7805 ısınma sorunu

Başlatan _MeRKeZ_, 19 Şubat 2014, 15:01:40

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

7805 entegresiyle 12V\'u 5V\'a çekiyorum. Kullandığım devre şeması ise yukarıdaki gibi. Yalnız bu işlemi yaparken 7805 çok ısınıyor. Buna sebep olarak giriş geriliminin yüksek olmasını düşündüm. Aynı devreyi aynı gerilimle yüksüz kurdum herhangi bir şekilde ısınma olmadı. Çektiği akımı ölçmeye karar verdim. 7805\'in 3.bacağıyla toprak arasındaki akımı ölçtüğümde -3A gibi bir değerle karşılaştım. Sanırım sorunun sebebi bu. Kullandığım devrede 7805 bir adet mikrodenetleyici, bir adet LM1117 ve direnç gibi elemanları besliyor aşırı akım çekecek bir durum söz konusu değil. Sorunun sebebi sizce ne olabilir?

chf

En başta kontrol edeceğin şey devrenin bağlantılarınının doğru yapılıp yapılmadığı...7805 in çıkışında  seri olarak bağlanmış LM1117(3,3v) var anladığım kadarıyla. LM1117 nin girişi 7805 in çıkışını zorluyor olabilir.( Ama en başta 12 voltu 9 volta düşürerek dene derim. Gerçi 20 volta kadar sürülebiliyormuş ama...) Akımı ölçerken 7805 in + çıkışıyla , LM1117 nin + girişine multimetreyi (akım modunda) seri bağlayıp öyle ölç...LM1117 nin çıkışında kaç volt ölçülüyor ona da bak ...Sonuçta 7805 1 amperlik yüke dayanıyor... Alttaki şemayı inceleyin lütfen..

_MeRKeZ_

Hocam, yeniden ölçüm yaptım. 7805\'in çıkış ucunda 210 mA civarı bir akım var. Bunun 48mA civarı LM1117\'ye gidiyor

chf

Alıntı yapılan: _MeRKeZ_ - 19 Şubat 2014, 15:54:46Hocam, yeniden ölçüm yaptım. 7805\'in çıkış ucunda 210 mA civarı bir akım var. Bunun 48mA civarı LM1117\'ye gidiyor
O zaman LM1117 ısınmıyordur... Geriye 7805 e  bağlı diğer devreler kalıyor onu bir incele...Sonuçta herhalde 1117 ye microcontroller bağlı...7805 fazlaca kısa devre oluyor olabilir her ne sebepten ise(düşük yük) 7805 \'ten bütün devreye ne kadar akım akıyor??? Şunu da sorayım 7805 e aliminyum soğutucu bağladın mı... :)

Yusuf usta

7805 entegresi 210mA akımla AŞIRI ısınmaz. muhtemelen dandik piyasa malı bir ölçü aleti yanlış gösteriyor.

şu ana kadar yaptığım devrelerde 7805 AŞIRI  ısınıyorsa, baktığım yerler belli;  devre baskısında ya görülmeyen bir çapak kısa devre yapıyor çıktı, ya da yanlış bağlantı, ters eleman vs hataları çıktı. Çok nadir patates baskı çok ince soğutuculu 7805 entegresinin kendisi dandik çıktı.

tavsiyem şudur;
diyelim ki baktınız ve hiç hata bulamadınız devrede... o halde 7805 bağlantılarından tek tek malzeme eksilterek hangi devrenin AŞIRI ısıttığını bul.  mesela entegreyi boşa al bak, sonra devrede başka bir bölümü boşa al, tek tek malzemelerden sök, nerede ısı kesilirse o bölüme bak.

ayrıca olduğundan fazla ısınan bir 7805 çıkışında 5 volt göremezsin, eğer 5v görüyorsan (4,9 da olur) bir problem yok ve ısı normal demektir. voltaj düşükse o zaman bir sorun aramalısın. devrenin bir baskı fotoğrafı vs varsa bir de biz bakalım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

asma

Alıntı yapılan: chf - 19 Şubat 2014, 16:06:32Şunu da sorayım 7805 e aliminyum soğutucu bağladın mı... :)
Merhaba, soğutucu kullanılmazsa 7805 in ısınması (aşırı ısınması) normaldir.
Harcanan güç ısıya dönüşür, nasıl mı?
Lineer regülatörde kayıp güç Vin-Vout X I out olarak hesaplanabilir. (12-5) X 0,21A = 1,47W
Isı ortam sıcaklığının üzerine ne kadar çıkıldığı hesaplanır. Çünkü ısı transferi sıcaklık farkı ve termal dirence bağlı oluşur.
to-220 kılıflı 7805 in üreticisi tarafından termal direnci verilmiştir. İki farklı termal dirençten bahsedilir, biri entegrenin gövdesiyleyle arasındaki dirençtir. (silisyum ile metal arası) Diğeri ise gövdeyle dış ortam (hava) arası dirençtir. (soğutucusuz kullanım)
Kaç santigrad dereceye kadar ısınacağı bile öngörülebilir.  ;)
Ortam sıcaklığı : 25 C
Harcanan güç : 1,47W
Termal direnç : 65 C/W
Çalıma sıcaklığı : 125 C
1,47 X 65 + 25 = 120 C
Soğutucu kullanmazsanız, akım çekerken giriş gerilimi düşmüyorsa 7805 kendine veya yanındaki elemanlara zarar verebilir. (Ortam sıcaklığı sabit değil  ;) 120C de çalışabilir diyemeyiz )
Soğutucu kullanırsanız, termal direnç için 5 C/W değeri kullanılır.
Termal direnç toplanarak artan uyuz bir şeydir.  ;D
Araya izolatör veya termal macun sürmeniz bile önemlidir, soğutucunuzun termal direnci yine üretici tarafından verilmiş olmalı.
Mesela aynı devrede mika izolatör ve 12 C/W değerinde soğutucu kullanırsak toplam termal direnç: 5 + 1 + 12 = 18 C/W olur. Sıcaklık ise bu sefer 51C derece olur.

Kolay gelsin.

Not: 65 C/W ve 5 C/W değerlerini fairchild dökümanlarından (ç)aldım.
Siz elinizdeki elemanın üreticisinden bakın.

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/fairchild/LM7805.pdf

_MeRKeZ_

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. 7805 yukarıda saydığım elemanların yanı sıra, 5 adet Cny70\'ten oluşan bir algılayıcı devresini de besliyor. Kısa devreden mi henüz emin değilim ama 7805\'in Cny70\'lerle bağlantısını kestiğimde ısınma sorunu ortadan kalkıyor.

Yusuf usta

cep  telefonunuzun kamerasını açın ve voltaj verdiğiniz cny70\'lere bakın. kamera cny70\'deki ışığı algılar. 5 adet cny70\'in hepsinden mor renkli ışık kameradan görebilmeniz gerekir. (çıplak gözle asla göremezsiniz)

ışığı yanmayan varsa onların ayaklarına bir göz atın.

hepsi de normal yanıyorsa cny 70 verici ledler akım çekerler,  belli bir seviyede ısınma normaldir.  fakat elle ttulmayacak kadar aşırı ısınma normal değildir. soğutucu bağlamasanız bile çalışmalı. çünkü biz de çizgi izleyen 3 cny70 sensörlü robotlar yaptığımızda en ufak bir ısınma olmuyor 7805\'de. bir pic entegre, bir l293 beslemesi de cabası. sadece 2 adet cny70 fazla diye o kadar ısınmamalı devreniz.

_MeRKeZ_

Hocam Cny70\'lerin hepsinde mor ışığı gördüm ayrıca bağlantılarını kontrol ettim ama kısa devreye rastlamadım. Az önce tekrar denedim. Cny70\'lere besleme bağlantısını bağlamadığım zaman hiç ısınma olmuyor bağladığımda ise kısa sürede çok fazla ısınıyor. Ana devre üzerinde de elemanlar doğru çalışıyor. Kısa devreye rastlamadım.

Yusuf usta

cny70 verici led kısmına kaç ohm direnç kullanıyorsunuz? 100 ohm mu?

_MeRKeZ_

Yusuf usta

100 ohm yerine 180 ohm takarak deneyin derim. ben uzun süredir 220 ohm ile besliyorum çalışmasında sıkıntı olmuyor sensörlerin. neden direnci yükselttiğimi düşündüm hatırlayamadım, belki de sensör ledlerinin çok akım çekmesi nedeni ile bir ısı sorunu ben de yaşamış, bu nedenle değiştirmiş olabilirim. direnci yükselttiğiniz zaman ışığın çok fazla düşmediğini, yine de iş göreceğini düşünüyorum. daha az ısınan bir 7805 için bu şıkkı bir deneyin derim.

_MeRKeZ_

Hocam 180 değil de 220 bağlasam sorun olur mu? Buradaki direnç farkı tam olarak neyi değiştiriyor?

Yusuf usta

Bence olmaz. Bağlayıp deneyin. Direnç artınca led\'e giden voltaj düşecek, daha az akım çekecek. Burada kaybolan voltajın direnç üzerinde ısıya döneceği gibi teorik bilgiyi atlıyorum, formüllere gelince benim kafam basmıyor. sadece kendi deneylerimde hiç ısınmadığını size aktarıp, pratik bilgiye güvenmeyi önerebilirim.

_MeRKeZ_

Hocam, dirençleri 220 ile değiştirdim ancak ısınma sorunu halen devam ediyor. Kısa sürede el yakacak seviyeye geliyor

Yusuf usta

cny70\'lerin beslemesini devreden ayırınca ısınma yok oluyor diyorsunuz. dirençleri yükselttiniz fakat ısınma devam ediyor. burada aklımıza ne gelmeli?

düşünelim bakalım;

-cny70 led\'i yanacak. alıcı tarafın omajı düşecek.
- alıcı, omajı düşünce 47k ile ayağına gelen voltajı, yani 5voltu şase ile kısadevre edip (algıladığı kontrast oranında) başka bir entegrenin lojik girişini 0 yapacak.

sonuç,

47k dirençlerin cny 70 ayağı ile birleştiği noktaya ölçü aletini koyacaksınız.
cny 70 üzerine beyaz bir kağıt yaklaştırıp (1cm civarı) bakacaksınız ki oradaki voltaj 5\'e yakın iken 0-2.1V arası bir voltaja düşüyor mu... ve tüm cny 70\'lerde bu değişim oranı aynı mı?

bir not: 7805\'in kendi üzerindeki soğutucusu kağıt gibi ince mi, yoksa normal (1mm) var mı?

chf

selamlar... Ben cny 70 in karakteristik ayrıntılarını yükleyeyim... Burda sanırsam diyot akımı IF=50 miliAmp \' İ Gösteriyor...5 adeti söylenenlere göre paralel bağlantıdan 250miliAmp yapar...
cny70 leri teker teker bağla bakalım... Eğer sorun cny70lerin 250 miliAMP harcamasında ise o zaman ne yapıyoruz..7805 \'e paralel bir güç transistörü ekleyip besleme akımını 2 amp e çıkarıyoruz..Örneğin...

_MeRKeZ_

100 ohm\'luk dirençleri 330 ile değiştirdim ve anot uçlarını 12V\'luk giriş gerilimine bağladım. Isınma sorunu ortadan kalktı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Yusuf usta

Hocam madem ki giriş gerilimine bağladın, 330 düşük olur, ledleri garantiye almak için 470 taksan daha iyi olurdu.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın