuş gibi görünüyor ama dediğim gibi herşey mikrofonun suçu :)
GED ULA ;D
Hemen de suçu mikrofona atarmış. >:( :P
Benim videoda kullanılan kamera, kamera bile değil. 150TL ye satılan uyduruk bir fotoğraf makinası. Buna rağmen kayıt incelendiğinde, çok deforme edilmiş olsa da ses kalitesi teknik olarak analiz edilebiliyor. Çünkü müzikteki tüm sesler mikrofona aksetmiş haldedir.
Halbuki senin sistemde çok ciddi distorsiyonlar ve osilasyonlar bulunmaktadır. Bu yüzden kullandığın kayıt aygıtının mikrofonu kafayı sıyırıyor. Çünkü tüm sesler birbirine girmiş durumda :D
http://www.youtube.com/watch?v=bdreZ5xgH0g
Bak bu videoda 70dbA lık ses şiddetindeki ölçümler yapılmıştır. 70 dbA, bir insanın normal konuşma tonudur. Yani ideal dinleme seviyesi. (Volume seviyesine dikkat)
Salonda bazı bölgelerde dolaşırken (Özellikle parkeler gibi parlak yüzeyler) tiz seslerin osilasyona girdiği ve karmaşık bir hal aldığı görülmektedir. Bu durum gayet normal bir durumdur. Çünkü tüm yansıyan sesler mikrofona girişim (osilasyon) yapmaktadır.
Bazı bölgelerde bass seslerin artması da gayet doğaldır. Çünkü sesin de bir yayılımı vardır ve bass seslerin de optimal bir toplanma alanı vardır.
Burada önemli olan duyulan sesin kalitesi değil, salonda ne kadar eşit yayıldığı meselesidir.
Bir kötü mikrofon ile çekilmiş bir kayıt bu kadar eşit gibi gözlemlendiğine göre bir insan kulağı bu ortamda tüm sesleri çok daha iyi algılayacaktır.

Şimdi senin sesi analiz ettim.

Resim göstermektedir ki senin sistemdeki bass dediğin sesler aslında 200-300Hz civarı uğultulardır. Teknik olarak en ideal bass seslerin 30-40Hz civarına inebilmesidir. (Benim sistemde 20Hz e inebiliyor da neyse ;D)
Bu sorunu düzeltmek için hoparlör kabinin içerisine bol miktarda yünlü kazak doldurmalısın. ;D
Yani kabinin iç izolasyonunu sağlamalısın. En ideal malzeme izocam olarak bilinen cam yünüdür, ama oraya da geliriz ilerde.
Yüksek frekanslardaki bozulmalar ise temel olarak kayıt mikrofonu ile ilgili olsa da doğrusal bir sonuç için kabininde kaliteli tweeterler kullanmalısın ve MP3 gibi formatları unutmalısın.
En ideal PCM (WAV) formatıdır. Yani CD formatı.

Skender

Evet hocam bahsettiğim şey de bu işte. Bass ı duyamıyorsunuz sizin yolladığınız vıdeodaki gibi, ve ses sanki çok yüksek bir frekanstaymış gibi seyrediyor. Ama bir başka vıdeo daha çekmeyi düşünüyorum tabiki kaliteli mikrofonlu bir cihaz ile :P Normalde dediğiniz gibi bass 30-40 Hz arası kendini belli eder frekans yükseldikçe kaybolur, amfiden gelen bass seviyesi 30 Hz de zaten şu anda :) Ses sistemini ilk yaptığım zamanlarda frekansı 120 Hz ye çıkarmıştım çok üzülüyordum bass vurmamasına izole mi etsek diye düşündüm elyaflar koyup, sonra amfinin sahibi olan babamı devreye koydum ve öğrendim ki frekansı yükseltmişim :) Aman hocam sizin ses sisteminizi kötülemiyorum bu vıdeoları atarak, maksat sizin sayenizde bir kaç şey daha öğreneyim :) dediğiniz gibi bir izole elbette şart heleki böyle bir kabine kesinlikle şart, ama şimdilik dokunmuyorum sesi tatmin edici, hatta bir akşam vaktinde sesi %80 e çıkarıp mahallenin diğer ucundan duyabilmek mümkün :) Ama maresef araç alındığında bu ses sistemi parçalanıp arabaya monte edilecek :)

Mr_YAMYAM

Araç alınıncaya kadar kabinin içerisine eski giysilerden ne bulursan doldur.
Özellikle KAŞE palto çok iyi iş görmektedir.
Sonra sesi tekrar dinle, beğenirsen yeniden bir kayıt alıp test edersin.
Haa bu arada,
Bizler burada senin sistem iyidir benimkisi kötüdür kavgası yapmıyoruz. Bir teknik konuyu, tartışarak ve örnekler vererek, açıklığa kavuşturmaya çalışıyoruz.
Böylece okuyanlar da bilgilenmiş olacaklardır.
Benim sistem teknik ölçümler ile hazırlanmış bir sistemdir. İyidir ya da kötüdür demiyorum ama referans alınabilecek ölçüm değerleri bulunmaktadır.

