2x33V 200VA Simetrik besleme için yardım...

Başlatan reddevil, 24 Şubat 2014, 01:50:42

reddevil

Öncelikle paylaşımlarınız ve böyle bir hizmeti bizlere verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Fazla uzatmadan sorunuma geleyim.

TDA7293 entegresini kullanan bir anfi devresi için 220VAC giriş 2x33VAC 200VA simetrik 33-0-33 bir beslemeye ihtiyacım var. Malesef ihtiyacım olan trafoyu bulamadım. Bulduğum trafolar hep tek çıkışlıydı. anfi devreleriyle ilgilenenler varsa azçok tda7293 ün simetrik çıkış istediğini bilirsiniz zaten. Bulabildiğim en büyük trafo 12-24-48 80W idi ve tabi simetrik çıkış alınamıyacağını alınsa bile sağlıklı olmıyacağını okudum biçok yerde. doğruluğu nedir bilemiyorum ama kafamda büyük bi soru işareti bıraktı açıkçası. Bende sardırmak istedim ama malesef oda mümkün olmadı. bende alternatif olarak bir smps bulabilirmiyim diye günlerdir arıyorum ama malesef istediğim değerlerde bir devre bulamadım. Elektronik konusunda da iyi olduğum söylenemez hobi olarak ilgileniyorum o yüzden bir türlü ihtiyacım olan malzemeyi bulamadım.

Eğer bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum....

Devre şeması ekte bulunuyor...

asma

Merhaba
2X33V trafo voltajından 33V 0 33V simetrik besleme elde edilmez.
2X24V trafoyla +/-32Vdc elde edersin ve işini görür.  ;)
Ayrıca trafo üzerinde 24V 0 24V yazsada 0 24V 48V yazsada (arada başka voltajların olması önemli değil) aynı işi görür.
http://sound.westhost.com/project127.htm  (figür3 te besleme devresi var)
Örnek trafonuz 12-24-48 80W ile 12 yazan ucu hiç kullanmadan 0 24 ve 48 uçlarını karttaki klemense sırasıyla 1,2 ve 3 olarak takarsanız gerekli voltajı elde edersiniz.
Ancak güç yeterli olmaz. 200VA trafo bulmanız gerekir.
Bir de bulacağınız trafoda en yüksek çıkış gerilimi sizin kullanacağınız uçlardan biri olmalı.
Yani 200VA gücünde 0,12,24,36,48,72V gibi değerleri olan trafoyu almayın, yada 300VA gücündeyse alın.  ;)

220V smps işi biraz sıkıcıdır, sorun yaşayabilirsiniz. Sitede örnekleri var. İnceleyebilirsiniz.
Trafolu yapmanızı öneririm.

Son olarak ben olsam İspanyol dizaynını değil Ahmet Yerlinin dizaynını tercih ederdim. (blog ta var)

Kolay gelsin.

reddevil

Öncelikle ilgi göstererek yanıt verdiğinzi için teşekkür ederim.

açıkçası besleme ve trafolar konusunda nerdeyse hiç deneyimim olmadı. Genelde ihtiyacım olan malzemeleer hazırda ve hatta devre içerisinde bulunduğu için ihtiyacımda olmadı.

2x33v ile simetrik kavramlarının aynı olduğunu başka biryerde gördüğüm için aynı olduğunu sanıyodum. normalde devre için gereken taroid trafo onu biliyorum. anladığım kadarıyla 200va yada genelde watt olarakrastladım 0.9 oranıyla hesaplanabiliyoo diye biliyorum ki oda 180watt 48V bir trafo ile linkte verdiğin devreyi kullanarak yapabilirim. devreyi ayrıca oluşturmak yerine devede topraklamaya bağlı koruyucu devre dışında sadece C4 kondansatörü var onuda ana devreye ekleyerek sadece trafo dışarıda kalacak şekilde devreyi tekrar oluşturmayı düşünebilirim bu durumda. fakat C4 kondansatörü 220nF yazmış devre üzerinde ve x2 olararak vermiş ama açıklamalarda 275V AC (X Class), yada 630V DC olarak yazmış. buraya ne koymam gerektiğini anlıyamadım doğrusu. son olarak bana bu konudada yardımcı olursan çok minnettar kalıcam sana.

saygılar üstadım...

asma

Devrenizin ayrı bir besleme katına yada eklemelere ihtiyacı yok.
Olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Kartınızın AC giriş terminali 3 pin ve 1 2 3 olarak adlandırılmış.
Bu pinlere 24Vac 0 ve 24Vac bağlatığınızda devreniz +33Vdc 0 ve -33Vdc ile beslemiş oluyor.
Bu şekilde trafo bulamamışsınız, aslında 0 24V ve 48V şeklinde isimlendirilmiş trafonun 0-24V arası 24Vac dir, 24-48 arası 24Vac dir. Aynı sıralamayla pin1 0 pin2 24 ve pin3 48 olacak şekilde kulanabilirsiniz.

Trafo gücü VA veya W olarak belirtilebilir. Aslında VA dır ve size 200VA gerektiği için satıcı 200W dese de 200VA dese de siz alın. 180 i karıştırmayın satıcıya güç faktörü hesabı öğretmeyin.  ;)

Bu arada ben bulabilirsem şemanızı orjinalinden incelerim, yok sa sizden isterim.
İnceledikten sonra yorum yazarım.
Ben tda7294 ile çeşitli denemeler yaptım, çoğunda da 2X24Vac trafo kullandım.
http://www.te1.com.br/2013/04/circuito-amplificador-potencia-audio-estereo-tda7293-200-watt/#axzz2uJe6wlTZ

Devreyi kurduysanız, elinizde bu güçte 18V veya 24V tek sargılı trafo varsa aradığınızı buluncaya kadar kullanabilirsiniz.
Trafonuzun 24V ve 0 ucu varsa birini klemensin 2 numarasına diğerini de diğerlerinden birine bağlarsanız simetrik eslemeyi sağlarsınız. Bu tip bağlantıda amfileri tek tek yüklenirken sorun çıkmaz, tam güçte ikisini kullanmazsanız sorun çıkmaz, bas ses ağırlıklı iki kanalı yarıdan fazla açmazsanız sorun çıkmaz.
Çıkacak sorun seste bozulmadır, sesi kıstığınızda o da kaybolur. Kalıcı bir zararı olmaz.

Kolay gelsin.

reddevil

Benim kullanacağım devrede linkteki devre :) çok teşekkür ediyorum herşey için.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın