Ana içeriğe git
Konu: 7805 ısınma sorunu (1453 Kez okunmuş)

Ynt: 7805 ısınma sorunu

Yanıt #15
cny70\'lerin beslemesini devreden ayırınca ısınma yok oluyor diyorsunuz. dirençleri yükselttiniz fakat ısınma devam ediyor. burada aklımıza ne gelmeli?

düşünelim bakalım;

-cny70 led\'i yanacak. alıcı tarafın omajı düşecek.
- alıcı, omajı düşünce 47k ile ayağına gelen voltajı, yani 5voltu şase ile kısadevre edip (algıladığı kontrast oranında) başka bir entegrenin lojik girişini 0 yapacak.

sonuç,

47k dirençlerin cny 70 ayağı ile birleştiği noktaya ölçü aletini koyacaksınız.
cny 70 üzerine beyaz bir kağıt yaklaştırıp (1cm civarı) bakacaksınız ki oradaki voltaj 5\'e yakın iken 0-2.1V arası bir voltaja düşüyor mu... ve tüm cny 70\'lerde bu değişim oranı aynı mı?

bir not: 7805\'in kendi üzerindeki soğutucusu kağıt gibi ince mi, yoksa normal (1mm) var mı?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #16
selamlar... Ben cny 70 in karakteristik ayrıntılarını yükleyeyim... Burda sanırsam diyot akımı IF=50 miliAmp \' İ Gösteriyor...5 adeti söylenenlere göre paralel bağlantıdan 250miliAmp yapar...
cny70 leri teker teker bağla bakalım... Eğer sorun cny70lerin 250 miliAMP harcamasında ise o zaman ne yapıyoruz..7805 \'e paralel bir güç transistörü ekleyip besleme akımını 2 amp e çıkarıyoruz..Örneğin...

Yanıt #17
100 ohm\'luk dirençleri 330 ile değiştirdim ve anot uçlarını 12V\'luk giriş gerilimine bağladım. Isınma sorunu ortadan kalktı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Yanıt #18
Hocam madem ki giriş gerilimine bağladın, 330 düşük olur, ledleri garantiye almak için 470 taksan daha iyi olurdu.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.