Skender

Tabiki de gördüğüm en iyi sitelerden birisi elektronikprojeler.com , dediğiniz taktiği deneyeceğim fakat eski kıyafet maresef yok, elyaf veya izole etmek için başka bir malzeme bulabilirsem onun ile deneyeceğim, bu izole işlemi kabinin içinde herhangi bir yere koyulmuyor değil mi yani kabinin üstüne altına hatta arka kapağına da koyulabiliyor, kabinin üç yüzeylerine yapıştırılıyor, doğru değil mi ?

Mr_YAMYAM

YANLIŞ
Kabinin içerisine, özellikle dış kenarlara yapıştırmalısın. Kenarlardaki titreşimleri en aza indirirsen rezonansın daha aşağılara inecektir.
Dolayısı ile ses daha yumuşak olacak bas sesler daha derin hissedilecektir.
Ama bu kadar büyük tip kabinlerde iç yalıtım çok zordur. O yüzden tavsiyem şudur.
Kabinin her tarafını kapat. Hiç hava kaçıran yeri olmasın. Hava deliği (HORN) var ise orayı da kapat. İç kısma önce kenarları kalın malzeme ile kapla, sonra iç kısmına çul çaput ne bulursan doldur.

Skender

Abi sen ses sisteminin üzerindeki delikleri bir görsen :/  zaten hoparlörler oval olmadığı için dekupaj makinesi ile kestik, tweeter leri ise bir numara büyük kesmek zorunda kaldık, yanlardan hava çıkışı oluyor. kabinin arkasında da 4 adet köşelerde hava çıkışı bulunuyor. Sizin dediğiniz çul çaputu direk kabinin içine atmakla olur mu öyle ya biraz tuhaf oldu bu. İstersen resimli anlatıma geçelim  ;D

kabinin içi;

ya da sen bana aşşağıda attığım resmin üzerinde nerelere uygulanacağını göster;

Mr_YAMYAM

Bu resimlere göre sen kabin yapmamışsın.
Hoparlörler ile rezonansa gelen (DANS EDEN) bir odacık yapmışsın.
İnanmazsan geçici bir süre de olsa kabinin içerisine giysileri doldurup bir sesi dinle.
Arkadaki ve öndeki hava delikleri engel olacaktır ama sen yine de eski ne kadar giysi varsa bulup kabinin içerisine tıkıştırıp bir deneme yap bakalım ses nasıl olacak.

Bak senin için benim kabinlerden birisini açtım.

Bu hoparlör sökülünce ilk görüntü.

Bu filtreyi sökünce görünen hali.

Bu kabin içerisine genel bakış. (Orta izocamlar çıkartılmış.)

Bu da arkadan görüntüsü.

Görüldüğü üzere hiçbir hava deliği yoktur.

Skender

Sanırım senin dediğin olay bu kutunun ağzına kadar cul çaput ile dolması değil mi ? Araştırıyorum hocam yarında tezgah açıyorum eski kıyafetler alınır diye  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Skender - 06 Mart 2014, 00:39:50Sanırım senin dediğin olay bu kutunun ağzına kadar cul çaput ile dolması değil mi ? Araştırıyorum hocam yarında tezgah açıyorum eski kıyafetler alınır diye  ;D
Cahal civelek arkadaşım ;D
Tezgah açacağına evdeki eskileri önce bir doldur.
Hatta yeniler de olur. Çünkü deneme yaptıktan sonra geri çıkartacaksın. Annene verirsin o temizler kirlenirse ;D (Dayak yersen karışmam haa ;D)
Burada amaç doğruyu bulmak olduğuna göre önce denememizi yapacağız. Sonuçları gözlemleyeceğiz. İyi netice alınması halinde gerekli tadilatlar yapılarak düzenlenecek ve kesin netice bulunacak.
Böylece bu konuyu okuyan arkadaşlar da bilgilenecek ve evde benzer sistem olanlar varsa Onlar da gudurup düzenleme yoluna gidecek. ;D
Bu sayede kabin içerisi yalıtım meselesi üzerine bilgilenmiş olacaklardır.

Skender

Ekleme: izocam ile yalıttığınız bölümün içindeki malzemeler ısınma yapmıyor mu ? Şimdi benim tek aklıma takılan sorunum o sanırsam. şimdi kutunun içini doldurucaz iyi kötü ama amfim ısındığında soğuyamayacak :)

Ahahaha affedin hocam  ;D tamam o zaman, dolapta ne kadar kıyafet var ise içini doldurup deneyeceğim sırf sizin için, hatta before after vıdeosuda çekeceğim, sağlıcaklı kalın, bizlere daha lazımsınız :) İyi geceler.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Skender - 06 Mart 2014, 00:58:31Ekleme: izocam ile yalıttığınız bölümün içindeki malzemeler ısınma yapmıyor mu ? Şimdi benim tek aklıma takılan sorunum o sanırsam. şimdi kutunun içini doldurucaz iyi kötü ama amfim ısındığında soğuyamayacak :)
Haliyle.
Ama sen denemeleri yap. Önce dinle kulaklarınla farkı bir gör. Sonra anfi ve adaptörü kabinin dışından ve arkasına montaj işlerini görüşürüz.
Zaten bu haliyle bile sakıncalıdır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın