tl494

Başlatan Retona, 04 Mart 2014, 12:26:59

Retona

Selamün aleyküm.

Tl494 entegresi ile daha önce çalışmamıştım. Hurda pcps den söktüğüm bir entegre ile şuradaki :
https://320volt.com/tl494-smps-kontrol-entegresi-hakkinda/ makale üzerinden bir devre kurdum.

Ancak iki çıkış da aynı anda on off oluyor. Duty her çıkış için %100 oluyor. Devrem şöyle :

Buda çıkış :

çıkışların yarı yarıya olması gerekiyor tabi ben ayarlayamadım. Nasıl yapılıyor ?

chf

Şu şekilde birde test et bakalım...çıkışlar 9. ve 10. bacaktan....

Retona

Alıntı yapılan: chf - 04 Mart 2014, 21:13:33Şu şekilde birde test et bakalım...çıkışlar 9. ve 10. bacaktan....

Çalışıyor  teşekkür ederim. Peki geri besleme ve duty ayarlarını yapmak istediğimizde nasıl bir ayarlama yapacağız ? Basit bir örnek verebilirmisiniz ?

Retona

verdiğiniz örnekler üzerinden biraz uraşınca yaptık Elhamdülillah. Datasheet\'e bakarken bir şey fark ettim.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl494.pdf 2.sayfasında output ctrl reference girişi yapıldığın push pull çalışıyor, şaseye verildiğinde ise iki çıkış paralelleniyormuş.

Şöyle bir sorum daha var :

Diğer çıkışın anahtarlanması sırasında, kısa bir açılma daha oluyor. Geri beslemeyi bir pot üzerinden veriyorum olabilirmi ? pota dokununca sinyalin şekli de değişiyor.

Bu deat time control tam olarak ne işe yarıyor ? bunu şaseye veriyorum.

Retona

Entegreyi kullanmayı öğrendik en sonunda dtc iki puls arasında bir boşluk meydana getiriyormuş. Bir direnç ile bağlandığında direnç değerine bağlı olarak, boşluk oluşturuyor. Bir deneme şeması çizip bunu anlatsak olurmu acaba ? sg3524\'e nazaran daha gelişmiş bir entegre.

chf

Çiz Retona ve anlat.... Sonuçta yüksek frekans entegre devreleri bunlar... Anlat ki herkes anlasın... ;) Zaaten bu entegre devreleri yapan mühendisler de baya bi kafa patlatmış... :)
Elektroniğin temel kuralı nedir biliyormusun retona; 1-DİRENÇ 2- KONDANSATÖR 3- BOBİN  Hesaplarını iyi öğrenirsen elektroniği çözmüş say...

Retona

Alıntı yapılan: chf - 05 Mart 2014, 16:31:09Çiz Retona ve anlat.... Sonuçta yüksek frekans entegre devreleri bunlar... Anlat ki herkes anlasın... ;) Zaaten bu entegre devreleri yapan mühendisler de baya bi kafa patlatmış... :)
Elektroniğin temel kuralı nedir biliyormusun retona; 1-DİRENÇ 2- KONDANSATÖR 3- BOBİN  Hesaplarını iyi öğrenirsen elektroniği çözmüş say...

Ukalalık etmiş gibi oldum ama, niyetim o değildi. Benim gibi sıfırdan ne olup olmadığını anlamaya çalışanlara zaman kazandırmak için niyetlendim. Aslında sizin güzel bir makale yazmanız daha uygun olurdu. Deneme yanılma yöntemi ile öğrenen(bizler) ile tasarlayıp sunan(sizler) bir olmayacaktır.

chf

Alıntı yapılan: Retona - 05 Mart 2014, 21:05:01Ukalalık etmiş gibi oldum ama, niyetim o değildi. Benim gibi sıfırdan ne olup olmadığını anlamaya çalışanlara zaman kazandırmak için niyetlendim. Aslında sizin güzel bir makale yazmanız daha uygun olurdu. Deneme yanılma yöntemi ile öğrenen(bizler) ile tasarlayıp sunan(sizler) bir olmayacaktır.
Eğer ki bir şeyi temelinden öğrenmişsen ve de sağlamsa öğrendiklerin(inşaat temeli gibi), o temel hiç yıkılmaz ve de ilerisini çabuk çözebilen bir hal alır... :) O temel senin en kıymetli hazinendir...

chf

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın